Arto Pirttilahti: "Jokaisessa suomalaisessa asuu pieni kepulainen, mutta vasta joka neljäs sen tunnustaa!"Lauantai 14.12.2013 Keskustan Pirkanmaan piiri järjesti Itsenäisyyspäiväjuhlat ravintola Laternassa Tampereella 7.12.2013.
Toimin Keskustan Tampereen kunnallisjärjestön puheenjohtajana sekä Keskustan Pirkanmaan piirin toiminnantarkastajana myös ensi vuonna ja oli luonnollista, että osallistuin omalla kustannuksellani juhliin.
Piirin puheenjohtaja Pertti Hakanen palautti avaus- ja tervetulosanoissaan juhlayleisön mieliin itsenäisyytemme alkuvaiheet.
Puheenjohtaja Hakanen toimi myös Itsenäisyyspäiväjuhlan juontajana.
Keskustan virallisen tervehdyksen juhlaa toi Keskustanaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Elsi Katainen.
Olen referoinut Elsi Kataisen puhetta näillä palstoilla 9.12.2013 – kannattaa sieltä katsoa, että mitä asioita Keskustan eurovaaliehdokkaaksi valittu kansanedustaja Elsi Katainen puheessaan käsitteli.
Itsenäispäiväjuhlan juhlapuheen piti Puolustusvoimien Länsi-Suomen Sotilasläänin Pirkanmaan aluetoimiston päällikkö, komentaja Matti Eskola.
Komentaja Eskola muistutti, että Tampereen varuskunta on lähes 1.300 työntekijällään maamme toiseksi suurin varuskunta.
Tampereen varuskuntaan kuuluvat;
Komentaja Matti Eskola oli teemoittanut juhlapuheensa viidellä eri teemalla;
Useita kertausharjoituksia käyneenä oli ilo kuunnella sotilaallisella täsmällisyydellä pidettyä juhlapuhetta ja on helppo yhtyä puheenjohtaja Pertti Hakasen sanoihin, kun hän kiitti komentaja Eskolaa ”läpileikkaavista sanoista”.
************
Keskustan Pirkanmaan piirin Itsenäisyyspäivä juhla sai vieraakseen myös europarlamentaarikko Hannu Takkulan.
Europarlamentaarikko Takkula on taitava sanankäyttäjä ja hänen tosikertomuksensa pienestä pojasta, joka odotti isäänsä lomalle sodasta, mutta ”tulikin käymään mies mustissa” sai melkein kyyneleet silmiin.
Takkula painotti, että Itsenäinen Suomi on Vapaa Suomi ja hän peräänkuulutti politiikkojen vastuuta, kun totesi: ”Nyt poliitikot pyrkivät vain tanssimaan tähtien kanssa”!
Keskustan Pirkanmaan piiri ehdotti eurovaaliehdokkaaksi hämeenkyröläistä Jouni Ovaskaa ja puoluevaltuusto valitsikin hänet Keskustan eurovaaliehdokkaaksi 25.5.2014 järjestettävissä Eurovaaleissa.
Ovaska kertoi kirvulaisista juuristaan ja toi esille sen yksituumaisuuden, jolla kodeistaan häädetyt karjalaiset asutettiin itsenäiseksi jääneeseen Suomeen.
Eurovaaliehdokas Jouni Ovaska piti karjalaisten asuttamista ”keskustalaisena tekona”.
Keskustan eurovaaliehdokkaat Hannu Takkula ja Jouni Ovaska olivat hyvillä mielin Keskustan Pirkanmaan piirin Itsenäisyyspäiväjuhlassa.
”Arvovieraskimaramme” päätteeksi kansanedustaja Arto Pirttilahti toi juhlaväelle terveiset eduskuntatyön arjesta.
Pirttilahti totesi, että hallitus natisee liitoksistaan, sillä kukin hallituspuolue vetää omaan suuntaansa.
Hallitus ei kunnioita lainkaan parlamentaarista valmistelua, totesi Pirttilahti.
Keskustan 25 %:n gallupkannatuksesta Pirttilahti totesi letkeään tyyliinsä näin:
”Jokaisessa suomalaisessa asuu pieni kepulainen, mutta vasta joka neljäs sen tunnustaa!”
***********
Itsenäisyysjuhlassa jaettiin huomattava määrä tunnustuksia Keskusta-aatteen hyväksi toimineille järjestö- ja talkooväelle.
Keskustan Pirkanmaan piirin kunniapuheenjohtajaksi kutsuttiin talousneuvos Tauno Mäkelä Vilppulasta.
Mäkelä on puoluetyön lisäksi tehnyt mittavan työsaran suomalaisen kanatalouden kehittämisessä, sillä Mä-hybridit ovat syntyneet Mäkelän Jalostuskanalan työn tuloksena.
Olen oppinut tuntemaan ja arvostamaan talousneuvos Mäkelän työtä suomalaisen elintarvikeketjun kehittäjänä jo vuosikymmenet.
Keskustan kultainen ansiomerkki luovutettiin Urho Kittilälle Pälkäneeltä…
…sekä Ari Lamminmäelle Parkanosta.
Myös Pauli Pietilälle Sastamalasta oli myönnetty Keskustan kultainen ansiomerkki, mutta hän ei ollut paikalla Itsenäisyyspäiväjuhlassa.
Erityisen iloinen olen, että ”arjen ahertaja” Sinikka Nousiaiselle annettiin kunniamaininta arvokkaasta vuosikymmenet kestäneestä talkootyöstä ”turuilla ja toreilla”!
Kunnallisneuvos Pirkko Vuolle Viljakkalasta (vasemmalla) sekä kaupunginvaltuutettu Anna-Kaarina Rantaviita-Tiainen Tampereelta saivat myös olla huomionosoitusten kohteena.
Paikalla olleet tunnustuksen saaneet yhteiskuvassa.
************
Jossain välissä sain kamerani linssin eteen kansanedustaja Elsi Kataisen sekä kunnallisneuvos Pirkko Vuolteen! Molemmat ovat tehneert paljon Keskustanaisten riveissä ja molempien työ jatkuu!
************
Muutamia kuvia juhlayleisöstä:
*************
Onnistuneen Itsenäisyyspäiväjuhlan musiikista vastasi ”Essi Leppäkoski Duo”.
Kiitokset järjestäjille hienosta juhlasta – toivottavasti tästä muodostuu perinne!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Keskustan Pirkanmaan piiri, Pertti Hakanen, Elsi Katainen, Hannu Takkula, Jouni Ovaska, Arto Pirttilahti, Matti Eskola, komentaja Matti Eskola, Tauno Mäkelä, talousneuvos Tauno Mäkelä, Mä-hybridit, Urho Kittilä, Ari Lamminmäki, Pirkko Vuolle, |
Eläkeliiton Tampereen yhdistyksen kolmipäiväinen matka Tallinnaan onnistui mainiostiPerjantai 13.12.2013 - -Esko Erkkilä- Eläkeliiton Tampereen yhdistyksellä on vilkasta toimintaa ympäri vuoden ja toteutimmekin joulukuun alussa onnistuneen ryhmämatkan Tallinnaan.
Yhdistyksemme matkavastaavan Irja Lehmuksen johdolla valmisteltu matka vaati paljon etukäteistyötä.
Tiistaina joulukuun 3. päivänä kaikki oli kuitenkin niin valmista, että lähes 50 henkeä käsittänyt matkaseurueemme sai kokoontua Vanhalle kirkolle Tampereella…
…ja nousta Antti Lauhamo Oy:n bussiin kohti Helsingin Länsisatamaa.
Matkamme käytännön toteuttajana oli Matkapojat Oy. Kuljettajana toimi Timo Iivari ja hän sai meiltä parhaat arvosanat, jotka bussinkuljettajalle pystyy myöntämään! Kiitokset Timolle vielä tätäkin kautta!
Ylitimme Suomenlahden Tallink-varustamon M/S Silja Europalla ja yövyimme laivalla ensimmäisen yön.
Saimme ulkohytin ja tässä kuva hytin ikkunasta varhain keskiviikko-aamuna.
Tallinnan sataman nimikyltti tuo mieleen monenlaisia muistoja.
Näin sen useamman kerran jo Neuvostoliiton miehityksen aikana. Kyllä maailma on niistä ajoista muuttunut valtavasti!
Neuvostoliiton aikana maahantulotarkastukset saattoivat kestää kolmekin tuntia, mutta nyt Viroon pääsee laivasta kohtuullista kävelyvauhtia!
Puheenjohtajamme Matti Kaperi (oikealla) sekä matkavastaava Irja Lehmus (vasemmalla) olivat ehtineet ensimmäisten joukossa maihin ja ohjasivat joukkomme "omaan" bussiimme.
Olen käynyt lukemattomia kertoja Tallinnassa, mutta bussinkuljettajamme Timo Iivari osoittautui ”kaikkien aikojen” parhaimmaksi Tallinnan-oppaaksi, joten me kaikki opimme matkallamme paljon uutta Tallinnasta. Timo ansaitsee toisenkin kuvan tähän juttuun!
Kieroajelun päätteeksi kävimme ostoksilla Rocca Al Maren –kauppakeskuksen liikkeissä.
Kauppakeskuksen Prisman juusto-osastolla herätti huomiota Valion juustojen runsas valikoima. Juustot valmistetaan Virossa Valion tehtaalla.
Tunnustan, että Rocca Al Maren Prismassa näin ensimmäisen kerran päivittäistavarakaupan itsepalvelukassoja – hyvin ihmiset osasivat toimia!
Näkemämme vahvisti sitä kuvaa, joka Virosta on muodostunut sähköisen asioinnin edelläkävijämaana!
Majoituimme Sokos Hotel Viruun ja majoittumisen jälkeen oli hetki aikaa käydä Vanhassa kaupungissa. Kukkatori matkalla Vanhaan kaupunkiin on aina näkemisen arvoinen.
Joulutori oli parhaimmillaan ja menoa riitti!
Olimme varanneet yhteisen ruokailun Vanhasta kaupungista ja ennen sinne lähtemistä osa meistä kokoontui yhteiskuvaan hotellin aulaan.
Ruokapaikkamme oli Musketöörien Ravintola Le Chateau. Sen osoite on Lai 19. Ravintolaa on helppo suositella!
Maittavan ruokailun jälkeen meillä oli mahdollisuus palata tutulla bussilla hotellille, mutta halusin nauttia myöhäisestä Tallinnan illasta ja palasin Viruun kävellen. Joulutori oli hiljentynyt ja tunnelma torilla rauhaisa.
Saavuin Viruun bussimatkaajien kanssa yhtä aikaa.
Aamupala Virussa on nykyisin hyvä, mutta muistan myös sen ajan, jolloin se tarjottiin peri-neuvostoliittolaiseen tapaan määräannoksina ”neuvosto-koreografian” mukaisesti. Voi niitä aikoja!
Laiva lähti kohti Helsinkiä kolmantena matkapäivänä klo 12.00, mutta sitä ennen ehdimme vielä käydä ostamassa kukkatorilta tuliaiskukat kotimiehille!
Puheenjohtaja Matti Kaperilla on vankka sekä monipuolinen kokemus Virosta ja hänen kontaktinsa olivat edellytys, että matkamme onnistui hyvin.
Tässä Matti kiittää matkalaisia hyvin onnistuneesta reissusta ennen paluulaivaan nousemista!
Matkustajalaivaliikenne Helsingin ja…
…Tallinnan välillä on vilkasta,…
…mutta kameran kauko-objektiivilla onnistuin tavoittamaan myös kohti Kotkaa ponnistelevan rahtialuksen.
Kiitokset matkamme järjestelyihin osallistuneille – milloin lähdemme uudestaan?
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Irja Lehmus, Matti Kaperi, Matkapojat, Antti Lauhamo Oy, Timo Iivari, Eläkeliitto Tampere Tallinnassa 2013, Musketöörien Ravintola La Chateau Tallinna, La Chateau Tallinn, |
Halogeenivalaisin muodostaa varomattomasti käytettynä suuren palovaaranTorstai 12.12.2013 - -Esko Erkkilä- Tulesta sanotaan, että se on hyvä renki, mutta huono isäntä.
Samaa on sanottava myös halogeenivalaisimista.
Käytin halogeenivalaisimia viimeksi Itsenäisyyspäivänä, kun valaisin omassa pihassamme liehuvan siniristilipun.
Itsenäisyyspäivänä siniristilipun valaiseminen on perheessämme jo pitkään jatkunut perinne.
Lipputangon ja siniristilipun valaisemiseen käytin ”halogeenivalaisinrypästä”, jossa samassa rungossa on kolme erillistä valaisinta.
********
Käyttämääni halogeenivalaisinryvästä ei mielestäni saa lainkaan käyttää sisätiloissa, sillä jo yksikin halogeenivalaisin muodostaa melkoisen paloturvallisuusriskin.
Kerron pari esimerkkiä omasta kokemuspiiristäni:
Molemmat kokemukseni liittyvät melassileikkeen kuljetukseen ja varastointiin.
Melassileike on sokerinjalostuksessa syntyvä kuiva ja briketoitu rehujae, joka on erinomainen raaka-aine erityisesti nautakarjan ruokinnassa.
Tapaus 1
Kilpailijamme toi 3.000 tonnin suuruisen laivalastin melassileikettä keski-Euroopasta Suomeen. Kyseessä oli uusi laiva ja miehistö oli lastaussatamasta lähdettäessä unohtanut lastiruumaan halogeenivalaisimet päälle.
Matkan aikana lasti syttyi palamaan, mutta kun ruuman luukut olivat kiinni, lasti ei päässyt ilmiliekkeihin.
Koko lasti ehti kuitenkin turmeltua niin, että se ei lainkaan kelvannut alkuperäiseen tarkoitukseensa.
Vahingot tästä tapauksesta olivat suuruusluokkaa 600.000 euroa!
Tapaus 2
Eräs toinen kilpailija oli tuonut Ouluun melassileikettä laivalastillisen ja siitä 1.000 tonnia oli ajettu satamavarastossa pyöreään varastosiiloon.
Kun tavaraa ajettiin tehtaalle, olivat autoilijat jättäneet halogeenivalaisimen valot päällä pölyiseen varastotilaan.
Halogeenivalaisin sytytti pölyn ja sitä kautta koko miljoonan kilon melassileikekasa alkoi palaa.
Koko määrä paloi käyttökelvottomaksi ja palosta aiheutui n. 200.000 euron suuruiset vahingot.
Kävin palopaikalla runsaan viikon kuluttua palosta ja paikalla oli edelleen kamala katku, vaikka melassileike sinänsä on miellyttävä tuoksultaan.
Varastoon, jossa palanut melassileike oli ollut varastoituna, ei pitkään aikaan voinut varastoida mitään rehuseosten raaka-ainetta, sillä haju oli niin vastenmielinen.
Mitä opimme näistä?
Halogeenivalaisimet ovat palovaarallisia valaisimia ja niiden käyttämisessä on noudatettava suurta varovaisuutta!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: halogeenivalaisin, halogeenivalaisin on palovaaralllinen, melassileike, melassileikepalot, |
Kansalaisten vapaus terveydenhuollon palvelujen valinnassa laajenee vuodenvaihteessaKeskiviikko 11.12.2013 - -Esko Erkkilä- Toukokuun 1. päivänä 2011 tuli voimaan säännös, joka merkitsi, että kuntalainen saattoi valita, mistä kuntansa terveyskeskuksen terveysasemalta hän saa terveydenhuoltolaissa tarkoitetut terveydenhuollon palvelut.
Sitä aiemmin kunta saattoi antaa laillisesti mahtikäskyn, että mitä kunnan alueella toimivaa terveysasemaa kullakin alueella asuvan kuntalaisen piti käyttää.
Tätä mahtikäskymahdollisuutta käytti mm. Ylöjärven kaupunki Viljakkalassa sen jälkeen, kun Viljakkalan kuntaliitos Ylöjärveen oli tehty 1.1.2007.
Ylöjärven antama mahtikäsky Viljakkalan karhelaisten ja nisulaisten terveyspalvelujen siirtämisestä Ylöjärven keskustassa sijaitsevalle terveysasemalle oli siis laillinen.
Ylöjärven antama käsky koski 800 viljakkalalaista.
Nyt on helppo nähdä, että mahtikäskyn antaminen oli Ylöjärven kaupungin virkamiesjohdon kauaskatseinen manööveri Viljakkalan ja viljakkalalaisten nujertamiseksi.
Tilanne muuttui siis 1.5.2011, sillä silloin ja sen jälkeen kuntalainen on voinut vapaasti valita oman kuntansa sisältä sen terveysaseman, jolla hän haluaa asioida.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos toteaa tänäänkin nettisivuillaan näin:
”Kuntien on annettava tietoa asukkaille valinnan mahdollisuuksista kunnassa.”
Kunnat ovat perin miedosti hoitaneet tiedottamisen, sillä sehän olisi merkinnyt monessa kunnassa, että kuntalaiset olisivat alkaneet käyttämään sellaisen terveysaseman palveluksia, joka olisi ollut asukasta lähinnä! Sehän ei byrokraattien leikkeihin sovellu lainkaan!
”Miedon” tiedottamisen vuoksi ainoastaan 21 viljakkalalaista on kuluneen kahden ja puolen vuoden aikana ilmoittanut vaihtavansa terveyskeskuksen toiseksi, kuin Ylöjärvi aikoinaan mahtikäskyllä määräsi!
*************
Mikään ei ole kuitenkaan ikuista ja niin tapahtuu asukkaiden terveyskeskuksen valinnanvapaudenkin kohdalla 1.1.2014!
Vuodenvaihteen jälkeen asukkaat voivat valita minkä tahansa Suomessa sijaitsevan terveyskeskuksen, jonka asiakkaiksi he haluavat siirtyä!
Valittua terveyskeskusta on käyttävä vuosi ja vasta sen jälkeen voi tehdä uuden valinnan.
Ylöjärvi pystyy ottamaan terveyskeskuksiinsa jopa 5.000 uutta asiakasta ja Ylöjärvellä tähyilläänkin Tampereen suuntaan.
Viljakkala-neuvosto piti mahdollisena, että jopa puolet viljakkalalaisista saattaisi siirtyä naapurikuntien terveyskeskusten asiakkaiksi, jos Viljakkalan terveyspalvelut ajetaan alas.
On todettava, että esim. viidensadan viljakkalalaisen siirtyminen Hämeenkyrön ja Tampereen terveyskeskusten asiakkaiksi ei kovin paljon hetkauttaisi Ylöjärveä, jos Ylöjärvi on saamassa tuhansittain uusia asiakkaita Tampereelta.
*******
Tampereen kaupunkiseudun kuntajohtajat kokoontuvat 20.12.2013 ja sopivat silloin niistä veloitus-/maksuperusteista, joita noudatetaan niiden asukkaiden kohdalla, jotka siirtyvät ylikunnallisesti käyttämään naapurikunnan terveyskeskuspalveluja.
Hämeenkyröä ei tähän kokoontumiseen kelpuuteta, sillä sitähän ei ole hyväksytty Tampereen kaupunkiseutuun!
**********
On selvää, että vuodenvaihteessa voimaantuleva asukkaiden valintamahdollisuus terveyskeskuksen valinnassa on suuri riski kunnille.
”Luovuttava” kunta maksaa ”saavalle” kunnalle maksun jokaisesta asukkaasta, joka siirtyy ylikunnallisesti esim. naapurikunnan terveyskeskuksen asiakkaaksi.
Mielenkiintoista, sanon minä!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: asukkaiden valinnanvapaus oman kunnan terveyskeskuksista, asukkaiden valinnanvapaus terveyskeskuksen valinnassa ylikunnallisesti, Ylöjärvi, Viljakkalan terveyspalvelujen alasajo, Viljakkala, Terveyden- ja hyvinvoinninlaitos, Karhe, Nisu, Viljakkalan Karhe |
Keskustanaisten puheenjohtaja, kansanedustaja, agrologi ja eurovaaliehdokas Elsi Kataisen tervehdys Keskustan Pirkanmaan piirin Itsenäisyyspäiväjuhlassa oli vankkaa asiaaMaanantai 9.12.2013 - -Esko Erkkilä- Oli ilo kuunnella Elsi Kataisen tervehdystä, jonka hän esitti joulukuun 7. päivänä Tampereella järjestetyssä Keskustan Pirkanmaan piirin Itsenäisyyspäiväjuhlassa.
Kansanedustaja Elsi Katainen on ollut Eduskunnan jäsen vuodesta 2007 alkaen, joten hänellä on vahva pohja, jolta ponnistaa kohti vaativampia tehtäviä.
Agrologina arvostan, että hän on koulukuntamme jäsen.
Elsi Katainen toi esille sen suuren huolen tulevaisuudesta, joka suomalaisten keskuudessa nyt vallitsee.
Työttömyys tai sen uhka on monen suomalaisen murheena ja hyvinvointipalvelut ovat vaakalaudalla.
Katainen kysyi, että nostammeko kädet pystyyn vai muutammeko suuntaa?
Paikalla juhlapuheen pitäjänä oli Puolustusvoimien Länsi-Suomen sotilasläänin Pirkanmaan aluetoimiston päällikkö, komentaja Matti Eskola ja hänen läsnäolonsa innoittamana Elsi Katainen totesi, että nyt on otettava uusi asento, sillä vanhan asennon korjaaminen ei auta!
************
Elsi Katainen linjasi, että nyt vaaditaan kokoavaa politikkaa, sillä koko Suomen voimavarat on saatava käyttöön.
Koko Suomen voimavarojen yhdistäminen on parhainta itsenäisyyden puolustamista, totesi Elsi Katainen.
Pidin siitä Elsi Kataisen tervehdyksen osuudesta, jossa hän otti kantaa Kokoomuksen, SDP:n ja erityisesti Vihreiden ajamalle linjalle, että kaikki suomalaiset pitäisi sulloa muutamaan kaupunkiin, radan varteen ja mielellään korkeisiin betonihirvityksiin.
Elsi Katainen linjasi, että postinumerolla ja lompakon paksuudella ei saa olla merkitystä, että minne suomalainen saa kotinsa rakentaa!
Myös siinä Elsi Katainen osui oikeaan, kun hän totesi, että raskaimman osuuden suomalaisista nyt kantavat vanhukset, lapset ja nuoret.
Tilaisuuteemme tervehdyksen tuoneen kansanedustaja ja eurovaaliehdokas Elsi Katainen muistutti, että:
Kaikkiin näihin teeseihin on helppo yhtyä.
Tervehdyksensä lopuksi Elsi Katainen tiivisti kansakuntamme tilanteen näin:
Suomen ainoa puolustaja on Suomen kansa!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Keskustanaiset, Keskustanaisten puheenjohtaja Elsi Katainen, kansanedustaja Elsi Katainen, agrologi Elsi Katainen, eurovaaliehdokas Elsi Katainen, Keskustan Pirkanmaan piiri, komentaja Matti Eskola, Puolustusvoimain Länsi-Suomen sotilaslääni, |
Tallinnassa julkinen liikenne on edullistaSunnuntai 8.12.2013 - -Esko Erkkilä- Tämän vuoden alusta alkaen Tallinnan asukkaat ovat saaneet matkustaa ilmaiseksi linja-autoissa, raitiovaunuissa ja johdinautoissa.
Etu ei koske esim. suomalaisia matkailijoita, mutta julkisilla liikennevälineillä matkustaminen Tallinnassa on edullista myös meille.
Perehdyin asiaan joulukuun alussa, kun olin käymässä Tallinnassa.
Kuljen Tallinnassa tavallisesti kävellen, mutta aina joskus matkustan raitiovaunulla.
Kulkeminen Tallinnassa raitiovaunulla on eksymisvaaran suhteen ”turvallista”, sillä kaikki raitovaunulinjat palaavat aina Virun eteen – kannattaa vain istua vaunussa kääntöpaikalla ja odottaa vaunun paluumatkan alkamista!
Jos Tallinnassa kulkee vain yhden tai pari matkaa esim. raitiovaunulla, on kannattavaa ostaa kertalippu.
Se maksaa 1,60 euroa ja on voimassa sen matkan ajan, jonka kuljet raitiovaunulla.
Kertalippu ostetaan kuljettajalta matkan alkaessa.
Ostaminen tapahtuu laittamalla mielellään tasaraha kuljettajan selän takana olevassa seinässä sijaitsevan rahastuslaitteen kuppiin (kuvassa alhaalla mustan nupin vasemmalla puolella) ja kääntämällä rahastuskuppi siten, että rahat tulevat kuljettajan saataville.
Kuljettaja laittaa rahat saatuaan kuppiin tositteen (edellinen kuva) ja kippaa rahastuskupin matkustajalle! Näin helppoa se on!
Määräajoiksi myytävien matkalippujen hinnat selvittelin Tallinnan rautatieasemalla sijaitsevalta R-kioskilta.
Tallinnassa on joukkoliikenteessä käytössä älykortti ja se pitää aina hankkia, jos haluaa ostaa matkustusoikeuden esim. yhdeksi, kolmeksi tai viideksi päiväksi. Älykortteja on myytävänä kaikilla R-kioskeilla sekä mm. seuraavissa paikoissa: posteissa, Maxima-, Prisma-, Selver-ketjun kaupoissa ja Stockmannilla. Älykortti maksaa 2 euroa ja se on luonteeltaan panttimaksu, jonka saisi aikanaan takaisin, mutta tavallisen Tallinnan-matkaajan ei kannata mennä noutamaan kahta euroa Tallinnan kaupungin asiakaspalvelupisteestä.
Yhden päivän lippu maksaa 3 euroa, kolmen päivän lippu maksaa 5 euroa ja viisi päivää voimassaolevan lippu maksaa 6 euroa. Kaikkiin hintoihin tulee lisäksi se älykortin panttimaksu eli 2 euroa.
Raitiovaunuissa on selkeät ohjeet lippujen ostamisesta ja kuten kuvasta ilmenee, myynnissä on myös 30 päivän lippuja (hinta 23 euroa).
Raitiovaunuissa on sisäänkäynnin vierellä älykortin lukijalaitteita, joiden avulla jokainen alkava matka pitää ”kuitata”. ***********Olen ehtinyt Tallinnan-matkoillani tutustua raitiovaunuilla matkustamiseen, mutta bussit sekä johdinautot ovat vielä kokematta – ......ehkäpä jo seuraavalla Tallinnan matkalla!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Tallinnan joukkoliikenne, Tallinnan joukkoliikennemaksut, maksaminen Tallinnan joukkoliikenteessä, trolleybus, tram, Tallinna, Tallinn, Eläkeliitto Tampere Tallinnassa 2013, |
Historiallinen ase- ja militariakokoelma Eläkeliiton Lehmirannan lomakeskuksessaLauantai 7.12.2013 - -Esko Erkkilä- Pääsin jokunen aika sitten tutustumaan Jukka Nurmin ase- ja militariakokoelmaan Eläkeliiton lomakeskuksessa Lehmirannassa Perniössä.
Eläkeliiton jäsenkalenterissa Lehmirannan lomakeskuksen esittelyssä todetaan asenäyttelystä näin:
"Historiallinen asenäyttely mm. yli 200 sotilasasetta 1800 - 1946"
En ole vähäisimmässäkään määrin aseharrastaja, mutta osaan arvioida, että kokoelma on ainutlaatuinen.
Kokoelmahuoneessa valokuvaaminen oli kielletty ja kieltoa myös noudatin lukuun ottamatta sitä, että kuvasin kokoelman otsikot muistini tueksi.
Kerron kokoelman otsikot:
Valitettavasti käyntini aikana ei paikalla ollut asiantuntevaa opasta.
Kuulin ”toisen käden tietona”, että kokoelman omistaa edelleen sen kerääjä, mutta sitä säilytetään varmassa tallessa mainitsemassani paikassa.
Aseiden ja teräskypärien lisäksi kokoelma sisältää mm. erilaisia merkkejä sekä myös muutamia kunniatauluja erilaisista ansioista.
Näyttely on avoinna perjantaisin klo 11.00 alkaen, mutta uskon, että asianharrastajilla on mahdollisuus tutustua siihen etukäteen sopien muulloinkin.
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Jukka Nurmin ase- ja militariakokoelma, sota-ajan aseet, Aimo Lahti, Aimo Lahden suunnittelemat aseet, |
Nyt on joulumyyjäisten kulta-aikaa!Torstai 5.12.2013 - -Esko Erkkilä- Marraskuun loppupuolisko ja joulukuun alkupäivät ovat erilaisten myyjäisten kulta-aikaa.
Omalta kohdaltani erityisen kiireistä myyjäisten aikaa oli viime lauantaina eli 30.11.2013, sillä poikkesin silloin neljissä eri myyjäisissä.
Aloitin myyjäisvierailuni tänä vuonna jo kuitenkin lauantaina marraskuun 23. päivänä, jolloin Lavajärven Maamiesseura järjesti Hämeenkyrön Päivölässä joulumyyjäiset.
Päivölän myyjäiset olivat siinä mielessä ”omakohtaiset”, että toimin kuljettajana vaimolleni, jolla oli oma myyntipöytänsä näissä myyjäisissä.
Tässä kuva vaimoni myyntipöydästä.
Päivölän myyjäiset ovat perinteisesti kaksipäiväiset ja tänä vuonna toinen myyjäispäivä eli sunnuntai oli kuulemma ollut erityisen vilkas.
Päivölän myyjäisissä myyntipöytien tuotteet olivat korkealaatuisia ja ostajia oli mukavasti Tampereelta saakka.
Laajin myyntipöytä – tai oikeastaan kaksikin myyntipöytää – oli Hämeenkyrön Lavajärvellä asuvalla Raija Mäensivulla, joka on käsityöalan todellinen taitaja Luontomummo –toiminimellään.
********Ja sitten muutama valokuva siitä todellisesta myyjäispäivästä eli marraskuun 30. päivästä!
Aloitin myyjäisvierailuni Frantsilan Kehäkukasta, joka oli toinen niistä paikoista, joissa toteutettiin…
…Marrastori- tapahtuma.
Kehäkukassa oli oma myyntipöytä mm. Eläkeliiton Hämeenkyrön yhdistyksellä ja ostinkin sieltä Tuula Klug´n (vasemmalla) ja Orvokki Peltomäen myyminä Holvisillan Joulu 2013 –joululehden.
Holvisilta sijaitsee Viljakkalan Inkulassa, ja Holvisillan Joulu on ”Inkulan Holvisilta ry:n” jo perinteeksi muodostunut joululehti. Nyt ilmestynyt numero on järjestyksessään jo numero 14.
Kehäkukassa oli eräällä osastolla myynnissä puhutteleva Vaari-tyyny!
Seuraava myyjäispaikka oli minulle aiemmin täysin tuntematon, vaikka luulinkin tuntevani naapuripitäjä Hämeenkyrön hyvin.
Hämeenkyrön Nuorisoseura järjestämät joulumyyjäiset Kyrölässä olivat miellyttävä tuttavuus.
Kyrölä sijaitsee Frantsilan Kehäkukkaa vastapäätä Pappilanjoen toisella puolella.
Kyrölän myyjäisten erikoisuus oli kahvit, joiden kyytipojaksi oli tarjolla monenlaisia täytekakkuja.
Tarjolla oli ainakin;
***********
Kylätoimintakeskus Heiskalla järjestetty Marrastori –tapahtuma oli päivän kolmas hämeenkyröläinen joulumyyjäistapahtuma, jolle osallistuin.Yläkuvassa Kylätoimintakeskus Heiskan "tienviitta" kolmostien kupeessa ja alakuvassa kuva Heiskan pihapiiristä!
Myös Heiskan Marrastorilla oli vaimollani oma myyntipöytä.
Myyntipöydällä oli erilaisten lasitöiden lisäksi tarjolla moninaisia leivonnaisia.
Kauppa kävi kuulemma hyvin!
Heiskan isossa salissa oli myyntipöytä ”Viikinkiseppä” Joona Peltoniemellä.
Sepäntakoma veitsi oli todella ”veitsenterävä”, sillä aanelos-paperiarkista näytti olevan helppo vuolla paperilastuja!
***********
Kolmen hämeenkyröläistapahtuman jälkeen siirryin Viljakkalaan ja siellä…
…Lions Club Viljakkalan järjestämille ”Viljakkalan Jouluvipinöille” Viljakkalan koululle.
Viljakkalan Jouluvipinöillä näin tänä vuonna ensimmäisen kerran Joulupukin!
Jouluostosten makuun pääsin Viljakkalan Seurojentaloyhdistyksen osastolla, jossa Outi Lähteenmäki (vasemmalla) ja Asta Niittyoja myivät itsetehtyjä koruja. Parit helmet siirtyivät tältä osastolta pukinkonttiin!
***********
Joulumyyjäiset ovat eräs tapa virittäytyä joulunviettoon.Myyjäisillä tapaa tuttuja sekä näkee sen valtavan käsityöinnostuksen ja suoranaisen taituruuden, jota kylillä harrastetaan.Kannustan poikkeamaan joulumyyjäisissä!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Lavajärven Päivölä, Lavajärven Maamiesseura, Luontomummo, Frantsilan Kehäkukka, Eläkeliiton Hämeenkyrön yhdistys, Inkulan Holvisilta ry, Kyrölä, Kylätoimintakeskus Heiska, Viljakkalan Seurojentaloyhdistys, Outi Lähteenmäki, Asta Niittyoja, |
Viljakkala-neuvoston tarkennettu kannanotto Viljakkalan terveyspalvelujen alasajostaKeskiviikko 4.12.2013 - -Esko Erkkilä- Viljakkala-neuvosto päätti 27.11.2013 pitämässään kokouksessa tarkennetusta kannanotosta suunnitelmiin, jotka tähtäävät Viljakkalan terveyspalvelujen alasajoon.
Kannanottomme tuli julkiseksi eilen ja se kuuluu näin:
***************
Liite nro1/Viljakkala-neuvosto 27.11.2013 § 28
Viljakkala-neuvoston tarkennettu kannanotto
Viljakkala-neuvosto esittää, että suunniteltujen Viljakkalan terveyspalvelujen alasajon kustannukset pitää selvittää.Vuoden 2014 alusta voimaan tuleva hoitopaikan valintamahdollisuus muuttaa kuntien terveydenhoitokustannuksia radikaalisti.Jos puutteellisen valmistelun tuloksena Viljakkalaa koskevat suunnitelmat toteutetaan, kertyy Ylöjärvelle mittavia lisäkustannuksia viljakkalalaisten siirtyessä Hämeenkyrön, Ikaalisten ja Tampereen terveyspalvelujen käyttäjiksi.Suuri osa viljakkalalaisista on närkästynyt Viljakkalan terveyspalveluiden supistamisesta. Viljakkala-neuvoston saaman palautteen mukaan he siirtävät palvelunsa toisaalle, jopa vastoin omia etujaan. Ennustetun 5 %:n sijasta todellinen luku on jopa 50 % tai yli.Edellä mainitut seikat huomioiden tässä tilanteessa olisi realistista jättää asia toistaiseksi puutteellisesta valmistelusta johtuen avoimeksi ja siirtää vuodella.
**********
Kannanotto oli yksimielinen ja sitä olivat sorvaamassa
Kannanoton sekä kannanoton laatimiseen osallistuneiden jäsenten ilmoittamisen lähde on www.ylojarvi.fi –nettisivut.
Taidatkos sen selvemmin sanoa!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Suunnitelmat Viljakkalan terveyspalvelujen alasajamiseksi, Viljakkala-neuvosto, Taina Isosaari, Riina-Kaisa Heiska, Pentti Korhonen, Niilo Nieminen, Taina Okkonen, Olavi Järvinen, Viljakkala, Viljakkala-neuvoston tarkennettu kannanotto, |
Selvitysmies Rauno Saari: Tampereen kaupunkiseudun ulkopuoliset Pirkanmaan kunnat muodostavat Pirkanmaan taloudesta vain prosentin murto-osia!Tiistai 3.12.2013 - -Esko Erkkilä- Tampereen kaupunkiseutu koostuu kahdeksasta kunnasta. Ne ovat Kangasala, Lempäälä, Nokia, Orivesi, Pirkkala, Tampere, Vesilahti ja Ylöjärvi.
Tampereen kaupunkiseudun kunnat laativat vuoden 2013 aikana kaupunkiseudun tulevaisuuden vaihtoehtoja tarkastelevan selvityksen. Selvityksen nimi on;
"Elinvoimainen Tampereen kaupunkiseutu - tulevaisuuden vaihtoehdot vaikutuksineen".
Selvityksen tavoitteeksi mainitaan, että se tarkoituksena on…
”…tukea kaupunkiseudun kilpailukykyä, elinvoimaisuutta, asukkaiden hyvinvointia sekä elinkeinoelämän kehitystä. Sillä vastataan myös uuden kuntarakennelain velvoitteeseen selvittää kuntaliitosten etuja ja haittoja.”
Tampereen kaupunkiseudun kunnat antoivat ex-maaherra Rauno Saarelle (SDP) tehtäväksi laatia kyseinen selvitys.
Selvitystyön alustavia tuloksia on syksyn aikana esitelty yleisötilaisuuksissa kaikissa kaupunkiseudun kunnissa.
Syksyllä kalenterini oli kovin täynnä, mutta ehdin kuitenkin yleisötilaisuuteen, joka pidettiin Ylöjärven asukaslautakunnan järjestämänä Ylöjärven valtuustosalissa 9.10.2013.
Tilaisuuden puheenjohtajana toimi Ylöjärven asukaslautakunnan puheenjohtaja Jussi-Pekka Ahonen (SDP) ja hyvin toimikin.
Olen tutustunut Jussi-Pekkaan Ylöjärven asukaslautakunnan alaisen Viljakkala-neuvoston varapuheenjohtajana ja arvostan hänen toimintaansa, vaikka emme ”lennäkään samassa poliittisessa parvessa”.
Selvitysmies Saari oli päätynyt tarkastelemaan viittä eri vaihtoehtoista organisaatiomallia Tampereen kaupunkiseudun kuntakentän kehittämisessä.
Selvitysmies oli mielestäni päätymässä esittämään Tampereen kaupunkiseudulle ”Eurooppalainen kaupunki” –mallia.
Selvitystyö valmistuu tammikuussa 2014 ja silloin näemme lopullisesti, että mitä selvitysmies Rauno Saari todella esittää.
Ylöjärvellä järjestetystä yleisötilaisuudesta on nyt aikaa jo lähes kaksi kuukautta ja tuntumani on, että alkuhuuman jälkeen kaupunkiseudun kuntien päättäjät ovat ottamassa etäisyyttä Eurooppalaiseen malliin.
Ylöjärveltä emeritusmaaherra Rauno Saaren kokoamaan ohjausryhmään ovat kuuluneet vasemmalta lukien kaupunginhallituksen puheenjohtaja Katja Luojus (kokoomus), kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Leena Joensivu (SDP) ja kaupunginjohtaja Pentti Sivunen (SDP).
***********
Yleisötilaisuudessa esitettiin kysymys, että miksi selvitystyössä ei ole tutkailtu koko Pirkanmaan muodostaman kunnan mahdollisuutta.
Selvitysmies totesi aivan oikein, että hänen tehtävänsä tulee Tampereen kaupunkiseudulta ja se koskee ainoastaan em. kahdeksan kunnan organisointimallin selvittämistä.
Vastauksensa asiallisen osuuden jälkeen selvitysmiehen suusta pääsi todellinen ”sammakko”, kun hän totesi, että Pirkanmaalla Tampereen kaupunkiseudun ulkopuolinen osa merkitsee kokonaisuudessa vain prosentin murto-osia!
*********
Tutkailin viime eduskuntavaalien kuntakohtaisia äänestystuloksia ja haluankin kysyä muutamilta Pirkanmaan kansanedustajilta, että miltä tuntuu Pirkanmaan ”syrjäseutujen” vähättely?
Osoitan kysymykseni vaikkapa Kokoomuksen Arto Satoselle (Sastamala) ja Pauli Kiurulle (Valkeakoski) sekä Perussuomalaisten Lea Mäkipäälle (Kihniö) ja Martti Mölsälle (Punkalaidun) ja vielä Keskustan Arto Pirttilahdelle (Mänttä-Vilppula)!
********* Muistutan kuntien päättäjiä, että selvitysmiehen näkemys on ainoastaan hänen näkemyksensä ja se ei saa estää järkevien päätösten tekemistä!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Tampereen kaupunkiseutu, Elinvoimainen Tampereen kaupunkiseutu - tulevaisuuden vaihtoehdot vaikutuksineen, selvitysmies Rauno Saari, Jussi-Pekka Ahonen, Ylöjärven asukaslautakunta, Viljakkala-neuvosto, Katja Luojus, Leena Joensivu, Pentti Sivunen, |
Mainio paikka, mutta syrjässä!Sunnuntai 1.12.2013 - -Esko Erkkilä- Jouduin neljäkymmentä vuotta kestäneen työurani aikana jatkuvasti toteamaan, että olin nuoruudessani saanut mainion työpaikan, mutta sen pääkonttori sijaitsi kaukana syrjä-Suomessa.
Työnantajani oli Raisio-konserni ja sen pääkonttori sijaitsee Raisiossa.
Sama totuus koskee myös Eläkeliiton Perniössä sijaitsevaa Lehmirannan loma- ja koulutuskeskusta.
Sain osallistua tällä viikolla Lehmirannassa järjestettyyn kaksipäiväiseen kotisivukoulutukseen.
Lehmiranta sijaitsee todella kaukana syrjä-Suomessa, mutta en tässä jutussani kritisoi koulutuskeskuksen sijaintia tämän enempää.
Eläkeliitto on Suomen suurin eläkeläisjärjestö, sillä sen jäsenmäärä n. 127.000 jäsentä on jokseenkin yhtä suuri, kuin muiden eläkeläisjärjestöjen jäsenmäärä yhteensä!
Lehmirannan lomakeskus on mittava kokonaisuus Perniössä – Perniö kuuluu nykyisin Salon kaupunkiin.
On tunnustettava, että kahden tiiviin kokouspäivän jälkeenkin eksyin Lehmirannan sokkeloisilla käytävillä! Lehmirannan käytävät ovat sokkeloiset sen vuoksi, että rakennuskompleksia on laajennettu jatkuvasti.
Lehmirannan lomakeskus sijaitsee aivan Lehmijärven rannalla. Tässä näkymä huoneestani Lehmijärvelle.
Jäi harmittamaan, että saamistani kannustuksista huolimatta en käynyt aamu-uinnilla Lehmijärvessä, vaikka sinne olisi ollut huoneestani matkaa vain kolmisenkymmentä metriä!
Muutamia kuvia Lehmirannan lomakeskuksesta:
Lomakeskuksen vastaanotto sijaitsee mäen päällä ja sen kautta pääsee sisätilojen käytäviä pitkin kaikkiin lomakeskuksen rakennuksiin ja sitä kautta myös majoitushuoneisiin.
Sain huoneen F-talosta (oikealla) ja se on uusin osa rakennuskompleksista.
Lehmirannassa on se erikoisuus, että sisäänkäynti on maanpinnan tasolta, mutta hissit vievätkin sitten alaspäin majoitus- ja kurssikerroksiin! Samantapainen systeemihän on Hotelli Mesikämmenessä Ähtärissä ja myös Tampereen Pispalassa samanlainen menettely on hyvin tavallista!
Lehmirannan ravintolassa tarjotaan maukasta itsetehtyä lähiruokaa.
Lehmirannan kylpyläosasto sopii hyvin ikääntyneellekin kylpylävieraalle, sillä uima-altaan syvyys on ainoastaan 1,35 metriä.
Lehmirannan lähitienoot soveltuvat hyvin kuntoiluun ja se on huomioitukin mm. siinä, että lomakeskuksessa on erään rakennuksen seinustalla vapaasti käytettävissä olevia kävelysauvoja. Omia kävelysauvoja ei siis tarvitse ottaa mukaan, kun menee lomailemaan Lehmirantaan.
************
Lehmirannan lomakeskuksen juhlasalin seinällä on muotokuvat Eläkeliiton neljästä entisestä puheenjohtajasta:
Kansleri V. J. Sukselainen oli Eläkeliiton toinen puheenjohtaja vuosina 1972 – 1987.
Sukselainen toimi kahdesti pääministerinä ja eduskunnan puhemiehenä useasti.
Pekka Silvola oli Eläkeliiton puheenjohtajana vuosina 1987 – 1995.
Silvola toimi Yleisradion ohjelmajohtajana 1970 – 1985.
Kouluneuvos Mauri Paananen lienee monille tuntemattomin Eläkeliiton puheenjohtajista – hän toimi puheenjohtajana 1995 – 2000.
Maaherra Hannu Tenhiälä toimi Eläkeliiton puheenjohtajana vuosina 2000 – 2012.
**********
En huomannut juhlasalin seinällä Eläkeliiton ensimmäisen puheenjohtajan, professori Alfred Salmelan muotokuvaa. Salmela toimi Eläkeliiton puheenjohtajana vuosina 1970 – 1971.
Vuodesta 2012 alkaen Eläkeliiton puheenjohtajana toimii kaupunkineuvos Hannes Manninen.
************
Lehmiranta on leppoisa paikka lomailuun ja virkistäytymiseen.On muistettava, että Lehmirannan runsas koulutustarjonta antaa mainiot mahdollisuudet myös itsensä kehittämiseen!Varaa itsellesi vaikkapa viikon jakso Lehmirannasta!
-Esko Erkkilä- |
|
1 kommentti . Avainsanat: Eläkeliitto, Lehmiranta, Perniö Salo, V.J.Sukselainen, kansleri V.J.Sukselainen, Pekka Silvola, ohjelmajohtaja Pekka Silvola, Mauri Paananen, Hannu Tenhiälä, maaherra Hannu Tenhiälä, Eläkeliiton puheenjohtaja V.J. Sukselainen, Eläkeliiton puheenjohtajat |
Eilen alkaneet irtisanomiset (= irtisanoutumiset) minäkin hyväksyn!Lauantai 30.11.2013 - -Esko Erkkilä- Eilen Suomessa alkoivat ennennäkemättömät irtisanomiset tai oikeastaan irtisanoutumiset, kun hallitus julkisti rakennepakettinsa.
Uskon, että Kokoomuksen, SDP:n, Vasemmistoliiton, Vihreiden, RKP:n ja Kristillisdemokraattien äänestäjinä viime eduskuntavaaleissa olleet kansalaiset irtisanoutuvat puolueistaan.
Tätä toimintaa on helppo kannattaa – jopa kannustan siihen!
Tietoni eilen julkistetusta rakennepaketista ovat täsmälleen yhtä vajavaiset kuin hallituksellakin, mutta sain eilen sen käsityksen, että rakennepaketin suurimmat kärsijät ovat vanhukset, sairaat, lapsiperheet ja lapset.
Työttömiä rakennepaketti kurittaa kovimman mukaan, sillä nyt on tarjottavaa työtä otettava vastaan ”maan ääristä” saakka!
Arvostan SAK:n puheenjohtaja Lauri Lylyn (sdp) kommenttia rakennepaketista, kun hän totesi olevansa huolissaan hallituksen säästöpäätösten vaikutuksista kuntapalveluihin ja ammatilliseen koulutukseen.
Lyly mainitsee kannanotossaan, että sosiaalipalveluista ollaan säästämässä satoja miljoonia, mikä vaikuttaa vääjäämättä kuntalaisten arkeen. Lylyn mukaan ammatillisen koulutuksen määrärahojen leikkaaminen ei myöskään edistä työurien jatkuvuutta vaan lisää työttömyysriskejä.
Äänestäjien irtisanoutumiset kokoomuksesta, demareista, vasemmistoliitosta, vihreistä, RKP:stä ja kristillisdemokraateista pääsivät jo eilen hyvään vauhtiin, mutta ne tulevat kiihtymään, jos hallituksen eilen linjaamia päätöksiä aletaan toteuttaa käytännössä.
Maassamme aikuisten hammashoito on jo nyt niin heikolla tasolla, että herättää suoranaista hilpeyttä, jos sitä vielä ryhdyttäisiin heikentämään. Näin Kataisen-Urpilaisen hallitus aikoo kuitenkin tehdä! Vanhusten laitoshoidon vähentämisestä saatavat säästöt hallitus kirjasi toiveissaan 300 miljoonan euron suuruisiksi. Se hallitukselta kuitenkin ”unohtui”, että minne, millaisilla kustannuksilla ja kenen toimesta vanhukset tullaan jatkossa hoitamaan! Täydellistä bluffia! Peruspalveluministeri Susanna Huovisen (sd) vakuuttelut, että vanhukset eivät joudu rakennepaketin maksumiehiksi, pitää asettaa sille osastolle, jossa todetaan tyhjien tynnyrien kolisevan eniten.
Toisaalta on Eläkeliiton puheenjohtaja Hannes Mannisen tavoin oltava tyytyväinen, että hallitus asettaa vanhusten kodinomaisen hoidon yhteiskunnan tavoitteeksi. Peruspalveluministeri Susanna Huovinen joutui rakennepaketin julkistamisen jälkeen "heti tiedotustilaisuuden valojen sammumisen jälkeen" kääntämään takkinsa, kun kaikille tuli selväksi, että hallitus ei mitenkään pysty säästämään vanhuksilla leikkimisellään 300 miljoonaa euroa! ************
Nordean tutkimusjohtaja Aki Kangasharju totesi heti eilen, että talouden kasvun mahdollisuuksia hallituksen rakennepaketti ei anna. Se on paljon sanottu ja Kangasharjun toteamus ei hallitusta imartele! ***********
Kahlasin hallituksen rakennepaketin kirjallisen aineiston nopeasti läpi ja panin merkille, että ainakin 17 kohdassa hallitus oli jo nyt nostanut kätensä pystyyn, sillä niin monen linjauksen toimeenpano-osiossa todettiin näin:
”Toimeenpanoaikataulu täsmentyy myöhemmin.”
Tämä kertoo, että hallitus ei itsekään usko, että rakennepaketti joskus toteutuisi!
Veikkaan, että kokoomuslaisten, demarien, vasemmistoliittolaisten, vihreiden, RKP:tä äänestäneiden ja kristillisdemokraattien irtisanoutumiset puolueistaan kiihtyvät!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Hallituksen rakennepaketti, rakennepaketti, Susanna Huovinen, Hannes Manninen, Eläkeliitto, Aki Kangasharju, Nordean tutkimusjohtaja Aki Kangasharju, Eläkeliiton puheenjohtaja Hannes Manninen, peruspalveluministeri Susanna Huovinen, Lauri Lyly, |
Allekirjoita adressi Viljakkalan terveyspalvelujen puolesta!Perjantai 29.11.2013 - -Esko Erkkilä- Vanhukset, sairaat, lapset, lapsiperheet, työttömät ja muut yhteiskuntamme heikompiosaiset ovat se kohderyhmä, johon julkinen valta kohdistaa kurjistamistoimenpiteensä ensimmäisenä.
Jos joku tai jotkut näistä kohderyhmistä sattuvat asumaan hieman syrjemmällä ”maalikylistä”, hurraavat virkahenkilöt, että nythän me saimmekin todellisen jättipotin kurjistamissuunnitelmillemme!
Ylöjärven kaupungin virkahenkilöt ovat viime viikkoina panneet tuulemaa, kun ovat ottaneet tavoitteekseen alasajaa Viljakkalan terveyspalvelut nopealla aikataululla.
Viljakkala oli vireä pikkukunta Pirkanmaalla 31.12.2006 saakka, mutta vuoden 2007 alusta se liittyi Ylöjärven kaupunkiin.
Viljakkalan vaakuna.**********
Nyt Ylöjärven kaupungilla on hirmuinen kiire ajaa alas Viljakkalan terveyspalvelut.
Virkahenkilöiden tavoite on, että 12.12.2013 pidettävässä kaupunginvaltuuston kokouksessa virkahenkilöiden kumileimasimena (ainakin virkahenkilöiden tavoite Ylöjärvellä on se, että luottamushenkilöt toimivat kumileimasimina) toimiva kaupunginvaltuusto tekisi lopun Viljakkalan terveyspalveluista.
Virkahenkilöiden suunnitelmat ovat nostaneet viljakkalalaiset tiukkaan vastarintaan.
Internetissä on kaikkien allekirjoitettavana adressi, jonka tarkoituksena on pelastaa Viljakkalan terveyspalvelut.
Adressi löytyy googlaamalla vaikkapa näin: ”adressit Viljakkalan terveysasema”. Käy allekirjoittamassa, sillä jokainen nimi on tärkeä!
Nettiadressin puuhamiehinä toimivat Matti Ylitalo ja Teuvo Hakanen.
Adressin ”saatesanat” kuuluvat näin:
”Viljakkalan terveysaseman puolesta.Terveysaseman loppuminen tarkoittaa myös muiden palveluiden loppumista. Apteekki on riippuvainen terveysasemasta, myös suunnitellun kioskin laajennus ovat liipaisimella. Ylöjärvi lupasi viljakkalalaisille, että palvelut paranisivat. Näin ei kuitenkaan käynyt. Huolemme ei ole ainoastaan Viljakkala, sama voi seurata myös toiseen kuntaliitoskuntaan. Ole ystävällinen ja allekirjoita. Se on pieni teko sinulta, mutta suuri teko koko Viljakkalalle.
Myös Kurun Kievarista löytyy adressi.
Matti Ylitalo ja Teuvo Hakanen”
*********
Olen allekirjoittanut nettiadressin sijaluvulla 42, mutta kävin varmuuden vuoksi allekirjoittamassa viime keskiviikkona myös perinteisen paperiadressin Viljakkalan Kievarissa. ********Toistan Matti Ylitalon ja Teuvo Hakasen sanat:
Se on pieni teko sinulta, mutta suuri teko koko Viljakkalalle!
-Esko Erkkilä- |
|
2 kommenttia . Avainsanat: Viljakkala, Viljakkala-neuvosto, Ylöjärvi, Viljakkalan terveyspalvelujen alasajo, suunnitelma Viljakkalan terveyspalvelujen alasajamiseksi, Teuvo Hakanen, adressit.com, Viljakkalan terveysaseman puolesta, |
Guggenheim-säätiöllä "ei ollut silmää" Suomeen pyrkiessäänTorstai 28.11.2013 - -Esko Erkkilä- Salomon R. Guggenheimin säätiöllä on museoita USA:n New Yorkissa, Italian Venetsiassa ja Espanjan Bilbaossa. Se suunnitteli yhdessä Helsingin kaupungin kanssa taidemuseon rakentamista Helsinkiin jo vuonna 2011.
Helsingin kaupunginhallitus kuitenkin hylkäsi suunnitelman toukokuussa 2012.
Guggenheimin säätiö ei kuitenkaan lannistunut, vaan laati uuden suunnitelman ja julkisti sen syyskuussa 2013.
Guggenheimin säätiön museoverkoston rakentaminen on ennenkin takkuillut, joten ongelmat eivät ole säätiölle mitään uutta.
*********
Tapasin päivänä muutamana todellisen asiantuntijan, jolta opin, että Guggenheim teki Suomeen pyrkiessään todella alokasmaisen virheen, kun se pyrki ja pyrkii yhä edelleen Helsingin yhteistyökumppaniksi.
Tapaamani asiantuntija oli tullut siihen tulokseen, että Guggenheimin säätiön olisi heti alusta alkaen pitänyt pyrkiä yhteistyöhön Tampereen kaupungin kanssa!
*********
Asiantuntija esitti mielipiteensä tueksi taloudelliset näkökohdat.
Tampereen kaupungilla on varaa laittaa tasaisen maan tunneliin 200 – 300 miljoonaa euroa, pikaratikkaan 200 – jopa 700 miljoonaa euroa ja tekopohjavesihankkeeseen heti alkajaisiksi parisensataa miljoonaa.
Näiden rinnalla muutaman kymmenen miljoonan satsaus taidemuseoon olisi murusia, jotka joka tapauksessa putoavat päättäjien pöydiltä lattialle.
********
Kuuntelemani asiantuntija totesi, että pienoinen kuiskuttelu päättäjille olisi avannut rahahanat Guggenheimille.
Säätiön edustajien olisi pitänyt kuiskutella päättäjille, että Tampereella vanhuksille jaetaan aivan liian avokätisesti virtsankarkailun estämiseksi tarkoitettuja vaippoja ja lapsiperheille maksetaan täysin turhaa Tampere-lisää. Myös julkinen sairaanhoito on Tampereella ylimitoitettua, sillä joihinkin sairauksiin saa lääkäriajan jopa alle kuukauden jonottamisella!
Vaipparahoille ja lapsiperheiden tukemisrahoille olisi paljon järkevämpää käyttöä, jos ne käytettäisiin Guggenheim-museon rakentamiseen – näin kuiskutteli asiantuntija minulle!
********
Nyt on mielenkiintoista odottaa Helsingin kaupungin vastausta Guggenheimin säätiön uuteen yritykseen.Tamperelaisena toivon, että vastaus ei ole kielteinen!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Guggenheim, Guggenheim-museo, Guggenheim New York, Guggenheim Venetsia, Guggenheim Bilbao, Guggenheim Helsinki, Guggenheim Tampere, Rantaväylän tunneli, Tampereen pikaratikka, Tavase, Salomon R. Guggenheim, |
Keskustan menestyminen gallupeissa tuo lisää päteviä henkilöitä puoluetyöhön!Keskiviikko 27.11.2013 - -Esko Erkkilä- Keskustan viimeaikainen hyvä menestyminen gallupeissa on herättänyt ne keskustalaisesti ajattelevat, jotka ovat tähän saakka pysyneet hiljaa ja takarivissä.
Tämä seikka tuli taas kerran selväksi Tampereen Keskustorilla järjestetyillä Maanantaimarkkinoilla 25.11.2013.
Tampereen Torikauppiasyhdistys ry järjestää jokaisen kuukauden ensimmäisenä arkimaanantaina Tampereen Keskustorilla Maanantaimarkkinat. Joulukuun Maanantaimarkkinat järjestettiin poikkeuksellisesti jo marraskuussa, sillä Keskustorin Joulutori valtaa torin jo heti joulukuun alussa.
Keskustan Tampereen kunnallisjärjestö osallistuu Maanantaimarkkinoille ja niin myös viime maanantaina.
Olimme poliittisista puolueista taas kerran ensimmäinen, kun aamusella heti kello seitsemän jälkeen aloin rakentamaan osastoamme Keskustorille Hämeenkadun jalkakäytävän vierelle.
Naapurimme Kokoomus saapui paikalleen parisen tuntia myöhemmin ja myös Perussuomalaiset, Vasemmistoliitto sekä SDP saapuivat torille aikanaan.
Keskustan Tampereen valtuustoryhmän ensimmäinen varavaltuutettu Matti Järvinen (vasemmalla) toi osastollemme kotonaan aamuvarhaisella keittämäänsä tuoretta kahvia heti aamutuimaan sekä pitoihin mitoitetun kahvinkeittimen.
Keskustan Tampereen kunnallisjärjestön johtokuntaan vuodenvaihteessa nouseva Johannes Jonov (oikealla) oli mukana toiminnassa koko päivän. Johannes on kunnallispolitiikassa täysille mukana ja mikäpä ei, sillä ensi tammikuussa Johannekselle kertyy ikävuosia tasan 86!
Torilla on mukava jutella kansalaisten kanssa, sillä torikeskusteluista oppii paljon.
Lähes kaikissa keskusteluissa Juha Sipilän esiintymistä arvostettiin ja toivotettiin Keskustalle menestystä politiikassa.
**********
Ilahduttavaa oli jälleen kerran ne uudet henkilöt, jotka kertoivat olevansa valmiit tekemään työtä Keskustan menestyksen eteen.
Sain kunnallisjärjestön puheenjohtajana käydä muutaman mielenkiintoisen keskustelun sellaisten tamperelaisten kanssa, jotka haluavat liittyä Keskustan toimintaan.
Perästä kuuluu, sanoi torvensoittaja!
Tärkeintä on toiminta ”äänestyskopin hiljaisuudessa”, mutta toivotamme kaikki tervetulleiksi mm. siihen talkootoimintaan, jota esimerkiksi Maanantaimarkkinoille osallistuminen vaatii!
*********
Osastomme toimi tukikohtana, kun Keskustanaisten Pirkanmaan piirin toiminnanjohtaja Pilvi Kärkelä (vasemmalla) jakoi kynttilöitä kansalaisille ”Valoa ei väkivaltaa 2013” –kampanjan merkeissä. Kampanjassa puolustetaan naisten ihmisoikeuksia, ruumiillista koskemattomuutta ja oikeutta väkivallattomaan elämään. Kampanja huipentui kynttilöiden jakamisena YK:n naisiin kohdistuvan väkivallan vastaisena päivänä eli juuri maanantaina 25.11.2013.
*********
Olen tyytyväinen siihen vastaanottoon, jonka Keskustan Tampereen osasto sai jälleen kerran Keskustorin Maanantaimarkkinoilla!Tapaamme samoissa merkeissä tammikuun 13. päivä samalla paikalla – tervetuloa!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Maanantaimarkkinat, Tampereen Torikauppiasyhdistys ry, Matti Järvinen, Johannes Jonov, Pilvi Kärkelä, Pirkanmaan Keskustanaiset, Valoa ei väkivaltaa 2013, |
Ääriään myöten täynnä olleeseen Tampereen Tuomikirkkoon kokoontunut kirkkokansa piti Juice-kirkostaLauantai 23.11.2013 - -Esko Erkkilä- Tampereen tuomiokirkkoseurakunta järjesti keskiviikkona 20.11.2013 Tampereen Tuomiokirkossa hyväntekeväisyystilaisuuden, joka kokosi Tuomiokirkon täyteen kirkkokansaa.
Kyse oli Juice-kirkosta,…
…jonka teemana oli ”Ollaan ihmisiksi”.
Onnistuneen tilaisuuden ”primus motor” oli Juice Leskisen läheinen työtoveri kansantaiteilija Mikko Alatalo.
Heikki Salo esiintyi hyväntekeväisyystilaisuudessa kolmasti ja tässä hän esittää Jammi Humalamäen säestämänä Ekumeenisen jenkan. Hyvin sopi jenkkakin Tuomiokirkon kirkkosaliin!
Kati Pellinen esitti kaksi kappaletta; Rakkauden ammattilainen sekä sen lisäksi Balladin.
Positiivinen yllätys oli 17-vuotiaan Eero Alatalon tulkitsema ”Ollaan ihmisiksi” – ei ole omena kauas pudonnut puusta!
Mikko Alatalo ja Costello Hautamäki esittivät kappaleen ”Vaiti aivan hiljaa” Juicen vuonna 1996 ilmestyneestä runokokoelmasta ”Jumala on”.
Tilaisuudessa esiintyi kolmaskin Alatalo – Kalle Alatalo, joka soittaa Hauli Bros –yhtyeessä kitaraa ja mandoliinia.
Korkeakoulupastori Risto Korhonen ja seurakuntapastori Merja Halivaara esittivät ohjelman lomassa musiikin teemoja täydentäviä lyhyitä rukouksia, raamatunjakeita sekä Juice Leskisen kirjoittamia runoja.
**********
Tilaisuudessa kerätty kolehti ohjataan tuomaan jouluiloa tamperelaisille vähävaraisille perheille.
Kolehdin keräämisestä huolehti ”Sons of Abraham – Tampere”, joka on Tampereella toimiva kristillinen moottoripyöräkerho.
*********
Juice-kirkko oli yleisömäärältään suuri menestys, sillä…
…osa kirkkokansasta joutui istumaan käytävällä ja myös seisomapaikat olivat käytössä.
***********
Kiitän Tampereen tuomiokirkkoseurakunnan ennakkoluulotonta asennetta Juice-aiheisen tilaisuuden esittämisestä kirkossa.Olen monesti keskustellut seurakuntapappien kanssa ja todennut, että evankelis-luterilainen kirkko tarvitsisi hieman nykyaikaisempaa otetta, jotta kansa arvostaisi kirkkoa ja uskonnollista elämää.Tämä Tampereen Tuomiokirkkoseurakunnan avarakatseisuus on juuri sitä, jota kirkolta kaipaa!-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Juice-kirkko, Tampereen Tuomiokirkko, Ollaan ihmisiksi, Mikko Alatalo, Kalle Alatalo, Eero Alatalo, Hauli Bros, Heikki Salo, Kati Pellinen, Castello Hautamäki, Jammi Humalamäki, Risto Korhonen, Merja Halivaara, Sons of Abraham, |
Tampereen maksamat siirtoviivemaksut ovat alentuneet neljässä vuodessa 2 miljoonaa euroa, mutta taas kokonaisbudjetti kuitenkin "kusee kintuille"Perjantai 22.11.2013 - -Esko Erkkilä- Siirtoviivemaksut ovat niitä kuntien sairaanhoitopiireille maksamia ”sakkomaksuja”, joita peritään, jos kunta ei ole määräajassa pystynyt osoittamaan potilaalle jatkohoitopaikkaa.
Maaseudun Sivistysliiton Tampereen opinto- ja kulttuuriyhdistys ry – tuttavallisemmin MSL-Tampere – järjesti eilen kaikille avoimen koulutustilaisuuden, jossa Tampereen kaupungin ”Terveyttä ja toimintakykyä edistävien palvelujen” vs. tilaajapäällikkö, ylilääkäri Arto Lemmetty alusti Tampereen talousarviosta vuodelle 2014. Lemmetyn alustuksen aiheena olivat oman vastuualueensa näkymät. Eräs aihe Lemmetyn alustuksessa olivat Tampereen kaupungin Pirkanmaan sairaanhoitopiirille maksamat siirtoviivemaksut.
Tampereen kaupungin maksamat siirtoviivemaksut olivat vuonna 2008 n. 2,3 M€ ja neljää vuotta myöhemmin eli vuonna 2012 ne oli saatu puristettua n. 0,3 miljoonaan euroon!
Kahden miljoonan euron kohentuminen neljässä vuodessa on tietysti hyvä asia, mutta pitää muistaa,…
…että vuonna 2012 Tampereen kaupunki osti Pirkanmaan sairaanhoitopiiriltä palveluja n. 187 miljoonalla eurolla eli lähes yhdeksällä miljoonalla eurolla enemmän kuin oli budjetoitu!
Kuten Lemmetyn esittämästä diasta selviää, ovat Tampereen kaupungin ostot Pirkanmaan sairaanhoitopiiriltä kohonneet joka vuosi.
On huomattava myös se, että kaikkina kuvassa näkyvinä vuosina todellinen luku on ylittänyt budjetoidun summan.
Kysyin Lemmetyltä ennustetta tälle vuodelle ja pienen lisäkyselyn jälkeen hän totesi, että luvun ennakoidaan olevan 191 M€ eli 6 M€ enemmän kuin on osattu budjetoida.
Ensi vuodelle Tampere on budjetoinut ostoja Pirkanmaan sairaanhoitopiiriltä 193 M€ eli ainoastaan 2 miljoonaan euroa enemmän kuin tänä vuonna ennustetaan toteutuvan!
Uskallan sanoa, että Tampereen ensi vuoden budjetti on taas kerran tuulentupien varaan rakennettu!
On melkoisen varmaa, että Tampereen pormestari ja muut päällepälsmärit ovat jo ennen Vappua kertomassa, että Tampereen kaupunki ei tule vuonna 2014 pääsemään tulostavoitteisiinsa!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: siirtoviivemaksut, Tampereen maksamat siirtoviivemaksut, siirtoviivemaksut Tampere, Tampereen ostot Pirkanmaan sairaanhoitopiiriltä, Pirkanmaan sairaanhoitopiiri, Terveyttä ja toimintakykyä edistävät palvelut, vs. tilaajapäällikkö Arto Lemmetty, |
Sotaveteraani Tampereen sosiaali- ja terveysalan byrokraattien heiteltävänäTorstai 21.11.2013 - -Esko Erkkilä- Tipotien uusi sosiaali- ja terveysasema Pyynikinharjun kupeessa aloitti toimintansa heinä – elokuun vaihteessa.
Sotaveteraani Matti Venäläinen käytti viime maanantaina Pirkanmaan Eläkeläispiiriyhdistysten Neuvottelukunnan järjestämässä yleisötilaisuudessa puheenvuoron ja kertoi kokemuksiaan Tipotien uuden sosiaali- ja terveysaseman alkutahdeista.
Matti oli ollut terveysaseman ensimmäinen asiakas.
Venäläinen kertoi menneensä vastaanottotiskille ja ilmoitti haluavansa ”sotaveteraanien B-todistuksen”.
Virkailija oli tiuskaissut, että missäs teidän vuoronumeronne on!
No, Matti kai haki vuoronumeron ja meni uudestaan kyselemään sotaveteraanien B-todistusta.
Nyt virkailija oli todennut, että ei sitä täältä saa, vaan se pitää tilata puhelimitse!
Matti Venäläinen kertoi salintäyteiselle yleisölle Kirjastotalo Metson tilaisuudessa, että hän pääsi puhelimella läpi neljänkymmenen soittokerran jälkeen henkilölle, joka pystyi antamaan avun sotaveteraanien B-todistuksen saamisessa!
************
Tapaus on hyvin kuvaava sille tehottomuudelle, jolla Tampereella hoidetaan sosiaali- ja terveysalan asioita.
Matti Venäläisen puheenvuoroa oli kuuntelemassa viisi kansanedustajaa, mutta havaintojeni mukaan ei yhtään tamperelaista virkahenkilöä sosiaali- ja terveyspuolelta.Jotain tarttis tehdä!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Tipotie, Tipotien sosiaali- ja terveysasema, Pyynikinharju, Pirkanmaan Eläkeläispiiriyhdistysten Neuvottelukunta, |
Keskustan Mikko Alatalo, SDP:n Jukka Gustafsson sekä kokoomuksen Pauli Kiuru arvostavat, että ikäihmiset ovat yhteiskuntamme voimavaraTiistai 19.11.2013 - -Esko Erkkilä- Pirkanmaan Eläkeläispiiriyhdistysten Neuvottelukunta – jonka eräänä jäsenenä on mm. Eläkeliiton Pirkanmaan piiri ry - järjesti kaikille avoimen yleisötilaisuuden Kirjastotalo Metson Pietilä-salissa maanantaina 18.11.2013.
Tilaisuuteen oli kutsuttu kaikki Pirkanmaan kansanedustajat, mutta heistä olivat tilaisuudessa koko ajan paikalla ainoastaan Mikko Alatalo (kesk.), Jukka Gustafsson (SDP) sekä Pauli Kiuru (kok.).
Kansanedustaja Pauli Kiuru lohkaisikin kestävyyslajien harrastamisen olleen hyväksi, sillä nyt näyttää, että mitalisija on saavutettu!
Oli ilo todeta, että vastuullisten puolueiden kansanedustajat Mikko Alatalo (kesk.), Jukka Gustafsson (SDP), Pauli Kiuru (kok.), Leena Rauhala (kd.) sekä Arto Satonen (kok.) suhtautuivat suurella vakavuudella senioreiden oikeutettuihin näkökohtiin ja näkivät, että ikäihmiset ovat todellinen voimavara suomalaisen yhteiskunnan kehittämisessä.
******* Tilaisuuteen olivat lupautuneet myös Kimmo Sasi (kok.) sekä Sofia Vikman (kok.)
Sasi oli ilmoittanut ”muista kiireistään”, mutta Vikman´n osalta hänen tuolinsa pysyi tyhjänä koko tilaisuuden ajan ja hänestä ei kuulunut mitään! Nuorukaisia ja nuoria naisia eivät ikäihmisten asiat näytä edes kansanedustajatasolla kiinnostavan!
******
Perussuomalaisten kansanedustaja Pertti Virtanen piipahti tilaisuudessa ja hän käytti tapansa mukaisesti värikkäitä puheenvuoroja. Kukapa Velton sanomisista saisi selvän - en ainakaan minä!
Kiitän Pirkanmaan Eläkeläispiiriyhdistysten Neuvottelukuntaa hyvän tilaisuuden järjestämisestä. Kiitän myös läsnä olleita kansanedustajia!Erityisesti arvostan……Mikko Alataloa,……Jukka Gustafsson´a……sekä Pauli Kiurua......siitä, että Teillä riitti mielenkiintoa saada ikäihmisiltä evästyksiä valtiopäivätyöskentelyynne koko tilaisuuden ajan!
-Esko Erkkilä- |
|
2 kommenttia . Avainsanat: Mikko Alatalo, Jukka Gustafsson, Pauli Kiuru, Leena Rauhala, Arto Satonen, Pertti Virtanen, Kimmo Sasi, Sofia Vikman, Pirkanmaan Eläkeläispiiriyhdistysten Neuvottelukunta, Eläkeliitto, Eläkeliiton Pirkanmaan piiri ry, |
Maailman mahtihenkilöt muutaman kädenpuristuksen päässä!Maanantai 18.11.2013 - -Esko Erkkilä- Aamulehden toimittaja Kari Huoviala pohdiskeli 15.11.2013 julkaistussa jutussaan, että kuka tahansa ihminen on keskimäärin vain kuuden kädenpuristuksen päässä kenestä tahansa toisesta ihmisestä.
Toimittaja Huoviala toteaa, että mitä tunnetuimmalla henkilöllä pääsee aloittamaan oman ketjunsa, sitä todennäköisempää on, että ”kättelyketju” tavoittaa hyvinkin nopeasti maailman tärkeimmät ihmiset.
Kari Huoviala pääsee aloittamaan yhden kättelyketjunsa Mauno Koivistolla ja on luonnollista, että hänen kättelyketjunsa päätyy varsin nopeasti vaikkapa Adolf Hitleriin!
Kas näin se etenee: Huovila -> Koivisto -> Brezhnev -> Stalin -> Molotov – Rippentrop -> Hitler! Näin Huovilan kättelyketju päätyy kuuden välivaiheen jälkeen Hitleriin!
En ole kätellyt maailman valtiaita tai valtiattaria, mutta olen toki useinkin kätellyt vaikkapa Mari Kiviniemeä ja Paavo Väyrystä.
Voi vain kuvitella, että millaisia mahtihenkilöitä löytyy esimerkiksi tämmöisen ”kättelyketjun” seuraavasta stepistä: Erkkilä -> Kiviniemi – Merkel -> ??????
Tai tästä ketjusta: Erkkilä -> Väyrynen -> ?????
Olen varma, että ei tarvitse mennä kättelyketjussa edes kuuden kättelyn päähän, kun kohtaa merkittäviä henkilöitä!
On selvää, että nämä ”kättelyketjupohdinnat” ovat vailla suurempaa todellista merkitystä, mutta mielenkiintoista tämmöinenkin pohdiskelu on!Pohdinnat osoittavat, että maailma on pieni!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Aamulehti, toimittaja Kari Huoviala, kättelyketju, kättelyketjut, |