Kolmas raide Tampereen ja Helsingin välille!Perjantai 24.2.2017 - -Esko Erkkilä- Olen melkoinen asiantuntija rautatieyhteyksien ja rataliikenteen kohdalla.
Totta puhuakseni kokemukseni rautateistä ja rataliikenteestä rajoittuvat siihen, että puoliksi omistamani Maatalousyhtymä Erkkilä joutui pakkolunastuksen seurauksena luovuttamaan ”isiemme” maita yhteiskunnalle neljä hehtaaria, kun Tampere-Parkano-Seinäjoki –rata aikoinaan rakennettiin.
Pakkolunastus oli kova paikka isälleni, sillä oma maa ja oma metsä ovat rakkaita suomalaiselle talonpojalle.
Keskustan Tampereen kunnallisjärjestön puheenjohtajana ja kuntavaaliehdokkaana huhtikuun kuntavaaleissa saan taas pohdiskella rautatie- ja rata-asioita.
Olen pohdiskeluissani päätynyt siihen, että suurissa taloudellisissa ongelmissa painiskelevan Tampereen kannalta on ensiarvoisen tärkeää, että Tampereen ja Helsingin välille rakennetaan kolmas raide.
Kolmannen raiteen aikaansaaminen Tampereen ja Helsingin välille on myös Tampereen Keskustan keskeinen tavoite.
Kolmannen raiteen saaminen Tampereen ja Helsingin välille mahdollistaisi ”tunnin junan” Tampereelta Helsinkiin ja Helsingistä Tampereelle.
Kolmas raide Tampereelta Helsinkiin olisi suuri etu laajalle alueelle myös Satakunnassa, Keski-Suomessa, Etelä-Pohjanmaalle ja kaikille Etelä-Pohjanmaan pohjoispuolisille maakunnille.
Henkilökohtaisen kuntavaaliohjelmani eräs keskeinen tavoite on, että Tampereelta Helsinkiin saataisiin kolmas raide!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Kolmas raide Tampereen ja Helsingin välille!, Tampere-Parkano-Seinäjoki -rata, rautatiealueen pakkolunastus, rata-alueen pakkolunastus, |
Kannatan Hämeenkyrön, Ikaalisten, Jämijärven ja Ylöjärven seurakuntien yhdistämissuunnitelmaaTorstai 23.2.2017 - -Esko Erkkilä- Kotiseurakuntani Viljakkalan seurakunta joutui lakkautetuksi, kun Viljakkala liittyi Ylöjärven kaupunkiin.
Viljakkalan seurakunta menetti kuntaliitoksen myötä statuksensa itsenäisenä seurakuntana ja siitä tuli Ylöjärven seurakunnan Viljakkalan seurakuntapiiri eli ei yhtään mitään.
Kuru ja Kurun seurakunta oli Kurun kunnan ja Ylöjärven kaupungin liittymisessä viisaampi ja siitä muodostui Kurun kappeliseurakunta.
On suuri ero seurakuntapiirillä ja kappeliseurakunnalla!
Aamulehti uutisoi eilen, että Hämeenkyrön, Ikaalisten, Jämijärven ja Ylöjärven seurakunnat suunnittelevat yhdistyvänsä yhdeksi seurakunnaksi.
Kannatan suunnitelmaa lämpimästi, sillä kaavailtu uusi seurakunta poistaisi ainakin osan siitä statusvajeesta, jonka Viljakkalan seurakunta joutui kokemaan, kun Viljakkalan kunta ja Ylöjärven kaupunki yhdistyivät.
Viljakkalan osalta Ylöjärvi on luonnoton yhdistymissuunta, sillä Viljakkalasta ainoa luonteva suunta on suunta Hämeenkyröön.
En ota tässä vaiheessa kantaa uuden suurseurakunnan nimeen, mutta toivon kaikesta sydämestäni, että Viljakkalan seurakuntapiiristä, Kurun kappeliseurakunnasta, Hämeenkyrön seurakunnasta, Ikaalisten seurakunnasta, Jämijärven seurakunnasta ja Ylöjärven seurakunnasta muodostettaisiin uusi seurakunta!
Sen verran otan kantaa, että uuden seurakunnan keskuspaikaksi nimettäisiin Hämeenkyrö!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Viljakkalan seurakunta, Viljakkala, Viljakkalan seurakuntapiiri, Viljakkalan kirkko, Kurun kappeliseurakunta, Hämeenkyrön seurakunta, Ikaalisten seurakunta, Jämijärven seurakunta, Ylöjärven seurakunta, |
On tamperelaisten suuri etu, että kaupungin tulevilla päättäjillä on suorat ja mutkattomat suhteet johtavan hallituspuolueen ministereihinKeskiviikko 22.2.2017 - -Esko Erkkilä- Keskustan Tampereen kunnallisjärjestö on nimennyt minut Keskustan kuntavaaliehdokkaaksi 9.4.2017 pidettäviin kuntavaaleihin.
Kiitän luottamuksesta ja toivon, että mandaattini säilyy myös huomenna järjestettävässä kunnallisjärjestön ylimääräisessä kokouksessa.
Olen kaavailemassa henkilökohtaista vaaliohjelmaani ja eräs vaaliohjelmani toteamuksista tulee olemaan tämä:
"Keskustan rooli johtavana hallituspuolueena luo minulle ja kaikille Tampereella Keskustaa äänestäville tamperelaisille suoran vaikuttamismahdollisuuden koko Suomen, Pirkanmaan ja Tampereen asioiden etenemiseen."
Omaan suorat ja mutkattomat henkilökohtaiset yhteydet kaikkiin Sipilän hallituksen keskustalaisiin ministereihin ja tulin eilen vakuuttuneeksi Lempäälän Ehtookodossa järjestetyssä kaikille avoimessa tilaisuudessa, että…
…minun on mahdollista pitää luontevaa yhteyttä myös tulevaan ministeri Annika Saarikkoon.
Annika Saarikko:"Suomalainen perhe on innoittajani ja se asia istuu hyvin keskustalaisuuteen!"
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Annika Saarikko, kansanedustaja Annika Saarikko, tuleva ministeri Annika Saarikko, |
Tampere-Pirkkalan - lentoaseman matkustajamäärät romahtivat viime vuonna 41 prosenttia!Tiistai 21.2.2017 - -Esko Erkkilä- Kuntavaalit järjestetään 9.4.2017 ja kaikki pilvilinnoissa leijailevat Tampereen ja Pirkanmaan päättäjiksi pyrkivät toistelevat, että Tampere-Pirkkalan –lentoasema pitää kohottaa valtakunnan kakkoskentäksi.
Joku voi sanoa, että teen poliittisen itsemurhan, kun totean ajatuksen olevan haavekuva vain.
Ajatuksiin ja haavekuviin tuo ehkä hieman reaalitietoa se, että viime vuonna Helsinki-Vantaan matkustajamäärä oli 17,1 miljoonaa matkustajaa ja tässä kuvassa (lähde Fianvia ja graafinen toteutus Aamulehti) näemme maakuntakenttien matkustajamäärät vuonna 2016;
Mainittakoon, että vuonna 2015 Tampere-Pirkkalan matkustajamäärä oli 357.000 matkustajaa ja sillä saavutettiin maakuntakenttien sarjassa kolmas tila Oulun ja Rovaniemen jälkeen!
On epärealistista kuvitella, että Tampere-Pirkkalan matkustajamäärät kohoaisivat miljoonaan matkustajaan vuonna 2020, mutta näin väittää Tampereen kaupunkiseudun elinkeino- ja kehitysyhtiö Tredea Oy:n lentoliikenteen kehitysjohtaja Marja Aalto.
Tredea Oy on kokonaisuudessaankin jarruttanut erityisesti Tampereen kaupungin elinvoiman kehittymistä monet vuodet ja perusteettomat kuvitelmat Tampere-Pirkkalan –lentoaseman kehitysnäkymistä ovat täysin vailla todellisuuspohjaa.
Tampereen kuntavaaliehdokkaana en suostu liittymään siihen kuoroon, joka pitää tärkeänä Tampere-Pirkkala –lentoaseman kehittämistä vaan lähden siitä, että Helsinki-Vantaa on tamperelaisten ja pirkanmaalaisten lähikenttä.
Kolmas raide Tampereen ja Helsingin välille sekä mutkaton raideyhteys suoraan Helsinki-Vantaalle ovat ne toimenpiteet lentoliikenteen osalta, joita Tampere ja Pirkanmaa tarvitsevat elinvoimansa kartuttamisessa.
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Tampere-Pirkkalan - lentoaseman matkustajamäärät romahtivat viime vuonna 41 prosenttia!, Tampere-Pirkkala, Tredea Oy, Tredea Oy:n lentoliikenteen kehitysjohtaja, Tampereen kaupunkiseudun elinkeino- ja kehitysyhtiö Tredea Oy, |
Viherpeukaloa alkaa vipattamaanMaanantai 20.2.2017 - -Esko Erkkilä- Elämme vasta helmikuun tuskin puoltaväliä, mutta kaikki merkit ovat olemassa, että kevät ja sen jälkeen kesä koittavat.
Olemme talvettaneet autotallissa ja askarteluhuoneessa mm. pari pasuunakukkaa, monia pelargonioita ja uusimpana yrityksenä kaksi kannaa.
Pasuunakukkien ja kannojen osalta talvettamistulokset saavat odottaa, mutta ”pelakuiden” talvettaminen on onnistunut.
Kannat olemme talvettaneet kahdessa sinkkiämpärissä ja nyt alkoi näyttämään, että talvettaminen on onnistunut ja kannat piti jakaa pienempiin ruukkuihin.
Minulla on mökillä vanha oksasaha, jolla on kätevä sahata isot juuripaakut pienempiin osiin. Se on kuitenkin mökillä, joten jouduin ottamaan sahaksi normaalin käsisahan – moitteitahan sen käyttämisestä Rouvalta sain, mutta ehdin kuitenkin paloittelemaan juuripaakut ennen moitteita.
Tässä taimet purkitettuina – saa nähdä, että onnistuuko kukkiminen!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: kannat, kanna, Canna Indica-hybr., Tampreen kannat, |
Miksi jotkut huutavat netissä?Sunnuntai 19.2.2017 - -Esko Erkkilä- Minua ärsyttää suunnattomasti, kun jotkut ihmiset huutavat netissä – huutavat keskustelupalstoilla, huutavat facebookissa ja huutavat nettikirjoituksissaan.
Huutamisella tarkoitan isoilla kirjaimilla kirjoittamista.
En hyväksy isoilla kirjaimilla kirjoittamista ja jos joku haluaa, että en lue hänen tekstejään, hän pääsee tavoitteeseensa, kun kirjoittaa viestinsä isoilla kirjaimilla.
Olen jonkun kerran huomauttanut isoilla kirjaimilla kirjoittavaa hänen tavastaan ja olen saanut melkeinpä vihamielisen vastauksen. No, hän on tiensä valinnut ja hänen mielipiteensä ei tavoita minua.
Isoilla kirjaimilla kirjoittavat ovat pieni vähemmistö, mutta hankala vähemmistö. Hankala vähemmistö itselleen, sillä siten he varmistavat, että vain harva haluaa lukea isoilla kirjaimilla kirjoitettua tekstiä.
Asiat eivät huutamalla etene!
Huutamisen eli isoilla kirjaimilla kirjoittamisen sijaan suosittelen joidenkin tekstinosien tummentamista tai fonttikoon suurentamista.
Vaikka kuulossani onkin pientä ongelmaa, en hyväksy, että minulle suunnatussa viestinnässä huudetaan eli kirjoitetaan isoilla kirjaimilla!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Netiketti, netissä huutaminen, netissä huutaminen on vastenmielistä, isoilla kirjaimilla kirjoittaminen on kamalaa, isoilla kirjaimilla kirjoittaminen ei tavoita lukijoita, älä kirjoita isoilla kirjaimilla, |
Pohjoismaisen ministerineuvoston edelläkävijälista on kunniaksi RaisioaqualleLauantai 18.2.2017 - -Esko Erkkilä- Olen enemmän kuin tyytyväinen, että entinen työnantajani on monien negatiivisten uutisten lomassa päässyt kertomaan myös myönteisistä asioista.
Työnantajani oli ennen eläköitymistäni päivälleen neljänkymmenen vuoden ajan Raisio Oyj ja sen rehuteollisuusyritys Rehuraisio Oy.
Etäältä seuranneena olen surullisena seurannut, kun entistä työnantajaani on ilmeisen taitamattoman johdon vuoksi moukaroitu ”molemmille poskille” ja varmaan myös keskelle naamaa.
Nyt olen ilahtunut, kun Raision kalanrehuliiketoimintaa hoitava Raisioaqua on saanut merkittävän tunnustuksen työlleen, sillä pohjoismaisen ministerineuvoston alaisuudessa toimiva biotalouspaneeli on valinnut Raisioaquan…
…Benella Kirjolohen…
…biotalouden edelläkävijöiden joukkoon.
Benella Kirjolohi on suomalaisten kasvattamaa kalaa, jonka ruokinnassa hyödynnetään Itämerestä pyydystetystä silakasta ja kilohailista valmistettua kalajauhoa ja kalaöljyä.
Asiaan liittyviä suunnitelmia ja kaavailuja tehtiin jo silloin, kun toimin yrityksen raaka-ainepäällikkönä.
Itämeren kaloista valmistettu rehu - Baltic Blend – vähentää Itämeren P- ja N-kuormaa eli fosfori- ja typpikuormitusta.
Pohjoismaisen ministerineuvoston Nordic bioeconomy- listauksen valintakriteerit ovat;
Tiedän läheltä seuranneena, että tavallisesti mm. rehualan keksinnöt ovat ”keksintöjä”, mutta nyt uskon, että Raisioaquan Benella Kirjolohi on todellinen keksintö ja käytännön sovellutus kestävän kehityksen ehdoilla.
Toivotan parhainta menestystä Benella Kirjolohelle ja sen myötä menestystä myös niille osaaville työkavereilleni, joiden kanssa sain tehdä tuloksekasta yhteistyötä vuosikymmenet!
-Esko Erkkilä-
|
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Raisio Oyj, Rehuraisio Oy, Raisioaqua, kalanrehut, Baltic Blend, kalajauho, kalaöljy, Nordic bioeconomy, Pohjoismainen ministerineuvosto, Pohjoismaisen ministerineuvoston edelläkävijälista, |
Oma oli parempiPerjantai 17.2.2017 - -Esko Erkkilä- Tapanani on aina silloin tällöin tarjota mielipidekirjoituksiani eri lehdille ja niin tein myös toissapäivänä eli tiistaina 14.2.2017, kun tarjosin mielipidekirjoitustani Aamulehdelle.
Otsikoin kirjoitukseni näin:
”Miksi ilman tietokonetta olevat ovat toisen luokan kansalaisia?”
Aamulehti oli nopea toimissaan ja julkaisi mielipidekirjoitukseni jo eilen eli 16.2.2017.
Olen aina antanut lehdille vapauden muokata kirjoituksiani ja niin tein myös nyt. Yleensä mielipidekirjoitukseni ovat parantuneet, kun ammattitaitoiset toimittajat ovat muokanneet juttujani.
Nyt kävi kuitenkin toisin eli kirjoitukseni sanoma typistyi ja muodostui hankalaksi ymmärtää.
Ymmärrän toimituksen toimet, sillä kyseessä oli ilmeisesti myös se, että mielipidekirjoitukseni ei mahtunut siihen muottiin, joka kirjoitukselleni oli varattu.
Tässä kuva mielipidekirjoituksestani siinä muodossa kuin se oli eilisessä Aamulehdessä ja…
…tässä se on siinä muodossa kuin sen Aamulehdelle lähetin: *********************
Miksi ilman tietokonetta olevat ovat toisen luokan kansalaisia
Eläkeläisjärjestöjen mukaan Suomessa on 500.000 yli 65-vuotiasta senioria, joilla ei ole tietokonetta eikä nettiyhteyttä.
Kun ilman tietokonetta olevien senioreiden lukumäärään lisätään muut ilman tietokonetta ja nettiyhteyttä olevat kansalaiset, päästään ainakin 1.500.000 kansalaiseen.
Tampereen osalta em. luvut merkitsevät, että kaupungissamme on yli 20.000 65-vuotta täyttänyttä senioria, joilla ei ole tietokonetta ja ei siten myöskään nettiyhteyttä. Luvut antavat perusteen todeta, että Tampereella on n. 60.000 – 70.000 henkilöä, joilla ei ole nettimahdollisuutta.
Toimin eläkeläisjärjestön koulutettuna nettiopastajana ja tiedän sekä tunnen ne toimenpiteet, joilla eläkeläisjärjestöt panostavat tilanteen muuttumiseen. Muuttumista tapahtuu, mutta se on hidasta. Ymmärrän ilman tietokonetta olevia, sillä he kokevat mm. Tampereen kaupungin ja koko yhteiskunnan harjoittaman nettipainostuksen olevan puuttumista heidän itsemääräämisoikeuteensa.
Digitaalisuus on kaikessa toiminnassa suunta, johon panostetaan. Suunta on oikea, mutta päättäjien pitää tiedostaa, että jo yksistään ”netittömän” senioriväestön osuus on n. 10 % koko maan väestöstä. Kun ilman nettiä olevaan senioriväestöön lisätään muiden ikäluokkien netittömät, päästään lähes neljäsosaan koko väestöstämme.
Tilanne merkitsee, että printtimaailman merkitys kasvaa tiedonsaannissa ja vaikuttamisessa.
Tampereen kaupunki on koko ajan siirtämässä asioiden valmisteluun liittyvää kansalaisvaikuttamaista nettiin. Tämä merkitsee, että ainakin neljäsosalla kaupunkilaisista ei ole edes teoreettista mahdollisuutta osallistua asioiden valmisteluun.
Harhaanjohtavaa on esitellä ”kansalaisvaikuttamisen tuloksia” kaupunkilaisten tahtona jonkin asian valmistelussa!
Pankit ovat Tampereen kaupungin ohella toinen surkea esimerkki ilman tietokonetta olevien asukkaiden syrjimisestä.
Pankissa laskujaan maksavat toki tuovat hiekkaa pankin käytäville, mutta on kohtuutonta, että yhden laskun maksamisesta joutuu maksamaan 6 – 8 euroa/lasku ja sen lisäksi maksamista joutuu odottamaan tuntikaupalla ja maksaminen onnistuu ainoastaan erikseen nimetyissä konttoreissa tarkoin rajattuina ajankohtina.
Kolmas esimerkki ilman nettiä olevien syrjimisestä on Tampereen seudun joukkoliikenne. Veronmaksajat maksavat jo nyt ennen ratikkaa Tampereen joukkoliikenteen aiheuttamia tappioita n. 11 miljoonaa euroa vuodessa ja sen vuoksi onkin ihmeellistä, että esimerkiksi kahden vyöhykkeen kattavaa 90 vuorokauden kausilippua voi ostaa ainoastaan netin kautta Nella Nettitilauspalvelusta ja hinta on silloin 123 euroa! Lähes saman tuotteen voi toki hankkia myös ”tiskiltä”, mutta silloin hinnaksi muodostuu 149,70 euroa ja hankinnan pitää jakaa vähintään kahdeksi erillishankinnaksi!
Ilman tietokonetta ja nettiyhteyttä vailla olevat tamperelaiset joutuvat siis maksamaan joukkoliikenteen tappiota ilman, että pystyisivät itse hyödyntämään kaikkia Tampereen joukkoliikenteen tarjoamia etuja! Tähän pitää saada muutos.
Toivon, että Tampereelle huhtikuussa valittavat uudet päättäjät heräävät ja antavat tasavertaisen arvon myös niille kansalaisille, jotka haluavat elää ilman tietokonetta ja nettiyhteyttä.
Esko Erkkilä Tampere
**********************
Toistan vielä, että kirjoitukseni typistämisen syy oli ilmeisesti sen liika pituus, mutta nyt lukijani voivat päätellä, että kumpi versio oli parempi.
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Miksi ilman tietokonetta olevat ovat toisen luokan kansalaisia, hiekkaa pankkien käytäville, Tampereella asukasvaikuttaminen on mahdotonta ilman tietokonetta, Tampereen joukkoliikenteen tappio, Nella Nettitilauspalvelu, Tampereen joukkoliikenne, |
Miksi vain nuorille?Torstai 16.2.2017 - -Esko Erkkilä- Suomen suurin rekrytointi- ja koulutustapahtuma…
…Rekrytori, järjestettiin eilen Tampereen Messukeskuksessa.
Tapahtuman ennakkomainonnassa todettiin, että kyse on nuorille suunnatusta tapahtumasta, jossa yritykset, yhteisöt ja oppilaitokset esittelevät avoimia työ- ja opiskelupaikkoja.
Itse en enää kaipaile työpaikkaa, sillä yli neljänkymmenen vuoden yhtäjaksoinen työura lienee riittävä, mutta kiinnostukseni työelämän kehityssuuntiin vei minut mukaan tapahtumaan.
Tapasin Messukeskuksen käytävillä ja näyttelyosastoilla useita + 50 – ikäisiä tuttuja, jotka olivat tapahtumassa tosimielellä etsimässä työpaikkaa tai koulutuspaikkaa.
Tilanne saikin minut lähestymään eräitä tilaisuuden järjestäjiä ja peräämään sitä, että Rekrytori-tapahtumaan pitäisi jatkossa saada erillinen osasto + 50 –vuotiaille, jotka ovat joutuneet joko irtisanotuiksi tai muuten luopumaan työpaikastaan.
Sain myötämieltä ehdotukselleni.
Tutuilta saamani palautteen ansiosta perehdyinkin useiden eri näytteilleasettajien osastoihin ja kyselin heidän tarjontaansa + 50-vuotiaille.
Olin tyytyväinen, että useimmat näytteilleasettajat suorastaan vannoivat, että ikä ei ole este päästä mukaan heidän koulutusohjelmiinsa ja erilaisten ”työnetsintäohjelmien” piiriin.
Kuulemastani ja kokemastani huolimatta ehdotan, että seuraavaan Rekrytori-tapahtumaan luodaan erillinen osasto työ- ja koulutusmahdollisuuksien etsimiseen henkilöille, jotka ovat iältään + 50 vuotta!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Rekrytori, Rekrytori 2017, Rekrytori 2017 Tampereella, Rekrytori 2017 Tampereen Messukeskuksessa, yli 50-vuotiaiden työllistyminen, |
"Tiedä mutkat matkassa!"Keskiviikko 15.2.2017 - -Esko Erkkilä- Lainasin juttuni otsikoksi sen, joka oli otsikkona Eläkeliiton jäsenlehdessä EL-sanomissa sen helmikuun 2017 numerossa.
EL-sanomien painos on 101 000 kappaletta eli kolmisenkymmentätuhatta vähemmän kuin Suomen suurimmassa eläkeläisjärjestössä on jäseniä – ero johtuu siitä, että samassa osoitteessa asuville pariskunnille lähetetään vain yksi lehti.
Eläkeliiton toiminnassa matkat ja retket ovat tärkeällä sijalla. Niiden järjestelyissä pitää tuntea kilpailu- ja kuluttajaviraston ohjeistukset ja sen vuoksi helmikuun lehdessä oli juttu, jossa tähän kiinnitettiin huomiota.
EL-sanomien toimittaja käytti juttunsa erään taustatietona sitä keskustelunpoikasta, jonka hän kävi minun eli Eläkeliiton Tampereen yhdistyksen puheenjohtajan sekä yhdistyksemme sihteerin Pirkko Tilviksen kanssa.
Olen oppinut, että toimittajalta pitää aina ennen jutun julkaisemista pyytää luonnos siitä jutun osuudesta, jossa hän aikoo käyttää sanomisiani ja näin teimme Pirkko Tilviksen kanssa myös tällä kerralla.
******************
Eläkeliiton Tampereen yhdistyksen puheenjohtaja Esko Erkkilä ja sihteeri Pirkko Tilvis ovat vuosien ajan järjestäneet yhdistyksen jäsenille yhteismatkoja kotimaassa. He tuntevat KKV:n ohjeistukset. Useita reissuja on järjestetty myös yhdessä lähikuntien Eläkeliiton yhdistysten kanssa.
- Ulkomaanmatkat ostetaan valmismatkoilta pakettina, kotimaan matkat järjestetään useimmiten itse, kertoo Esko.
Kylpylöitten markkinamiehet eivät helpolla hellitä tarjotessaan edullisia paketteja yhdistyksille.
- Paketti on ostettava ajoissa, jotta sen saa edullisesti. Lähes aina on kaikki mennyt ongelmitta. Kerran oltiin isolla porukalla Viipurissa ja paikan päällä kävi ilmi, että huoneet sijaitsivat hissittömän hotellin neljännessä kerroksessa, ihmettelee Pirkko Tilvis.
- Teimme matkanjärjestäjälle reklamaation, mutta minkäs sille enää mahtoi.
Matkustelu virkistää ja se onkin suosittua. Yhdistysten järjestämät matkat ovat myös monen yksineläjän iso ilo.
- Yhdistys ei tietenkään ota matkoista voittoa. Toisinaan päinvastoin sponssaamme jäseniä, kertoo Pirkko Tilvis.
- Ja yksin ei useinkaan uskalleta matkalle lähteä, porukassa olo tuntuu turvalliselta, lisää Esko Erkkilä.
*****************
Tällä kerralla en voinut hyväksyä toimittajan mainintaa kylpylöitten markkinamiehistä ja pyysinkin sen korjaamaan muotoon:
”On mukava, että matkatoimistojen ja kylpylöitten myyntihenkilöt arvostavat eläkeläisjärjestöjä ja tarjoavat meille edullisesti tuotteitaan…”
Esittämäni muutos toteutui.
Tämän tarinan opetus on se, että aina pitää pyytää toimittajalta etukäteen luonnos siitä kirjoituksesta, jossa käsitellään sanomisiasi!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: "Tiedä mutkat matkassa!", Kilpailu- ja kuluttajavirasto, |
Valtioneuvokset, valtiopäiväneuvokset ja valtiomiehetTiistai 14.2.2017 - -Esko Erkkilä- Juttuni otsikossa mainituista kaksi ensimmäistä ovat tiukkojen kriteerein ansaittuja arvonimiä, mutta viimeinen eli valtiomies on kansalaisten ”myöntämä” arvostus politiikassa ja yhteiskuntaelämässä ansioituneelle henkilölle.
Keskustelimme taannoin pienessä piirissä suomalaisista valtiomiehistä ja totesimme ensinnäkin, että valtiomiehellä pitää olla arvostusta yli puoluerajojen. Sen lisäksi ”päätimme”, että hänen pitää olla aktiivinen toimija päivänpolitiikassa.
Pääministeri Juha Sipilää emme vielä nimenneet valtiomieheksi, mutta totesimme, että hän on hyvää vauhtia kasvamassa siihen rooliin.
Pohdintojemme tuloksena päädyimme siihen, että Suomessa on nyt kolme valtiomiestä.
”Nimeämisryhmämme” kokoontui taannoisella Keskustan Kuntavaaliristeilyllä ja päädyimme siihen, että risteilyllämme oli mukana kaksi kolmesta suomalaisesta valtiomiehestä.
Emme asettaneet nimeämiämme valtiomiehiä paremmuusjärjestykseen, mutta tässä kanssani ne kaksi, jotka olivat mukana Keskustan Kuntavaaliristeilyllä 4. – 5.2.2017:
Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja, entinen pääministeri ja Keskustan presidenttiehdokas Matti Vanhanen
sekä
Kansanedustaja, kolminkertainen ministeri, eduskunnan entinen varapuhemies ja paljon muuta, valtiotieteiden tohtori Seppo Kääriäinen.
Arvokkaassa seurassa sain olla!
Niin, se kolmas henkilö, jonka pienryhmämme nimesi valtiomieheksi on Ilkka Kanerva – sattuneesta syystä Kanerva ei ollut mukana Keskustan Kuntavaaliristeilyllä!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Valtioneuvokset, valtiopäiväneuvokset, valtiomiehet, Matti Vanhanen, Seppo Kääriäinen, Ilkka Kanerva, Keskustan Kuntavaaliristeily 2017, Keskustan Kuntavaaliristeily 4. - 5.2.2017, |
Asukasyhdistyksiä pitäisi kuunnellaMaanantai 13.2.2017 - -Esko Erkkilä- Olen kuntapolitiikan taustatoimijana Tampereella sen ansioista, että olin eräs asukasvaikuttamisen keulahahmoista, kun vastustimme Ikean tulemista Tampereen Lahdesjärvelle.
Teimme sen virheen, että vedimme valituksemme pois Hämeenlinnan hallinto-oikeudesta, kun hellyimme silloisen Tampereen pormestari Timo P. Niemisen ja tilaajapäällikkö Risto Laaksosen aneluilla, kun nämä saapuivat anelureissulle Palokallion Omakotiyhdistyksen kokoukseen.
Herrojen kanssa ei pitäisi mennä marjaan, sen opimme, kun luovuimme valituksestamme!
Jos emme olisi luopuneet valituksestamme, niin koskaan Ikea ei olisi päässyt raunioittamaan rakennustöidensä yhteydessä monia omakotitalojamme Palokallion alueella.
**********************
Perkiönkadun entisen kaatopaikan päälle rakennettujen rivitalojen osalta tilanne olisi samanlainen kuin Ikea-helvetin osalta, jos Härmälän Omakotiyhdistyksen ja Härmälä-seuran varoituksia olisi aikoinaan noudatettu.
Tampereen kaupunki rakensi vasten Härmälän Omakotiyhdistyksen ja Härmälä-seuran kantaa entisen kaatopaikan päälle kolme rivitaloa, joissa oli yhteensä 36 asuntoa.
Rivitaloissa alkoi esiintymään ongelmia ja syyksi paljastui, että talot oli rakennettu vanhan kaatopaikan päälle.
Kaupunki suostui maksamaan rivitaloasukkaille yhteensä 7,93 miljoonaa euroa korvaukseksi siitä, että se sai hävittää kaatopaikan päälle rakennetut rivitalot.
Summaan sisältyy kertakorvauksen lisäksi 10.000 euroa jokaiselle asunto-osakkaalle siitä, että nämä joutuivat luopumaan kodistaan – mitätön korvaus suuresta tragediasta!
Rivitalot on nyt hävitetty ja siinäkin Tampereen kaupunki ”kastui”, sillä rakennusten hävittämisessä oli suuria ongelmia – ei mennyt kuin Strömsössä!
Seuraava vaihe on kaatopaikan saneeraaminen ja siinä sitä sitten taas rahaa palaa.
********************
Olin paikalla asukastilaisuudessa 7.2.2017, jossa selviteltiin kaatopaikan saneeraamiseen liittyviä toimenpiteitä.
Tilaisuudessa oli keskeistä se, että järjestäjissä ei ollut ketään, joka olisi ollut edes alkeellisimmalla tasolla tietoinen vallitsevasta kokonaistilanteesta.
Härmälässä ja sen lähialueella asuu useita Tampereen kaupunginvaltuutettuja, mutta heitä ei näkynyt mailla eikä halmeilla – kukapas sitä omia munauksiaan olisi ollut halukas esittelemään!
Muutama tosiasia Perkiönkadun kaatopaikan puhdistamisesta:
Surkuhupaisaa oli kuulla, että kaupunginhallituksessa tehdyn kysymyksen vastauksena ao. johtaja oli helmikuun alussa todennus, että puhdistustoimenpide on jo tehty! Puhdistus ei ole todellakaan tehty, sillä toimenpide ei ole vielä edes alkanutkaan!
Entisen kaatopaikan massanvaihto merkitsee alueen asukkaille jokapäiväisten asioiden hoitamisessa melkoista ongelmaa, sillä normaalit kulkuväylät ovat käyttökiellossa ainakin syksyyn 2017 saakka!
Niin se tärkein:
Kysyin asukastilaisuudessa, että mitä kaatopaikan puhdistaminen maksaa ja sain vastauksen, että 5 miljoonaa euroa.
Jos puhdistamisessa pysyttäisiin kustannusarviossa, niin Tampereen kaupungin harharetket Perkiönkadun kaatopaikan päälle rakennettujen rivitalojen purkamisessa ja kaatopaikka-alueen puhdistamisessa olisivat 13 miljoonaa euroa. Tuskin kukaan uskoo, että Tampereella pystytään ennalta kerrotussa kustannusarviossa, joten puhdistustyön todellinen kustannus liikkunee tasolla 10 miljoonaa euroa - sanokaa minun ennustaneen!
Kotiensa menettäneiden asukkaiden vahingot tässä laskelmassa korvattaisiin kymppitonnilla – olisitko Sinä valmis luopumaan kodistasi kymmenellä tuhannella eurolla?
Kysyy
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Asukasyhdistyksiä pitäisi kuunnella, Palokallion Omakotiyhdistys, Härmälän Omakotiyhdistys, Härmälä-seura, Ikea, Tampereen Ikea, Ikea-helvetti, Ikean aiheuttamat räjäytysvahingot, Timo P. Nieminen, Ikean aiheuttamat vahingot Tampereella, Perkiönkatu. |
Elinkeinoelämän keskusliiton Kuntaranking-tulokset vahvistivat, että Tampereen kaupunkiseutu on vahvasti alavireinenLauantai 11.2.2017 - -Esko Erkkilä- Elinkeinoelämän keskusliitto EK julkistaa kahden vuoden välein Kuntaranking-tutkimustuloksensa, jotka perustuvat maamme 25 seutukunnan alueilla toimivien yritysten yritysjohdon antamiin mielipiteisiin.
Olin mukana, kun uusimmat tutkimustulokset julkistettiin Tampereella 9.2.2017.
Ei ollut ainakaan minulle yllätys, että Seinäjoen seutukunta uudisti kahden vuoden takaisen ykköstilansa myös nyt.
Minulle ei ollut myöskään yllätys se, että Turun seutukunta kohosi kahden vuoden takaiselta sijaltaan yhdeksän sijalle kaksi!
Turku ajoi selvästi ohi Tampereen seutukunnan, joka on juuttunut sijalle seitsemän.
Tampereen seutukunnalla on kuntia ja kaupunkeja, jotka panostavat yritysmyönteisyyteen, mutta Tampereen kaupungin suhtautuminen yritysmaailman tarpeisiin toimii jarruna seutukunnan yritysmyönteisyyteen.
Tutkimustulosten julkistamistilaisuudessa kuultiin kauniita sanoja seutukunnan veturin Tampereen kaupungin suhtautumisesta yrityksiin, mutta kauniit sanat eivät paljon paina, kun yritykset tekevät päätöksiään.
Kuntaranking-tutkimuksen mukaan suurimmat ongelmat Tampereen seutukunnalla ovat kunnallisen päätöksenteon yrityslähtöisyydessä ja yrityspalveluiden saatavuudessa sekä yritysten tasapuolisessa ja oikeudenmukaisessa kohtelussa.
Kuntien palvelurakenteessa kaikkien kuntien keskiarvo oli – 17, mutta Tampereen kaupunkiseudun sillä saralla saama arvosana – 10 ei myöskään anna mahdollisuuksia rintojen röyhistelyyn.
****************
Yritysten asema kuntien kehitysmoottorina tulee kasvamaan merkittävästi, kun maakunta- ja soteuudistukset tulevat voimaan 1.1.2019.
Huhtikuun 9. päivänä valittavalla Tampereen uudella kaupunginvaltuustolla on ratkaiseva rooli, kun Tamperetta tullaan laittamaan kuntoon jo ennen maakuntauudistuksen voimaantuloa ja erityisesti sen jälkeen!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Elinkeinoelämän keskusliitto EK, Elinkeinoelämän keskusliitto, EK:n Kuntaranking, Tampereen seutu, Tampereen seudun alavire, |
On huono asia Suomen kannalta, jos halutaan irti kansainvälisistä järjestöistä!Perjantai 10.2.2017 - -Esko Erkkilä- Tämän juttuni keskeinen sanoma on, että jokainen kerta, kun kuuntelee Keskustan presidenttiehdokas Matti Vanhasta tulee vakuuttuneeksi, että Vanhanen on maamme harvoja valtiomiehiä.
Sain keskustella Matti Vanhasen kanssa Keskustan Kuntavaaliristeilyllä viime viikonvaihteessa; toki niin olen saanut tehdä niin aiemminkin.
”Ulkopolitiikkaa Suomenlahden alloilla” oli sen seminaarin otsikkona, jossa ex-pääministerimme oli alustajana.
Seminaaritila oli viimeistä istuinsijaa myöten täynnä vaikka samaan aikaan laivalla oli menossa monia muitakin mielenkiintoisia seminaareja.
Vanhanen linjasi, että viime aikojen etupiirikysymys on vakava kysymys. Samoin se, että halutaan irti kansainvälisistä järjestöistä, ei ole hyvä asia Suomen kannalta.
Jokaisella maalla on oltava oikeus valita.
Keskustan presidenttiehdokas Matti Vanhanen linjasi neljä keskeistä pilariaan ja ne ovat:
Talouden itsellisyydessä Vanhanen otti esimerkkimaiksi Sveitsin ja Ruotsin – talouden itsellisyydessä energiaomavaraisuus ja ruokaomavaraisuus ovat Vanhasen mukaan keskeisiä tekijöitä.
Vanhanen valotti presidentinvaalikampanjaansa ja totesi, että itsellisyys tulee siinä olemaan keskeinen tekijä.
Matti Vanhanen – ainoa presidenttiehdokas kun on – ei vielä kertonut tarkempia linjauksiaan presidenttiehdokaskampanjastaan, mutta sen verran hän valotti, että tulemme näkemään mielenkiintoisen presidentinvaalitaiston!
Sitä odotellessa!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Keskustan kuntavaaliristeily, Keskustan kuntavaaliristeily 4. - 5.2.2017, Matti Vanhanen, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Matti Vanhanen, presidenttiehdokas Matti Vanhanen, |
Meni lapsi pesuveden mukanaTorstai 9.2.2017 - -Esko Erkkilä- Arvostan korkealle Juha Sipilän sekä liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin otetta ja ammattitaitoa.
Molemmilla on raikas, erilainen ja tuloksekas ote poliittisiin asioihin.
Uuden luoja joutuu usein arvostelun kohteeksi ja niin on käynyt myös Sipilälle sekä Bernerille, mutta onneksi kumpainenkaan ei ole lannistunut vaan he jaksavat puskea asioita eteenpäin.
Olen saanut muutaman kerran jutella ministeri Bernerin kanssa ja viimeksi niin tapahtui Keskustan Kuntavaaliristeilyllä viime viikonvaihteessa.
********************
Ministeri Berner veti Kuntavaaliristeilyllä mielenkiintoisen seminaarin, jonka nimenä oli:
Mistä rahat tulevaisuuden teihin?
Tässä muutamia erillisiä seikkoja, jotka tulivat ministerin esityksessä esille:
1. Teiden korjausvelka on nyt 2,4 miljardia euroa 2. Investoinnit tasoa 0,7 miljardia euroa 3. Päästövähennyslupaus velvoittaa toimenpiteisiin 4. Sitoutuminen biotalouden edistämiseen velvoittaa
Yksityistiet muodostavat 77 % väyläverkostosta.
”Vihatusta autoverosta tuli Suomen suosituin vero yhdessä yössä” eli Anne Bernerin selvityksen jälkeen!
Bernerin selvityksen tyrmääminen on katumuksenpaikka
ja koko oppositiolle.
Onneksi nyt on havahduttu, havahduttu on myös Ruotsissa, jossa aiotaan ottaa mallia eräistä ministeri Bernerin esittämistä ideoista.
Miten selvityksen tyrmänneet pystyvät nukkumaan, kun liikenteeltä peritään erilaisia maksuja ja veroja yhteensä 8 miljardia ja liikenteelle palautetaan ainoastaan yksi miljardi?
Budjettirahoituksen kautta tieasioita ei jatkossa pystytä hoitamaan, vaan tarvitaan muita keinoja.
Berner totesi selkeästi, että nyt Suomi ei pysty hyödyntämään monia EU:n rahoitusinstrumentteja, kun oma tulovirta puuttuu.
Ministeri Anne Berner sai Keskustaväeltä yksimielisen tuen toiminnalleen ja häntä kannustettiin mm. näin:
Ilahduttavaa seminaarissa oli se, että Anne Berner haluaa edelleen sitoutua hankkeeseen.Lainaan lopuksi Anne Berneriä: "Tärkeintä on, että emme jätä tekemättä!"
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Anne Berner, Keskustan kuntavaaliristeily 4. - 5.2.2017, Keskustan kuntavaaliristeily, liikenneverkkoselvitys, liikenne- ja viestintäministeriö, |
Onnittelut Timo Tukialle hänelle myönnetystä Suomen Leijonan ritarikunnan ansiorististä!Keskiviikko 8.2.2017 - -Esko Erkkilä- Olen toiminut agrologien koulukuntajärjestön luottamushenkilöpaikoilla vuodesta 1972 alkaen, jolloin tulin valituksi Etelä-Pohjanmaan Agrologit ry:n sihteeriksi.
Sitä aikaisemmin toimin Keski-Pohjanmaan Agrologit ry:n rivijäsenenä parisen vuotta.
Tampereelle tapahtuneen muuttomme jälkeen jatkoin aktiivista toimintaani koulukuntamme järjestötoiminnassa ja se olikin minulle sopivaa toimintaa, sillä agrologien järjestötoiminta on koulukuntatoimintaa, ei ammattiyhdistystoimintaa!
Nyt olen ollut jo kolmisenkymmentä vuotta rivijäsenenä Pirkanmaan Agrologit ry:ssä, mutta eilen sain pienoisen luottamustehtävän, kun yhdistyksemme vuosikokous valitsi minut puheenjohtajaksi vuosikokouksellemme.
Järjestimme vuosikokouksemme Villa Rauhasalossa Hämeenkyrössä – tuntematon paikka minulle aiemmin, mutta hieno tuttavuus eilen – voin suositella!
Tiiviin kunnallispoliittisen toiminnan välissä Pirkanmaan Agrologit ry:n vuosikokouksen puheenjohtajuus oli miellyttävä ja luonnikas kokemus.
Pirkanmaan Agrologit ry jäsenmäärä on 243 agrologia ja puheenjohtajanamme on jo muutaman vuoden ajan toiminut hämeenkyröläinen Sastamalan kaupungin maatalousjohtaja Katariina Pylsy.
Vuosikokous valitsi nuorekkaan Katariinan jatkamaan puheenjohtajanamme myös seuraavaan vuosikokoukseemme saakka.
Agrologien Liitto ry:n toiminnanjohtaja Esko Lappalainen oli taas kerran vuosikokouksemme vieraana ja hänen esitystään ajankohtaisista agrologiasioista kuuntelimme tarkkaavaisina.
Alkaneen vuoden toiminnasta Esko-kaimani kertoi, että maaliskuulla toteutettava opintomatka Portugaliin on jo nyt loppuunmyyty, mutta seuraava agrologimatka Douron alueelle pohjois-Portugaliin syksyllä on suunnitteilla.
Kerroin, että viime syksynä toteutettu samansisältöinen opintomatka oli täysmenestys ja suosittelinkin matkan varaamista välittömästi.
Kerroin, että laadin syksyn matkastamme omille nettisivuilleni yli parisenkymmentä matkaraporttia, jotka kukin saivat 800 – 1.200 lukijaa joka päivä.
Vuosikokouksemme ”huippu” oli se, kun nuorekas puheenjohtajamme Katariina Pylsy ja liittomme toiminnanjohtaja Esko Lappalainen luovuttivat agrologi Timo Tukialle Tasavallan Presidentin myöntämän Suomen Leijonan ritarikunnan ansioristin.
Timo Tukialla on monia ”agrologimaisia” luottamustehtäviä kotikunnassaan Mänttä-Vilppulassa sekä koko Pirkanmaalla – hän toimii mm. Pirkanmaan maakuntahallituksen toisena varapuheenjohtajana perussuomalaisten mandaatilla.
Vuosikokouksen puheenjohtajana sai minäkin onnitella agrologi-veli Timoa Tasavallan Presidentin hänelle myöntämästä ansiomerkistä.
Tunnen työelämäni ajoilta Timo ja Riitta Tukian nyt omistuksessa olevan maatilayrityksen Vilppulassa oikein hyvin ja toivotankin tätäkin kautta ”merkilliselle” agrologiveljelle parhainta menestystä!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: agrologit 2016 Portugalissa, agrologit2016, agrologi Timo Tukia, Agrologien liitto, Pirkanmaan Agrologit, Katariina Pylsy, Esko Lappalainen, Etelä-Pohjanmaan Agrologit, Suomen Leijonan ritarikunnan ansioristi, |
"On tulppaaneja tulvillaan iloinen Keskustori"---Tiistai 7.2.2017 - -Esko Erkkilä- Tampereen Keskustori oli eilen iloinen ja tulppaaneja tulvillaan, kun Keskustan Tampereen kunnallisjärjestö jakoi osastollaan lukemattoman määrän tulppaaneja iloisille tamperelaisille.
Tulppaanioperaation suunnittelijana ja toteuttamisen vastuuhenkilönä hääri kunnallisjärjestömme sihteeri ja kuntavaaliehdokkaamme Raija Moilanen (oikealla); tässä kuvassa hänen apulaisinaan kuntavaaliehdokkuuden julkaisemista vielä panttaavat Suvi Suonsivu (vasemmalla) ja Anna-Kaarina Rantaviita-Tiainen.
Myös minä kunnallisjärjestön puheenjohtajana ja kuntavaaliehdokkuuteni julkaisseena sain oman tulppaaninipun jaettavakseni!
Tulppaanit tekivät kauppansa nopsaan, mutta Tampereen keskustalalaisilla kuntavaaliehdokkailla oli painavaa asiaa myös sen jälkeen, kun kaikki tulppaanit oli jaettu.
Kuvassa vasemmalta lukien keskustalaiset kuntavaaliehdokkaat;
ja
Kirpeästä pakkassäästä huolimatta – vaiko sen ansiosta – Tampereen Keskustorilla Keskustan telttakatoksella oli eilen letkeä ja tulevaisuudenuskoinen meininki!
Ehdokaslistallamme mahtuu vielä, joten kynä esiin ja ehdokassuostumuksen allekirjoittamiseen!
Suomi kuntoon ja Huolenpitoa huomennakin!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: "On tulppaaneja tulvillaan iloinen Keskustori"..., Keskustan Tampereen kunnallisjärjestö, Tampereen Torikauppiasyhdistys, Maanantaimarkkinat Keskustorilla, Maanantaimarkkinat Tampereen Keskustorilla, Suomi kuntoon, Huolenpitoa huomennakin, Raija Moilanen, |
Keskustan kuntavaaliehdokkailla on mahdollista suora keskusteluyhteys maamme hallituksen johtavien ministereiden kanssaMaanantai 6.2.2017 - -Esko Erkkilä- Kevään kuntavaaleissa Keskustan keskeiset vaaliteemat julkaistiin kuntavaaliristeilyllä viime viikonvaihteessa.
Wiking Gabriella –alus oli kokonaan varattu keskustalaisten käyttöön, kun risteilimme 4. – 5.2.2017 Helsingistä Tallinnan sataman liepeille ja takaisin Katajanokalle. Maissa ei ollut mahdollisuutta käydä ja kuinka niin mielenkiintoisen ohjelman lomassa olisikaan voinut ehtiä poikkeamaan maissa!
Olin mukana risteilyllä ja kiitän jo tässä vaiheessa puoluejohtoa, puoluetoimiston väkeä sekä kaikkia risteilylle osallistuneita hienosta ohjelmasta.
Kuntavaaliehdokkaana risteilyltä jäi myönteisistä asioista päällimmäisenä mieleen se, että Keskustan kuntavaaliehdokkailla on suora ja mutkaton mahdollisuus vaikuttaa maamme keskeisiin päätöksentekijöihin!
Pois minusta kivien heittely kilpailijoiden suuntaan, mutta kuinka monta keskustelua demareilla oli mahdollisuus käydä Lahdessa samaan aikaan järjestetyssä puoluekokouksessa oman puolueen ministereiden kanssa?
Keskustan kuntavaaliristeilyllä olivat mukana kaikki ministeriryhmämme jäsenet eli pääministeri Juha Sipilän lisäksi Anne Berner, Mika Lintilä, Juha Rehula, Kimmo Tiilikainen ja Anu Vehviläinen.
Pääsin keskusteluihin kaikkien ministeriryhmämme ministerien kanssa ja niistä saatte varmaan kuvien kera kuulla lähipäivinä tällä saitilla tarkemmin.
Pääministeri Juha Sipilä kulki hyväntuulisena joukossamme koko ajan ja myös minä pääsin keskustelemaan hänen kanssaan.
Keskustelumme ydin oli kuntavaalien ehdokastilanne Tampereella, mutta myös muista seikoista keskustelimme.
Ministeriryhmämme lisäksi risteilyllä olivat lähes kaikki eduskuntaryhmämme kansanedustajat ja oli mukava tavata heitä – tuntui, että kaikkia kiinnosti Tampereen poliittinen tilanne.
Kerron näistä tapaamisistani ja eri tilaisuuksien annista myöhemmin!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Keskustan kuntavaaliristeily 4. - 5.2.2017, pääministeri Juha Sipilä. Anne Berner, Mika Lintilä, Juha Rehula, Kimmo Tiilikainen, Anu Vehviläinen, |
Pahin kilpailijasi voi huomenna olla suurin asiakkaasi tai esimiehesi!Sunnuntai 5.2.2017 - -Esko Erkkilä- Pääministeri Juha Sipilän toimintaa näkee kateellisten usein kommentoivan, että Suomen johtaminen ei olisi muka samanlaista kuin yritysjohtaminen.
Olen kateellisten kanssa jyrkästi eri mieltä ja totean, että Suomen ja kuntien/kaupunkien johtaminen on täysin samanlaista kuin yritysjohtaminen.
Yritysmaailmassa keskeistä on hyvän taloudellisen tuloksen aikaansaaminen ja sama tavoite pitäisi olla myös Suomen johtamisessa sekä kuntien/kaupunkien johtamisessa.
Vain taloudellisesti terve kunta/kaupunki voi mahdollistaa lapsille ja nuorille hyvän päivähoidon sekä koulutuksen – hyvinvoipa kunta pystyy takaamaan asukkailleen kunnollisen infran eli kulkuväylät, leikkikentät ja puistot.
Oleellista on se, että vain taloudeltaan terve kunta pystyy huolehtimaan vanhuksille ”kuivat vaipat” ja mielekkään elämän elonkaaren ehtoopuolella.
****************
Poliittisten toimijoiden toistensa ymmärtäminen ja kunnioittaminen on toimivassa kuntamaailmassa keskeistä.
En ole päivääkään toiminut ammattiyhdistysliikkeessä, mutta sellaisen kuvan olen saanut, että siellä pöydän toisella puolella oleva neuvottelija koetaan lähes viholliseksi.
Etäältä joidenkin ammattiliittojen toimintaa seuranneena joutuu toteamaan, että riidankylvö samankin liiton eri osapuolten kesken saattaa olla voimakasta.
Liike-elämässä vihollisia ei tunneta, vaan siellä kunnioitetaan pöydän toisella puolella olevaa neuvottelijaa, vaikka käsitykset poikkeaisivat toisistaan.
Bisnesmaailmassa tiedostetaan, että nyt pöydän toisella puolella oleva voi huomenna olla Sinun suurin asiakkaasi tai jopa esimiehesi – miten silloin pystyt toimimaan, jos olet kohdellut toista osapuolta kuin vihollista?
Laajennan näkökulman politiikkaan ja totean, että myös politiikassa pitäisi ymmärtää, että tänään poliittinen kilpakumppani voi huomenna olla tärkeä liittolainen.
Riidelkööt asiat, mutta henkilösuhteisiin ne eivät saa vaikuttaa!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Voiko Suomen johtaa kuin yritystä? Kilpailija tänään - suurin asiakas huomenna, Kilpailija tänään - esimiehesi huomenna, |
Tampereen Keskusta nimesi lisää kuntavaaliehdokkaitaLauantai 4.2.2017 - -Esko Erkkilä-
Keskustan Tampereen johtokunta nimesi 31.1.2017 pitämässään kokouksessa lisää kuntavaaliehdokkaita.
Nyt tulivat nimetyiksi seuraavat henkilöt:
Aikaisemmin ja nyt nimettyjen ehdokkaiden lisäksi useat muut henkilöt ovat jo allekirjoittaneet ehdokassuostumuksen ja ainakin osa heistä tullaan nimeämään ehdokkaiksi 16.2.2017 pidettävässä johtokunnan kokouksessa.
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Tampereen Keskusta, Keskustan Tampereen kunnallisjärjestö, Keskustan kuntavaaliehdokkaita Tampereella, |