Yhteystiedot

Esko Erkkilä
Ruokomäenkatu 32
33840 Tampere
050 556 4878

Pikakysely

Mitä pidät uusista kotisivuistamme?

Jouni Ovaska on Suomen suurimman puolueen puoluesihteeri!

Tiistai 14.6.2016 - -Esko Erkkilä-

Keskustan puoluekokous valitsi 11.6.2016 Jouni Ovaskan puoluesihteerikseen.

 

 

 

ova1.jpg

 

 

Jouni Ovaska kävi puoluekokouksessa esiintymässä kaikkien piirin ryhmäkokouksissa – tässä Jouni Keskustan Pirkanmaan piirin ryhmäkokouksessa.

 

 

 

***************

 

 

Puoluesihteeriehdokkaat saivat pitää puoluekokouksessa enintään kolmen minuutin pituisen esittelypuheenvuoron ja tässä Jounin esittelypuheenvuoro kokonaisuudessaan:

 

 

 

ova2.jpg

 

 

Keskusta on hämmentävä puolue.

Vuonna 2012 politiikan toimittaja Tommi Parkkonen kirjoitti Iltalehdessä: ”Keskusta on ehditty monta kertaa julistaa auringonlaskun joukkioksi. Vaan ei. Aivan kuin kivitetty, hapotettu, säteilytetty ja singolla ammuttu torakka, se pudistelee hieman pahimpia pölyjä päältään ja jatkaa taaperrustaan eteenpäin kuin mitään ei olisi tapahtunut.”

Meitä on koetettu painaa maanrakoon. Meitä on koetettu jakaa, jopa omiemme toimesta.

Ei, Me emme ole liberaaleja tai konservatiiveja, kaupunkilaisia tai maalaisia.

Me olemme keskustalaisia.

 

 

ova3.jpg

 

 

110 vuotta tuhannet ja tuhannet keskustalaiset ovat kokoontuneet yhteen. He ovat uskoneet, että tässä kansanliikkeessä on voimaa, joka saa aikaan muutoksen.

Me voimme saada aikaiseksi, kun haluamme. Meidän on saatava väkemme liikkeelle.

Yhdessä olemme aina löytäneet sen voiman, itsestämme ja toisistamme.

 

 

ova4.jpg

 

Arvoisa puoluekokous,

Ei ole sattumaa, että meistä kirjoitetaan paljon. Suomen Keskusta on aina viitoittanut isänmaan tietä sen taitekohdissa.

Maalaisliitto teki Suomesta tasavallan, Keskustapuolue oli rakentamassa maahan peruskoulua, Suomen Keskusta ratkaisi EU-jäsenyyden kohtalon.

Näihin päätöksiin ei olisi päästy, jos puolue ei olisi kunnossa.

 

 

ova5.jpg

 

Jälleen kerran Suomi on taitekohdassa. Ja Keskusta on kantamassa vastuuta isänmaasta ja sen huomisesta.

Meidän on tehtävä töitä sen eteen joka päivä.

Ja minä en työtä pelkää. Jos olen Mauri Pekkarisen vauhdissa pysynyt, pysyn kyllä puolueen kyydissä.

Tässä salissa on valtava määrä viisautta, jota Suomi tarvitsee. Kokemusta ja näkemystä, uutta ja erilaista. Se kaikki on saatettava yhteen.

Nyt, rakkaat ystävät, on aika siirtää viestikapula uudelle sukupolvelle.

Ajat ovat kovat, mutta niin ovat tekijätkin.

Puheenjohtaja Juha, olet laittanut itsesi ja joukkueesi likoon. Kiitos siitä! Haluan olla varmistamassa, että mitä kovempi vastatuuli tulevaisuudessa on, sitä tukevamman tuulensuojan tältä porukalta saat.

Rakkaat maakuntien naiset ja miehet, mummuni tapasi sanoa: ”Niin kauan kuin maa on olemassa, ei lopu kyntäminen ja kylväminen, ainoastaan kylväjä vaihtuu.”

 

 

Arvoisa kokousväki, minä olen valmis, jos te niin päätätte.

Kulkemaan rinnallanne, tukenanne ja edessänne.

 

 

***************

 

 

ova6.jpg

 

 

Tässä on tulos – Jouni Ovaska on Keskustan puoluesihteeri!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Jouni Ovaska, Keskustan puoluesihteeri Jouni Ovaska,

Kaksi luottamustehtävää Keskustan puoluekokouksessa

Maanantai 13.6.2016 - -Esko Erkkilä-

Keskustan kolmipäiväinen puoluekokous Seinäjoella päättyi eilen.

 

 

Olin mukana virallisena puoluekokousedustajana – mandaattini olin saanut Keskustan Tampereen kunnallisjärjestöltä.

 

 

Tulen varmaan palaamaan puoluekokoustapahtumiin tällä saitilla useastikin, mutta näin tuoreeltaan kommentoin niitä kahta luottamustehtävää, jotka sain hoidettavakseni tuossa 4.000 hengen tapahtumassa.

 

 

Puoluekokous valitsi minut aloitevaliokunnan jäseneksi ja siinä riittikin puuhaa, sillä käsiteltävänämme oli selvästi yli 200 puoluekokousaloitetta.

 

 

Puoluekokousaloitteet ja niiden hyväksymiset viitoittavat Keskustan poliittista toimintaa.

 

 

Yli kahdensadan puoluekokousaloitteen käsittelyyn pääsin valmistautumaan jo ennen puoluekokousta, kuten muutkin aloitevaliokunnan jäsenet.

 

Puoluekokousaloitteiden käsittelyyn meiltä kului paikan päällä kolme tuntia ja useiden kohdalla kävimme perusteellisen keskustelun siitä, että miten esittelemme aloitteet ”suurelle salille”.

 

 

Muutaman kerran jouduimme äänestämään, mutta päätöksemme olivat ilmeisen oikeita, sillä kaikki aloitevastukset hyväksyttiin suuressa salissa ilman muutoksia – saamme siis olla työhömme tyytyväisiä!

 

 

Toinen luottamustehtäväni puoluekokouksessa oli, kun minut valittiin puoluekokouksen pöytäkirjan tarkastajaksi.

 

 

Olen ollut eräitä kertoja erilaisten kokousten pöytäkirjan tarkastajana, mutta 4.000 hengen kolmipäiväisen kokouksen pöytäkirjan tarkastajana toimiminen on kuitenkin jotain aivan uutta!

 

 

Kiitokset Teille kaikille, jotka valitsitte minut näihin mielenkiintoisiin luottamustehtäviin!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Keskustan puoluekokous 2016, Keskustan puoluekokous Seinäjoella, Keskustan puoluekokouksen aloitevaliokunta, Keskustan puoluekokouksen pöytäkirjan tarkastaminen,

"Rekkabarometri" kertoo, että Suomi on nousemassa kuntoon!

Sunnuntai 12.6.2016 - -Esko Erkkilä-

Talousviisaat yllättyivät, että alkuvuoden aikana Suomen talouskasvu oli peräti 1,6 %.

 

 

Suuriin riemunkiljahduksiin ei ole kuitenkaan aihetta, mutta ilmeisesti pahin on ohitettu.

 

 

Kotimainen kysyntä ja sen elpyminen ovat alkuvuoden talouskasvun takana. Nyt tarvittaisiin kuitenkin vientiin ”äksöniä”, jotta saisimme taloutemme kunnolla nousuun.

 

 

Tätä kirjoitettaessa Tampereella kokoontuva Metalliliitto epäröi kilpailukykysopimuksen hyväksymistä.  Osoittaisi suurta piittaamattomuutta, jos vientimme kannalta tärkeä ammattiliitto hylkäisi kilpailukykysopimuksen.

 

 

Mainitsen kirjoitukseni otsikossa sanan ”rekkabarometri”!

 

 

Me valtateillä liikkuvat pystymme koko ajan havainnoimaan rekkabarometrin kehittymistä eli sitä, miten paljon valtaväylillä liikkuu kumipyörillä tavaraa.

 

 

Rekkabarometri näyttää hyvältä ja muutos kuljetustarpeessamme on viime aikoina ollut melkoinen.

 

 

Mökkini sijaitsee pääradan varrella hieman Tampereelta Seinäjoen suuntaan ja myös ”rautatiebarometri” näyttää hyvältä.

 

 

Raahesta Hämeenlinnaan päivittäin kulkeva teräsrullia kuljettava tavarajuna on viime aikoina kasvattanut vaunumääriään. Kahden sähköveturin vetämä vaunujono on pidentynyt ja se, jos mikä kertoo taloutemme elpymisestä.

 

 

On todella lyhytnäköistä, jos Metalliliitto osoittaa peukalollaan alaspäin, kun kysytään kilpailukykysopimuksen hyväksymisestä.

 

Neuvo Metalliliitolle:

Katsokaa omaa sekä suomalaisten parasta ja näyttäkää Rinteelle ”närhen munat”!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Suomi kuntoon, Keskusta; Suomi kuntoon, rekkabarometri, rautatiebarometri, närhen munat, Antti Rinne, Metalliliitto,

Tänään Seinäjoelle!

Perjantai 10.6.2016 - -Esko Erkkilä-

Seinäjoella alkaa tänään Keskustan puoluekokous ja matkaan sinne heti aamutuimaan.

 

 

Olen puoluekokouksen virallinen edustaja ja kun sen lisäksi minut on valittu aloitetoimikunnan jäseneksi, niin kiireiset kolme päivää ovat tiedossa.

 

 

Autoni on täynnä tavaraa, sillä päätöspäivän lippumarssilla on useita järjestölippuja myös Tampereelta.

 

 

Eniten autostani vievät tilaa äänentoistolaitteet, joita tullaan käyttämään puoluesihteeriehdokas Jouni Ovaskan ständillä, sillä kisa puolueen kolmesta varapuheenjohtajasta ja puoluesihteeristä tulee olemaan vielä kokouspaikalla tiukka.

 

 

Tämä on minulla vasta neljäs puoluekokous ja parhaimmat muistot ovat Rovaniemeltä neljä vuotta sitten.

 

 

Rovaniemellä valitsimme Juha Sipilän puolueemme puheenjohtajaksi ja voin aidosti todeta, että ”vedin viivani” Sipilälle jo ensimmäisessä äänestyksessä.

 

 

Lähdin Rovaniemelle Väyrysen-miehenä, mutta muutin mieltäni puoluekokouksen aikana – voitte arvata, että olen mielenmuutoksestani nykyisin hyvin tyytyväinen!

 

 

Otan mukaani läppärini, mutta en ole lainkaan varma, että aikaa jäisi tehdä puoluekokouksen aikana blogi-päivityksiä.

 

 

Puoluekokoukseen on mukava mennä ja yksi syy on se, että Keskusta palasi viimeisimmässä YLE-gallupissa taas piikkipaikalle.

 

 

Seuratkaahan Keskustan puoluekokousta mediasta, sillä eri tiedotusvälineet tulevat seuraamaan kokoustamme mielenkiinnolla!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Keskustan puoluekokous 2016, Keskustan puoluekokous Seinäjoella,

Näyttelyosastoilla jaettavat makeiset ovat yleensä yhtä kärsimystä

Torstai 9.6.2016 - -Esko Erkkilä-

Yritykset, yhteisöt ja yleensäkin erilaisissa näyttelyissä esiintyvät tahot tarjoilevat osastoillaan monesti makeisia ja yrittävät silläkin tavoin tehdä ”itseään tykö” asiakkaisiin.

 

 

Valtaosassa tarkoitus kääntyy päinvastaiseksi, sillä lähes kaikki markkinoilla ja näyttelyissä tarjottavat makeiset ovat kelvottomia.

 

 

Valitettavasti joudun liittämään kelvottomien karkkien jakajien joukkoon entisen työnantajani sekä myös nyky-Keskustan.

 

 

En tiedä, että ketkä tekevät yrityksissä ja yhdistyksissä päätökset jaettavista makeisista, mutta sen totean, että yleensä päätökset ovat menneet metsään!

 

 

Markkina- ja näyttelyvastaavana olen monesti joutunut kieltämään makeisten tarjoamisen, sillä hankitut makeiset ovat olleet ilmeisen halpoja, mutta kelvottomia.

 

 

Näyttelyosaston tarkoituksena on tuoda yritykselle uusia asiakkaita ja yhdistykselle uusia jäseniä ja tätä perimmäistä tarkoitus ei saa romuttaa sillä, että osastolla tarjotaan kelvottomia makeisia.

 

 

***************

 

 

Kerron omakohtaisen kokemuksen onnistuneesta makeishankinnasta näyttelyihin ja markkinoille:

 

 

Toimin runsaat pari vuotta myyntipäällikkönä Raisiolle ostetussa Alfa-Rehussa Hämeenlinnassa.

 

Toimme markkinoille tryffelinmaulla terästetyn Ponteva-sianrehusarjan ja sen vauhdittamiseksi hankimme porvoolaiselta Brunberg´lta tryffelimakeisia ”irtotavarana”!

 

 

Sian suurinta herkkua ovat tryffelit, joten syy-yhteys tryffelinmakuisella sianrehulla ja tryffelimakeisella oli ilmeinen.

 

 

Sen tuo tryffeli-operaatio minulle merkitsi, että nyt en ota suuhuni tryffelimakeisia, sillä niitä tuli kyllästymiseen saakka nautittua Alfa-Rehun aikana erilaisissa yhteyksissä asiakkaiden kanssa!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: makeistarjoilut näyttelyissä, Alfa-Rehu, tryffeli, tryffelikarkit, tryffelimakeiset, tryffeli on sialle suurta herkkua,

Se merkki paikkansa ties!

Keskiviikko 8.6.2016 - -Esko Erkkilä-

Keskustan Pirkanmaan piirin piiritoimistolla vietettiin maanantaina 6.6.2016 kaksikin juhlahetkeä, kun Tampereen Keskustan ahkeralle talkoolaiselle ja aktiiviselle keskustalaiselle…

 

 

 

pelto1.jpg

 

 

…Kaarina Peltomäelle luovutettiin Keskustan kultainen ansiomerkki ja MSL-Tampereen viiri.

 

 

Keskustan kultainen ansiomerkki voidaan myöntää henkilölle, jolla on 40 vuoden ansiokas toiminta puolueen luottamus- tai muissa tehtävissä sekä vähintään 60 vuoden ikä.

 

 

 

pelto2.jpg

 

 

Ansiomerkin kiinnitti Kaarinan rintaan Tampereen Keskustan valtuustoryhmän varapuheenjohtaja Anna-Kaarina Rantaviita-Tiainen.

 

 

 

pelto3.jpg

 

 

Anna-Kaarina toi ansiomerkin luovutuspuheessaan esille sen monipuolisen toiminnan, joissa Kaarina Peltomäki on kuluneiden vuosikymmenten aikana ansioitunut.

 

 

 

pelto4.jpg

 

 

Keskustan Tampereen kunnallisjärjestön puheenjohtajana keskityin kiittämään Kaarinaa siitä korvaamattoman uskollisesta talkootyöstä, jota hän on tehnyt Keskustan hyväksi ”turuilla ja toreilla”.

 

 

 

pelto5.jpg

 

 

Huomionosoitukset Kaarina Peltomäelle eivät jääneet siihen, että hänelle luovutettiin Keskustan kultainen ansiomerkki, sillä nyt oli vuorossa MSL-Tampereen huomionosoitus.

 

 

Jouni Koskela ja Anna-Kaarina Rantaviita-Tiainen luovuttivat Kaarinalle yhdistyksen viirin.

 

 

Onnittelen Kaarina Peltomäkeä niistä huomionosoituksista, jotka hänelle kohdistuivat 6.6.2016 ja kiitän häntä siitä työstä, jota hän on tehnyt ja tekee edelleenkin Tampereella Keskustan hyväksi.

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Keskustan kultainen ansiomerkki, Keskustan kultainen ansiomerkki Kaarina Peltomäelle, MSL-Tampere,

Omapahan on asiansa, mutta ihmettelen!

Tiistai 7.6.2016 - -Esko Erkkilä-

Naapuripuolueen edustajana on vaikeaa ja tahditontakin kommentoida Kokoomuksen puheenjohtajapeliä, mutta kun se ryntäsi aivan ”iholle” Tampereen torikauppiasyhdistyksen 6.6.2016 järjestämillä kesäkuun Maanantaimarkkinoilla, niin tohdin siihen ottaa ainakin lievästi kantaa.

 

 

Kokoomuksen telttakatos on perinteisesti Keskustan telttakatoksen vierellä Maanantaimarkkinoilla ja meillä oli oiva tilaisuus seurata, kun Kokoomuksen puheenjohtajaehdokkaat Alexander Stubb, Petteri Orpo ja Elina Lepomäki olivat naapuriosastolla yleisön tavoitettavissa.

 

 

En ota tämän otsikon lisäksi enempää kantaa Kokoomuksen puheenjohtajapeliin, kun julkaisen pienen kuvakimaran Keskustan telttakatoksen vierellä sijainneen Kokoomuksen osastolta maanantaina 6.6.2016 klo 16.30 – 17.00!

 

 

 

stubb1.jpg

 

 

 

stubb2.jpg

 

 

 

stubb3.jpg

 

 

 

stubb4.jpg

 

 

 

stubb5.jpg

Keskustan Pirkanmaan piirin toiminnanjohtaja Jaana Viilo karvaturrinsa kanssa, apulaispormestari Leena Kostiainen ja valtiovarainministeri Alexander Stubb.

 

 

 

stubb6.jpg

Ministeri Petteri Orpo ja Keskustan Pirkanmaan piirin toiminnanjohtaja Jaana Viilo.

 

 

 

stubb7.jpg

 

 

 

stubb8.jpg

 

 

 

stubb9.jpg

Kansanedustaja Harri Jaskari kuuluu Elina Lepomäen tukijoukkoihin.

 

 

 

stubb10.jpg

Apulaispormestari Leena Kostiainen tukee Alexander Stubb´a.

 

 

 

stubb11.jpg

Kansanedustaja Hjallis Harkimo kuuluu Petteri Orpon tukijoukkoihin.

 

 

 

stubb12.jpg

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Arto Satonen on vaiti, että ketä ehdokkaista hän tukee!

 

 

 

 

On mielenkiintoista nähdä, että miten Kokoomuksen puoluekokouksen puheenjohtajaäänestyksessä Lappeenrannassa ensi viikonvaihteessa käy!

Toivon, että kokoomuslaiset jaksavat nähdä Suomen edun ja eivät sorru liialliseen Suomen kolmanneksi suurimman puolueen yhtenäisyyttä repivään peliin.

 

-Esko Erkkilä-

                

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Kokoomuksen puheenjohtajakilpa, Alexander Stubb, Petteri Orpo, Elina Lepomäki,

Pensasmustikan kasvattamisessa on monia haasteita

Maanantai 6.6.2016 - -Esko Erkkilä-

Elämme kesäkuun alkupäiviä ja varhaisen kesäntulon vuoksi on paras pensasmustikan kukinta-aika.

 

 

En ole suuri asiantuntija pensasmustikan viljelyssä, mutta 19 pensaan kanssa puuhaaminen on vuosien aikana tuonut jonkinlaista kokemusta tuon hienon marjan kasvattamisessa.

 

 

Kerroin, että 19 pensasta, mutta on heti todettava, että mikään pensaistamme ei ole alkuperäisiä, vaan kato kävi ensimmäisinä vuosina ja kaikki pensaat on vuosien aikana vaihdettu!

 

 

Tässä olevat kuvat on kuvattu pensasmustikkamaaltamme 5.6.2016.

 

 

 

pensas1.jpg

 

 

Pensasmustikkamaa on suojattava jäniksiltä, sillä sen varvut ja lehdet ovat jänisten suurta herkkua.
 

 

Jänisaidan on oltava niin korkea, että ristihuulet eivät pääse syömään pensasmustikkapensaita edes suurimpien luminietosten aikana.

 

 

Lumipeite on pensasmustikoille tärkeä ja sen vuoksi pensasmustikkamaan laidoille kannattaa jättää erilaisia varpuja kasvamaan, jotta lumipeite pensaiden kohdalla on riittävän suojaava.

 

 

Nyt olemme selvittäneet jänikset ja huolehtineet riittävästä lumipeitteestä, mutta nämä eivät vielä riitä.

 

 

 

pensas2.jpg

 

 

Pensasmustikka on happaman maan kasvi ja sen vuoksi maata ei saa missään tapauksessa kalkita.

 

 

Happamuutta lisätään – jos oikein halutaan panostaa pensasmustikan viljelyyn – tuomalla suoruoppaa vaikkapa metsäojitustyömailta tai sellaiselta pellonnurkalta, jota ei ole koskaan kalkittu.

 

 

Meillä happamuutta on lisätty sillä, että pensasmustikkamaalle on tuotu muutaman vuoden välein traktorin peräkärryllinen kuoriketta sahalta, jossa puut kuoritaan ennen sahausta.  Kuorike pitää osaltaan myös rikkakasvit kurissa.

 

 

 

pensas3.jpg

 

 

Pölyttymistä edistetään ainakin kahden eri lajikkeen rinnakkaisviljelyllä – meillä on kasvamassa Alvari ja Aino.  Nykyään saattaa olla myös uudempia lajikkeita.

 

 

 

pensas4.jpg

 

 
Pensasmustikan sadonkorjuu on haastavaa monestakin syystä.

 

 

Marjat kypsyvät hyvin eri aikaan, joten samankin oksan poimintaa pitää suorittaa monta kertaa sadonkorjuukautena.

 

 

Linnut ovat suuri ongelma pensasmustikanviljelyssä ja sen vuoksi riittävän varhain aloitettu verkottaminen onkin välttämätöntä.

 

 

Jos lintujentorjunnasta ei ole huolehdittu, niin kypsät marjat katoavat parempiin suihin otollisena hetkenä parissa tunnissa.  Kokemusta on, että myös maahan pudonneet marjat saavat samassa yhteydessä kyytiä!

 

 

 

Pensasmustikka on hieno marja aamuisin siinä marjakimarassa, jonka voi valmistaa pakastimessa olevista eri marjoista.

 

 

Kymmenellä pensaalla pääsee hyvään alkuun, mutta pari – kolme vuotta pensaiden istuttamisen jälkeen pitää jaksaa odottaa!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Pensasmustikka, pensasmustikan kasvattaminen, jänikset pensasmustikan uhkana, vähäinen lumipeite pensasmustikan uhkana, linnut pensasmustikan uhkana, pensasmustikkalajikkeet Alvari ja Aino,

Kilpailukykysopimuksen aikaansaaminen oli voitto järjelle, Juha Sipilälle ja Keskustalle sekä Suomelle

Sunnuntai 5.6.2016 - -Esko Erkkilä-

Järki voitti vihdoinkin, kun kilpailukykysopimus sai riittävän kattavuuden ja se tuli eri osapuolten hyväksymäksi.

 

 

Kun viime päivinä kuunteli SAK:n puheenjohtaja Lauri Lylyn ja EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämiehen kommentteja, oli helppo uskoa, että molemmat ovat vastuuntuntoisia johtajia.

 

 

Kokonaisuuden kannalta on valitettavaa, että vientialojen kannalta tärkeä logistiikkaketju ei lähtenyt mukaan sopimukseen.

 

 

On toivottavaa, mutta valitettavasti epätodennäköistä, että esimerkiksi AKT ymmärtäisi maamme tilanteen vakavuuden ja pidättäytyisi lakoista.

 

 

Positiivista tilanteessa on, että SDP on jotenkin kantamassa vastuuta Suomen taloudellisesta tilanteesta, mutta maamme politiikan pelle eli vihreiden Ville Niinistö jaksaa pelata käsittämätöntä peliään ja arvostella solmittua kilpailukykysopimusta. Kaikesta näkee, että ministeri-Audin takapenkin nahanhajuisesta miljööstä luopuminen ottaa politiikan pelle Niinistölle lujille!

 

 

On Suomelle suuri onni, että Vihreät pysyvät päätöksenteon ulkopuolella ainakin seuraavat kolme vuotta ja toivon mukaan myös sen jälkeen.

 

 

Kilpailukykysopimuksen solmiminen on suuri askel Suomen taloustilanteen kuntoon laittamisessa. 

 

 

Näen sen olevan suuri askel myös siinä mielessä, että hallituksella vapautuu nyt voimavaroja muiden maamme taloutta uhkaavien synkkien pilvien hälventämiseen.

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: kilpailukykysopimus, Lauri Lyly, Jyri Häkämies, AKT, politiikan pelle, politiikan pelle Ville Niinistö,

Maakuntaitsehallinto tulee ja sen valmistelu tulee tapahtua siihen mandaatin omaavien organisaatioiden johdolla

Lauantai 4.6.2016 - -Esko Erkkilä-

Kaikki järkevät tahot ovat hyväksyneet, että Suomeen tulee maakuntaitsehallinto 1.1.2019.

 

 

On varmaa, että edes kaikki Keskustaa viime eduskuntavaaleissa äänestäneet eivät tajunneet, että miten suuren uudistuksen puolesta he äänestivät, kun ”vetivät viivansa” keskustalaisen ehdokkaan puolesta.

 

 

Jokainen Keskustalle annettu ääni oli ratkaiseva maakuntaitsehallinnon puolesta ja sillä ei ole merkitystä, että pääsikö kyseisen äänen saanut keskustalainen eduskuntaan.

 

 

Nyt on alkamassa maakuntaitsehallinnon valmisteluvaihe.

 

 

Vaikka maakuntaitsehallinto tulee voimaan vasta vuoden 2019 alussa, ovat maakuntaitsehallinnon valmistelutoiminnot alkaneet tai alkamassa näinä päivinä.

 

 

On tärkeää, että valmistelu tapahtuu päätöskykyisten ja päätöksiin mandaatin saaneiden organisaatioiden toimesta.

 

 

Maakuntaliittovetoisesti maakuntahallintoon siirtymisen valmistelu on mielestäni ainoa oikea vaihtoehto.

 

 

Tiedän, että on ajatuksia esimerkiksi Pirkanmaalla, että valmisteluun pitäisi osallistua kaikki Pirkanmaan kunnat. Ajatus on mahdoton, sillä valmisteluorganisaatio paisuisi n. seitsemänkymmenen henkilön suuruiseksi ja kaikki osaamme arvioida, että sellainen porukka ei pystyisi päätöksiin.

 

 

Valmistelusta pitää omana yksilönään sulkea yksittäiset kunnat ja tässä tarkoitan erityisesti Tamperetta.

 

 

Erityisen vahingollista olisi, jos maakuntaitsehallinnon valmisteluun Pirkanmaalla osallistuisi alueen kummajainen eli Tampereen kaupunkiseutu –niminen organisaatio!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Maakuntaitsehallinto, maakuntaitsehallinnon valmistelu maakuntaliitot, Tampereen kaupunkiseutu,

Tulevaisuuden kunta - miten Keskustan varapuheenjohtaja- ja puoluesihteeriehdokkaat vastasivat?

Perjantai 3.6.2016 - -Esko Erkkilä-

Yksi kysymys, johon Keskustan varapuheenjohtajaehdokkaat ja puoluesihteeriehdokkaat joutuivat Tampereella 31.5.2015 vastaamaan, kuului näin:

 

 

Millainen on tulevaisuuden kunta?

 

 

tentti14.jpg

 

 

Ehdokkaat tässä; varapuheenjohtajaehdokas Anne Kalmari vasemmalta kahdeksas, onnistui olemaan kuvaajalta piilossa!

 

 

Mari Kokko

 

Huolehtii kouluista, liikuntapaikoista sekä kulttuurista

***

 

 Sami Kilpeläinen

 

Lähipalvelujen puolustaja

***

 

Annina Ruottu

 

Huolehtii kuntalaisille mukavista asioista

***

Olli Riikonen

 

Huolehtii kunnan elinvoimasta

***

 

 

Katri Kulmuni

 

On kuntalaisten lähiyhteisö, tukee yrittäjyyttä

***

 

Jouni Ovaska

 

Huolehtii kunnan omasta elinvoimasta

***

 

Hanna Huttunen

 

On elinvoiman kehto

***

 

Anne Kalmari

 

Luo puitteet, että ihmiset voivat yrittää

***

 

Antti Kurvinen

 

Kotiseudun menestyksen takaaja

***

 

Riikka Pirkkalainen

 

Tekee elinvoimaa tukevia päätöksiä

***

 

Hannakaisa Heikkinen

 

Tulevaisuuden kuntasi

 

 

Kerrassaan hienoja luonnehdintoja!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Anne Kalmari, Mari Kokko, Antti Kurvinen, Riikka Pirkkalainen, Jouni Ovaska, Annina Ruottu, Hanna Huttunen, Katri Kulmuni, Olli Riikonen, Hannakaisa Heikkinen, Sami Kilpeläinen,

Hienoa ja pätevää porukkaa on ehdolla Keskustan varapuheenjohtajiksi ja puoluesihteeriksi!

Torstai 2.6.2016 - -Esko Erkkilä-

Keskustan Länsi-Tampereen paikallisyhdistys ja Keskustan Tampereen kunnallisjärjestö järjestivät eilen Tampereella ehdokastentin, jossa tentattiin Keskustan varapuheenjohtajiksi ja Keskustan puoluesihteeriksi pyrkiviä henkilöitä.

 

 

Tilaisuus oli kaikille avoin ja paikalla oli runsaasti asiasta kiinnostuneita.

 

 

Toivottavasti pääsen myöhemmin tarkastelemaan mainion tilaisuuden asia-antia, mutta tässä nopeasti laadittu kuvareportaasi Buffet & Cafe Linkosuolla järjestämästämme tilaisuudesta:

 

 

 

tentti1.jpg

 

 

Keskustan Tampereen kunnallisjärjestön puheenjohtajana avasin tilaisuuden.

 

Minulla on tapana avata kokoukset ja erilaiset tilaisuudet täsmällisesti sovittuna aikana ja niin tein myös eilen – osa ehdokkaista etsiskeli tervehdyspuheeni aikana vielä paikkojaan.

 

 

 

tentti2.jpg

 

 

”Tenttaattoreina” toimivat edunvalvontapäällikkö Jouni Koskela ja Keskustan Länsi-Tampereen paikallisyhdistyksen puheenjohtaja Raija Moilanen.

 

 

 

Ja sitten ehdokastentin osanottajat:

 

 

 

Jouni Koskela ja Raija Moilanen olivat tilaisuuden aluksi laatineet jokaiselle ehdokkaalle henkilökohtaisen kysymyksen ja puheenvuorojen järjestys oli ennen tilaisuutta ainoastaan tenttaattoreiden tiedossa.

 

 

 

tentti3.jpg

 

 

Anne Kalmari, ehdolla varapuheenjohtajaksi

 

 

 

tentti4.jpg

 

 

Mari Kokko, ehdolla puoluesihteeriksi

 

 

 

tentti5.jpg

 

 

Antti Kurvinen, ehdolla varapuheenjohtajaksi

 

 

 

tentti6.jpg

 

 

Riikka Pirkkalainen, ehdolla puoluesihteeriksi

 

 

 

tentti7.jpg

 

 

Jouni Ovaska, ehdolla puoluesihteeriksi

 

 

 

tentti8.jpg

 

 

Annina Ruottu, ehdolla varapuheenjohtajaksi

 

 

 

tentti9.jpg

 

 

Hanna Huttunen, ehdolla varapuheenjohtajaksi

 

 

 

tentti10.jpg

 

 

Katri Kulmuni, ehdolla varapuheenjohtajaksi

 

 

 

tentti11.jpg

 

 

Olli Riikonen, ehdolla puoluesihteeriksi

 

 

 

tentti12.jpg

 

 

Hannakaisa Heikkinen, ehdolla varapuheenjohtajaksi

 

 

 

tentti13.jpg

 

 

Sami Kilpeläinen, ehdolla puoluesihteeriksi

 

 

 

Kiitokset ehdokkaille, yleisölle sekä tenttaattoreille hienosta tilaisuudesta!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Anne Kalmari, Mari Kokko, Antti Kurvinen, Riikka Pirkkalainen, Jouni Ovaska, Annina Ruottu, Hanna Huttunen, Katri Kulmuni, Olli Riikonen, Hannakaisa Heikkinen, Sami Kilpeläinen,

"Yhdenkään kunnan budjetissa ei 1.1.2019 alkaen voi olla euroakaan rahaa sosiaali- ja terveyspalveluihin"

Keskiviikko 1.6.2016 - -Esko Erkkilä-

Minulla on viime viikkojen aikana ollut tilaisuus muutamaan kertaan olla paikalla, kun perhe- ja peruspalveluministeri Juha Rehula on esitellyt hallituksen suunnitelmia sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämiseksi.

 

 

 

rehu1.jpg

 

 

Sen vuoksi minulle ei ollutkaan yllätys, kun ministeri Rehula toisti tämän jutun otsikossa kerrotun linjauksen Pirkkalan valtuustosalissa 17.5.2016 järjestetyssä yleisötilaisuudessa.

Paikalla oli yli sata kuulijaa!

 

 

 

rehu2.jpg

 

 

”Tässä salissa Pirkkalan sote-asioista ei enää vuonna 2019 päätetä” -  näin sanoi ministeri Rehula.

 

 

 

rehu3.jpg

 

 

Kaikki kuulijat eivät hallituksen linjauksista pitäneet ja yksi heistä oli ex-kansanedustaja ja Pirkkalan kunnanvaltuutettu Mikko Kuoppa.

 

 

Kuoppa on ollut kansanedustajana SKDL:n eduskuntaryhmässä 1979 – 1986, Demokraattisen Vaihtoehdon eduskuntaryhmässä 1986 – 1987, Vasemmistoliiton eduskuntaryhmässä 1995 ja 1999 – 2011 sekä Vasemmistoryhmän eduskuntaryhmässä 1995 – 1999.

 

 

rehu4.jpg

 

 

Kaikesta näki, että ministeri Juha Rehula ja ex-kansanedustaja Mikko Kuoppa arvostivat toisiaan ja mieluusti he pysähtyivät hetkeksi, kun sitä kuvausta varten heiltä pyysin.

 

 

Tässä jälleen esimerkki, että politiikassa ja työelämässä pitää aina olla henkilökohtaisesti kavereita, vaikka asioista olisikin eri mieltä!

 

 

 

**************

 

 

 

Mutta Rehulasta ja hänen esityksestään vielä:

 

 

rehu5.jpg

 

 

Perhe- ja peruspalveluministeri Juha Rehula on tunnettu siitä, että hän käyttää esityksiensä tukena fläppitaulua ja ei hän nytkään pettänyt kuulijoitaan!

 

 

 

rehu6.jpg

 

 

Fläppitaululle oli syntynyt ennen esitystä ja syntyi esityksen aikana monia havainnollisia kuvia, jotka selkiinnyttivät ministerin esitystä.

 

 

 

Kuntapäättäjiä ministeri evästi olemaan jo tässä vaiheessa avoimia tulevaisuudelle ja sanomaansa perhe- ja peruspalveluministeri havainnollisti näin:

 

 

rehu7.jpg

 

 

”Jos sulkeutuu, mahdollisuudet vaikuttamiseen menevät”

 

 

mutta

 

 

 

rehu8.jpg

 

 

”Jos on avoin, ovat vaikuttamisen mahdollisuudet suuret”

 

 

 

Kiitän ministeri Rehulaa hienosta esiintymisestä Pirkkalassa 17.5.2016!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Pirkkala, Pirkkalan valtuustosali, perhe- ja peruspalveluministeri Juha Rehula, Juha Rehula, Mikko Kuoppa, ex-kansanedustaja Mikko Kuoppa, sote-uudistus,

Tampereen "asukastilaisuuksissa" ja Pirkkalan asukastilaisuuksissa on eroa!

Tiistai 31.5.2016 - -Esko Erkkilä-

On mielenkiintoista, joskaan tamperelaisena ei ylevää eikä mairittelevaa, verrata Tampereen kaupungin ja Pirkkalan kunnan järjestämiä asukastilaisuuksia.

 

 

Tampereella asukastilaisuuksiksi kutsutaan tilaisuuksia, joissa pormestari ja apulaispormestarit kertovat paikalle vaivautuneille kaupunkilaisille niistä erinomaisuuksista, joita valtaryhmittymä – kokoomus, demarit, vihreät, vasemmistoliitto ja RKP - on omasta mielestään saanut aikaan.

 

 

Nykyisen pormestarin aikana asukasdemokratia on Tampereella kohdannut täydellisen katastrofin, sillä valtakoalitio on sysännyt perussuomalaiset, keskustan, kristillisdemokraatit, sitoutumattomat ja SKP:n tyystin sivuun päätöksenteosta ja myös ns. asukastilaisuuksista.

 

 

Pirkkalassa homma on tyystin toinen, sillä siellä pormestari kutsuu paikalle hallituksen vastuunalaisen ministerin selvittämään kuntalaisille niitä asioita, jotka kiinnostavat kuntalaisia!

 

 

Tampereella en ole enää pitkiin aikoihin vaivautunut pormestari Anna-Kaisa Ikosen (kokoomus) ja kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Sanna Marin´n (SDP) järjestämiin ns. ”asukasiltoihin”, sillä niissä tavallinen kaupunkilainen tulee vain pahalle tuulelle.

 

 

******************

 

 

Olin mieluusti paikalla 17.5.2016 Pirkkalan valtuustosalissa, kun perhe- ja peruspalveluministeri Juha Rehula oli esittelemässä ja taustoittamassa hallituksen suunnittelemaa sote-uudistusta.  Tilaisuuden järjesti Pirkkalan kunta.

 

 

rissa1.jpg

 

 

Sain ennen asukastilaisuutta kamerani linssin eteen pormestari Helena Rissasen (oikealla), Pirkkalan kunnan kansliapäällikkö Jaakko Joensuun sekä kunnanvaltuutettu Raili Naskalin.

Olin tilaisuudessa melkein varma, että ministeri Rehulan Pirkkalan-vierailu on Raili Naskalin ansiota ja myöhemmin sainkin varmistuksen, että näin asia oli!

Tapaus osoittaa, että Pirkkalassa muut kuntapäättäjät tekevät aitoa yhteistyötä Suomen suurimman puolueen edustajien kanssa ja sen vuoksi Tampereen naapurikunnassa käy keskeisiä ministereitä kuntavierailuilla.

 

 

 

rissa2.jpg

 

 

Pormestari Helena Rissanen avasi asukastilaisuuden ja toivotti yli satapäisen yleisön tervetulleeksi.

 

 

 

rissa3.jpg

 

 

Ministeri Juha Rehulan eräs tavaramerkki on fläppitaulun runsas sekä eloisa käyttäminen ja emme saaneet tälläkään kerralla pettyä,…

 

 

 

rissa4.jpg

 

 

…sillä fläppitaululle ilmestyi useita ”rehulamaisia” kuvia ja kuvioita, jotka elävästi selvensivät ministerin sanomaa.

 

 

************

 

 

Pyrin lähipäivinä kertomaan tarkemmin perhe- ja peruspalveluministeri Juha Rehulan sanomasta.

 

 

Sen kerron kuitenkin jo nyt, että tuntui mukavalta, kun kätellessämme ministeri totesi näin:

 

”Terve Esko”!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Tampereen asukastilaisuudet, "asukastilaisuudet" Tampereella, asukastilaisuudet Pirkkalassa, asukastilaisuus Pirkkalassa 17.5.2016, perhe- ja peruspalveluministeri Juha Rehula Pirkkalassa, perhe- ja peruspalveluministeri Juha Rehula, Helena Rissanen,

Taisimme pudota maailmantilastoissa kakkossijalle!

Maanantai 30.5.2016 - -Esko Erkkilä-

Usein luullaan, että Kiinan kommunistisen puolueen puoluekokous olisi maailman suurin puoluekokous.

 

Näin ei suinkaan ole, sillä viimeisimpään Kiinan kommunistisen puolueen puoluekokoukseen vuonna 2012 osallistui ainoastaan 2.200 osanottajaa.

 

Kirjoitin ”ainoastaan”, sillä Keskustan puoluekokoukseen osallistuu ainakin 3.000 osanottajaa.

 

 

Keskustan puoluekokous on siis ollut maailman suurin puoluekokous, mutta toukokuussa 2016 pidetty Pohjois-Korean kommunistisen puolueen puoluekokous saattoi olla osanottajamäärältään suurempi kuin Keskustan puoluekokous.

 

 

Saattaa olla, että Pohjois-Korea pudotti Keskustan puoluekokousten osanottajamäärissä toiselle tilalle!

 

 

*******************

 

 

Keskusta järjestää puoluekokouksen kahden vuoden välein ja pidämme seuraavan puoluekokouksemme Seinäjoella 10.-12.6.2016.

 

 

Olen puoluekokouksessa virallinen edustaja, sillä Keskustan Tampereen kunnallisjärjestö valitsi minut yhdeksi kolmesta puoluekokousedustajastaan.

 

 

Keskustan Pirkanmaan piirin piirihallitus puolestaan valitsi minut puoluekokouksen aloitevaliokunnan jäseneksi, joten Seinäjoella on tiedossa työntäyteinen viikonloppu.

 

 

Puoluekokoukselle on jätetty yhteensä 248 aloitetta, joista aloitevaliokunta käsittelee 210 aloitetta.

 

 

Valmisteluaineistosta näen, että aloitevaliokunnan käsittelyyn tulevat puoluekokousaloitteet ovat puoluekokousasiakirjassa 158 sivulla eli perehtymistä vaaditaan.

 

 

Puoluekokousaloitteet ja niiden käsittely puolueen korkeimmassa päättävässä elimessä – puoluekokouksessa – on jäsendemokratiaa parhaimmillaan.

 

 

Olen aikaisemminkin ollut virallisena puoluekokousedustajana, mutta Seinäjoella saan toimia vastuullisessa tehtävässä aloitevaliokunnan jäsenenä – odotan tehtävää mielenkiinnolla!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Keskusta, Keskustan puoluekokous 2016, Keskustan puoluekokous Seinäjoella 10.-12.6.2016,

Kunnallispäättäjän on opeteltava uusi rooli

Sunnuntai 29.5.2016 - -Esko Erkkilä-

Eduskunnan I varapuhemies Mauri Pekkarinen puhui eilen Ylöjärven Markkinoilla tärkeitä sanoja, kun hän herätteli kuntapäättäjiä uuteen asennoitumiseen.

 

 

 

pekkarinen1.jpg

 

 

”Nyt päättäjän pitää opetella uutta roolia, sillä jatkossa kuntapäättäjä ei voi toimia jakajana, vaan hänen pitää toimia uuden luojana”, sanoi Mauri Pekkarinen.

 

 

”Kunnan ja elinkeinoelämän yhteistyö asettuu nykytilanteessa aivan uuteen merkitykseen” - tämä oli eduskunnan ensimmäisen varapuhemiehen keskeinen sanoma markkinayleisölle.

 

 

Kunnan elinvoimapolitiikan tukena on elinkeinopolitiikka, johon kuuluu mm. asuntopolitiikka, kuntalaisten hyvinvoinnista huolehtiminen, nuorisopolitiikka sekä esimerkiksi kaavoitus – näin linjasi eduskunnan ensimmäinen varapuhemies Mauri Pekkarinen Ylöjärven markkinoilla 28.5.2016!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Mauri Pekkarinen, eduskunnan ensimmäinen varapuhemies Mauri Pekkarinen. Ylöjärven Markkinat 2016, Ylöjärven Markkinat,

Kurkkulava on taas trimmattu tuotantokuntoon!

Lauantai 28.5.2016 - -Esko Erkkilä-

Meillä on mökkimaailmassa lava avomaankurkkujen kasvattamiselle.

 

Lava sijaitsee loivasti järveen laskevalla nurmikolla ja sen koko on n. 8 neliömetriä.

 

Vuosien kokemuksella tiedän, että lavasta saadaan avomaankurkut koko seuraavan talven tarpeisiin.

 

On erikseen kerrottava, että meillä ei valmisteta suolakurkkuja vaan ne ovat herkkukurkkuja – jos kutsun Rouvan säilömiä kurkkuja suolakurkuiksi saan tiskirätin naamalleni.

 

 

Mutta siitä kurkkulavan toissapäiväisestä trimmaamisesta muutama kuva:

 

 

 

lava1.jpg

 

 

Kurkkulava jäi viime syksynä tähän kuntoon eli tämä oli lähtötilanne.

 

 

 

lava2.jpg

 

 

Kasteluputket pois, lannoitus, kalkitseminen ja jyrsiminen olivat seuraavat työvaiheet.

 

 

 

lava3.jpg

 

 

Kurkku tarvitsee paljon vettä ja ei riitä, että kurkkulavaa kastellaan päältäpäin, sillä avomaan kurkuille on saatava vettä myös juuristolle.

 

 

Meillä on kurkkulavassa muovisesta vesijohtoputkesta "kierukka", jossa putkeen on moottorisahalla sahattu tietyin välein viillot, joista vesi pääsee suoraan juuristolle.

 

 

 

lava4.jpg

 

 

Päältäpäin katsellen kurkkulavan tilanne on sama kuin alussa, mutta paljon on kuitenkin tapahtunut.

 

 

Erilaiset ritilät – esimerkiksi vanhoista pakastimista jääneet ritilälaatikot – ovat mainioita apuvälineitä, kun halutaan suojella hentoja taimia harsojen alla.

 

 

****************

 

 

Kaikki on valmista, että kurkunsiemenet laitetaan maahan ja sen jälkeen odottamaan taimien varttumista.

 

Jos kaikki onnistuu, on palkitsevaa noutaa omasta lavasta avomaankurkkuja ruokapöytään ja syksyllä säilöä kurkkuja talven tarpeisiin!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Avomaankurkku, lavaviljely, suolakurkku, herkkukurkku,

Virossa suomenkielentaito on nopeasti häviämässä

Torstai 26.5.2016 - -Esko Erkkilä-

Omaan jonkinlaista kokemusta Virossa matkailusta, sillä sain tehdä ensimmäiset Vironmatkani jo 1970-luvun loppupuoliskolla.

 

 

Tein useita työmatkoja Tallinnaan jo neuvostomiehityksen aikana eli ennen vuotta 1991.

 

 

Työmatkoista useimmat olivat jälleenmyyjiemme palkintomatkoja, mutta toki vierailin neuvosto-Virossa myös yksityishenkilönä.

 

 

Synkkinä miehitysvuosina ainakin Tallinassa selvisi oikein hyvin suomenkielellä ja tilanne on jatkunut samanlaisena viime vuosiin saakka.

 

 

Parina…kolmena viime vuotena tilanne on muuttunut ja monissa kaupoissa ei enää ole myyjiä, jotka osaisivat tai ymmärtäisivät suomea.

 

 

Nuoret virolaiset myyjät taitavat kyllä englantia, mutta suomenkieli on heille täysin vieras kieli.

 

 

Kylpylöissä ja kylpyläkaupungeissa pärjää vielä nykyisinkin suomella, sillä haluavathan palveluja myyvien kylpylöiden henkilökunta puhua sitä kieltä, jota heidän suurin asiakasryhmänsä puhuu äidinkielenään.

 

 

Itä-Virossa en ole muutamaan vuoteen vieraillut ja en tunne sen alueen kielitaitokysymyksiä, mutta vielä viitisen vuotta sitten siellä yleisin kieli oli venäjä – suomea ei osattu ja viroa ei haluttu puhua!

 

 

”Suomenkielentaitoinen Viro” on rajoittumassa Tallinnaan, Pärnuun sekä Saarenmaalle, mutta koko ajan niilläkin alueilla englanti on valtaamassa alaa.

 

 

Suomenkielentaito on Virosta häviämässä ja pitää ymmärtää, että kyseessä on luonnollinen kehitys – asia pitänee myös hyväksyä, vaikka toisin haluaisikin.

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: suomenkieli Virossa, suomenkieli on häviämässä Virossa,

Viron miehittäjä hävitti vuonna 1940 Vapaussodan muistomerkin Rakveressä

Keskiviikko 25.5.2016 - -Esko Erkkilä-

Puhun kokemuksesta, kun totean, että Rakveressä käydessään kannattaa varata yksi kokonainen päivä kaupunkiin tutustumiseen.  Se merkitsee, että Rakveressä pitää olla samalla matkalla vähintään kaksi yötä.

 

 

vapaus1.jpg

 

 

Osoitteessa L. Koidula tn, 12 A sijaitseva Vapaussodan muistomerkki paljastettiin 30. elokuuta 1925.

 

 

Patsaan kuusiportaisen betonijalustan valmisti rakennusmestari Reinhold Veigel rakennusinsinööri Ferdinand Gustav Adoffin johdolla.

 

 

Pronssivalokset tehtiin Italiassa kuvanveistäjä Amandus Adamsonin mallien mukaan.

 

 

Muistomerkin kokonaiskorkeus oli yli 8,5 m, pronssivalosten korkeus noin 2 m.

Muistomerkissä oleva teksti kuuluu näin:

Vapadussojas langennuile

eli vapaasti suomentaen "Vapaussodassa kaatuneille".

 

 

Neuvostomiehittäjät tuhosivat muistomerkin syksyllä 1940.

 

 

Nykyinen patsas, entisen patsaan kopio, paljastettiin 30. elokuuta 1992 – kahden paljastuspäivän väliä oli siis tasan 67 vuotta!

 

 

Nykyisen patsaan tekivät kuvanveistäjä Lembit Palm ja arkkitehti Kuno Raude.

Muistomerkki on korjattu vuonna 2004.

 

 

vapaus2.jpg

 

 

Patsaan jalustaan on kiinnitetty vuonna 1999 kivilaatta, jossa on 31 suomalaisen kaatuneen taistelijan nimet ja kivilaatan otsikkotekstinä lukee

 

 

Ensimmäinen suomalainen vapaajoukko

taisteli pohjoisrintamalla 1919

 

 

Kivilaatan allekirjoituksena on

 

 

Nurmon kunta

Lapuan kaupunki

Suomen opetusministeriö

Lapuan Viro-Suomi seura

 

 

 

Kunnia niille suomalaisille, jotka taistelivat Viron itsenäisyyden puolesta Viron vapaussodassa 1918 – 1920 ja kiitokset niille suomalaistahoille, jotka vuonna 1999 kiinnittivät kunnialaatan Viron vapaussodassa Rakveren tienoilla kaatuneille suomalaissotilaille.

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Rakvere, Vapaussodan muistomerkki, kuvanveistäjä Lembit Palm, arkkitehti Kuno Raude, Nurmon kunta, Lapuan kaupunki, Suomen opetusministeriö, Lapuan Viro-Suomi seura, Lydia Koidula,

Rakveren tehtaanmyymälät tulivat taas kerran koluttua!

Tiistai 24.5.2016 - -Esko Erkkilä-

Türin Kukkamarkkinareissuumme kuuluu perinteisesti kahden yön yöpyminen Rakveressä ja niin tapahtui myös nyt.

 

 

Perinteistä oli myös käyntimme kolmessa tehtaanmyymälässä ja niistä käynneistämme pieni kuvakertomus:

 

 

 

tehdas1.jpg

 

 

Pellavatehdas Liliinan tehtaanmyymälä on kohde, jossa eurot vaihtuvat joutuisasti erilaisiksi pellavatuotteiksi.

 

 

 

 

tehdas2.jpg

 

 

Nyt myymälässä oli menossa aito pellavatuotteiden kudontanäytös ja se kiinnosti retkeläisiämme.

 

 

 

 

tehdas3.jpg

 

 

Liliinan esiliinat ovat aina olleet haluttuja ostoskohteita.

 

 

Olen aiempina vuosina hankkinut täältä possu- sekä vasikkaesiliinat ja tarkoitukseni oli nyt ostaa kanaesiliina, mutta varastossa oli ainoastaan lasten kokoja, joten se jäi ostamatta.

 

 

 

 

tehdas4.jpg

 

 

Kun en saanut kanaesiliinaa, niin ostin herrasmiehen esiliinan – olisikohan tällä käyttöä erilaisilla markkinoilla?

 

 

 

 

tehdas5.jpg

 

 

Liliinan lähellä lyhyen kävelymatkan päässä sijaitsee Päts Sahver eli Pätsin leipomo ja konditorio, jossa pitää aina Rakveressä käydessä poiketa.

 

 

 

 

tehdas6.jpg

 

 

Päts´n taidokkaita leivonnaisia.

Nyt itse yrittäjä-Päts ei ollut paikalla, mutta olen useina vuosina saanut keskustella hänen kanssaan. Herra Päts tuntee hyvin Suomen olosuhteet ja erityisen kiinnostunut hän on yrittämisen esteistä sekä mahdollisuuksista Suomessa.

Täytyy erikseen mainita, että ainakin yrittäjäuransa alkuaikoina yrittäjä-Päts hankki osan tarvitsemistaan jauhoista Suomesta - meillä oli yhteisiä bisneskumppaneita!

 

 

 

 

tehdas7.jpg

 

 

Seuraava kohteemme oli Eesti Portselan Oy, jonka tehdas ja sen yhteydessä oleva tehtaanmyymälä sijaitsevat muutaman kilometrin etäisyydellä Rakveren keskustasta.

"Tehtaanmyymälä avoinna työpäivinä 10.00 - 16.00"

 

 

”Tarvekeramiikkaa myytävänä”

 

 

 

 

tehdas8.jpg

 

 

Yritys on suomalaisomisteinen ja se on toiminut tällä paikalla vuodesta 2006 alkaen.

 

 

Bussikuskit sanovat, että keramiikkaa myyvät tehtaanmyymälät ovat heidän painajaisiaan, sillä sieltä retkeläisille kertyy painavat ostokset! Näin kävi tälläkin kertaa!

 

 

 

Nämä kolme tehtaanmyymälää vinkiksi niille, jotka ovat suuntaamassa matkaansa Rakvereen!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Rakvere, Liliina, Päts Sahver, Eesti Portselan Oy, tehtaanmyymälä, Rakveren tehtaanmyymälät, Türin Kukkamarkkinat,

« Uudemmat kirjoituksetVanhemmat kirjoitukset »