Yhteystiedot

Esko Erkkilä
Ruokomäenkatu 32
33840 Tampere
050 556 4878

Pikakysely

Mitä pidät uusista kotisivuistamme?

Canalis capri pitää leikata mahdollisimman pian

Perjantai 12.4.2019 - -Esko Erkkilä-

Canalis capri eli rannekanavan ahtauma iskee kuin salama kirkkaalta taivaalta ja sen hoitamiseen pitää paneutua välittömästi.

 

 

Olen jostain lukenut, että 3 – 5 % naisista saa canalis caprin ja miehistä sen kohteeksi joutuu n. 2 %. Uskon noita lukuja nyt, kun olen asiasta keskustellut monien kanssa!

 

Rannekanavan ahtauman syntysyitä ei tarkasti tunneta, mutta se tiedetään, että silloin käden peukalonpuoleista osaa hermottava keskihermo on puristuksissa kämmeneen johtavassa rannekanavassa.

 

 

Rannekanavan ahtauma kohtasi minut heinäkuussa 2018 ja se kiusasi minua 9 kuukautta, kunnes pääsin leikkaushoitoon.

 

****************

 

Lääkärit yrittivät aluksi lastoittaa kättäni, jotta ”kanavat” avautuisivat, mutta ainakin minun tapauksessani heikoin tuloksin. Ensimmäinen lastani oli aivan liian lyhyt ja toisen lastan tekijäksi osui projektitöitä tekevä entinen lääkintävahtimestari, joka ei hänkään suostunut tekemään minulle sormenpäihin saakka ulottuvaa lastaa – oli todellinen jääräpää!

 

 

 

Pääsin leikkaukseen lopultakin melko nopeasti ja puolen tunnin kuluttua leikkauksesta minua 24/7 vaivannut kipu ja särky loppuivat!

 

 

Leikkauksessa hermopinne vapautetaan puolisen tuntia kestävässä leikkauksessa – leikkaus tehdään paikallispuudutuksessa ja potilas saa lähteä kotimatkalle välittömästi leikkauksen jälkeen.

 

 

 

IMG_9352.JPG

 

 

Käteni paketoitiin sairaalassa ja paketin sai purkaa kolmantena päivänä leikkauksen jälkeen.

 

 

 

IMG_9354.JPG

 

 

Tästä nähdään, että minne viilto tehtiin ja kuten huomaatte, niin leikkaushaavaan ommeltiin 5 tikkiä.

 

 

 

Puhun kokemuksesta, kun kannustan canalis carpis-potilasta hakeutumaan nopeasti hoitoon ja pyrkimään mahdollisimman pian leikkaushoitoon.

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Canalis capri, rannekanava-ahtauma, rannekanava-ahtauman leikkaushoito, leikkaushoito, sormisärky,

Toivottavasti koirien siruttaminen yleistyy, jotta sen avulla voidaan alkaa sakottamaan kaduille paskantavien koirien omistajia

Torstai 11.4.2019 - -Esko Erkkilä-

Taannoisella Andalusian matkallamme oppaamme kertoi ainakin kahdesta espanjalaispaikkakunnasta, joilla koiranomistajia velvoitetaan siruttamaan koiransa ja siruttamisen yhteydessä koirasta otetaan DNA-näyte.

 

 

Siruttaminen ja koiran DNA-näytteen säilyttäminen auttavat viranomaisia löytämään koiranomistajat, jotka antavat koiransa paskoa kaduille ja jotka eivät korjaa koiranpaskojaan pois kaduilta.

 

 

Kadulle jätetystä koiranpaskasta koiranomistaja saa 350 euron suuruisen sakon eli koiranpaskojen kerääminen alkaa varmasti pikkuhiljaa kiinnostamaan!

 

 

Menettelyyn kuuluu lisäksi se, että koiranomistajaa velvoitetaan kuljettamaan mukanaan joko Fairy-pulloa tai etikkapulloa, joilla omistaja ruiskuttaa koiranpaskoman ja kuseman paikan!

 

 

Toivottavasti menettely laajenee Espanjassa ja tulee pikaisesti yleiseksi käytännöksi myös Suomessa!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Koirien siruttaminen, siruttaminen, koiranpaskat, koiranpaskat talteen, DNA, DNA-näyte koirista, Fairy-pullo, Andalusia2019,

Olipahan ilotulitusta - Pirkanmaalta numerot 140 ja 151 jatkoon!

Keskiviikko 10.4.2019 - -Esko Erkkilä-

Eduskuntavaalien ennakkoäänestys päättyy tänään ja varsinainen vaalipäivä eli 14.4.2019 lähestyy.

 

 

Keskustalla on Pirkanmaalta ollut pian päättyvällä vaalikaudella kolme erinomaista kansanedustajaa eli Mikko Alatalo, Arto Pirttilahti ja Pertti Hakanen.

 

 

Kolmikko on saanut paljon aikaiseksi kuluneen nelivuotiskauden aikana ja mikä parasta, heidän keskinäinen yhteistyönsä on pelannut.

 

 

Sain olla paikalla, kun senaattorihommat jättävä kansanedustaja Mikko Alatalo kannusti Pirttilahtea ja Hakasta tilaisuudessa, joka järjestettiin Tampereella Koskikeskuksessa 5.4.2019.

 

 

Pirttilahden vahvaa maantieteellistä aluetta ovat perinteisesti olleet Pohjois-Pirkanmaa ja Hakanen on ylivoimaisesti suosituin kansanedustaja puolestaan läntisellä Pirkanmaalla.

 

 

Molemmat ovat saamassa hyvän äänisaaliin Tampereelta ja myös sen naapurikunnista eli Ylöjärveltä, Hämeenkyröstä, Pirkkalasta sekä muista Tampereen ns. kehyskunnista.

 

 

Koko Pirkanmaan kannalta on keskeistä, että Arto Pirttilahti ja Pertti Hakanen jatkavat kansanedustajina myös jatkossa.

 

 

Tässä muutamia valokuvia, kun Mikko Alatalo kannusti Artsia ja Perttiä jatkoon yleisötilaisuudessa Koskikeskuksessa 5.4.2019.

 

 

 

IMG_0177.JPG

 

 

 

IMG_0171.JPG

 

 

****************

 

 

Laulavan senaattorin tukemat Arto ja Pertti olivat tilaisuudessa juuri sellaisia, kuin kansanedustajan pitääkin olla eli sydämellisiä, yhteistyöhaluisia, ammattitaitoisia, muita arvostavia ja sen vuoksi äänestämisen arvoisia:

 

 

 

IMG_0160.JPG

 

 

 

IMG_0156.JPG

 

 

 

IMG_0155.JPG

 

 

 

IMG_0154.JPG

 

 

 

IMG_0152.JPG

 

 

 

 

Toivottelen kaikille Pirkanmaan keskustalaisille kansanedustajaehdokkaille äänirikasta vaalisunnuntaina ja uskon sekä toivon, että Pertin ja Arton lisäksi Pirkanmaalla ollaan valmiit valitsemaan kolmanneksi keskustan kansanedustajaksi nainen – laadukkuutta ja valinnanvaraa on yllin kyllin!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Kansanedustaja Mikko Alatalo, kansanedustaja Pertti Hakanen, kansanedustaja Arto Pirttilahti, Hakanen jatkoon, Pirttilahti jatkoon, Tarja Smura, Hanna Holma, Marjo Mäkinen-Aakula, Pilvi Kärkelä,

"Minun vastuullani oli pudottaa heinät parvelta"

Tiistai 9.4.2019 - -Esko Erkkilä-

IMG_0205.JPG

 

 

 

Lainaan tämän juttuni otsikoksi Maaseudun Tulevaisuudessa eilen ilmestyneessä lehdessä olevaa juttuotsikkoa, jossa kerrotaan Pirkanmaan vaalipiiristä valitun kansanedustaja Pertti Hakasen saavutuksista ja aikaansaannoksista – kyseessä on lähes kokosivuinen Pertti Hakasen 50-vuotishaastattelu.

 

 

Pertti Hakanen on saanut viiskymppiseen ikäänsä ehtineenä paljon aikaiseksi ja sen vuoksi suosittelen lämpimästi, että Pirkanmaalla numero 140 saa niin paljon ääniä, että Hakasen jatkokausi Arkadianmäelle pystytään turvaamaan.

 

 

Hakasen meriittilistalla on juuri niitä saavutuksia, joita me suomalaiset arvostamme eli suomalaisen ruuan arvostaminen ja sen tuotannon turvaaminen, maamme huoltovarmuudesta huolehtiminen sekä maatalouden alkutuottajien asemasta huolehtiminen.

 

 

Karjalan Liiton puheenjohtajana kansanedustaja Pertti Hakanen noudattaa Suomen virallista ulkopolitiikkaa, sillä Hakanen toteaa syntymäpäivähaastattelussaan näin:

 

”Haluamme olla liitossa hyvin rehellisiä, aika Karjalan palauttamiselle on mennyt ohi. Se olisi ehkä ollut paikallaan 1990-luvun alussa, kun Neuvostoliitto hajosi. Me tuemme Suomen ulkopolitiikan virallista linjaa.”

 

 

 

IMG_6584_hakanen.JPG

 

 

MTK:n johtokunnan jäsenenä kansanedustaja Pertti Hakasella on näköalapaikka suomalaisen alkutuottajan elämään – siitä kertoo jo tämän jutun otsikkokin.

 

***********

 

Kahdentoista vuoden pituinen jakso Porin Prikaatin opistoupseerina antaa Hakasen linjauksille maamme puolustuspolitiikasta vankan taustan.

 

 

Sotilasurastaan Hakanen toteaa syntymäpäivähaastattelussaan mm. näin:

 

 

” Sain olla alokkaille välillä kasvattaja ja välillä psykologi, mutta ihmisyyden kautta siinäkin mennään.”  Ajatus sisältää vankan totuuden ja siinä kalpenevat monien kirjanoppineiden lausumat kliseet!

 

 

 

IMG_0206.JPG

 

 

Kotimaisesta ruuasta kansanedustajamme toteaa, että hän ei ymmärrä vihervasemmiston lihaveroa, koska silloin kotimaisesta ja puhtaasta ruuasta tulisi vain eliitin vaihtoehto.

 

 

 

Kansanedustaja Pertti Hakanen juhlistaa 50-vuotispäiviään Vexve Areenalla Sastamalassa ensi lauantaina eli 13. huhtikuuta – pyrin pääsemään paikalle!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Kansanedustaja Pertti Hakanen, Karjala Liiton puheenjohtaja Pertti Hakanen, Pertti Hakanen - ehdokasnumero 140, MTK-Pirkanmaa, MTK-Hämeenkyrö, MTK-Ikaalinen, MTK, Maaseudun Tulevaisuus,

Mansen Mörinät keräsi taas kerran suuren joukon maanrakennusalan ammattilaisia Pirkkalaan

Maanantai 8.4.2019 - -Esko Erkkilä-

IMG_0077.JPG

 

 

Mansen Mörinät ovat aina keväällä järjestettävä maanrakennuskone- ja kuljetuskalustoalojen ammattilaisten messutapahtuma, joka nimestään huolimatta keskittyy Pirkkalaan Tampereen läntisen ohitustien varrella sijaitseviin liikkeisiin.

 

 

Toki ”Mörinä- liikkeitä” osallistuu tapahtumaan myös Tampereelta sekä Lempäälästä.

 

 

Nyt Mansen Mörinät toteutettiin 5. – 6.4.2019 ja osallistuin niille vierailemalla muutamissa Pirkkalassa sijaitsevissa alan yrityksissä heti ensimmäisenä ”mörinäpäivänä”.

 

 

Eniten minua kiinnostivat…

 

 

 

IMG_0061.JPG

 

 

…polttopuiden pilkontaan sekä…

 

 

 

IMG_0066.JPG

 

 

…nurmikonleikkuuseen liittyvät koneet.

 

 ***********************

 

 

IMG_0072.JPG

 

 

Rotatorin konekentällä näkyi useita…

 

 

 IMG_0070.JPG

 

 

…myytyjä maantiivistysjyriä sekä…

 

 

 

IMG_0071.JPG

 

 

…asiakkaita odottavia järeitä kaivinkoneita.

 

 

 

Kaikesta huomasi, että maamme talous on saatu kuntoon ja ainakaan vielä talouselämän pelot synkkenevistä näkymistä eivät ole murentaneet yritysten uskoa tulevaisuuteen.

 

Melkoinen huoli tulevaisuudesta on kuitenkin kansalaisten keskuudessa tunnistettavissa, sillä SDP:n ja Vihreiden vaalivoittoa pelätään!

 

 

 

********************

 

 

 

IMG_0063.JPG

 

 

Mansen Mörinöissä nälkä ei pääse yllättämään, sillä näyttelyvieraille on maittavia tarjottavia jokseenkin kaikkien yritysten toimesta.

 

 

Tässä kuva Mateko Oy:n tarjoamista Kivikylän kotimaisesta lihasta valmistetuista grillimakkaroista, joita oli grillissä varattuna suuret määrät.

 

 

 

IMG_0073.JPG

 

 

 

IMG_0075.JPG

 

 

 

Rotator on perinteisesti ollut anteliain yritys näyttelyvieraiden ateriatarjonnassa ja niin myös nyt, sillä siellä tarjottiin kaikille näyttelyvieraille Kauppahallin Kotiruoka Oy:n valmistamaa lounasta - ilmaiseksi!

 

 

 

Kiitokset Suomen suurimpien konepäivien kaikille järjestäjille!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Mansen Mörinät, Mansen Mörinät 2019, Mateko Oy, Rotator Oy, SDP:n mahdollinen vaalivoitto arveluttaa yrityksiä, Vihreiden mahdollinen vaalimenestys olisi myrkkyä yrityksille ja suomalaisten hyvinvoinnille,

Vihreät puolustelevat intohimoisesti, kun heidän ehdokkaansa jäi rysän päältä kiinni laittomasta toiminnasta

Sunnuntai 7.4.2019 - -Esko Erkkilä-

Julkaisin fb-sivullani ja sen lisäksi ”Tampereen kuntapolitiikka” –fb-sivulla valokuvat Vihreiden Jaakko Mustakallion ja Kokoomuksen Anne-Mari Jussilan vaalimainoksista, jotka molemmat on kiinnitetty luvattomasti eläviin puihin.

 

 

 

IMG_0089.JPG

 

 

 

IMG_9410.JPG

 

 

 

Kuvat yllä.

 

 

 

Kuvien julkaisemisesta nousi erityisesti Tampereen kuntapolitiikka- sivuilla metakka, kun Vihreät puolustelivat aatetoverinsa laitonta menettelyä!

 

 

Menettely on selkeästi laitonta järkisyiden vuoksi, mutta menettely on laitonta myös niiden ohjeiden perusteella, jotka Tampereen kaupunki on antanut vaalimainonnasta 14.4.2019 järjestettävien eduskuntavaalien osalta.

 

 

Tampereen kaupungin antamat ohjeet tässä:

 

 

Yleisillä alueilla maksuttomia vaalimainospaikkoja vain mainostelineillä

Julkaistu 26.3.2019 11.28

Eduskuntavaalimainonta kaupungin mainostelineillä alkaa keskiviikkona 27.3.2019. Tampereen kaupunki tarjoaa puolueille ja valitsijayhdistyksille 17 vaalimainostelinettä eri puolilla kaupunkia. Kaupungin yleisillä alueilla ei ole muita maksuttomia mainospaikkoja, eikä mainoksia saa omatoimisesti kiinnittää esimerkiksi valaisinpylväisiin, aitoihin eikä sähkökaappeihin.

 

***********

 

Ohjeissa ei ole erikseen mainittu Tampereen kaupungin alueella kasvavia eläviä puita, mutta asiayhteydestä on jokaiselle selvää, että vaalimainoksia ei saa kiinnittää eläviin puihin.

 

 

 

Oletukseni on, että kirjoitustani vastaan pyristelevät henkilöt ovat suuntaukseltaan Vihreitä ja jos näin voittopuolisesti on, näen tilanteen eriskummallisena.

 

 

Vihreät ovat olevinaan luontoa arvostavia, mutta todellisuudessa heidän toimintansa on aivan jotain muuta.

 

 

Ajatusleikkinä jokainen voi pohtia, että millaisen ryöpytyksen Vihreät olisivat nostaneet, jos laittoman vaalimainonnan tekijänä olisivat olleet perussuomalaiset!!

 

 

Tutustukaa ”Esko Erkkilä” ja ”Tampereen kuntapolitiikka” facebook-sivuihin, niin näette kuinka intohimoisesti Tampereen Vihreät puolustelevat erään johtajansa laitonta menettelyä!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Vihreä ehdokas jäi rysän päältä kiinni laittomasta toiminnasta, Vihreät kiinnitävät vaalimainoksiaan laittomasti eläviin puihin, Tampereen Vihreät, Vihreät Tampereella,

Kansanedustaja Mikko Alatalo sai Moottoriliikenteen ansiomitalin

Lauantai 6.4.2019 - -Esko Erkkilä-

On suuri kunnia kertoa tällä omalla blogipalstallani tänään tämä uutinen:

 

 

 PHOTO-2019-04-05-10-25-13.jpg

 

Kansanedustaja Mikko Alatalo sai eilen Moottoriliikenteen ansiomitalin.

Mitali myönnetään ansiokkaasta valtakunnallisesta toiminnasta suomalaisen moottoriliikenteen hyväksi tai henkilölle, joka on pitkäaikaisella ja tuloksekkaalla työllään edistänyt tieliikenteen kehittämistä.

 

Mitalin saivat tänä vuonna seitsemän liikenteen ammattilaista. Alatalo on ainoa kansanedustaja, joka mitalin tällä kertaa sai. Hän on toiminut 16 vuotta Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsenenä, välillä myös varapuheenjohtajana.

 

Moottoriliikenteen keskusjärjestöön kuuluvat Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL, Autoalan keskusliitto, Linja-autoliitto, Autoliitto, Suomen Taksiliitto, Autontuojat ja –teollisuus, Suomen autokoululiitto ja Suomen autotekninen liitto.

Ansiomitalin Mikolle myönsi edellä mainittujen järjestöjen yhteisestä esityksestä liikenneministeri Anne Berner.

*******************

 

Koen olevani etuoikeutettu, sillä sain eilenkin tavata Mikon, olla hänen kanssaan ja seurata hänen toimintaansa, kun hän evästi sekä tuki kansanedustajia Arto Pirttilahtea ja Pertti Hakasta näiden ponnisteluissa Arkadianmäelle myös seuraavaksi vaalikaudeksi!

 

Parhaat onnittelut Mikolle minunkin puolestani ja olen varma, että myös lukijani yhtyvät onnitteluihin!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Mikko Alatalo, Kansanedustaja Mikko Alatalo, Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL, Autoalan keskusliitto, Linja-autoliitto, Autoliitto, Suomen Taksiliitto, Autontuojat ja -teollisuus, Suomen autokoululiitto, Suomen autotekninen liitto.

Härkätaistelu, cava ja sangria

Perjantai 5.4.2019 - -Esko Erkkilä-

Taannoisella Espanjanmatkallamme meillä ei ollut mahdollisuutta vierailla härkätaistelussa, mutta espanjalaisuuteen kiinteästi liittyvistä asioista tutustuimme sangriaan sekä cavaan.

 

 

Sangria ja cava ovat espanjalaisia alkoholijuomia ja niistä muutama sana:

 

 

 

IMG_8155.JPG

 

 

Kuvassa vasemmalla oleva lasillinen on sangriaa ja oikealla olevaan lasiin baarimestari kaataa cavaa.

 

 

Cava on samppanjamenetelmällä valmistettu espanjalainen kuohuviini, jota tuotetaan Kataloniassa, koillis-Espanjassa. Sitä myytiin aiemmin nimellä samppanja, kunnes EU-säännökset kielsivät käyttämästä tätä nimitystä muista kuin Ranskan Champangnessa valmistetuista kuohuviineistä.

 

 

Cava on miellyttävä seurustelujuoma ja käytännössä Cavan tuotanto on tiukasti keskittynyt alkuperäisille syntysijoilleen Kataloniassa. Tuotannon painopiste on selvästi Barcelonan provinssissa; siellä tuotetaan 95 % cavasta. Kaksi suurinta valmistajaa, Codorníu ja Freixenet, valmistavat kaikesta cavasta noin 80 %. Niiden päätuotantolaitokset sijaitsevat pienessä, vain noin 12 000 asukkaan pikkukaupungissa nimeltä San Sadurní de Noya, jonka osuus cavatuotannosta on peräti noin 90 %; sitä nimitetäänkin Cavan pääkaupungiksi.

 

 

Kaikissa Espanjan päivittäistavarakaupoissa ja pikkukioskeissakin on myytävänä Freixenetin Cavaa.

 

 

***************

 

 

Sangria-nimi puolestaan viittaa juoman väriin eli sangre = veri.

 

 

Sangrian valmistuksessa käytettävä resepti ja sen myötä juoman koostumus ja alkoholipitoisuus vaihtelevat.

 

Tavallisesti sangria tehdään punaviinistä, johon lisätään viipaloituja hedelmiä ja makeutusainetta, kuten sokeria tai hunajaa – myös brandyä tai kanelia voidaan lisätä sangriaan.

 

 

Euroopan parlamentti päätti vuonna 2014, että sangria-nimellä saa myydä vain Espanjassa ja Portugalissa tehtyä viinipohjaista juomaa, joten muualla sangriaa ei ole saatavilla.

 

 

Noiden kuvassa näkyvien annosten hinta oli cavan osalta 3,00 euroa ja sangria maksoi 3,50 euroa!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Cava, Sangria, härkätaistelu, Katalonia, cava on nimisuojattu, sangria on nimisuojattu, Andalusia2019,

"Papukaijapäivä"

Torstai 4.4.2019 - -Esko Erkkilä-

Olen toki aiemminkin nähnyt papukaijoja, mutta Andalausiaan suuntautuneen lomamatkamme näin niitä runsaasti ja kuulin niiden mekastusta.

 

 

Majapaikkakunnallemme Torremolinoksessa ja eräässä retkikohteessamme Nerjassa mekastelleet papukaijat olivat kooltaan pienehköjä ahertajia.

 

 

***********************

 

 

 

Nerjan kaupungissa Euroopan parvekkeella eli Balcón de Europa:lla meillä oli hetki aikaa levähtää ja seurata, kun papukaijat olivat rakennuspuuhissa ja suuren mekastuksen myötä kuljettivat pesäntekoaineksia palmujen latvustoihin.

 

 

 

 

IMG_8101.JPG

 

 

 

IMG_8100.JPG

 

 

 

IMG_8096.JPG

 

 

 

IMG_8099.JPG

 

 

Lennossa olevia papukaijoja en vanhalla kamerallani onnistunut valokuvaamaan, mutta palmujen lehvästöissä lepääviä lintuja sentään sain muutaman kuvattua!

 

 

 

Kas näin:

 

 

 

IMG_8102.JPG

 

 

 

IMG_8104.JPG

 

 

 

IMG_8105.JPG

 

 

 

 

*******************

 

 

Päiväretkemme jälkeen teimme Torremolinoksessa rantabulevardilla pienen kävelyretken ja sen aikana…

 

 

 

IMG_8130.JPG

 

 

…pääsin lähietäisyydeltä kuvaamaan nurmikolla syötävää etsiviä papukaijoja, jotka…

 

 

 

IMG_8134.JPG

 

 

…myös täällä olivat pesäntekopuuhissa!

 

 

 

Olipahan papukaijapäivä!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Papukaija, papukaijat, Balcón de Europa, Euroopan parveke, Nerja, Torremolinos, Andalusia2019,

Nerjassa eri uskontokunnat elävät sulassa sovussa!

Tiistai 2.4.2019 - -Esko Erkkilä-

Nerja on 22.000 asukkaan pikkukaupunki Espanjan Andalusiassa n. 50 kilometriä Malagasta.

 

 

Poikkesimme maaliskuisella lomamatkallamme Nerjassa – ensimmäinen käyntikohteemme siellä olivat Nerjan tippukiviluolat ja niiden jälkeen vierailimme Nerjan keskustassa.

 

 

Nerja on muodostumassa pohjoismaalaisten kannalta yhä suosituimmaksi asuinpaikkakunnaksi, sillä erityisesti norjalaisten ja ruotsalaisten osuus Nerjassa on koko ajan kasvamassa – myös suomalaiset ovat yhä enemmän löytämässä Nerjan. 

 

 

Kerrotaan, että Fuengirolasta monet suomalaiset ovat muuttaneet ja muuttamassa Nerjaan!

 

 

*****************

 

 

Nerjalaiset ovat ylpeitä siitä, että kaupungissa elää vahvana kolmen uskontokunnan jäseniä ja erityisen ylpeitä nerjalaiset ovat siitä, että eri uskontokuntien jäsenet elävät sulassa sovussa Nerjassa.

 

 

Kaupungin keskeisen kiertoliittymän keskellä olevassa tilassa on rakennelma, jonka kolmella eri kulmalla on…

 

 

 

IMG_8072.JPG

 

 

…risti kristinuskon tunnuksena,…

 

 

 

IMG_8071.JPG

 

 

…puolikuu islamilaisuuden tunnuksena ja…

 

 

 

 

IMG_8073.JPG

 

 

…Daavidin tähti juutalaisuuden tunnuksena.

 

 

 

***********************

 

 

 

IMG_8081.JPG

 

 

Vaikka Nerja onkin asukasmäärältään vain vajaan kymmenesosan kokoinen Tampereen kaupungista, oli siellä jo maaliskuun puolivälin tienoilla ”katujuna” tekemässä turistikierroksia – 25 minuutin pituinen kaupunkikierros olisi maksanut 3,00 euroa.

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Nerja, Nerjan tippukiviluolat, Andalusia, Andalusia2019, Gueva de Nerja, kristinuskonto, islamilaisuus, juutalaisuskonto, Daavidin tähti, Fuenrigola,

Akveduktit olivat antiikin Roomassa taidokkaita vesijohtoputkia

Maanantai 1.4.2019 - -Esko Erkkilä-

Olen Portugalissa lomamatkoilla eri kohteissa käydessäni nähnyt taidokkaita ”muurirakennelmia”, mutta vasta nyt Espanjan Andalusiaan suuntautuneen lomamatkamme aikana minulle selvisi, että kyse on vesijohtoputkista!

 

 

 

IMG_8059.JPG

 

 
Tämän akveduktin valokuvasin bussimme ikkunasta Nerjan kaupungissa ja se on hyvin tyypillinen - joskin todella massiivinen ja komea - Rooman valtakunnan aikainen vesijohtojärjestelmä.

 

 

Akveduktien avulla kaupungit saivat puhdasta vettä jopa satojen kilometrien päästä vuorilta, joista ja järvistä, sillä vesi virtasi akvedukteissa kourussa, joka oli kolmisen metriä leveä.

 

 

Akveduktit olivat rakennettu siten, että niiden laskukaltevuus oli kaksi metriä kilometrillä.

 

 

Akveduktit olivat osaltaan kallioon louhittuja tunneleita, mutta rotkojen ja laaksojen kohdalla ne olivat taidokkaita holvirakennelmia, kuten tuossa kuvassanikin nähdään.

 

 

Rooman valtakunnassa akvedukteja oli kaikkiaan 500 kilometriä ja suurimpien vedensiirtokyky oli 190 000 kuutiometriä vettä vuorokaudessa.

 

 

Holvirakenteella akveduktien rakenne saatiin kestäväksi.

 

 

Akvedukteja rakennettiin jo varhain ennen ajanlaskumme alkua ja niitä käytettiin ainakin 1800-luvulle saakka – eräät tietolähteet kertovat, että niitä on käytössä yhä edelleen.

 

 

Monikerroksinen akvedukti on ihailtavan hieno insinööritaidon taidonnäyte yhä edelleen!

Akvedukteista vielä sen verran, että niistä kuulemani mukaan kerrotaan monissa lastenkirjoissa - olen liian vähän lukenut lastenkirjoja nuorisolle, sillä vasta nyt sain selvityksen niistä!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: akvedukti, akveduktit, Antiikin Rooma, Nerja, insinööritaito antiikin Roomassa, Andalusia2019,

Vaalien alusaika on parasta aikaa kansalaisille

Sunnuntai 31.3.2019 - -Esko Erkkilä-

Me kansalaiset elämme nyt parasta aikaamme, sillä meille luvataan ehdokkaiden toimesta "maat ja mannut", jos äänestämme eduskuntavaaleissa ja EU-vaaleissa juuri heitä.

Parasta aikaa elämme myös tarjoilujen osalta, sillä toreilla ja kauppakeskuksissa saamme yllin kyllin kaikkea syötävää ja juotavaa!

Minäkin sain eilen Tammelantorilla Sinisten tarjoamaa grillimakkaraa, Keskustan mustaa makkaraa ja Harri Jaskarin tarjoamaa oikein lihaisaa (Antti Rinne ei ollut lihaa vielä ehtinyt verottamaan) lihakeittoa ja puoleltapäivin Koskikeskuksessa varapuhemies Mauri Pekkarisen tarjoamaa teetä sekä pitkopullaa!

Kaksi viikonvaihetta ennen eduskuntavaaleja vielä edessä, joten kuinkahan tarjoilut paranevatkaan!

Tässä pieni kuvakimara päivän kokemuksista!

 

 

IMG_9279.JPG

 

 

Kansanedustaja, Karjala Liiton puheenjohtaja ja MTK:n johtokunnan jäsen Pertti Hakanen oli parkkeerannut vaaliautonsa hienosti Tammelantorin parhaalle paikalle.

 

 

 

IMG_9281.JPG

 

 

Keskustan ehdokaslistan ykkösnimi Ari Arvela (vasemmalla) Vesilahdelta oli matkassa tukiryhmäläisensä Pertti Uusi-Erkkilän kanssa.

 

 

 

IMG_9284.JPG

 

 

Sain heti alussa Tarja Smuran ja Hanna Holman yhteispotrettiin.

Olen varma, että Tarja Smura tulee etenemään merkittäviin asemiin politiikassa!

 

 

 

IMG_9286.JPG

 

 

Seuraavaksi sain kameran linssini eteen hämeenkyröläisen Katariina Pylsyn ja Viljakkalan Parviniemestä syntyisin olevan trubaduuri Aarre Aallon - minkähänlainen rooli Aarrella tulee olemaan ensi kesänä Hämeenkyrön Heiskan kesäteatterissa?

 

 

 

IMG_9288.JPG

 

 

Tykkään monista kansanedustaja Pertti Hakasen esillä pitämistä asioista ja tänään yksi näistä asioista oli maamme huoltovarmuus!

 

 

 

IMG_9292.JPG

 

 

Tampereen Keskustan kunnallisjärjestön varapuheenjohtaja ja valtuustoryhmän varapuheenjohtaja Matti Järvinen toivotti maa- ja metsätalousministeri Jari Lepän tervetulleeksi Tammelantorille.

 

 

 

IMG_9294.JPG

 

 

On onni, että Suomella on näin selkeäsanainen maa- ja metsätalousministeri kuin Jari Leppä.

 

 

 

IMG_9298.JPG

 

 

Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä Pertunmaalta ja Sastamalan kaupungin maatalousjohtaja Katariina Pylsy Hämeenkyröstä!

 

 

 

IMG_9304.JPG

 

 

MTK:n johtokunnan jäsen Pertti Hakasella sekä maa- ja metsätalousministeri Jari Lepällä riittää keskusteltavaa myös vaalien ulkopuolella!

 

 

IMG_9309.JPG

 

 

Kansanedustaja Arto Pirttilahti liittyi ministeri Lepän seurueeseen vasta myöhemmin, mutta eräs Artsin tiimiläisistä oli Pirttilahden autolla mukana Tammelantorin tapahtumassa.

 

 

 

IMG_9312.JPG

 

 

Minna Sarvijärvi (oikealla) luovutti vuodenvaihteessa Pirkanmaan Keskustanaisten puheenjohtajanuijan Tarja Smuralle.

Varasin tänään käytössä olleen Tammelantorin parhaan paikan Keskustan käyttöön jo viime vuoden syyskuussa ja sovimme Minnan kanssa, että tämän lauantain tilaisuuden järjestelyistä vastaa Pirkanmaan Keskustanaiset; no, tilaisuus oli onnistunut näinkin järjestettynä, mutta...

 

 

 

IMG_9321.JPG

 

 

Tammelantorin jälkeen siirryin Koskikeskukseen, jossa eduskunnan varapuhemies ja tuleva EU-vaaliehdokas Mauri Pekkarinen halusi tarjota sanankuuloa sekä kahvit ja kunnon pullat.

Kyllä Pekkarista on aina suuri ilo kuunnella!

 

 

 

IMG_9319.JPG

 

 

Halusin ottaa Mauri ja Raija Pekkarisesta yhteiskuvan, mutta Mauri tahtoi välttämättä ottaa samaan kuvaan erään pariskunnan. Paljastui, että kyseessä oli rovasti Heikki Järvinen ruustinna-vaimonsa kanssa!

Rovasti Heikki Järvinen on aikoinaan Kinnulan kirkkoherrana vihkinyt Mauri ja Raija Pekkarisen ja hyvällä onnella onkin vihkinyt, sillä kaikesta huomaa, että homma pelittää!

 

 

IMG_9323.JPG

Kansanedustaja Pertti Hakanen kiirehti myös varapuhemiehen järjestämään tilaisuuteen.

 

 

 

IMG_9343.JPG

 

 

Koskikeskuksen tilaisuuden kruununa oli, kun ruustinna Järvinen piti ex-tempore –puheenvuoron, jossa totesi, että ei oikealle ja ei vasemmalle, vaan Keskustaan!

 

 

 

IMG_9325.JPG

 

 

Kuvakertomukseni lopuksi parivaljakko - Pertti Hakanen ja Mauri Pekkarinen - joille on helppo toivotella parhainta menestystä tulevissa vaaleissa!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Eduskuntavaalit 14.4.2019, EU-vaalit 26.5.2019, Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä, varapuhemies Mauri Pekkarinen, kansanedustaja Pertti Hakanen, kansanedustaja Arto Pirttilahti, Tarja Smura, Ari Arvela, Hanna Holma, Katariina Pylsy,

Omistan kolme takkaa, mutta en ole koskaan polttanut niistä ainoatakaan!

Perjantai 29.3.2019 - -Esko Erkkilä-

Helsingin Sanomat uutisoi 28.3.2019 näyttävästi näin:

 

 

 

IMG_9246.JPG

 

 

”Jopa 200 ihmistä kuolee vuosittain puunpolton päästöjen vuoksi: Takanpoltto aiotaan laittaa kuriin.”

 

 

Meillä on omakotitalossa yksi takka ja mökillä niitä on leivinuunin lisäksi kaksi, mutta koskaan ei ole tullut mieleen, että olisin ryhtynyt polttamaan niistä ainoatakaan! Se on kuitenkin selvää, että poltan takoissani puita!

 

 

Melkoisen vaikeaa takkojen polttaminen olisikin, sillä kaikki takkamme ovat muurattu tiilestä ja tiilien välissä on laastia.

 

 

***************

 

 

Eräs vihervasemmiston mieliaiheita on puunpolton vastustaminen ja Hesarin epäasiallisesti otsikoitu juttukin kai liittyy tähän.

 

 

Omakotitalossamme pääasiallisena lämmitysmuotona on öljylämmitys ja sen tukena on yksi takka, jossa poltamme omasta metsästä hakattuja klapuja; takan lisäksi meillä on puulämmitteinen kiuas saunassa ja sen lämmitämme kaikkina niinä päivinä, kun olemme kotosalla.

 

 

Saunassa seinäkaakeleiden takana on sähköpiuhat sähkökiuasta varten, mutta ne saavat ainakin toistaiseksi olla siellä rauhassa.

 

 

Mökillä meillä on kaikkiaan kuusi tulisijaa ja kaikissa niissä on lämmönlähteenä omasta metsästä saatava puu.

 

 

Mökkikauden alussa keväällä ja mökkikauden lopulla syksyin puuntarve on melkoinen, mutta kesällä tarvitsemme puuta ainoastaan saunanlämmityksessä sekä pesuveden lämmittämiseen – mökillä sauna lämpiää vähintään kerran päivässä!

 

****************

 

Olemme saaneet vuosien saatossa metsämme kasvukuntoon, joten lämpöarvoltaan heikkolaatuista polttopuuta ei ole enää varastoissa, sillä nyt käytämme polttopuuna korkean lämpöarvon omaavia koivuhalkoja.

 

 

Koivuhalkovarastoissamme olevat puut ovat iältään ainakin viisi vuotta vanhoja, joten polttopuumme eivät ole ”kirveennokassa” kuten märkiä ja tuoreita polttopuita kutsutaan.

 

 

Kuivien koivuhalkojen ja koivuklapien polttaminen tuo ympäristöön hienon hajuelämyksen ja se tuokin mieleeni lapsuusajan miellyttävät muistot, kun leivinuunia lämmitettiin leivonnaisten paistamiseksi tai kun saunaa lämmitettiin saunomista varten.

 

 

Tykkään ulkona leijuvasta kuivien polttopuiden polttamisessa syntyvästä hajunautinnosta riippumatta siitä, että poltetaanko naapurissa vaiko meillä puita!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

1 kommentti . Avainsanat: takanpoltto on vaikea toimenpiden, takanpoltto, puiden polttaminen takassa onnistuu, puiden polttaminen, takkapuut kirveen nokassa, takassa poltettavien puiden pitää olla kuivia,

Munamiehen valan pystyy tekemään turvallisesti vain Suomessa

Torstai 28.3.2019 - -Esko Erkkilä-

Elintarvikkeiden turvallisuus on nykypäivänä entistä tärkeämpi asia ja hyvä meidän suomalaisten kannalta, sillä suomalaiset elintarvikkeet ovat turvallisia.

 

 

Otan esimerkiksi suomalaisen kananmunan, sillä se on maailmanlaajuisestikin tarkastellen ainoa, joka taatusti on salmonellavapaa.

 

 

**************

 

 

Työskentelin suomalaisen rehuteollisuuden palveluksessa päivälleen neljäkymmentä vuotta ja sain sinä aikana tehdä kahdesti munamiehen valan.

 

 

Munamiehen vala kuuluu jokaisen tehdä, joka työskentelee kananmunatuotannon parissa ja vaade koskee myös niitä rehuteollisuuden henkilöitä, jotka myyvät kananmunantuottajille rehuseoksia.

 

 

Munamiehen vala tehdään siten, että suuhun laitetaan kokonainen tuore kananmuna, ja muna murskataan suussa ja koko ”latinki” syödään kertaheitolla operaation seuraajien hurratessa vierellä!

 

Kokemuksesta voin kertoa, että munamiehen valan tekeminen oikeuttaa valantekijän täysivaltaiseksi kananmunatuotannon asiantuntijaksi!

 

 

*****************

 

 

Kokemuksesta kerron myös sen, että valantekemisen jälkeen vielä viikonkin kuluttua poskipielistä löytyy kananmunankuoria, mutta nehän on helppo pureskella ja saattaa ruuansulatuskanavassa eteenpäin.

 

 

Rehualan ”yleismiehenä” sain tehdä munamiehen valan vain kahdesti, mutta esimerkiksi kananrehujen tuotepäälliköt saivat erilaisissa munantuotantoon liittyvissä tilaisuuksissa tehdä munamiehen valan useita kertoja kuukaudessa.

 

 

Totuuden nimessä on todettava, että munamiehen vala tehtiin tavallisesti sen jälkeen, kun rehuasiakkaita oli koulutettu alan hienouksiin ja sen jälkeen nautittu muutama tilkallinen virvokkeita!

 

 

 

Munamiehen valan turvallinen tekeminen on eräs esimerkki suomalaisten elintarvikkeiden puhtaudesta ja turvallisuudesta, sillä se ei olisi mahdollista vaikkapa Saksassa tai Tanskassa, joissa maissa ei ole mitään takeita, että tuore kananmuna olisi salmonellavapaa!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: suomalainen kananmuna on salmonellavapaa, salmonella, salmonellavapaus, salmonellapuhtaus, tuore kananmuna, tuore suomalainen kananmuna on salmonellavapaa, munamiehen vala,

Maailmanlopusta en tiedä, mutta puu ei Suomen metsistä hakkaamalla lopu!

Keskiviikko 27.3.2019 - -Esko Erkkilä-

Kerrotaan, että entisaikaan – silloin kun Pekka Tiilikainen toimitti Metsäradiota – akat pelkäsivät maailmanloppua ja äijät puolestaan metsien loppumista.

 

 

Akkojen pelon toteutumisesta en tiedä, mutta sen tiedän, että hakkuiden vähentämistä ajavat vihervasemmistolaiset puhuvat puuta heinää, sillä Suomessa hakkuiden määrää voidaan nykyisestä kasvattaa.

 

 

 

IMG_9147.JPG

 

 

Sain suomalaismetsien kasvusta ja hakkuumahdollisuuksista tarkkaa tietoa eilen Vilhartti Hanhilahden järjestämässä ”Ruokailta – mitä syömme 2030 –luvulla” –seminaarissa Irjalan makasiinilla, jossa…

 

 

 

IMG_9149.JPG

 

 

…tietokirjailija Juha Kuisma alusti asiasta.

 

 

Kuisma totesi tiedossani olleen totuuden eli sen, että Suomen metsät kasvavat nyt 107 miljoonaa kuutiometriä vuodessa ja tästä määrästä talousmetsät edustavat 85 miljoonaa kuutiometriä.

 

 

Metsien hakkuumäärät ovat nyt tasoa 72 – 73 miljoonaa kuutiometriä ja kestävän metsätaseen hakkuumäärät voisivat olla 80 – 81 miljoonaa kuutiometriä vuodessa.

 

 

Viime vuonna tuotantovauhtiin päässyt Metsä Groupin biotuotetehdas Äänekoskella tarvitsee puuraaka-ainetta 6,5 miljoonaa kuutiometriä vuodessa; määrästä havukuitua on neljä miljoonaa kuutiota ja koivua 2,5 miljoonaa kuutiota.

 

 

Kestävän metsätalouden ”hakkuuvaje” on siis tällä hetkellä selvästi suurempi kuin on Äänekosken uuden biotuotetehtaan vuotuinen raaka-ainetarve eli…

 

 

…metsät eivät Suomessa ole loppumassa, vaan kestävää vuotuista hakkuusuoritetta voidaan turvallisesti nostaa tasolle 80 – 81 miljoonaa kuutiometriä!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Vilhartti Hanhilahti, Juha Kuisma, Ruokailta - mitä syömme 2030 -luvulla, Irjalan makasiini, Metsä Groupin Äänekosken biotuotetehdas, Äänekosken biotuotetehdas, metsien kasvu vuodessa, hakkuusuorite nyt, hakkuusuoritetta voidaan kasvattaa,

Espanjantauti on nykymuotoisenakin vaikea tauti

Tiistai 26.3.2019 - -Esko Erkkilä-

Espanjantauti oli harvinaisen tappava tauti, joka riehui ympäri maailmaa vuosina 1918 – 1919 eli n. sata vuotta sitten.

 

 

Espanjantauti oli nykytietämyksen mukaan erääntyyppinen lintuinfluenssa ja se tappoi maailmassa 30 – 100 miljoonaa ihmistä – Suomessa espanjantauti surmasi 250.000 suomalaista.

 

 

Laajasti luultiin, että espanjantauti olisi hävinnyt maailmasta, mutta vuonna 2006 tutkijat onnistuivat herättämään taudin jäätyneistä uhreista kudosnäytteiden avulla tutkimustarkoituksiin.

 

 

******************

 

 

 

Espanjantauti elää vakavana muunnoksena edelleenkin ja sen on mahdollisuus tarttua Espanjassa lomaileville suomalaisillekin vielä myös nyt.

 

 

Palasin lomamatkalta Espanjasta vajaat viikko sitten ja tuntuu, että en saanut espanjantaudin tartuntaa.

 

 

Muunnoksena esiintyvän espanjantaudin oireina esiintyy mm. seuraavanmoisia oireita:

 

  • sairastunut ehdottelee lihalle ja lihatuotteille korotettua arvonlisäveroa
  • myös maidolle ja maitotaloustuotteille espanjantautiin sairastunut haluaa nykyistä korkeampaa arvonlisäveroa
  • metsien hakkuumäärien rajoittamispyrkimykset nykyisestä 80 miljoonasta kuutiometristä alaspäin on eräs nykymuotoisen espanjantaudin oireista – se on tunnusomaista espanjantaudille, että siihen tartunnan saanut ei kuitenkaan osaa nimetä niitä puunjalostuslaitoksia, jotka pitäisi sulkea hakkuumäärien alentuessa
  • nykymuotoisen espanjantaudin oireisiin kuuluu vastustaa Helsingin ja Tampereen välille suunniteltua ns. tunnin junaa
  • eräs oire espanjantautitartunnasta on se, että tartunnan saanut alkaa ehdottelemaan 250.000 peltohehtaarin metsittämistä

 

 

On melkoisen todennäköistä, että lähipäivinä saamme kuulla lisää mitä eriskummallisempia ilmenemismuotoja uusimuotoisen espanjantaudin oireista!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: espanjantauti, nykymuotoinen espanjantauti, lihavero, maitovero, hakkuumäärien alentaminen, mitkä puujalostustehtaat suljetaan?, peltojen metsittäminen, Helsinki-Tampere -junan vastustaminen, tunnin junan vastustaminen,

Hieno puhetilaisuus Ylöjärvellä 24.3.2019

Maanantai 25.3.2019 - -Esko Erkkilä-

Perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko aloitti eilisen Pirkanmaa-turneensa tapaamalla kansalaisia Ruokakeitaalla Ylöjärvellä – poikkesin tapaamisessa, kun olin matkalla noutamaan maalta koivuklapeja takan ja kiukaan lämmitykseen.

 

 

Ministeritapaamisessa tunnelma oli käsinkosketeltavan aidosti herttainen ja tulevaisuudenuskoa tulvillaan.

 

 

Seuraavassa pieni kuvakertomus tapahtumasta:

 

 

 

IMG_9113.JPG

 

 

Ruokakeidas on kaupparyhmiin sitoutumaton kauppias Ville Pirtinahon omistama päivittäistavaraa ja myös muita kotitaloudessa tarvittavia tavaroita myyvä hyvinhoidettu liike.

 

 

 

IMG_9028.JPG

 

 

Liikkeen sisäänkäynnin yläpuolella väen toivotti tervetulleeksi hämeenkyröläisen eduskuntavaaliehdokkaan Katariina Pylsyn valomainos.

 

 

 

IMG_9034.JPG

 

 

Ministeri Saarikko saapui paikalle sopivasti etuajassa ja hänet toivotti Ylöjärvelle tervetulleeksi kunnallisneuvos Pirkko Vuolle.

 

 

 

IMG_9069.JPG

 

 

Annikaa on aina ilo kuunnella ja hän osaa sopivalla huumorilla höystää sanottavaansa.

 

”Syntyvyys on alhaalla vaikka jotkut pyrkivät kantamaan kortensa kekoon” sanoi ministeri Annika ja viittasi pari päivää sitten julkisuudessa kertomaansa, että heille odotetaan toista lasta!

 

 

 

IMG_9077.JPG

 

 

Kunnallisneuvos Pirkko ojensi ministerille järjestäjien lahjana Ylöjärvellä sijaitsevan Avant Tecno Oy:n valmistaman vihreän pienkuormaajan pienoismallin ja siitäkös Annika-ministeri riemastui! 

 

Ministeri kertoi, että perheen Aarni-poika kyselee aina äidin palatessa kotiin tuliaisia ja nyt tämä Avantin pienoismalli tulee tekemään hänestä suositun kotiinpalaajan illalla!

*****************

 

 

Ministerin puheenvuoron jälkeen ehdokkaat esittelivät itsensä ja nykyisistä ja entisistä kansanedustajista ehdokkaina olevat…

 

 

 

IMG_9102.JPG

 

 

…Arto Pirttilahti…

 

 

 

IMG_9093.JPG

 

 

…sekä Laila Koskela pitivät vakuuttavat puheenvuorot!

 

 

 

Kiitokset ministeri Annika Saarikolle ja Keskustan Ylöjärven kunnallisjärjestölle, joka toimi onnistuneen tilaisuuden järjestäjänä.

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Keskustan Ylöjärven kunnallisjärjestö, Avant Tecno Oy, Ruokakeidas Ylöjärvi, ministeri Annika Saarikko, Annika Saarikko, Arto Pirttilahti, Laila Koskela, Pirkko Vuolle, Katariina Pylsy,

Epäonnistuin!

Sunnuntai 24.3.2019 - -Esko Erkkilä-

Kerroin jo eilen, että olin lomamatkalla Andalusiassa ja tarkempi ajanjakso lomamatkallemme oli 13. – 20.3.2019.

 

 

Lentomatka Helsinki-Vantaalta Malagan lentokentälle kesti viitisen tuntia ja tietysti saman verran myös toiseen suuntaan.

 

 

IMG_7987.JPG

 

 

Laskeutumista Malagan lentokentälle edelsi pitkähkö kaarros meren yllä, sillä Malagan lentokentän kiitotie alkaa hyvin läheltä merenrantaa.

 

 

 

IMG_7991.JPG

 

 

Jo lentokoneesta näki, että Malagassa palmut huojuvat ja osoittautuikin, että päivälämpötilat vaihtelivat 18 – 28 lämpöasteen välillä.

 

 

 

IMG_8140.JPG

 

 

Laskeuduimme Malagaan, mutta ”kotinamme” tuolla runsaan viikon mittaisella lomamatkalla oli Torremolinoksessa sijaitseva Hotel Tropicana.

 

 

****************

 

 

Torremolinos –kappale on Reino Helismaan sanoittama ja Toivo Kärjen säveltämä sekä Johnny Forsell´n vuonna 1963 levyttämä hieno levytys, joka tuli minulle tutuksi vuonna 1966, kun suoritin vuosiharjoitteluani Hauholla Keskon omistamalla Länsi-Hahkialan Opetus- ja Koetilalla – en silloin saattanut ajatella, että joskus minulla olisi tilaisuus omin silmin nähdä Torremolinos!

Niin kuitenkin nyt tapahtui!

 

 

 

IMG_7999.JPG

 

 

Tätä hienoa merimaisemaa saimme omalta parvekkeeltamme ihailla koko lomamme ajan!

 

 

 

IMG_8132.JPG

 

 

Hotellimme kohdalla kulki vilkas rantakatu, joka on kahden kilometrin pituinen ja sen toisessa päässä on Benalmadenan vierasvenesatama ja toisessa päässä Torremolinoksen keskusta.

 

 

*******************

 

 

 

Mutta missä epäonnistuimme?

 

 

Lomamatkamme eräs tavoite oli, että saisimme tuoda kesän tai ainakin kevään tuliaisinamme Suomeen.

 

 

 

IMG_8212.JPG

 

 

Andalusiassa kukat kukkivat, mutta…

 

 

 

IMG_9026.JPG

 

 

…kotiin tultuamme jouduimme toteamaan, että metriset hanget olivat yhä edelleen paikoillaan!

 

 

Kaavailimme Rouvan kanssa Torremolinoksessa, että ensimmäinen homma kotiinpääsyn jälkeen on syyshortensiapensaiden leikkaaminen kasvukuntoon, mutta eihän sitä voinut sitten ajatellakaan eli epäonnistuimme kevään tuomisessa Suomeen!

 

 

 

Huhtikuun puolenvälin aikaista aikaa odotellen!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

2 kommenttia . Avainsanat: Malaga, Andalusia, Andalusia2019, Torremolinos, Toivo Kärki - Torremolinos, Reino Helismaa - Torremolinos, Johnny Forssel - Torremolinos, Länsi-Hahkialan Opetus- ja Koetila, Hotel Tropicana, Benalmadena, Benalmadenan vierasvenesatama,

"Siipiviinan" käyttäminen on oleellinen osa lentokenttien talvitoimintaa

Lauantai 23.3.2019 - -Esko Erkkilä-

Kylmänä vuodenaikana jäätävissä olosuhteissa lentoonlähdössä olevien lentokoneiden siivet ja runko ruiskutetaan Suomen lentokentillä glykolipitoisella nesteellä, jotta estetään jään muodostuminen lentokoneen siipiin ja ohjainpintoihin.

 

 

Tämä toiminta on oleellinen osa lentokenttien talvitoimintaa.

 

 

Nykyisin käytössä oleva glykolineste otettiin käyttöön jo 1990- luvulla ja se antaa pitkäaikaisen suojan jäätymistä vastaan lennon aikana.

 

 

 

IMG_7978.JPG

 

 

Jäätymisen estoaine ruiskutetaan lentokoneen siiville ja osin myös rungolle ennen lentoonlähtöä.

 

 

 

IMG_7979.JPG

 

 

Nesteen ruiskuttaminen tapahtuu kuorma-auton päälle rakennetun erillisen ruiskutusyksikön toimesta ennen kuin lentokone päästetään kiitoradalle.

 

 

 

IMG_7983.JPG

 

 

Taannoisella Andalusiaan suuntautuneella lomamatkallamme sain menomatkalla ikkunapaikan ja näin, että miten Helsinki-Vantaan lentokentällä ruiskutettua glykolinestettä oli siivellä vielä pitkään nousun jälkeenkin.

 

  

********************

 

 

Glykolinesteen ympäristövaikutuksiin on Suomen lentokentillä kiinnitetty huomiota ja mm. Helsinki-Vantaalla lentokoneiden jäänpoistotoiminta noudattaa viranomaisten antamia ympäristö- ja turvallisuusmääräyksiä.

 

 

Helsinki-Vantaalla on erikseen määritelty alueet, joilla jäänpoistotoiminta on sallittua. Kaikki jäänpoistoalueet on liitetty jätevesiviemäriin ja lisäksi jäänpoistoaineet kerätään talteen.

 

 

Glykolinesteiden ruiskuttamisen ansiosta saamme nauttia turvallisista lentomatkoista myös kylminä vuodenaikoina!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Siipiviina, glykolineste jäätymisen estämiseen, Andalusia2019,

Mieluisaa luettavaa - onkohan tottakaan?

Torstai 21.3.2019 - -Esko Erkkilä-

Kantakortti on jokaisesta Puolustusvoimissa palvelusta suorittaneesta laadittu asiakirja, joka sisältää tiedot hänen palveluksestaan Puolustusvoimissa kutsuntoihin osallistumisesta joko kotiuttamiseen, kaatumiseen tai eläkkeelle jäämiseen saakka.

Kantakorttiin on merkitty yksityiskohtaisia tietoja siinä mainitun henkilön palveluspaikasta ja -ajasta, hänen palkitsemisistaan ja rangaistuksistaan, ylennyksistä ja mahdollisista sodan ajan taistelupaikoista.

 

 

*************

 

 

Kansallisarkistosta saa kopiot omasta kantakortistaan, jos on syntynyt vuonna 1949 tai aikaisemmin.

 

Tilasin kopiot omasta kantakortistani 28.12.2018 ja sain Kansallisarkistosta postia vajaan kuukauden kuluttua.

 

 

*************

 

 

Minulle oli erityisen mieluisaa tutustua niihin luonnekuva-arviointeihin, joita esimieheni olivat kirjanneet minusta aliupseerikoulun, Reserviupseerikoulun sekä kokelasajan jälkeen.

 

 

Mielenkiintoista oli myös nähdä, että millekä sijalle olin aikoinaan päässyt Säkylässä aliupseerikoulussa ja RUK:ssa Haminassa.

 

 

Aliupseerikoulussa olen ollut panssaritorjuntalinjan priimus ja panssarintorjuntalinja oli osa Tukilinjan aliupseerikoulutusta.

 

 

Sen olen tiennyt, että olin Säkylässä ikäluokkani aliupseerikoulussa Tukilinjan kakkonen ja tiedän myös syyn kakkostilaani. Syynä kakkostilaani oli se, että Herrat suuret Herrat eivät pitäneet sopivana, että vain kansakoulun käynyt olisi sivuuttanut priimus-valinnassa keskikoulun käyneet ja ylioppilaat sekä sellaiset, joilla oli mittava yliopisto-opiskelu takanaan.

 

No, kakkostila keskikoulun käyneen sepän jälkeen ei ole häpeä sekään, sillä lukuisia ylioppilaita ja yliopistossa opiskelleita jäi lehdelle soittelemaan!

 

*************

 

 

RUK:ssa olin mukana siinä 49 upseerioppilaan joukossa, joka sai opiskelustaan kiitettävät paperit.

 

 

Vasta kantakortistani sain nähdä, että olin RUK:n Panssarintorjuntakomppaniassa tuloksissa kolmas!

 

 

*****************

 

 

Esimiesteni arvioinnit minusta ovat suorastaan huvittavan ylenpalttisia:

 

 

Aliupseerikoulun jälkeen;

 

  • tarmokas, luonteva, asiallinen, tunnollinen ja vaativa

 

 

Reserviupseerikoulun jälkeen;

 

  • jämerä ja tunnollinen, vaativa ja aloitekykyinen

 

 

Kokelaskauden jälkeen;

 

 

  • vaativa, opettava ja isällinen, aloitekykyinen

 

  

***************

 

 

Näitä makustelmalla on pitkän aikaa mukava olla!

 

 

No, älkäähän ottako tuota äskeistä aivan tosissanne!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: kantakortti, kantakortin tilaaminen, kantakortin tilaaminen on helppoa, Kansallisarkisto, ylennykset,

« Uudemmat kirjoituksetVanhemmat kirjoitukset »