Sinun äänesi Euroopassa - Anneli JäätteenmäkiTiistai 9.6.2015 - -Esko Erkkilä- Siivosin sekä järjestelin tavaroitani ja eteeni tuli Anneli Jäätteenmäen 24-sivuinen vaalilehti, joka julkaistiin ennen 25.5.2014 pidettyjä Euroopan parlamentin vaaleja.
Tänään tiedämme, että Anneli valittiin Euroopan parlamenttiin ja nyt hän toimii Euroopan parlamentin varapuhemiehenä!
Annelin vaalilehdestä oli otettu 100.000 kappaleen painos ja sen päätoimittajana toimi lapualainen Iiro Kangas.
Vaalilehden ensimmäisellä aukeamalla ehdokas eli Anneli Jäätteenmäki on otsikoinut kirjoituksena näin:
Sillanrakentajana Euroopassa…
…ja aukeaman toisella sivulla Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilän kirjoitus on otsikoitu puolestaan näin:
Käytännönläheisellä yhteistyöllä eteenpäin.
Anneli Jäätteenmäen vaalilehden sivu 6 on otsikoitu näin:
Sinivalkoinen elintarvikeketju on meidän turvamme
…ja tuon otsikon alla on kansanedustaja Lasse Hautalan asiaa syventävä kirjoitus.
Sivun alalaidassa on kysymys: Miksi Anneli?
Olen otettu, että tässä osiossa on mielipiteeni Annelista kuvani kera ja totean tekstissä näin:
"Kotimaisen ruuantuotannon esitaistelijana, alkutuotannon puolestapuhujana ja suomalaisen kuluttajan etujen ajajana Anneli Jäätteenmäki on ollut Euroopan parlamentissa etuvartiossa. Kotimainen elintarviketalous ja ruokaturvallisuus ovat nyt arvoisellaan paikalla."
********************
Parhaimmat kiitokset vaalilehden päätoimittaja Iiro Kankaalle, että pääsin vaikuttavaan seuraan ja onnittelut tätäkin kautta Anneli Jäätteenmäelle, että hän on saavuttanut ensimmäisenä suomalaisena naisena Euroopan parlamentin varapuhemiehen arvostetun paikan!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Sinun äänesi Euroopassa - Anneli Jäätteenmäki, varapuhemies Anneli Jäätteenmäki, Euroopan parlamentin varapuhemies Anneli Jäätteenmäki, Iiro Kangas, Lasse Hautala, Juha Sipilä, Anneli Jäätteenmäki, |
"Toripäivä on joka lauantai, mutta Haverin Konepäivät vain kerran vuodessa!"Maanantai 8.6.2015 - -Esko Erkkilä- Paikalliset kesätapahtumat värittävät Suomen kesän.
Kesätapahtumiin kokoontuvat paikalliset asukkaat ja myös lomalaiset.
Puhun kokemuksesta, kun totean, että synnyinseudun kesätapahtumat ovat erityisen tärkeitä niille, jotka ovat muuttaneet synnyinseuduiltaan pois.
Omalta osaltani tämän vuoden kesätapahtumat alkoivat Viljakkalan Haverissa järjestetyillä Haverin Konepäivillä 6.6.2015..
Haverin Konepäivien järjestäjät ovat onnistuneet yhdistämään Haverin kaivosmiljöön hienosti konepäivän kanssa.
Viljakkalan Haverissa toiminut kultakaivos lopetti toimintansa kultamalmin ehtymisen vuoksi vuonna 1960.
Haverin alueen hyödyntäminen kaivostoiminnan jälkeen on takkuillut, mutta nyt toista kertaa järjestetyt Konepäivät merkitsevät, että pientä eloa on havaittavissa.
**************
Kaivostorni…
…ja avolouhos ovat tänä päivänä ne keskeiset tunnusmerkit, jotka ovat nähtävissä Haverin kultakaivosajasta.
Traktorikuljetukset ovat Haverin Konepäivien erikoisuus. Niiden avulla pääsee vaivattomasti liikkumaan alueella.
Muutamia kuvia näytteillä olleista traktoreista, niiden työkoneista ja maatalouskalustosta:
**************
Haverin Konepäivien perinne jatkuu, sillä ensi vuonna ne järjestetään 11.6.2016.
Kannattaa varata päivämäärä jo nyt kalenteriin!
Niin, kuulin tuon otsikossa toistamani lauseen keskustelusta, jonka kaksi tuttavaani kävivät näyttelykentällä – totta joka sana!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Viljakkala, Viljakkalan Haveri, Haverin kultakaivos, Haverin Konepäivät, Haverin Konepäivät 6.6.2015, Haverin Konepäivät 11.6.2016, |
Maamme ensimmäisen Mannerheim-patsaan paljastamisesta tuli 4.6.2015 kuluneeksi 60 vuotta!Sunnuntai 7.6.2015 - -Esko Erkkilä- Eläkeliiton liittokokous- ja kesäjuhlaohjelmaan 2 – 4.6.2015 kuului osallistuminen maamme ensimmäisen Mannerheim-patsaan 60-vuotismuistojuhlaan.
Muistojuhla järjestettiin Seinäjoella Lyseon puistossa, jota käsittääkseni kutsutaan myös Mannerheim puistoksi.
On luonnollista, että osallistuin tilaisuuteen.
Mannerheim-patsas paljastettiin Seinäjoen Keskustorille marsalkan syntymäpäivänä 4.6.1955 ja se siirrettiin nykyiselle paikalleen vuonna 1973.
Muistotilaisuus alkoi Suomen lipun sisäänmarssilla, joka aina jo sinällään on juhlahetki.
Suomen lippu asettui paikoilleen ja…
…jonka jälkeen juhlamenojen johtaja eversti evp. Jorma Jokisalo otti tilaisuuden johdon.
Kaupunkineuvos Raimo Yli-Uotila piti patsaan paljastamiseen liittyviä seikkoja valottaneen puheen.
Arvostin, että kaupunkineuvos Yli-Uotila käytti johdonmukaisesti Vapaussodasta puhuessaan termiä ”Vapaussota”.
Ihmettelen, että isänmaalliseksi luulemani Ilkka-lehti käyttää Yli-Uotilan puhetta referoidessaan Vapaussodasta termiä ”Kansalaissota” - kaupunkineuvos ei käyttänyt puheessaan kertaakaan muuta termiä kuin Vapaussota!
Toki Vapaussota oli myös kansalaissota, veljessota, kapina ja mitä muutakin tahansa, mutta kyllä se oli ensisijaisesti Vapaussota.
Seinäjoella sijaitseva Mannerheim-patsas kuvaa Mannerheimiä siinä vaiheessa, kun hän johti Seinäjoen päämajassaan Vapaussotaa.
Seinäjoen Mannerheim-patsaan on veistänyt jääkärikapteeni Lauri Leppänen vuonna 1995.
Patsaan jalustassa on teksti:
SE VALA ON KOETETTU PUHTAANA PITÄÄ
Toisella puolella patsaan jalustaa on ”omistuskirjoitus”:
YLIPÄÄLLIKÖLLEEN ETELÄ-POHJALAISET
Muistojuhlassa Eläkeliitto oli mukana laskemassa seppeltä Mannerheimin patsaan juurelle.
Eläkeliiton seppeleen laskivat edellispäivänä puheenjohtajuudesta luopunut kaupunkineuvos Hannes Manninen ja Eläkeliiton Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtaja Merja Uusitalo.
Mainittakoon, että Rakuunakilta laski nyt ensimmäisen kerran muistoseppeleen Mannerheimin patsaalle!
Suomen lipun poistuminen päätti mieliinpainuneen tilaisuuden!
-Esko Erkkilä- |
|
2 kommenttia . Avainsanat: Mennerheim, Mannerheim-patsas Seinäjoella, Mannerheim-patsas 60-vuotta, Mannerheim-patsaan paljastaminen 4.6.1955, Raimo Yli-Uotila, Rakuunakilta, Se vala on koetettu puhtaana pitää, Ylipäällikölleen etelä-pohjalaiset, |
Eeva Kuuskoski - Eläkeliiton uusi puheenjohtaja!Perjantai 5.6.2015 - -Esko Erkkilä- Eläkeliitto on ylivoimaisesti Suomen suurin eläkeläisjärjestö.
Eläkeliitolla oli viime vuoden lopussa 130.138 jäsentä ja olin yksi jäsenistä.
Vuotta aikaisemmin Eläkeliitolla oli 128.94 jäsentä ja kaksi vuotta sitten 127.697 jäsentä.
Eläkeliitto järjestää liittokokouksen joka kolmas vuosi ja nyt kokoonnuimme liittokokoukseen Seinäjoelle 3 – 4.6.2015.
Kokouksen yhteydessä järjestetään myös kesäjuhlat ja tänä vuonna juhlallisuutemme alkoivatkin jo kesäkuun 2. päivänä.
Osallistuin kesäjuhlille sekä keskiviikkona 3.6.2015 järjestettyyn liittokokoukseen virallisena kokousedustajana.
Liittokokouksemme tärkein ja kiinnostavin asia oli uuden puheenjohtajan valitseminen, sillä kaupunkineuvos Hannes Manninen (kuvassa vaimonsa kanssa) oli ilmoittanut, että hän ei ole käytettävissä seuraavalle kolmen vuoden liittokokouskaudelle puheenjohtajaksi.
Eläkeliiton puheenjohtajakilpaan ilmoittautui kaksi ehdokasta;
Markku Vuorensola…
…ja Eeva Kuuskoski.
Markku Vuorensolalla on takanaan mm. kahden kauden kansanedustajuus Pirkanmaan vaalipiirin kansanedustajana.
Eeva Kuuskoski on ollut kansanedustajana vuosina 1979 – 1995 eli neljä kautta ja sen lisäksi hän on toiminut sosiaali- ja terveysministerinä kahteen otteeseen eli vuosina 1983 – 1987 sekä 1991 – 1992.
Tunnustan, että en ole aiemmin tutustunut Eeva Kuuskoskeen, mutta kävin tapaamassa häntä ääntenlaskun aikana.
Pyysin Kuuskoskea ja Eläkeliiton toiminnanjohtaja Jukka Salmista istumaan kuvaustani varten rinnakkain ja tässä tulos!
Äänestyksessä Eeva Kuuskoski sai 800 ääntä ja Markku Vuorensola 31 ääntä, joten Eeva Kuuskoski tuli valituksi Eläkeliiton puheenjohtajaksi kolmivuotiskaudelle 2015 – 2018.
Väistyvä ja vuolaasti kiitelty puheenjohtaja Hannes Manninen odottaa tässä Eeva Kuuskosken kiitospuheen päättymistä ja on valmis kukittamaan seuraajansa.
Eeva Kuuskoski promovoidaan Eläinlääketieteellisen tiedekunnan kunniatohtoriksi 4 – 6.6.2015 järjestettävässä promootiossa, joten hän ei päässyt osallistumaan kesäjuhlamme päätösjuhlaan 4.6.2015.
Tekniikka tuli kuitenkin avuksi ja Seinäjoki Areenalle kerääntynyt lähes nelituhantinen yleisö sai kuunnella uuden puheenjohtajamme linjanvetoja.
Onnittelut tätäkin kautta Eeva Kuuskoskelle!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Eeva Kuuskoski, Seinäjoki-Areena, Hannes Manninen, kaupunkineuvos Hannes Manninen, |
Urho Kekkosen muistomerkki Finlandia-talon lähellä koostuu useasta osastaTorstai 4.6.2015 - -Esko Erkkilä- Osallistuin Keskustan puoluevaltuuston ja eduskuntaryhmän yhteiseen kokoukseen Hotel Scandic Park´ssa Helsingissä 27.5.2015.
Varasin hyvin aikaa ja sen vuoksi minulla oli hetki aikaa tutustua Hakasalmen puistossa Mannerheimintien varrella, hieman Finlandia-talosta pohjoiseen sijaitsevaan Urho Kekkosen muistomerkkiin.
Muistomerkki koostuu oikealla näkyvästä vesialtaasta, neljästä pylväiden päässä sijaitsevasta prossisesta kädestä sekä kallioon hakatusta tekstistä:
URHO KEKKONEN 1900 – 1986
Kädet ovat kahdeksan metriä korkein pylväiden päissä ja ne kuvaavat sitä, että Kekkonen kirjoitti kaiken käsin ja siten ilmaisi vahvan tahtonsa käsiensä kautta.
Lähikuva yhdestä kädestä.
Olen aiemminkin havainnut Urho Kekkosen nimen kalliossa, mutta vasta nyt ehdin paneutumaan asiaan kunnolla.
Vuosiluvut on kirjoitettu nimen edessä näkyvään maan pintatasolla olevaan kallioon.
Teoksen suunnittelukilpailun voitti 1997 Pekka Jylhä, joka oli nimennyt ehdotuksensa ”Lähde”.
Virallisesti kyseessä on ”Lähde/UKK muistomerkki” ja se paljastettiin vuonna 2000 eli sata vuotta Urho Kekkosen syntymän jälkeen.
Opin taas kerran, että Helsingissä on paljon tärkeitä kohteita, joihin maalaispoika ei ole ehtinyt tutustumaan!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Pekka Jylhä, Lähde/UKK-muistomerkki, Urho Kekkosen muistomerkki, Urho Kekkosen muistomerkki Helsingissä, |
Jos mie saisin jouten olla!Keskiviikko 3.6.2015 - -Esko Erkkilä- Kirjoitin eilen agrologiasiaa ja jatkan tänään saman teeman alla:
Agrologiopinnot Mustialan Instituutissa 1968 – 1970 edellyttivät ainakin yhden laulun osaamista ja laulun nimi oli
Jos mie saisin jouten olla!
Laulun osaaminen oli välttämätöntä, sillä se laulettiin aina, kun saavuimme linja-autolla retkiltämme opistolle.
Ehdottoman tärkeää oli, että laulun lopussa ollut sana ”loppui” piti kajahtaa juuri silloin, kun linja-auto saapui Huttulan edustalle eli silloin, kun matka päättyi!
Tässä laulun sanat kirjattuina.
Vielä sen verran, että laulun sanojen muistamisessa oli hieman ongelmia, mutta netissä olevat Kuolemajärveltä peräisin olevat laulut ja niiden sanat auttoivat muistamaan koko laulun.
Kuolemajärviläisten laulujen sanat on kerännyt Erja Tikka. Ne olivat hyvänä tukena, kun merkitsin muistiin Vanhan Instituuttilaisen laulun sanat – erityisesti laulun loppu on instituuttilaisesti melkoisesti erilainen kuin kuolemajärviläisten laulussa.
Näin se menee:
Jos mie saisin jouten olla Kesäkauven voita syyvä Sit mie naimahan menisin Revon Kaisan tyttäristä Anni mulle annettaisiin Syltä pitkä toista paksu Eipä jaksa hepo veellä Liinaharja liikutella Vesi tippui vempeleestä Rasva rahkehen nenästä
Nyt se loppui tämä laulu hei, nyt se loppui tämä laulu tulee piste.
Tulee piste laulun päähän hei, tulee piste laulun päähän nyt se loppui!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Jos mie saisin jouten olla!, Mustiala, Mustialan Maatalousopisto, Agrologit, Mustialan agrologit, |
Maanantaimarkkinoiden yleisö ymmärsi Juha Sipilän johtaman hallituksen hallitusohjelmanTiistai 2.6.2015 - -Esko Erkkilä- Keskustan Tampereen kunnallisjärjestö osallistui eilen Tampereen Keskustorilla järjestetyille Maanantaimarkkinoille.
Ounastelimme, että saamme hallitusohjelman vuoksi paljon arvostelua osaksemme, mutta iloksemme toriyleisö antoi yllättävänkin suuren luottamuksen Keskusta-johtoisen hallituksen uunituoreelle hallitusohjelmalle.
On luonnollista, että saimme myös kriittisiä kommentteja, mutta niitä kuitenkin vain muutamia.
Markkinayleisön antaman palautteen perusteella on helppo todeta, että Sipilän hallituksen hallitusohjelma on saanut kansalaisten hyväksynnän.
Pieni kuvakimara markkinapäivän annista:
Osaston rakentajia kokoontui Keskustorille aamukahdeksalta poikkeuksellisen runsaasti eli keskustalaiset haluavat tehdä puoluetyötä myös menestyksen hetkellä.
Vasemmalta Mikko Kiio Kangasalta, Pasi Kajarinne, Matti Järvinen, Johannes Jonov ja Keskustan Pirkanmaan piirin toiminnanjohtaja Jaana Viilo.
Sähkönsaannissa oli pientä viivytystä, sillä torivalvoja ehti avaamaan sähkökoppien ovet vasta myöhään. Tämän vuoksi jouduimme tukeutumaan aluksi Viljakkalan Majajärvellä kasvaneista herukoista valmistettuun taatusti kotimaiseen mehuun, mutta toki kahvitkin olivat tarjoilukunnossa heti aamuyhdeksän jälkeen.
Osastollamme poikkesi yli 300 kahvittelu- ja keskusteluvierasta. Osastomme suosio yllätti ja jouduimmekin tekemään tarjoilutarvikkeista lisähankintoja – mieluusti lisähankinnat teimme!
Naapuriosastollamme oli hiljaista.
Pirkanmaan Keskustanaisten puheenjohtaja Minna Sarvijärvi oli tapansa mukaan leiponut herkullisia leivoksia ja ne saivat Johannes Jonov´n sekä myös muiden suut messingille.
Seija Alatalo ja kaupunginvaltuutettu Anna-Kaarina Rantaviita-Tiainen hymyilivät kilpaa auringon kanssa.
Kansanedustaja Mikko Alatalo oli haluttu keskustelukumppani, kun kansalaiset halusivat kuulla suoria kuulumisia eduskunnasta.
Hyväntuulinen pari – Mikko ja Seija Alatalo ”torituulen” tuiverruksessa!
*******************
Pyysin Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Arto Satosta ja Keskustan Pirkanmaan piirin toiminnanjohtaja Jaana Viiloa asettumaan ”avokonttoritunnelmiin” Kokoomuksen ja Keskustan osastojen rajalle.
Satosen lisäksi markkinoilla oli myös toinen sastamalalainen kansanedustaja eli Ilmari Nurminen.
Kävin vaihtamassa muutaman sanan Ilmarin kanssa SDP:n osastolla!
Eilisestä markkinapäivästä jäi ”hyvä maku suuhun” – onkohan niin, että olemme paikalla myös heinäkuun 6. päivänä?
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Maanantaimarkkinat, Keskustorin Maanantaimarkkinat, Keskustan Tampereen kunnallisjärjestö, varavaltuutettu Matti Järvinen, Anna-Kaarina Rantaviita-Tiainen, Seija Alatalo, Mikko Alatalo, Arto Satonen, Ilmari Nurminen, Minna Sarvijärvi, Johannes Jonov, |
"Ja tästä eteenpäin saa muuten maallekin rakentaa!"Lauantai 30.5.2015 - -Esko Erkkilä- Vihervasemmisto on saanut vanhaan lehmänkauppojen aikaan myös Kokoomuksen hairahtumaan, että maalle ei saisi lainkaan rakentaa.
Erityisen karsaasti vihervasemmisto ja Kokoomus ovat suhtautuneet siihen, että omalle maalle saisi rakentaa!
Huhtikuun eduskuntavaaleissa kansalaiset äänestivät vihervasemmiston ja Kokoomuksen ajaman linjauksen pankrottiin eli konkurssiin.
Tampereen ns. kaupunkiseutu seututoimistoineen ja sen keinotekoinen ”päätöselin” ovat olleet suunnannäyttäjinä tälle nurinkuriselle kehitykselle.
”Tampereen kaupunkiseudun” sorvaama MAL-sopimus on ollut kaiken nurinkurisen kehityksen suuntaaja.
MAL-sopimus on ollut kehittämässä Tampereen kaupunkiseutua – Tampere, Kangasala, Lempäälä, Nokia, Orivesi, Pirkkala, Vesilahti ja Ylöjärvi – hakoteille.
Erityisesti sen hampaissa on ollut se, kun kansalaiset ovat halunneet rakentaa omalle maalleen.
Huhtikuun eduskuntavaalien vaalikampanjoinnin aikana sain hyvän kuvan kansalaisten mielipiteestä ”kaupunkiseudun” linjauksiin.
Lähes yksimielinen halu kansalaisten keskuudessa oli se, että MAL-sopimus joutaa poltettavaksi saunan pesässä.
Olen tyytyväinen, kun pääministeriksi noussut Juha Sipilä päätti Keskustan puoluevaltuuston ja Keskustan eduskuntaryhmän yhteisessä kokouksessa, jossa päätimme osallistumisesta hallitusvastuuseen, puheensa näin:
”Ja tästä eteenpäin saa muuten maallekin rakentaa…!”
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Vihervasemmisto, vihervasemmisto ja Kokoomus, Tampereen kaupunkiseutu, Tampereen kaupunkiseudun seututoimisto, Seututoimisto, MAL-sopimus, Maankäyttö _ asuminen _ liikenne, |
Keskusta lähti yksimielisenä Juha Sipilän hallitukseenPerjantai 29.5.2015 Puoluevaltuusto on Keskustan ylin päättävä elin puoluekokousten välillä.
Olin mukana Keskustan puoluevaltuuston varajäsenenä, kun se kokousti Helsingissä 27.5.2016 yhdessä Keskustan eduskuntaryhmän kanssa ja päätti lähtemisestä Juha Sipilän hallitukseen.
Teimme yksimielisen päätöksen osallistumisesta Juha Sipilän johtamaan hallitukseen.
Päätös oli odotettu, sillä Keskusta sai huhtikuun eduskuntavaaleissa selkeän vaalivoiton ja puoluevaltuusto sekä eduskuntaryhmä päättivät yksimielisesti ottaa vastuun kannettavakseen.
Kokouksemme aluksi nautimme lounaan ja sen aikana saimme tutustua uunituoreeseen asiakirjaan: ”Ratkaisujen Suomi – Neuvottelutulos strategisesta hallitusohjelmasta”.
Tässä muutamia kuvia kokoustunnelmista:
Agrologikollegat ja kansanedustajat Lasse Hautala sekä Arto Pirttilahti ruokailivat samassa pöydässä kanssani.
Kansanedustaja Pertti Hakanen ja Keskustan Opiskelijaliiton puheenjohtaja Hilkka Kemppi.
Matleena Mikkonen, Raija Moilanen ja Antti Juva – kaikki Tampereelta!
Tuleva ministeri Annika Saarikko. Tuntuuhan se mukavalta, kun Suomen suurimman puolueen varapuheenjohtaja ja tuleva ministeri läpsäisee ohikulkiessaan olkapäälle ja sanoo: "Hei Esko!"
Keskustan puoluevaltuuston puheenjohtaja Jouni Ovaska Hämeenkyröstä.
Tapani Murtoo Punkalaitumelta ja Keskustan Pirkanmaan piirin puheenjohtaja Riitta Koskinen Ylöjärveltä.
Raija Moilanen ja kansanedustaja Mikko Alatalo.
Kaksi Juhaa - ministereitä molemmat!
Visio: Suomi 2025 – yhdessä rakennettu.
Kysyin Paavo Väyryseltä, että onko hänen 20.000 herukkapensaassaan jo näkynyt pölyttäjiä? ”Ei vielä kovin paljon”, vastasi Paavo.
Raija Moilasen puheenvuorossa oli monia kysymyksiä, joihin puoluejohto vastasi.
”Esittäisin, että suhtautuisitte hallitukseen menemiseen myötäsukaisesti…”
Ja mehän suhtauduimme siten kuin puheenjohtajamme esitti!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Keskustan puoluevaltuusto, Keskustan eduskuntaryhmä, Juha Sipilä, Keskustan puoluevaltuuston ja eduskuntaryhmän yhteiskokous, |
On aika huolehtia valkosipulimaan lehtikatteestaTiistai 26.5.2015 - -Esko Erkkilä- Uskallan todeta, että olen kuluneiden viidentoista vuoden aikana hankkinut jonkinlaisen kokemuksen omaan käyttöön kasvatettujen valkosipuleiden viljelystä.
Uutta kuitenkin aina oppii ja viimekesän kokemuksen perusteella joudun toteamaan, että myös valkosipulilla ilmenee monokulttuuriviljelyn ongelmat.
Monokulttuuriviljely tarkoittaa, että samaa kasvia viljellään vuodesta toiseen samalla kasvupaikalla.
Opin viime kesän tuloksena, että myös valkosipuli vaatii hyvin menestyäkseen vuoroviljelyä.
Istutin viime syksynä valkosipuleita hieman yli sata rivimetriä ja kaikki aivan uuteen paikkaan.
Käytän siemenenä omaa siementä, mutta mukanani ulkomaan matkoilla olleet tietävät, että pyrin aina hankkimaan valkosipulikantaamme ulkomaista siementä.
Parhaimmat valkosipulinmyyjät ovat venäläiset mummot, jotka teiden varsilla tai venäläisillä toreilla myyvät itse kasvattamiaan valkosipuleita. Mummojen valkosipuleista saa parasta terästystä omaan valkosipulikantaan!
Erehdyin kerran ostamaan Viipurin Kauppahallista letitettyjä kiinalaisia valkosipulipalmikoita. Ne olivat varmaan laadukkaita ruuanlaittoon, mutta täysin kelvottomia siemeniksi, sillä yksikään ei itänyt – ilmeisesti letitetyt valkosipulit on käsitelty idunestoaineilla, jotta ne eivät idä!
Valkosipulit istutetaan ihannetapauksessa kaksi viikkoa ennen talventuloa. Koska kukaan ei pysty ennustamaan tarkkaa talventuloaikaa, pyrin istuttamaan valkosipulit lokakuun puolenvälin tienoilla, mutta ennen marraskuun alkamista.
Mutta piti kirjoittaa valkosipulimaan lehtikatteesta!
Valkosipulimaa kannattaa kattaa lehtikatteella toukokuun lopulla.
Toimiva systeemi on se, että syksyllä haravoidut tai lehtipuhaltimella nurmikoilta kerätyt lehdet varastoidaan talven yli valkosipulimaan vierellä. Lehdet alkavat maatumaan talven aikana sopivasti, jotta ne ovat parhaimmillaan kateaineeksi keväällä.
Ennen kattamista valkosipulimaa kannattaa lannoittaa, sillä valkosipuli pitää kasvuvoimaisesta paikasta.
Lannoittamisen jälkeen ja ennen kattamista rivivälit pitää harata huolellisesti.
Meillä käytetään valkosipulimaalla rivivälinä 40 senttiä ja olen jätelaudasta rakentanut laatikon, joka sopii riviväliin.
Työskentelylankulla seisten laatikko täytetään lehdillä ja kateaineeksi käy tällä menetelmällä hieman ”krouvimpikin” aines, sillä laatikon avulla kaikki kateainekset saadaan sopivasti ja turvallisesti riviväleihin.
Käytöstä poistetut lasten pesupaljut sekä laskettelupulkat ovat tässäkin hommassa verrattomia työvälineitä.
Katettu valkosipulimaa tietää kesän mittaan työnsäästöä, sillä rikkakasvien kitkentää ei juurikaan tarvita. Myös rivivälien haraaminen on tarpeetonta, sillä maan rakenne säilyy katteen alla erinomaisena.
Nyt vaan elokuuta ja oman pellon valkosipuleita odottamaan!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: valkosipuli, valkosipulin viljelytekniikka, lehtikate, monokulttuuri, monokulttuuriviljely, vuoroviljely, viljelykierto, monokulttuuriviljelyn ongelmat, |
Eiköhän me hyväksytä yksimielisesti Sipilä ykkönen!Sunnuntai 24.5.2015 - -Esko Erkkilä- Hallitusneuvottelut ovat pienistä vatuloinneista huolimatta edenneet joutuisasti hallitustunnustelija Juha Sipilän johdolla.
Tulin bisnesmaailmasta kunnallispolitiikan taustatoimijaksi vuonna 2008 järjestetyissä kunnallisvaaleissa ja olen sen jälkeen saanut tutustua mielenkiintoiseen politiikan maailmaan.
Arvostan bisnesmaailmassa onnistuneiden ja siellä arvonantoa hankkineiden siirtymistä politiikkaan, sillä politiikassa jos missä on tarvetta bisnes- ja liike-elämässä hankitulle kokemukselle.
Jotkut sanovat, että politiikassa johtaminen on toista kuin johtaminen liike-elämässä. Olen väitteestä jyrkästi toista mieltä!
Juha Sipilän selkeä ja aikataulutettu eteneminen hallitusneuvotteluissa on saanut tunnustusta myös niiltä tahoilta, jotka ovat nyt siirtymässä oppositioon.
Sipilä on tuonut uuden toimintakulttuurin politiikkaan.
************
Tunnustan, että olisin vaalituloksen jälkeen ollut valmis ottamaan SDP:n sille paikalle, jolla Kokoomus nyt on.
Nyt nähdyn perusteella Juha Sipilä teki oikean päätöksen, kun jätti SDP:n ja kaikki muut ”takiaispuolueet” hallituksen ulkopuolelle. Tarkasti ottaen toki näin ei ole vielä tapahtunut, mutta todennäköistä se on. **************
Keskustan sääntöjen mukaan hallitukseen osallistumisesta päätetään näin:
”Hallitusneuvottelijat esittelevät neuvotteluiden tulokset puoluehallitukselle ja eduskuntaryhmälle. Puolueen osallistumisesta hallitusvastuuseen päättää puoluehallituksen esityksestä puoluevaltuuston ja eduskuntaryhmän yhteinen kokous, jossa jokaisella on yksi (1) ääni.”
Olen Keskustan puoluevaltuuston varajäsen ja olen saanut kutsun puoluevaltuuston ja eduskuntaryhmän yhteiskokoukseen 27.5.2015.
Kalenterissani on samalle päivälle useita muitakin mielenkiintoisia menoja, mutta olen kallistumassa sen kannalle, että suuntaan matkani Helsinkiin keskiviikkona 27.5.2015.
Jos poisjäämisten vuoksi nousen puoluevaltuuston äänivaltaiseksi jäseneksi, tulen kannattamaan, että Keskusta hyväksyy puolueen osallistumisen Juha Sipilän ensimmäiseen hallitukseen.
Otaksun ja toivon, että puoluevaltuuston sekä eduskuntaryhmän yhteinen päätös hallitukseen osallistumisesta on yksimielinen.
-Esko Erkkilä- |
|
3 kommenttia . Avainsanat: Sipilä ykkönen, Juha Sipilän ensimmäinen hallitus, Juha Sipilä I, Keskustan puoluevaltuusto, Keskustan puoluevaltuuston ja Keskustan eduskuntaryhmän kokous, |
Juorupeili pitää ajan tasalla, että mitä kadulla tapahtuuPerjantai 22.5.2015 - -Esko Erkkilä- Vanhaksi piti elää, jotta oppi tietämään, että mikä on juorupeili.
Juorupeili ja sen käyttötarkoitus valkeni minulle alkuviikolla, kun Elkeliiton Tampereen yhdistys teki ns. sokkomatkan Naantaliin.
Sokkomatka on sellainen, että ainoastaan matkan järjstämisen vastuuhenkilöt tietävät etukäteen minne ollaan menossa.
Sokkomatkan järjestäminen vaatii vastuullisuutta, sillä ”sokkona” ostetun matkan pitää vastata sitä hintaa, jonka osanottajat ovat maksaneet.
Olemme Eläkeliiton Tampereen yhdistyksessä onnistuneet sokkomatkojen järjestämisessä – toki Naantaliin suuntautunut matka oli vasta toinen sokkomatkamme. Ensimmäisen teimme Mänttään, jossa tutustuimme mm. Serlachiuksen museoihin ja nyt tutustuimme mm. Kultarantaan.
Mutta ne juorupeilit.
Naantalin vanhassa kaupungissa on muutamien talojen ikkunoissa juorupeilejä joita hienommin kutsutaan katupeileiksi.
Juorupeili on ikkunan ulkopuolelle kiinnitettävä peili, jonka avulla huoneesta nähdään, että mitä kadulla tapahtuu.
Juorupeilin toimintaperiaate muistuttaa hieman sodanaikaista periskooppia, jolla voidaan juoksuhaudasta havainnoida taistelumaastoa tukikohdan edessä.
Juorupeili on tässä kuvattuna altapäin ja tästä nähdään, että kapine koostuu kahdesta peilistä – kahdesta peilistä sen vuoksi, että yhdellä silmäyksellä voidaan havainnoida katua molempiin suuntiin.
Tutkailin nettiä ja huomasin, että juorupeilit ovat tekemässä uutta tulemista, sillä niiden kohdalla on uusvalmistusta.
Peruslaatuinen juorupeili maksaa nettikaupassa 90 euroa eli sen hinta on kohtuullinen talon lisävarusteeksi.
Pitäisiköhän hankkia juorupeili, jotta pystyisi seuraamaan viereisen kävelytien liikennettä tarkemmin – enpä taida kuitenkaan hankkia!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: sokkomatka, juorupeili, katupeili, periskooppi, Serlachius-museot, Kultaranta, |
Onneksi olkoon EU-parlamentin varapuhemies Anneli Jäätteenmäki!Torstai 21.5.2015 - -Esko Erkkilä- Europarlamentaarikko Anneli Jäätteenmäki valittiin eilen EU-parlamentin varapuhemieheksi.
Jäätteenmäki teki parlamentin varapuhemieheksi nousemisellaan jälleen historiaa – hän on ensimmäinen suomalainen nainen, joka on kohonnut EU-parlamentin varapuhemieheksi.
Edellinen historiallinen tapaus Jäätteenmäen kohdalla oli, kun hän 17.4.2003 kohosi Suomen ensimmäiseksi naispuoliseksi pääministeriksi.
Anneli Jäätteenmäen johdolla Keskusta voitti vuonna 2003 eduskuntavaalit ja siitä hetkestä Suomessa alkoi SDP:n alamäki, jolle ei näytä pohjaa olevan vieläkään saavutettu.
Olen toki tuntenut Anneli Jäätteenmäen jo pidempään, mutta sain olla mukana hänen vierasryhmässään Brysselissä tammikuussa 2014.
Vierailimme Brysselissä mm. Kuntaliiton, ay-liikkeen, suomalaisen elinkeinoelämän sekä MTK:n edunvalvontayksiköissä ja saimme tutustua heidän tärkeään edunvalvontatyöhönsä.
Tutustuminen Euroopan komissioon, Suomen EU-edustustoon ja luonnollisesti Euroopan parlamenttiin olivat tehokasta koulutusta eri toimijoiden roolien hahmottamisessa.
Viimeiseen vierailupäiväämme sijoittunut tutustuminen Naton päämajaan auttoi ymmärtämään Suomen suhdetta kansainväliseen kriisinhallintaan.
Onnittelen varapuhemies Anneli Jäätteenmäkeä hänen uusimmasta poliittisesta saavutuksestaan!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Anneli Jäätteenmäki, varapuhemies Anneli Jäätteenmäki, EU-parlamentin varapuhemies Anneli Jäätteenmäki, |
Turveala sekä turkistuotanto saavat nyt hengähtää ja kehittää toimintojaanSunnuntai 17.5.2015 - -Esko Erkkilä- Huhtikuun 19. päivänä järjestettyjen eduskuntavaalien tulos oli valtaosalle suomalaisista kokemus, joka pysyy mielessä myönteisenä kokemuksena.
Olen varma, että erityisesti turvealan toimijat sekä turkistuotannon harjoittajat huoahtivat helpotuksesta, kun vaalitulos varmistui.
Turvealan ja turkistuotannon helpotus varmistui, kun tietoon tuli, että Vihreät eivät tule mähläilemään hallitustyöskentelyssä vaan siirtyvät oppositioon.
En tunne turvatuotantoa ja sen kaikkia taustatekijöitä, mutta sen olen oppinut, että Vihreiden harjoittama hiilenmusta energiapolitiikka sai eduskuntavaaleissa tyrmäyksen ja kotimainen turvetuotanto on ala, jolle nyt suodaan kasvun sekä khittymisen mahdollisuudet.
Ympäristöministeriön yhdistäminen maa- ja metsätalousministeriöön ja niiden yhdessä muodostaman luonnonvaraministeriön perustaminen lopettaa sen kitkan, joka on ollut leimaa-antavaa suomalaiselle eriseuraisuudelle luonnonvarojen hoitamisessa ja hyödyntämisessä.
Turvealaa paremmin tunnen turkistuotannon, sillä sain tehdä työurani neljästäkymmenestä vuodesta viimeiset viisitoista vuotta tiivistä yhteistyötä suomalaisen turkistuotannon kanssa.
”Kruununa” turkistuntemukselleni olivat ne kaksi vuotta, jolloin sain olla jäsenenä Suomen suurimman vapailla markkinoilla toimineen turkisrehuvalmistajan hallituksessa.
Tiedän omakohtaisesti, että turkisalan välittömät positiiviset vaikutukset ulottuvat jokaiseen suomalaiseen ruokapöytään.
Tämä perustuu sille, että turkisrehuvalmistajat kilpailevat teurastamojen teurasjakeesta ja maksavat siitä teurastamoille niin hyvän hinnan, että teurastamot ja lihanjalostuslaitokset pystyvät myymään lihanjalostustuotteensa päivittäistavaraketjuille merkittävästi edullisemmin, kuin jos turkistaloutta ei olisi olemassa.
Jos lihanjalousalan teurasjakeet – joita valitettavan usein kutsutaan teurasjätteiksi – jouduttaisiin kuivattamaan lihaluurehujauhoksi ja polttamaan se lämpövoimaloissa, olisivat ”jokapäiväisen” makkaramme hinnat täysin toisella tasolla kuin nykyään.
Tervehdin tyytyväisyydellä yhdessä turvetuotannon ja turkisalan kanssa eduskuntavaalitulosta sekä vaalitulosta seuranneita hallitusneuvotteluja, sillä nyt turvealan ja turkistuotannon kehittäminen on mahdollista ja suomalaisten hyvinvointi siltä osin turvattu.
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: turvetuotanto, turkistuotanto, turkisala, turkisalan kehittäminen, teurasjae, teurasjäte, turkisala hyödyntää teurasjakeen, lihanjalotustuotteiden hintataso, lihanjalostustuotteiden hinta, makkaran hinta, |
Onko suomalainen talouselämä osannut diskontata Juha Sipilään henkilöityvän Keskustan vaalivoiton?Lauantai 9.5.2015 - -Esko Erkkilä- Saimme eilen kuulla, että Suomen teollisuudesta saadaan jo rohkaiseviakin viestejä – erityisesti teollisuuden tilauskanta on kasvamassa ja vienti on kohentunut.
Tilanne on siinä mielessä mielenkiintoinen, että jos elpyminen on pysyvää, voi tekeillä oleva hallitus selviytyä suunniteltuja säästöjä pienemmillä toimenpiteillä.
Tilastokeskus kertoi eilen, että maaliskuussa 2015 teollisuuden uusien tilausten määrä oli 13 % suurempi kuin viime vuoden maaliskuussa.
Tilausmäärien kasvussa veturina oli metalliteollisuus, jonka uudet tilaukset olivat maaliskuussa 14,3 % suuremmat kuin edellisvuoden maaliskuussa.
***************
Olen eri yhteyksissä todennut, että Suomen taloustaantuma on merkittävältä osiltaan henkistä laatua ja on pohjautunut sille epävarmuudelle, jota Kataisen-Urpilaisen sekä Stubb´n-Rinteen hallitukset ovat saamattomuudellaan ja riitelyllään ruokkineet.
Yhden kuukauden positiivisilla luvuilla ei vielä ole merkittävää painoarvoa, mutta haluan nähdä, että jo maaliskuun luvuissa näkyy se teollisuuden myönteinen ”diskonttaus” johon teollisuus on tämän vuoden aikana selkeästi nojannut, kun se on alkanut olla vakuuttunut Keskustan eduskuntavaalivoitosta ja siitä Juha Sipilän roolista, johon teollisuus ja yrityselämä ovat osanneet asennoitua jo hyvissä ajoin ennen eduskuntavaaleja.
Kuulimme eilen Juha Sipilän johtamistavasta taas yhden uuden esimerkin, kun hän totesi, että ensi viikon tiistaihin mennessä pitää Keskustan, Perussuomalaisten sekä Kokoomuksen päästä sopimukseen maahanmuutosta ja EU-politiikasta!
Kokoomuksen puheenjohtaja Alexander Stubb antoi eilen tunnustuksen Juha Sipilän ripeydelle, kun hän totesi edellisen hallituksen tussaroineen monien asioiden selvittelyssä neljä vuotta, kun ne samat asiat saatiin nyt Sipilän johdolla sovituiksi tunnissa ja 14 minuutissa!
Elämme mielenkiintoisia aikoja!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Tilastokeskus, teollisuuden uudet tilaukset; maaliskuu 2015, Juha Sipilä, diskonttaus, |
Olemme saamassa tehokkaan, suoraviivaisen ja päätöksiin pystyvän pääministerinPerjantai 8.5.2015 Hallituskuviot etenivät eilen hallitustunnustelija Juha Sipilän etukäteen kertoman aikataulun mukaan.
Aikataulu ja asioiden eteneminen tuntui tulleen politiikan jäärille yllätyksenä, sillä he olisivat halunneet järsiä esim. Sipilän ideoimaa yhteiskuntasopimusta vielä ensi viikollakin.
Bisnesmaailmassa kouliintuneena päättäjänä Sipilä vihelsi pelin yhteiskuntasopimuksesta poikki, kun näki, että osapuolten näkemyserot olivat liian suuret.
Taidan olla oikeassa, kun totean, että Sipilän vihellys tuli ay-liikkeelle ja politiikan vanhoille jäärille yllätyksenä, sillä he ovat tottuneet jopa pysäyttämään neuvotteluhuoneiden kellot, jotta neuvotteluja on voitu jatkaa loputtomiin.
Pidän Sipilän tyylistä, sillä siinä ei ole sijaa vitkutteluille.
Seurasin eilen illalla televisiosta keskustelua, johon osallistuivat Pekka Haavisto, Eero Heinäluoma, Jari Lindström sekä Mauri Pekkarinen.
Vanhat ay-kiemurat hallitsevana ja niitä ikänsä pyöritelleenä Heinäluoma osoitti, että hän ja hänenlaisensa ovat ulkona nykymaailmasta kuin lumiukot. Nyt tehdään päätöksiä ja ei neuvotella loputtomiin. Jos todetaan, että neuvotteluissa ei löydy yhteistä säveltä, niin ”kirjan kannet laitetaan kiinni” ja edetään toista kautta.
Heinäluoma paasasi, että yhteiskuntasopimus meni kiville. Toki yhteiskuntasopimukseen ei päästy, mutta Lindström sekä Pekkarinen painottivat aivan oikein, että prosessin aikana saatiin sellaista tietoa, jolla on paljon käyttöä hallitusneuvotteluissa.
Olen lukuisissa yhteyksissä peräänkuuluttanut, että politiikkaan pitäisi saada henkilöitä, jotka ovat toimineet liike-elämässä.
Nyt meillä on liike-elämässä ansioitunut henkilö kohoamassa pääministeriksi ja näyttää, että vauhti päätösten tekemisessä on vauhdikasta.
Nyt ei tussaroida, vaan tehdään!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: hallitustunnustelija Juha Sipilä, hallitustunnustelija, Juha Sipilä, Eero Heinäluoma, Pekka Haavisto, Jari Lindström, Mauri Pekkarinen, |
Keskusta joutuu siivoamaan muiden aikaansaamat sotkutTorstai 7.5.2015 - -Esko Erkkilä- Kirjoitan näitä rivejä keskiviikon 6.5.2015 myöhäistunteina ja juuri on selvinnyt, että Juha Sipilän tavoittelemaa yhteiskuntasopimusta ei synny.
Ei siis löytynyt vastuunkantoa.
Kirjoitan näitä rivejä tietämättä asioiden taustoista paljoakaan, vaikka kansanedustaja Mikko Alatalo hetki sitten vierailikin puheenjohtamani Keskustan Tampereen kunnallisjärjestön johtokunnassa.
Kansanedustaja Mikko Alatalo piti, että yhteiskuntasopimuksen aikaansaaminen olisi maan kannalta tärkeää.
Nyt tiedämme, että yhteiskuntasopimusta ei saatu aikaan.
Tilanne merkitsee, että uuden hallituksen pitää toteuttaa Suomen tervehdyttämisohjelmaa tiukalla tavalla.
Käsitän, että suunnitelmat yhteiskuntasopimuksen kaatumisen jälkeen merkitsevät todella vaikeiden vaihtoehtojen toteuttamista.
Onko yhteiskuntasopimuksen kaatamisen arkkitehdeillä eli ammattiyhdistysliikkeellä mahdollisuus sopeutua siihen, joka nyt on välttämättömyys?
Pakko on!
************************
Mukaelen hieman Mikael Pentikäisen toisaalla toteamaa, kun sanon näin: Järjestövallan aika on Suomessa ohi ja se on hyväksi maallemme!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: yhteiskuntasopimus, yhteiskuntasopimuksen kaatajat, ammattiyhdistysliike, Mikko Alatalo, Keskustan Tampereen kunnallisjärjestö, |
Onko Viljakkala nousemassa?Keskiviikko 6.5.2015 - -Esko Erkkilä- Viljakkala liittyi Ylöjärveen vuoden 2007 alussa ja sen jälkeen Viljakkalan palveluita ja siellä asuvien kuntalaisten elinolosuhteita on kuritettu kovalla kädellä.
Ylöjärven kaupunki järjesti eilen Viljakkalassa alueellisen asukasillan, jossa viljakkalalaiset saivat antaa evästyksiä vuoden 2016 budjetointia varten.
Olen Viljakkala-neuvoston jäsen ja katsoin, että luottamushenkilöasemani merkitsee läsnäoloani asukasillassa ja niin myös tein.
Tilaisuus oli rohkaiseva jo yksistään sen vuoksi, että paikallaolleiden ikäjakauma oli yllättävän nuorekas.
Kaikesta aisti, että Viljakkalalla saattaa sittenkin olla tulevaisuutta.
Viljakkalan alueen päiväkodit ovat täynnä ja sama tilanne on myös Viljakkalan kirkonkylän koulun sekä Karhen koulun osalta.
Pohdimmekin, että Viljakkalan tilanne alkaa olla sellainen, että Ylöjärven kaupungin on investoitava Viljakkalaan.
Ylöjärvellä ja erityisesti sen sivukulmilla – mm. Viljakkalalla – on ehkä koittamassa paremmat ajat sen vuoksi, kun kaupunginjohtaja on vaihtunut. Eläköitynyttä kaupunginjohtajaa ei voi luonnehtia haja-asutusalueiden ystäväksi, mutta hänen aikansa on nyt mennyt.
Asukasillassa painotettiin, että kaupungin virkahenkilöt ovat ”meillä” töissä ja heitä ei pidä missään nimessä pelätä eikä pokkuroida.
Ryhmätöiden aikana kuulin nasevan jutun, jonka läsnäolleet kaupunginvaltuutetut kertoivat.
Eräs osastopäällikkö – johon valitettavasti minäkin olen tutustunut – otti joskus kaupunginvaltuuston kokouksessa oma-aloitteisesti puheenvuoron. Puheenjohtajavuorossa ollut perussuomalaisten Tuomo Kaminen oli tylysti ilmoittanut innokkaalle osastopäällikölle näin:
”Täällä ei oteta puheenvuoroja, täällä annetaan puheenvuorot”
Kaminen toimi mielestäni aivan oikein ja samanlaista suoraselkäisyyttä toivoisin myös esim. Tampereen kaupunginvaltuutetuilta – heidän pitäisi ryhdistäytyä ja ottaa virkahenkilöiltä se valta, jonka he ovat näille luovuttaneet!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Viljakkala, alueellinen asukasilta Viljakkalassa, Tuomo Kaminen, |
On varmaa, että myös kuntapolitiikka muuttuu eduskuntavaalien tuloksen ansiostaTiistai 5.5.2015 - -Esko Erkkilä- On ollut mielenkiintoista seurata keskustelua, että muuttuuko paikallispolitiikka eduskuntavaalien tulosten vuoksi.
Ei ole kenellekään yllätys, kun eduskuntavaalien suurimmat häviäjät eli Kokoomus ja SDP väittävät, että ei muutu.
Eduskuntavaalien kiistaton ja selkeä voittaja Keskusta taas toteaa, että eduskuntavaalien tulos heijastuu muutoksena myös paikallispolitiikkaan.
Otan esimerkiksi Ylöjärven, johon synnyinkuntani ja mökkikuntani Viljakkala taannoin liittyi.
Tietoni perustuvat Ylöjärven Uutiset –paikallislehden – jonka tilaaja olen – 29.4.2015 julkaisemaan juttuun.
Lehden mukaan Kokoomuksen, SDP:n sekä Vasemmistoliiton kanta on, että eduskuntavaalien tulos ei vaikuta Ylöjärven paikallispolitiikkaan. Yllättävää on, että myös Ylöjärven Perussuomalaiset näkevät asiantilan samoin – piskuinen Kristillisdemokraatit myötäilee entisten valtapuolueiden mielipidettä.
Ylöjärven Keskustan valtuustoryhmän viljakkalalainen puheenjohtaja Pekka Hietaniemi näkee asian tyystin toisin, sillä hänen mielestään eduskuntavaalien tulos näkyy jatkossa selvästi Ylöjärven kaupungissa.
Olen Pekka Hietaniemen kanssa samaa mieltä.
Keskustan Ylöjärven valtuustoryhmän puheenjohtaja Pekka Hietaniemi perustelee Ylöjärven Uutisten mukaan kantaansa näin:
”Vaalien tulos vaikuttaa ylöjärveläiseen politiikkaan muun muassa haja-asutusalueiden tarpeiden aiempaa selvempään huomioimiseen.”
Uskon tietäväni, että Pekka Hietaniemi viittaa lausunnollaan Tampereen seutukuntaa kurittavaan MAL-sopimukseen, jonka haitallisin vaikutus on se, että se mm. estää rakentamisen omalle maalle.
MAL-sopimus (Maankäytön-, Asumisen- ja Liikenteen) ei perustu mihinkään lakiin tai säädöksiin, mutta Tampereen seutukunnan virkamiehet ja valtansa kukkuloilla olleet luottamushenkilöt ovat sen keksimisellä rajoittaneet haja-asutusalueiden elämää.
MAL-sopimusten kyseenalaisena kehtona voidaan pitää Tampereen kaupunkiseutua, mutta ”tauti” on viime aikoina ollut vinhaa vauhtia etenemässä mm. Turkuun ja jopa Kokkolaan.
Järkevät kansalaiset panevat nyt toivonsa siihen, että virkamiesten ja eräiden luottamushenkilötahojen hellimät MAL-sopimukset painetaan unhon yöhön ja päästään koko valtakunnan tasapuoliseen kehittämiseen.
Olin tyytyväinen, kun Pirkanmaan Keskustanaisten puheenjohtaja ja Ylöjärven kaupunginvaltuutettu sekä Ylöjärven kaupunginhallituksen jäsen Minna Sarvijärvi totesi eilen Tampereen Keskustorilla näin:
”Toivottavasti Tampereen kaupunkiseutujen kasvua rajoittava MAL-sopimuspaperi nyt laitetaan saunan pesään!”
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Minna Sarvijärvi, Pekka Hietaniemi, Ylöjärven Uutiset, eduskuntavaalien vaikutus kunnallispolitiikkaan, Keskustan vaalivoitto, Ylöjärvi, Viljakkala, |
Keskustan kenttä luottaa puoluejohtoon hallituskysymyksen ratkaisemisessaMaanantai 4.5.2015 - -Esko Erkkilä- Puoluevaltuusto on Keskustan organisaatiossa ylin päättävä elin puoluekokousten välissä.
Puoluevaltuuston jäsenet valitaan piirikokouksissa puoluekokouksen jälkeen.
Pirkanmaan piirikokous valitsi minut puoluevaltuuston varajäseneksi viime syksyllä järjestetyssä piirikokouksessa.
Keskustan puoluevaltuuston sääntömääräinen vuosikokous pidettiin Helsingissä 25.4.2015.
Puoluevaltuustokokouksen alussa Pirkanmaan piirin puoluevaltuuston jäsen, kansanedustaja Pertti Hakanen tuli puheilleni ja totesi joutuvansa lähtemään erääseen muuhun kokoukseen ja pyysi minua siirtymään hänen tilalleen puoluevaltuustokokouksen varsinaiseksi jäseneksi.
Vaihdoin kokouksen sihteeristöltä varajäsenen aineiston varsinaisen jäsenen aineistoksi ja nyt ”työkaluikseni” tulivat äänestyslippunivasta sekä puheenvuoropyyntölomake.
Puheenjohtaja Juha Sipilä oli luonnollisesti kokouksen keskiössä.
***********************
Tapojeni mukaan liikuin kokousväen keskuudessa ja otin valokuvia.
Poliitikot ovat valokuvaajalle kiitollisia kohteita, sillä he eivät käännä kasvojaan poispäin, kun näkevät, että heitä kuvataan!
Yhteen kuvaan pääsin ja kyseessä olikin Keskustan eduskuntaryhmän seniori eli Kauko Juhantalo sekä eduskuntaryhmän nuorempaan joukkoon kuuluva kansanedustaja Petri Honkonen.
Kokouksessa käytettiin runsaasti puheenvuoroja ja ne olivat lähes kaikki kiittäviä hyvästä vaalituloksesta johtuen.
Pari hallituspohjaa koskettelevaa puheenvuoroa kuultiin ja ne olivat sellaisia, että niiden sanomaan on helppo yhtyä.
Otan ne tähän siinä muodossa kuin ne annettiin evääksi puoluejohdolle:
Omassa puheenvuorossani kiitin puoluejohtoa siitä, että he vierailivat vaalityömme tukena Tampereella. Tämä oli tärkeä syy siihen, että Keskusta eteni merkittävästi Tampereella.
Toisena seikkana otin esille sen, että Pirkanmaan tieverkkoon pitää panostaa ja jättää panostaminen esimerkiksi Tampereen ratikkaan kokonaan pois.
Puheeni aikana puoluejohto näytti kuuntelevan sanomaani – toivottavasti puheeni tuo tulosta!
On todennäköistä, että Keskustan puoluevaltuusto kokoontuu pian uudestaan, sillä se päättää aikanaan Keskustan menosta hallitukseen.
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Keskustan puoluevaltuusto, Keskustan puoluevaltuuston kokous 25.4.2015, Pertti Hakanen, Kauko Juhantalo, Petri Honkonen, |