Poliitikot ovat kiitollisia kohteita valokuvaajalle!Perjantai 24.4.2015 - -Esko Erkkilä- Yleensä liikun melkein kaikkialla kameran kanssa ja kuvaan kohdalleni sattuneita mielenkiintoisia kohteita.
Käydyn eduskuntavaalikampanjan aikana valokuvauskohteista ei ollut pulaa, sillä kaikki poliitikot puoluekannasta riippumatta ovat hyvin suosiollisia, kun huomaavat, että heitä valokuvataan.
Poliitikkojen suosiollisuus kuvaajaa kohtaan asettaa luonnollisesti kuvaajalla velvoitteen, että kuvaa ei saa väärinkäyttää vaan se pitää julkaista arvokkaasti.
Seuraavassa kuvakimara niistä henkilöistä, jotka sattuivat kamerani eteen vaalikampanjan aikana ja jotka sitten myös tulivat valituiksi kansanedustajiksi.
Mukana on eri vaalipiiristä valittuja kansanedustajia, mutta yhteistä heille on se, että kaikki valokuvat on otettu Tampereella!
Kuvasarjan aluksi tapaamani puoluejohtajat, mutta sen jälkeen kuvat ovat sattumanvaraisessa järjestyksessä:
Juha Sipilä, Keskusta
Timo Soini, Perussuomalaiset
Pääsin samaan kuvaan Alexander Stubb´n kanssa Keskustorilla
Antti Rinne, SDP
Antti Kaikkonen, Keskusta
Arto Pirttilahti, Keskusta
Myös Paavo Väyrysen kanssa pääsin samaan kuvaan
Mikko Alatalo, Keskusta
Juha Rehula, Keskusta
Sari Tanus, Kristillisdemokraatit
Pauli Kiuru, Kokoomus
Harri Jaskari, Kokoomus
Sanna Marin, SDP
Martti Mölsä, Perussuomalaiset ja Lea Mäkipää, Perussuomalaiset
Olli-Poika Parviainen, Vihreät
Satu Hassi, Vihreät
Anna Kontula, Vasemmistoliitto
Sofia Vikman, Kokoomus
Pertti Hakanen, Keskusta
Arto Satonen, Kokoomus
Pia Viitanen, SDP ja Ilmari Nurminen, SDP
Kiitokset vielä kerran kaikille kansanedustajiksi valituille, että suhtauduitte myötäsukaisesti kuvauksiin!
-Esko Erkkilä- |
Avainsanat: Pirkanmaan kansanedustajat 2015, Juha Sepilä, Timo Soini, Alexander Stubb, Antti Rinne, Mikko Alatalo, Arto Pirttilahti, Pertti Hakanen, Paavo Väyrynen, Kimmo Tiilikainen, Satu Hassi, Sari Tanus, Sofia Vikman, Sanna Marin, Pauli Kiuru, Antti Kaikkonen, |