Ei ole toivoakaan Tampereen talouden kuntoonsaamisesta!Perjantai 3.2.2017 - -Esko Erkkilä- Olin eilen osanottajana tilaisuudessa, jonka järjesti…
…MSL-Tampere.
Tilaisuuden teemana oli…
…”Tampereen keskustan liikennejärjestelmä muutoksessa”
Tilaisuuden avasi Keskustan kunniajäsen, kaupunginvaltuutettu ja MSL-Tampereen sihteeri Anna-Kaarina Rantaviita-Tiainen.
Tilaisuuden alustajana oli liikennepäällikkö Ari Vandell Tampereen kaupungilta.
Tilaisuuden anti oli tamperelaisittain masentavaa, sillä Tampereen kaupungin keskikaupunkia koskevat suunnitelmat merkitsevät toteutuessaan, että Tampereen kaupungin surkea taloudellinen tilanne tulee jatkumaan ja lähivuosien aikana edelleen vaikeutumaan.
Yritysmaailmaan ei tulla satsaamaan, mutta ihmisten kuljettamiseen polkupyörillä, ratikalla ja kävellen panostetaan.
Tilaisuuden annista olisi paljonkin kerrottavaa, mutta se on jo nyt todettava, että surkealta näyttää.
Se on todettava, että Lempäälän Ideapark, Ylöjärven Elo-kauppakeskus, Koivistonkylän ja Kalevan Prismat sekä Pirkkalan Partolassa sijaitsevat liikkeet tulevat hykertelemään käsiään, kun Tampereen keskustan liike-elämää tullaan vauhdilla ajamaan alas!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: MSL-Tampere, Tampereen keskustan liikennejärjestelmä muutoksessa, Ideapark Lempäälä, Kauppakeskus Elo Ylöjärvellä, Koivistonkylän Prisma, Kalevan Prisma, Partolan liikkeet, Pirkkalan Partola, kuihtuva Tampereen keskusta, Tampereen talousongelmat, |
Kiveäkään ei jätetty kääntämättäTorstai 2.2.2017 - -Esko Erkkilä- Eilen saimme oikeusasiamiehen tutkimusten jälkeen varmuuden, että pääministeri Juha Sipilä ei ollut esteellinen, kun päätettiin valtion rahoituksesta Terraflamen lisärahoituksesta.
Tutkimuksessa ei jätetty kiveäkään kääntämättä, joten lopputulos on nyt kiveen hakattu.
Sipilän esteellisyydestä olivat jättäneet useat eri tahot kantelun, mutta eilen oikeusasiamies totesi kantelut aiheettomiksi.
Maalaisjärjellä ajateltuna asia oli harvinaisen selkeä jo ennen nyt saatua päätöstäkin, mutta punavihreä Yleisradio kyseenalaisti prosessin eri vaiheissa menettelyn.
Päätöksen tunnustaminen oli vaikeaa Ylelle, sillä Ylen nettisivuilla oikeusasiamiehen päätöksestä kertominen oli hidasta.
YLE:n nettisivuilla ei eilen klo 18.18 puhuttua sanaakaan siitä, että YLE oli hävinnyt Sipilää herjakirjoituksellaan harjoittaman huuhaa-kirjoittelun.
Toki sivulla – mutta vasta sivulla 110 kerrottiin, että YLE oli hävinnyt uutisensa.
Mainos-TV:lle on annettava tunnustus, sillä sen nettisivuilla kerrottiin jo klo 18.17, että Sipilä ei ollut esteellinen Terraflame –asiassa.
Peräänkuulutan monien muiden yksityisten, järjestöjen, yhdistysten ja poliittisten toimijoiden tapaan vastuuta siitä, että he vähintäänkin pyytäisivät anteeksi asiatonta käyttäytymistään pääministeri Juha Sipilältä aiheettomista epäilyistään.
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Sipilään kohdistuneet epäilyt olivat aiheettomia, oikeusasiamies, oikeusasiamies ja Juha Sipilä, Juha Sipilä, |
Näitä henkilöitä me olemme tarvinneet ja tarvitsemme yhä edelleen!Keskiviikko 1.2.2017 - -Esko Erkkilä- Keskustan Tampereen kunnallisjärjestön johtokunta kokoontui 30.1.2017 ja järjestimme kokoontumisemme alussa pienen juhlahetken, kun johtokuntamme jäsen Johannes Jonov täytti vuosia.
Johannes Jonov ei täyttänyt tasavuosikymmeniä, mutta 89 – vuotta kuitenkin ja katsoimme sen juhlinnan arvoiseksi.
Tässä kuvassa näemme, että minulla Keskustan Tampereen kunnallisjärjestön puheenjohtajana ja Raija Moilasella kunnallisjärjestön sihteerinä oli kunniatehtävänä ojentaa Johannekselle pienet muistamiset merkkipäivän johdosta!
Johannes Jonov on eräs aktiivisimmista talkoolaisistamme, sillä joka kuukauden ensimmäisenä arkimaanantaina poikkean noutamaan hänet kotoaan ja jatkamme Keskustorilla järjestettäville Maanantaimarkkinoille.
Pystytämme Keskustan teltan vakiopaikallemme ja laitamme ”kahvipannun” porisemaan, jotta voimme tarjota tamperelaisille vastakeitettyä kahvia heti aamu-yhdeksältä.
Johannes Jonov on viimeisimmältä ammatiltaan piirisihteeri, sillä on toiminut Tampereella veteraanien urheilujärjestön piirisihteerinä.
Kutsumme Johannesta ”sadan maratonin mieheksi”, sillä hän on aktiiviaikanaan juossut sata maratonia – harvalla meistä on esittää samanlaiset urheilumeriitit.
Politiikkaan Johannes siirtyi vasta varttuneella iällä, mutta hän on ehtinyt myös sillä saralla paljon.
Vuonna 2009 Tampereen kaupunginvaltuusto valitsi Johanneksen Sara Hildenin taidemuseon johtokuntaan Keskustan edustajana.
Johannes Jonov on ollut monia vuosia useiden tamperelaisten keskustalaisten ja lähellä Keskustaa olevia järjestöjen sekä yhdistysten johtoelimissä ja niin on myös nyt, sillä hän on arvostettuna jäsenenä Keskustan Tampereen kunnallisjärjestön johtokunnassa.
Johannes Jonov´n positiivisesta ja eteenpäinkatsovasta asenteesta kertoo se, että hän oli ensimmäisiä, jotka allekirjoittivat suostumuksensa kuntavaaliehdokkaaksi ensi huhtikuun kuntavaaleissa!
Kiitokset Johannekselle tämänkin foorumin kautta tuloksekkaasta toiminnasta tamperelaisten parhaaksi ja menestystä huhtikuun kuntavaaleissa!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Keskustan Tampereen kunnallisjärjestö, Tampereen Keskusta, Johannes Jonov, kuntavaalit 9.4.207, |
Vain saparopossua suomalaiseen ruokapöytään!Tiistai 31.1.2017 - -Esko Erkkilä- Juha Sipilän hallitus antoi 29.6.2016 periaatepäätöksen julkisten elintarvike- ja ruokapalvelujen arviointiperusteista.
Periaatepäätöksessä kiinnitetään huomiota ympäristömyönteisiin viljelytapoihin sekä elintarviketurvallisuutta ja eläinten hyvinvointia edistäviin tuotanto-olosuhteisiin.
**************************
VALTIONEUVOSTON PERIAATEPÄÄTÖS JULKISTEN ELINTARVIKE- JA RUOKAPALVELUHANKINTOJEN ARVIOINTIPERUSTEISTA (YMPÄRISTÖMYÖNTEISET VILJELYTAVAT, ELINTARVIKETURVALLISUUTTA JA ELÄINTEN HYVINVOINTIA EDISTÄVÄT TUOTANTO-OLOSUHTEET)
Valtioneuvoston tavoite Julkisten elintarvike- ja ruokapalveluhankintojen kriteerejä koskevan Valtioneuvoston periaatepäätöksen tavoitteena on ohjeistaa julkisissa elintarvike- ja ruokapalveluissa sellaisiin hankintoihin, joiden tuottamisessa on noudatettu hyviä tuotantotapoja. Tuotanto-olosuhteissa otetaan tehostetusti huomioon mm. pellon hyvät viljelymenetelmät, ravinteiden kierrätys, tarpeen mukainen kasvinsuojelu ja eläinten hyvinvointi ja terveys sekä elintarviketurvallisuus.
Periaatepäätös tukee pääministeri Juha Sipilän hallituksen ohjelman tavoitteita parantaa suomalaisen ruuantuotannon kilpailukykyä. Se täydentää muita, julkisiin elintarvikehankintoihin liittyviä strategioita.
Periaatepäätöksen tarkemmissa määräyksissä todetaan mm. näin:
- sioilla on saparo sekä tilaa enemmän kuin tietty vaadittu neliömäärä/lihasika
- siipikarjasta saatavat tuotteet ovat peräisin tiloilta, joilla nokkia ei katkaista
*******************
Harmillista on, että Valtioneuvoston periaatepäätös koskee ainoastaan valtiota ja sen laitoksia, mutta toki…
…Valtioneuvosto suosittelee, että myös kaikki muut julkiset hankintayksiköt sekä valtion omistusohjauksen piirissä olevat yritykset noudattavat edellä mainittuja periaatteita ja tavoitteita eli Valtioneuvoston vahva suositus on, että myös kunnat noudattavat tämän periaatepäätöksen sisältöä.
*****************************
Kuntavaalit järjestetään 9.4.2017 ja ennen vaaleja on kuntalaisten syytä tarkistaa, että mikä on ehdokkaan kanta esim. siihen, että joutuvatko päiväkotilapset ja vanhainkodin asukkaat syömään sellaista ruokaa, jonka tuottaminen ei ole Suomessa laillista.
Olen ehdottomasti sitä mieltä, että suomalaisten ruokapöydässä on tarjoiltava vain saparopossua!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: saparopossu, päiväkotiruokailut kotimaisella ruualla, vanhainkodin ruokailut vain kotimaisella ruualla, kotimainen ruoka, valtioneuvoston päätös 29.6.2016, |
Maakuntauudistus eteneeMaanantai 30.1.2017 - -Esko Erkkilä- Ennen viime eduskuntavaaleja Keskusta esitti kaksi suurta vaaliteemaa eli
Suomi kuntoon
ja
Kotikunta-maakuntahallinnon aikaansaaminen
Kevään aikana tulee hallitustaipaleen puolivälin tarkastelu ja jo nyt voidaan todeta, että molemmat Keskustan vaalitavoitteet ja vaalilupaukset ovat edenneet.
Suomi ollaan saamassa kuntoon taloudellisesti, mutta myös henkisesti.
Maakuntauudistuksen osalta kaikki ovat ainakin henkisesti hyväksyneet kotikunta-maakuntamallin ja nyt onkin tärkeää, että siihen liittyvät lakimuutokset saadaan eduskunnan käsittelyyn ennen juhannusta.
Huhtikuun kuntavaalit ja kotikunta-maakuntamallinen hallintouudistus liittyvät toisiinsa tiiviisti, sillä kuntavaalien tuloksen perusteella maakuntiin luodaan väliaikainen hallinto-organisaatio, joka valmistelee varsinaista maakuntahallintoa.
Huhtikuun kuntavaaleissa on tärkeää, että kotikunta-maakuntamallia ajaneet tahot saavat riittävän mandaatin kansalta, jotta maakuntauudistus sitten aikanaan etenee joutuisasti.
Oli eilen mielenkiintoista kuunnella Keskustan varapuheenjohtaja Antti Kurvista, kun hän totesi, että nyt kuntavaaleissa ja sitten tammikuussa 2018 maakuntavaaleissa saataisiin valittua samoja henkilöitä kunnanvaltuustoihin ja maakuntavaltuustoihin.
Kurvinen totesi, että tämä helpottaisi maakuntauudistuksen läpivientiä uudistuksen murrosvaiheessa.
Nyt siis huhtikuun kuntavaaleissa äänestyskopin hiljaisuudessa ääniä Keskustan kuntavaaliehdokkaille!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Maakuntauudistus, soteuudistus, kuntavaalit 9.4.2017, Keskustan vaalitavoitteet eduskuntavaaleissa 2015, Suomi kuntoon, kotikunta-maakuntamalli, kotikunta-maakuntahallinto, |
Nyt viherpeukalon peukalo alkaa vipattajamaan!Sunnuntai 29.1.2017 - -Esko Erkkilä- Eilen oli ensimmäinen päivä tänä vuonna, jolloin viherpeukalon peukalo alkoi vipattajamaan.
Ensimmäisenä ajatuksena eilen oli pussiperunoiden saattaminen idätykseen.
Kutsumme pussiperunoiksi niitä siemenperunoita, joiden idättäminen alkoi eilen ja jotka on tarkoitus saada avomaalle kasvamaan Vappuna.
Pussiperunoiden satokausi alkaa juhannuksena.
On selvää, että kaupoista saa varhaisperunaa jo paljon aikaisemminkin, mutta minä arvostan oikeana varhaisperunana vain sitä perunaa, jonka voin käydä noutamassa omalta pellolta suoraan kattilaan.
Noudin eilen mökkikellarista kaksi muovisangollista varhaisperunan siementä, joista tarkoituksemme on juhannuksena saada ensimmäiset oman pellon varhaisperunat pöytään.
Meillä on jo syksyllä Rouva valinnut siemenperunoiksi perinteistä Siikliä ja toisena varhaisperunalajikkeena Carrera-lajiketta.
Siikli on tunnettu varhaisperuna, mutta toki sitä varhaisempi on Timo-lajike. Timo on todellinen varhaisperunalajike, mutta sen laatutaso jää kauaksi mm. Siiklistä. Timo on välttämätön paha varhaisperunamarkkinoilla!
Toisena varhaisperunalajikkeena meillä on Carrera-lajike.
Carrerasta lajikeinformaatio kertoo näin:
"Maukas ruokaperunauutuus, joka on osoittautunut pohjoisissa kasvuolosuhteissamme poikkeuksellisen nopeakasvuiseksi lajikkeeksi. Kasvurytminsä ja nopean kuorenmuodostuksensa ansiosta Carrera on erittäin kilpailukykyinen varhaisperuna.
|
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Siikli, Carrera, varhaisperuna, varhaisperunalajikkeet, Timo-varhaisperuna, pussiperuna, |
"Kuluttajien luottamusindikaattori on noussut kuin kotka siivilleen"Lauantai 28.1.2017 - -Esko Erkkilä- On mieluisaa toistaa eilen julkisuudessa kerrottua uutista, jossa todettiin kuluttajilla nyt olevan vankka luottamus Suomen talouteen ja Suomen talouden nousuun.
Olin eilen illalla eräässä palaverissa, jossa palaverihuoneessa oli televisio.
Palaveri oli alkamassa klo 17.00 ja odotellessani muita osanottajia avasin television ja vilkaisin tekstitelevisiota.
Ensimmäisenä uutisena oli ruudullinen positiivista maamme taloudesta.
Tuli etsimättä mieleen, että tämäkin positiivinen uutinen tulee vauhdittamaan Keskustan tilannetta huhtikuun kuntavaaleissa. On varmaa, että Suomen talouden näin nopea vauhdittuminen positiiviseen suuntaan rohkaisee monia äänestämään kuntavaaleissa Keskustaa. Positiiviset talousuutiset rohkaisevat kansalaisia ryhtymään Keskustan kuntavaaliehdokkaiksi - vielä mahtuu listoille!
Keskustan teemana viime eduskuntavaaleissa oli ”Suomi nousuun” ja nyt näemme, että emme luvanneet liikaa.
Keskustavetoinen hallitus on selkeillä toimenpiteillään saanut Suomen nousuun yllättävänkin nopeasti
On selvää, että talouden nopea kohoaminen on myrkkyä hallituksen toimia arvosteleville, sillä arvostelijat olisivat suoneet, että Suomen rypeminen talousahdingossa olisi jatkunut.
Vaikka Suomi nyt on saatukin nousuun, on koko ajan oltava valppaana. Britannian ero Euroopan Unionista ja Yhdysvaltain uuden presidentin arvaamattomuus ovat tekijöitä, jotka saattavat mullistaa orastavan talouskasvun nopeastikin.
Poliittisen elämän pysyminen vakaana on nyt kaikkien etu.
Veneen keikuttaminen olisi nyt pahinta mitä voisimme tehdä.
Toivon, että me kaikki tiedostaisimme tämän ja että tukisimme vakaan tilanteen jatkumista.
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: kuluttajien luottamusindikaattori on noussut kuin ktka siivilleen, kuluttajien luottamus, luottamusindikaattori, Keskustan kuntavaaliehdokkaat, kuntavaalit 9.4.2017, |
Demokratia kapeniPerjantai 27.1.2017 - -Esko Erkkilä- Vuoden 2016 päättyminen merkitsi, että kaikki ”pehmeistä asioista” päättäneet johtokunnat lopetettiin Tampereella.
Kuoliniskun saivat seuraavat johtokunnat:
Tampereen kaupunginvaltuusto päätti jo 14.12.2015 näin;
Olen melkoisen varma, että useimmat kaupunginvaltuutetut eivät ymmärtäneet millaisen demokratiavajeen he päätöksellään siunasivat.Taas kerran virkahenkilöt veivät luottamushenkilöitä kuin pässiä narusta!
Em. johtokuntien lopettaminen merkitsi, että yhteensä 84 luottamushenkilöpaikkaa hävisi Tampereen luottamushenkilöpaikoista, sillä johtosäännön mukaan johtokunnissa on seitsemän jäsentä ja kaikilla heillä on henkilökohtainen varajäsen.
Keskusta menetti kuoliniskussa yhteensä kolme johtokuntapaikkaa ja kolme johtokunnan varapaikkaa.
Uudistuksessa jätettiin ennalleen ”kovat johtokunnat” eli liikelaitosten johtokunnat;
Näiden lisäksi Sara Hildenin taidemuseon johtokunta jatkaa toukokuun 2017 loppuun saakka ja sen keskustalaisena jäsenenä jatkaa Maarit Suonsivu.
Näin se meni!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Tampereen Infra Liikelaitos, Tampereen Tilakeskus Liikelaitos, Tampereen Vesi Liikeaitos, Tampereen Voimia Liikelaitos, Sara Hildenin taidemuseon johtokunta, |
Suomalaisyritysten siirtyminen ulkomaalaisomistukseen lisää tapaturmien tutkimista ja sitä kautta vauhdittaa niiden ehkäisemistäTorstai 26.1.2017 - -Esko Erkkilä- Tapaturmat ovat eräs merkittävä syy yritysten toiminnan heikkouteen.
Jokainen tapaturma on surullinen tapahtuma tapaturman kokeneelle työntekijälle, hänen läheisilleen, yritykselle, yrityksen henkilöstölle ja koko Suomen talouselämälle.
Tapaturmat ja niiden ehkäiseminen olivat työelämäni aikana esimiestyössäni keskeinen seikka ja kerran jouduin leivättömän pöydän ääreen johtamassani yksikössä tapahtuneen työtapaturman tiimoilta. Eräs työntekijämme työnsi jotain tukosta purkaessaan yön pimeimpänä hetkenä sormensa kiilahihnan ja kiilahihnapyörän väliin niin, että yksi sormi katosi "sormien taivaaseen"! Sain raaka-ainepäällikkönä syytteen, mutta käräjäoikeus katsoi, että olin organisaatiossa "liian kaukana" tapahtuneesta ja minut vapautettiin syytteestä, mutta alaiseni työnjohtaja sai pienen sakon, kun ei ollut riittävällä tavalla opastanut alaistaan. Luulin pääseväni työsuojeluasioista irti, kun siirryin eläkkeelle.
Luulo ei ole kuitenkaan tässäkään asiassa tiedon väärtti, sillä luottamushenkilöasemani Tampereen kaupungin luottamushenkilönä on jatkanut sitä murehtimistani, jota sain työelämässä kokea jokaisena työpäivänäni.
Yritysmaailmassa ja kuntamaailmassa on hieman erilaiset määrittelysäännöt tapaturmille ja niiden laskentaperiaatteille, mutta esimiehen ja luottamushenkilön paineet työtapaturmien esiintymiseen, estämiseen ja niiden lukumäärän alentamiseen ovat samanlaiset.
Puhun Tampereen Infra Liikelaitoksen johtokunnassa saamani kokemuksen perusteella, kun totean että Tampereella seurataan työtapaturmia ja sairaspoissaoloja yksikkökohtaisesti säännöllisesti ja koko ajan tavoitteena on nolla tapaturmaa ja nolla sairaspoissaolopäivää.
Tampereen kaupungilla työtapaturmien ehkäisyyn panostetaan, mutta nolla-tasolle ei olla päästy.
Luottamushenkilöt ja yksiköiden toimiva johto eivät syyllistä tapaturmiin tai sairaspoissaoloihin joutuneita, mutta koko ajan pyritään yhdessä henkilöstön ja henkilöstöedustajien kanssa löytämään keinoja tapaturmien ja sairaspoissaolojen vähentämiseksi.
*********************
Sain työelämässä seurata yhteistyöyritysten tilannetta ja niiden tapaa vähentää tapaturmia.
Joudun selkeästi toteamaan, että suomalaisyritysten siirtyminen ulkomaalaisomistukseen merkitsi selkeää menetelmien ja systeemien kiristymistä työtapaturmiin ja yleensäkin työsuojeluun.
Itse en ollut kertaakaan tilanteessa, että työnantajani olisi siirtynyt ulkomaalaisomistukseen, mutta monet läheltä seuraamani yhteistyöyritykset saivat ulkomaisen omistajan.
Ulkomaalaisomistukseen siirtyminen tiesi aina työnantajan tiukempaa ja järjestelmällisempää suhtautumista työtapaturmiin.
Sain seurata läheltä tapauksia, joissa esim. ranskalais- tai jenkkiomistukseen siirtyneen entistä suomalaisomisteista yritystä kohdanneen työtapaturman jälkeen joko Ranskasta tai Amerikoista lensi pikapikaa Suomeen ainakin kaksi asiantuntijaa, jotka tarkoin penkoivat työtapaturmaan liittyvät syyt ja syy-yhteydet.
Totesin juttuni alussa, että jokainen työtapaturma on tragedia työtapaturman uhrille, hänen läheiselleen ja koko työyhteisölle.
Suojavälineiden tinkimätön käyttäminen, esimiesten tiukka johtamistapa työsuojeluasioissa ja ”kaverikuri” työsuojelumääräysten noudattamisessa ovat keskeisessä roolissa työtapaturmien ehkäisyssä.
Eräs seikka, jota ei voida missään tapauksessa väheksyä on ”läheltä piti” –tapausten kirjaaminen ja kirjausten välitön sekä säännöllinen läpikäyminen ovat työsuojelutyötä parhaimmillaan.
Läheltä piti –tapaukset pitää ehdottomasti käydä läpi oman henkilöstön osalta, mutta erityisen tärkeää niiden läpikäynti on ulkopuolisten komennusmiesten sekä ulkoistettujen palvelujen osalta.
Toivon, että tämä kirjoitukseni havahduttaa yritykset ja yritysjohdon sekä yritysten esimiehet panostamaan nykyistä enemmän tapaturmien ehkäisyyn ja tapahtuneiden tapaturmien analysointiin!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: työtapaturmat, sairaspoissaolot, työtapaturmien ehkäisy, sairaspoissaolojen ehkäisy, läheltä piti-tapaukset, työsuojelu, ulkomaalaisomisteisten yritysten työsuojelu, työsuojelumääräykset, |
Pääministeri Juha Sipilä toi valtiovallan tervehdyksen Eläkeliiton juhlaseminaariin 24.1.2017Keskiviikko 25.1.2017 - -Esko Erkkilä- Eläkeliitto on Suomen suurin eläkeläisjärjestö lähes 130.000 jäsenellään. Paikallisyhdistyksiä Eläkeliitolla on hieman yli 400 ja puheenjohtamani Eläkeliiton Tampereen yhdistys on eräs paikallisyhdistyksistä.
Eläkeliitto järjesti eilen eli 24.1.2017 Finlandia-talossa juhlaseminaarin, jonka teemana oli ”Huominen tehdään yhdessä”.
Pääministeri Juha Sipilä toi juhlaseminaariin valtiovallan tervehdyksen.
Olin paikalla seminaarissa ja paikkani oli toisessa rivissä, aivan pääministerin takana.
Pääministeri totesi valtiovallan tervehdyksessä, että tänään katsomme historiaan, katsomme nykypäivään ja katsomme tulevaisuuteen.
"Uudet työpaikat ovat hallituksen tavoitteena" ja "Nyt maamme talous on alkanut kohota".
Leikkauksia on jouduttu tekemään, mutta pääministeri muistutti, että mm. omaishoidon kysymyksiin on panostettu ja takuueläkettä on kahdesti nostettu.
Olin otettu, kun pääministeri poislähtiessään huomasi minut omalla paikallani ja tervehti kädestä pitäen minua. No, olemmehan me olleet vuosien aikana monesti samoissa tilaisuuksissa ja olen saanut mm. juontaa muutaman tilaisuuden, joissa Juha Sipilä on ollut mukana.
Seuraavan kerran pääsen samaan tilaisuuteen pääministerin kanssa, kun Keskusta järjestää vaaliristeilyn Viking Line Gabriellalla 4. – 5.2.2017!
Sitä odotellessa!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Juha Sipilä, pääministeri Juha Sipilä, Finlandia-talo, |
Kuntavaaliehdokkaiden nimeäminen alkoiTiistai 24.1.2017 - -Esko Erkkilä- Huhtikuun 9. päivänä järjestetään kuntavaalit ja ehdokkaiden nimeäminen on parhaillaan käynnissä.
Keskustan Tampereen kunnallisjärjestö – jonka puheenjohtajana aloitin vuodenvaihteessa kolmannen vuoden – nimesi ensimmäiset kuntavaaliehdokkaansa viime viikon torstaina eli 19.1.2017 pitämässään hyvähenkisessä ylimääräisessä kokouksessaan.
On selvää, että kunnallisjärjestön puheenjohtajana ilmoitin halukkuuteni kuntavaaliehdokkaaksi jo ensimmäisessä nimeämisessä ja niinhän siinä kävi, että ylimääräinen kokous nimesi mm. minut Keskustan Tampereen kunnallisjärjestön kuntavaaliehdokkaaksi 9.4.2017 pidettävissä kuntavaaleissa.
Tässä nimiluettelo nimetyistä ehdokkaista:
Seuraavan kerran ehdokkaita nimetään 30.1.2017 ja silloin voimme julkistaa lisää nimiä!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Keskusta, Keskustan Tampereen kunnallisjärjestö, Keskustan kuntavaaliehdokkaat Tampereella, |
Private label -tuotteet ovat elintarviketeollisuudelle jopa suurempi riesa kuin S-ryhmän halveksimiskampanjaMaanantai 23.1.2017 - -Esko Erkkilä- S-syhmän halpuuttaminen jota aiheellisesti kutsutaan kotimaisten elintarvikkeiden halveksimiseksi, on vakava paikka Suomen huoltovarmuudelle, suomalaiselle alkutuotannolle ja suomalaiselle elintarviketeollisuudelle.
Kaikkien, jotka kantavat huolta suomalaisesta alkutuotannosta ja suomalisesta elintarviketeollisuudesta, pitää tuomita S-ryhmän halpuuttaminen, mutta samalla on muistettava, että Kesko ja K-ryhmä aloittivat aikoinaan Suomessa private label-tuotteiden markkinoinnin, kun se toi markkinoille Pirkka-tuotesarjan.
Muistan hyvin, kun ollessani 1970-luvulla tavallisena rivimyyntimiehenä Etelä-Pohjanmaalla sain ensimmäisen kerran kuulla eräältä kauppiaalta, että Kesko tuo markkinoille jotain ”todella uutta”. Kyseinen kauppias oli Seinäjoen Keskon luottamushenkilökauppiaita ja hän rehvasteli minulle, että nyt Kesko tulee laittamaan elintarviketeollisuuden polvilleen.
Kesko aloitti Pirkka-sarjansa tietyillä elintarvikkeilla, joiden valmistajiksi se sai heikoissa taloudellisissa tilanteissa olleita suomalaisia elintarvikeyrityksiä. Vahvat elintarvikeyritykset eivät taipuneet valmistamaan Pirkka-tuotteita, mutta nyt niitä taitavat valmistaa jo kaikki suomalaiset elintarvikevalmistajat.
Keskon Pirkka-tuotteiden lumo ylsi jopa rehuseoksiin saakka ja myös minun työnantajani oli kohteena, kun Kesko kinusi sitä ryhtymään Pirkka-rehuseosten valmistajaksi.
Rehuraisio Oy:n ja Alfa-Rehun osalta Kesko löi kirveensä kiveen, sillä niin alas emme vaipuneet, että olisimme alkaneet valmistamaan Pirkka-rehuseoksia!
Tänä päivänä K-ryhmän myynnistä Pirkka-tuotteet muodostavat merkittävän osan ja huomattava osa niistä valmistetaan ulkomailla – voi surkeus!
Minulle on suurta kärsimystä joutua sellaiseen pieneen K-kauppaan, jossa lähes koko tuotesortimentti on Pirkka-tuotteita.
Kuluttajan on hyvä tiedostaa, että Keskon Pirkka-tuotteet ja S-ryhmän Rainbow-tuotteet ovat talouselämämme suuri ongelma, sillä ne ovat ensinnäkin heikkolaatuisia kopioita kunnon merkkituotteista ja ne nakertavat sitä vaatimatonta taloudellista perustaa, joka suomalaisella elintarviketeollisuudella on ollut ja osin vieläkin on.
Minun ostoskoriini ei päädy Pirkka- eikä Rainbow-tuotteita ja kannustan kaikkia Teitä toimimaan samoin!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: private label, private label-tuotteet, merkittömät tuotteet, Pirkka-tuotteet, Rainbow-tuotteet, S-ryhmän halveksimiskampanja, S-ryhmän halpuuttaminen, |
Huhtikuun 9. päivänä valittavat valtuutetut eivät päätä sotesta eivätkä taitetusta indeksistäSunnuntai 22.1.2017 - -Esko Erkkilä- Kuntavaalit lähestyvät, sillä ne järjestetään jo 9.4.2017.
Vaalitaistelu on käynnistynyt ja on hupaisaa seurata, että eräät tahot petaavat valintaansa sellaisilla asioilla, joihin ei ole pienintäkään vaikutusvaltaa kunnanvaltuutetuilla tai kaupunginvaltuutetuilla.
Ammattiyhdistysliikkeen piiristä kuuluu kerrankin järkeviä, kun Opettajien ammattijärjestön OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkainen ihmettelee oppositiota, joka on lähdössä kuntavaaleihin sote edellä.
Luukkainen viittaa ihmettelyssään Kuntalehden artikkeliin, jossa kerrotaan opposition ajavan kuntavaaleihin voimakkaasti sote-teemalla.
Mainitussa artikkelissa mainitaan nimeltä kuntavaaleihin sote-teemalla ratsastavina RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson, SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne, vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson ja vihreiden kansanedustaja Touko Aalto.
Tiedoksi oppositioedustajille, että soteasiat siirtyvät kunnilta maakuntien vastuulle 1.1.2019 ja siirtoon ei ole mitään mahdollisuuksia puuttua kunnanvaltuustoilla tai kaupunginvaltuustoilla – ei varsinkaan oppositiopuolueiden valtuutetuilla!
Toinen harhakuvitelma on niillä kuntavaaliehdokkailla, jotka taittavat peistä eläkeläisten taitetulla indeksillä.
On totta, että SDP:n entinen kansanedustaja Kimmo Kiljunen yrittää elämöidä eläkeläisten taitetulla indeksillä ja sen muuttamisella nykyisestä niin, että eläkkeen määrä määräytyisi enemmän palkkojen painoarvon suuntaan.
Turhaa elämöinti kuitenkin tämäkin kuntavaaliehdokkailta, sillä huhtikuussa valittavilla valtuutetuilla ei ole pienintäkään mahdollisuutta puuttua taitettuun indeksiin. Ei varsinkaan oppositiopuolueiden kuntavaltuutetuilla ja vielä vähemmän niiden ryhmien ehdokkailla ja valtuutetuilla, joilla ei ole lainkaan edustusta Arkadianmäellä!
Kuntavaaleissa kannattaa tutkailla kuntavaaliehdokkaiden ammattia, sillä ne hyötyisivät taitetun indeksi korjaamisesta SDP:n Kimmo Kiljusen haluamaan suuntaan, joilla on suuri eläke; olen huomannut, että korkean eläkkeen – yli 4.000 euroa kuukaudessa – omaavat ovat innokkaimmat puolestapuhujat Kiljusen eläkeremontille.
Sote-uudistukseen pystyy hieman ottamaan kantaa maakuntavaaleissa vuoden 2018 tammikuussa ja taitettuun eläkeindeksiin vuoden 2019 eduskuntavaaleissa – malttakaa intoilijat ja muistakaa tämä äänestäjät!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: kuntavaalit, kuntavaalit 2017, kuntavaalit 9.4.2017, soteratkaisu, taitettu indeksi, soteratkaisulla elämöinti, taitetulla indeksillä elämöinti, Kuntalehti, |
Sote-ratkaisu ei juurikaan luo paineita Tampereen veroprosenttiinLauantai 21.1.2017 - -Esko Erkkilä- On ollut pelättävissä, että sote-ratkaisu luo paineita kuntien veroprosentin nostamiselle. Olin pari päivää sitten tilaisuudessa, jossa Tampereen taloushallinnon virkahenkilöt kertoivat ennakkolaskelmista, jos ja kun sote tulee voimaan. Sääntöhän on se, että 1.1.2019 kun sote tulee voimaan ja sote-henkilöstö siirtyy maakuntien palkkalistoille, niin kuntien vero-% pitää laskea 12,3 %-yksikköä. Tilanne elää, sillä uusimmat tiedot kertovat, että alennus olisi 12,5 %-yksikköä. Tampereen vero-% on nyt 19,75 ja kun siitä vähennetään 12,3 tai 12,5 %-yksikköä, päästää uuteen veroprosenttiin eli 7,25 tai 7,45. Oleellista em. kuulemistilaisuudessa oli, että sote-ratkaisu toisi Tampereen osalta ainoastaan 0,11 %-yksikön suuruisen sopeutumispaineen eli ei käytännössä mitään, sillä Tampereella yksi vero-% -yksikkö merkitsee 30 - 35 miljoonaa euroa - kymmenen prosenttia noista luvuista on 3 - 3,5 miljoonaa, yksi prosentti noista luvuista on 300.000 - 350.000 euroa joten 0,11 % ei ole paljon mitään, kun tiedetään, että suunniteltu ratikka maksaisi miljardin eli 1.000 miljoonaa euroa! Yhteenvetona se, että Tampereella ja tamperelaisilla ei ole mitään syytä jarrutella sote-ratkaisua ainakaan taloudellisessa mielessä!-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: sote, sote-ratkaisu Tampereen näkökulmasta, veroprosenttimuutos Tampereella 1.1.2019, |
Tilaisuuden ilmapiiri luo tunnelman tai sitten kadottaa sen!Perjantai 20.1.2017 - -Esko Erkkilä- Olen työurani aikana ja nyt eläkevaarina ollut järjestämässä satoja erilaisia yleisötilaisuuksia, joten uskon omaavani kokemusta niiden järjestämisestä.
Kuluneen runsaan viikon aikana olen saanut osallistua kahteen erittäin lämminhenkiseen yleisötilaisuuteen osanottajana.
Tilaisuuksien yhteinen nimittäjä on sama järjestäjä eli Keskustan kansanedustaja Pertti Hakanen.
Poliittisen tilaisuuden järjestämisessä on tavanomaista suurempi vaikeuskerroin kuin esimerkiksi ammatillisen tilaisuuden järjestämisessä.
Mainitsemani tilaisuudet kansanedustaja Pertti Hakanen järjesti Sastamalassa ja Punkalaitumella.
Sastamalan tilaisuus oli 12.1.2017 ja sen teemana oli ”Kansakuntamme turvallisuus-ilta" ja Punkalaitumella Pertti Hakanen järjesti ”Suuren maatalousillan” 17.1.207.
Tilaisuuksien järjestäminen on tiimityötä ja siinä kansanedustaja Pertti Hakasella on eräs valttikortti – senaattorin vaimo Seija Hakanen osaa loihtia tilaisuuteen positiivisen tunnelman.
Hyvät tarjoilut saavat tilaisuuden osanottajat hyvälle tuulelle – Sastamalan tilaisuudessa tarjottavaa riitti.
Tilaisuuden nimekkäät alustajat ovat edellytys onnistuneelle tilaisuudelle – tässä ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Matti Vanhanen yhdessä Sastamalan tilaisuuden isännän eli Pertti Hakasen kanssa.
**********************
Punkalaitumen suuressa maatalousillassa 17.1.2017 tarjoilut olivat myös hyvät, sillä aluksi oli kahvitarjoilu ja illan päätteeksi Vartioalan pihassa oli grillimakkaratarjoilu.
Punkalaitumella pääesiintyjä oli maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen, mutta myös muu esiintyjäjoukko oli korkeatasoista, sillä…
…tilaisuuden isännän Pertti Haksen lisäksi mukana olivat…
…MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila,…
…kansanedustaja Olavi Ala-Nissilä ja…
…perussuomalaisten kansanedustaja Martti Mölsä.
Suuren maatalousillan juonsi Maaseudun Tulevaisuus-lehden päätoimittaja Jouni Kemppainen.
Tässä kuva Punkalaitumen tilaisuuden väkimäärästä, kun vasta osa yleisöstä oli saapunut paikalle.
On todella poikkeuksellista, että poliittiseen tilaisuuteen saadaan yli 300 kuulijaa, mutta Punkalaitumella 17.1.2017 se onnistui.
Kiitokset kansanedustaja Pertti Hakaselle kahdesta hienosta yleisötilaisuudesta.
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Kansakuntamme turvallisuus-ilta, Suuri maatalousilta, Pertti Hakanen, Kimmo Tiilikainen, Juha Marttila, Olavi Ala-Nissilä, Martti Mölsä, |
Lehtileikkeitä ja muuta alkuperäismateriaalia Suomen sodista Sylvään koululla SastamalassaTorstai 19.1.2017 - -Esko Erkkilä- Sain viikko sitten tutustua Sastamalassa Sylvään koululla Sastamalan Sotaveteraanit ry:n järjestämään pienoisnäyttelyyn, jossa oli esillä alkuperäisaineistoa Suomen sodista vuosilta 1939 – 1945.
Seuraavassa muutamia valokuvia tästä pienoisnäyttelystä:
Hyvä yhteenveto Suomen taisteluvuosista alkaen itsenäisyysjulistuksestamme.
TK-piirtäjien kuvia taistelutilanteista.
Seuraavassa Aamulehden aitoja etusivuja:
Maailmapalon syttymisuutinen 2.9.1939
27.11.1939
30.11.1939
1.12.1939
29.2.1940
6.3.1940
14.3.1940 Aamulehti kertoi, että rauha on solmittu edellispäivänä.
***************
Ja sitten Jatkosodan vetäytymisajan uutisia:
15.6.1944
16.6.1944
30.6.1944
******************
Näyttelyssä oli esillä myös rintamalla tehtyjä puhdetöitä.
Puhdetöiden tekeminen on näin jälkeenpäin hyvinkin ristiriitainen kysymys, sillä tuudittiko niiden näpertely joukot ja jopa johtajat luuloon, että vihollinen ei ala suuriin hyökkäyksiin?
En näin jälkiviisaana osaa arvostaa sitä, että jopa etulinjan komentajat sallivat niin mittavan puhdetöiden näpertelyn, kuin sitten tapahtui.
Isäni oli täyden ajan Talvisodassa, Jatkosodassa ja vielä myös Lapinsodassa ja hänellä ei ollut lainkaan puhdetöitä. Sen sijaan isälläni oli ja jossain piironginlaatikossa minulla on edelleenkin ainakin yksi kultainen kirves, joka on rintapieleen neulalla kiinnitettävä tunnustus siitä, että sen haltija on kunnostautunut asemasodan aikana halonhakkuussa.
Yhden motin hakkaamisesta sai rautakirveen, hopeakirveen sai neljästä motista ja kultakirveen saamiseen piti hakata halkoja 16 mottia.
Pitääpä joskus tutkailla tuo piironginlaatikko, jotta näkee millaisen halonhakkuukirveen isäni on ansainnut!
Kiitokset Sastamalan Sotaveteraanit ry:lle mielenkiintoisen pienoisnäyttelyn aikaansaamisesta!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Suomen itsenäisyysjulistus, Vapaussota, Talvisota, Jatkosota, Lapinsota, Sastamalan Sotaveteraanit ry, Sylvään koulu, Sastamala, |
Puolustusvoimien sodan ajan vahvuus on 230 000 henkilöäKeskiviikko 18.1.2017 - -Esko Erkkilä- Tiistaina tammikuun 12. päivänä Sastamalan Sylvään koululla kansanedustaja Pertti Hakasen järjestämässä ”Kansakuntamme turvallisuus” –illassa käsiteltiin monipuolisesti kansalliseen turvallisuuteen liittyviä kysymyksiä.
Tilaisuuden alustajina olivat ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja, Keskustan presidenttiehdokas Matti Vanhanen, kansanedustaja Pertti Hakanen sekä prikaatinkenraali, Puolustusministeriön yksikönjohtaja Heikki Välivehmas.
Alustusten jälkeen alustajat ottivat vastaan yleisökysymyksiä Turvallisuuspaneelissa.
Vasemmalta Matti Vanhanen, Pertti Hakanen ja Heikki Välivehmas.
Tilaisuuden juontajana ja myös Turvallisuuspaneelin johdattelijana toimi edunvalvontapäällikkö Jouni Koskela.
Turvallisuuspaneelissa tuli esille Puolustusvoimien sodan aikainen henkilöstövahvuus ja taisi olla Matti Vanhanen, joka totesi sen olevan nyt 230 000 henkilöä.
Vuonna 2004 vastaava vahvuus oli 540 000 henkilöä ja vuonna 2009 se oli 350 000 henkilöä.
Kun puhutaan sodan ajan vahvuuksista tai muutenkin Puolustusvoimien henkilöstömääristä, on puhuttava henkilöistä, sillä nykyisin henkilöstössä on miesten lisäksi myös naisia.
Vielä pari lukua Suomen Puolustusvoimien henkilöstömääristä:
Vertailun vuoksi on hyvä tietää, että Ruotsissa sodan ajan vahvuus on 48 000 henkilöä!
Varusmiespalveluksen vuonna 1968 suorittaneena, useita kertausharjoituksia läpikäyneenä yliluutnanttina maamme turvallisuuteen liittyvät seikat kiinnostavat minua ja kiitokset kansanedustaja Pertti Hakaselle – sotilasarvoltaan myös yliluutnantti – joka järjesti mielenkiintoisen turvallisuusillan Sastamalassa 12.1.2017!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Puolustusvoimat, sodan ajan vahvuus, Kansakuntamme turvallisuus, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Matti Vanhanen, kansanedustaja Pertti Hakanen, prikaatinkenraali Heikki Välivehmas, |
Kinastelemalla Suomen kehitysapuprosentista Afrikan hätää ei pelastetaTiistai 17.1.2017 - -Esko Erkkilä- Palaan taas tänäänkin siihen ”Kansakuntamme turvallisuus-iltaan”, jonka kansanedustaja Pertti Hakanen järjesti 12.1.2017 Sastamalassa Sylvään koululla.
Tein tilaisuudessa yleisökysymyksen, jonka kohdistin ensisijaisesti ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Matti Vanhaselle.
Johdattelin kysymystäni näin:
”Seurasin Keskustan puoluekokouksessa kesäkuussa 2016 ulkopoliittista keskustelua, johon osallistuivat Matti Vanhanen, Anneli Jäätteenmäki sekä Nato-selvityksen laatinut suurlähettiläs Rene Nyberg.
Mieleeni jäi, että keskustelijat olivat yksimielisiä siitä, että Välimeren eteläpuolella saattaa lähiaikoina olla 100, jopa 200 miljoonaa afrikkalaista lähtökuopissa kohti Eurooppaa.”
Ja varsinainen kysymykseni kuului näin:
”Kuullussa uhkakuvakeskustelussa ei ole ainakaan vielä käsitelty tätä asiaa – onko tilanne muuttunut, vai miksi siitä ei vielä ole tässä tilaisuudessa puhuttu?”
Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja ja Keskustan presidenttiehdokas Matti Vanhanen otti ”kopin” kysymyksestäni ja totesi mm. näin:
Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja ja Keskustan presidenttiehdokas Matti Vanhanen totesi selkeästi, että Suomen myöntämillä kehitysaluerahoilla kysymystä ei pystytä ratkaisemaan.
Vanhanen ennakoi, että presidentinvaalikampanajan kunnolla käynnistyessä käydään kovaa kiistaa Suomessa siitä, että pitäisikö kehitysavun olla 0,37 % vaiko 0,41 % - näillä molemmilla luvuilla ei ole mitään merkitystä Afrikan tilanteelle.
********************
Faktana voidaan todeta, että maamme myöntämä kehitysapu vuonna 2016 oli 818 miljoonaa euroa eli 0,38 % Suomen bruttokansantulosta.
Määrärahat ovat edellisiä vuosia pienemmät, koska niitä leikattiin osana julkisen talouden sopeutustoimia. Hallituksen päättämät leikkaukset kohdistuvat vuosille 2016 –2020.
*******************
Vanhanen piti tärkeänä, että kehitysmaita koskevat vapaakauppakysymykset olisivat vauhdittamassa kehitysmaihin kohdistuvia investointeja – se olisi kestävä tie, jotta hyvinvointi Afrikassa lisääntyisi.
Matti Vanhanen otti vapaakaupan merkityksestä esimerkiksi Vietmanin, joka vapaakaupan avulla on nousemassa taloudellisesti jaloilleen.
Kiitän Matti Vanhasta niistä vastauksista, joita hän antoi kysymykseeni!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Suomen kehitysapu, kinastelu Suomen kehtysapu-%:sta on hyödytöntä, ulkoasiainvaliokunta, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Matti Vanhanen, Matti Vanhanen, |
Kansakuntamme turvallisuuden kulmakivetMaanantai 16.1.2017 - -Esko Erkkilä- Sastamalassa Sylvään koululla torstaina 12.1.2017 järjestetyn ”Kansakuntamme turvallisuus” –illan pääesiintyjä oli ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja, Keskustan presidenttiehdokas, kansanedustaja Matti Vanhanen.
Alustuksensa aluksi Vanhanen totesi, että hänellä on nyt meneillään 73. seminaari ulko- ja turvallisuuspolitiikasta sen jälkeen, kun Keskustan puoluekokous kesäkuussa 2016 valitsi hänet Keskustan presidenttiehdokkaaksi.
Olin paikalla virallisena puoluekokousedustajana, kun valitsimmeMatti Vanhasen presidenttiehdokkaaksemme.
************
Alustuksessaan Vanhanen paalutti selkeästi ne tekijät, jotka ovat kansallisen turvallisuuden kulmakivet.
Tässä ne luettelonmaisesti:1. Viisas ulkopolitikkka
2. Uskottava puolustus3. Kansallinen eheys
Vanhanen mainitsi esimerkkinä, että Ukraina ei ollut sisäisesti ehjä ja sen vuoksi valtaajan oli helppo iskeä sinällään itsenäiseen maahan.
Maanpuolustustahdon pitää olla korkea.
Suomalaisten maanpuolustustahtoa mitataan kerran vuodessa ja viime joulukuun tutkimuksessa maanpuolustustahtomme oli hieman laskenut.
Maanpuolustustahtomme on kuitenkin edelleen korkealla tasolla, sillä on maita, joissa se on 20 – 30 %.
4. Maan pitää olla taloudellisesti itsellinen
Moniaalla maailmassa on säröjä itsellisyydessä;
Kiitoksia ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Matti Vanhaselle – kaikesta näkee sekä aistii, että Sinulla on kypsiä, perusteltuja ja kannatettavia mielipiteitä maamme ulko- ja turvallisuuspolitiikasta!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Sylvään koulu, Kansakuntamme turvallisuus, kansakuntamme turvallisuus-ilta, ulkoasiainvaliokunta, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Matti Vanhanen, Keskustan presidenttiehdokas Matti Vanhanen, Matti Vanhanen, |
Ulkoministeriö toivoo, että matkustusilmoitus olisi osa matkalle lähtemisen rutiineitaSunnuntai 15.1.2017 - -Esko Erkkilä- Keskustan kansanedustaja Pertti Hakanen järjesti Sastamalassa Sylvään koululla torstaina 12.1.2017 mielenkiintoisen tilaisuuden – tilaisuuden teeman oli…
…Kansakuntamme turvallisuus
Kansanedustaja Hakanen totesi kutsussaan, että…
…”Suomen turvallisuusympäristö on muutoksessa.Tapahtumat Krimillä, Itämeren jännittynyt tilanne, ilmatilan loukkaukset ja pakolaistilanne luovat uudenlaisia haasteita yhteiskunnallemme.Onko kansakuntamme turvallisuus uhattuna? Miten päättäjät ja puolustusvoimat ovat vastaamassa muuttuneisiin olosuhteisiin?”
Olin mukana mielenkiintoisessa tilaisuudessa ja sain sieltä aineksia useampaankin blogikirjoitukseen.
Tilaisuuden avannut illan isäntä kansanedustaja Pertti Hakanen otti avauspuheenvuorossaan esille sen, että matkustusilmoituksen tekeminen pitäisi olla osa matkalle lähtemisen rutiineja.
Tunsin piston sydämessäni, sillä olin mukana lokakuun alussa agrologien opinto- ja virkistysmatkalla Portugalissa ja viime tiistaina kävin Tallinnassa – kummallakaan kerralla en laatinut matkustajailmoitusta.
Hakanen kertoi, että matkustusilmoituksen laatiminen olisi jäänyt tekemättä myös hänen tyttäreltään, joka taannoin teki pitkän matkan kaukomaille – tytön isä eli kansanedustaja Hakanen hoiti kuitenkin asian kuntoon!
Matkustusilmoitus –järjestelmä luotiin vuoden 2004 tsunamin jälkeen. Vuoden 2013 alusta lähtien matkustusilmoituksen on voinut tehdä uudessa matkustusilmoitusjärjestelmässä myös netissä.
Ilmoituksen tekeminen tarkoittaa sitä, että matkalle lähtevä antaa henkilötietonsa ja matkan aikana voimassa olevat yhteystiedot ulkoministeriölle hätätapauksien ja kriisitilanteiden varalle.
Kokeilin tätä juttuani valmistellessani matkustusilmoituksen tekemistä netissä ja helposti se tuntui onnistuvan – ongelmana oli vain se, että kun minulla ei nyt ollut todellista tarvetta matkustusilmoituksen laatimiseksi, en päässyt systeemissä loppuun saakka.
Suomalaiset tekevät vuosittain n. 10 miljoonaa matkaa ulkomaille ja kun matkustusilmoituksia oli vuoden 2013 alun jälkeen ja vuoden 2015 lopun välisenä aikana tehty vain n. 110 000, on luku todella pieni.
Oletan, että kun vuoden 2016 aikana tilanne on radikaalisti muuttunut, ovat maailman levottomuudet varmasti nostaneet kiinnostusta matkustusilmoitusten laatimiseen – vuodelta 2016 minulla ei ole luotettavia lukuja käytettävissä.
Yritysten henkilöstö liikkuu työmatkoillaan paljon ulkomailla ja olisikin mielenkiintoista tietää, että miten yritykset hoitavat työntekijöidensä matkustusilmoitusten laatimisen!
Matkustusilmoitusten lisäämisessä katson vakavasti matkatoimistojen ja matkanjärjestäjien suuntaan, sillä mielestäni jokaisen ulkomaanmatkan markkinoinnin yhteydessä pitäisi matkustajia muistuttaa matkustusilmoituksen täyttämisestä!
Olen vuoden 2013 jälkeen tehnyt useita ulkomaanmatkoja, mutta kertaakaan en ole saanut matkanjärjestäjältä kehotusta matkustusilmoituksen jättämisestä.
Olin muutama päivä sitten asiakkaana erään matkatoimiston tilaisuudessa, jossa matkatoimisto pontevasti esitteli matkatarjontaansa – harmittelen, että en silloin tullut kysyneeksi matkatoimiston toimintatapoja matkustusilmoituksen suosittelemisessa!
Minulla on tiedossa eräs ulkomaanmatka jo helmikuun alussa ja toinen toukokuussa ja nyt lupaan, että tulen laatimaan molemmista matkoistani matkustusilmoituksen!
Toivon, että Sinä arvoisa lukijani teet samanlaisen päätöksen!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Kansakuntamme turvallisuus-ilta Sastamalassa, kansanedustaja Pertti Hakanen, matkustusilmoitus, Ulkoministeriö, matkustusilmoituksen laatiminen netissä, |