Yhteystiedot

Esko Erkkilä
Ruokomäenkatu 32
33840 Tampere
050 556 4878

Pikakysely

Mitä pidät uusista kotisivuistamme?

Eduskunnan halventaminen - ainakin kansanedustajana - päättyi hänen osaltaan!

Sunnuntai 3.5.2015 - -Esko Erkkilä-

Tuntui pahalta, kun jouduin eduskunnan lehtereiltä 26.2.2015 klo 15.51 seuraamaan Pirkanmaan vaalipiiristä perussuomalaisten listoilta valitun Pertti Virtasen örvellystä eduskunnassa.

 

 

Häpesin pirkanmaalaisuuttani!

 

 

Kuuluin vierailuryhmään, jonka kansanedustaja Arto Pirttilahti oli kutsunut tutustumaan eduskunnan toimintaan.

 

 

 

 

veltto1

 

 

Odottelimme kyselytunnin alkamista, kun ala-arvoisesti käyttäytynyt silloinen kansanedustaja Pertti Virtanen halusi tyhjässä istuntosalissa esiintyä lehteriyleisölle, joka odotteli yhdeksän minuutin kuluttua alkavaa kyselytuntia.

 

 

Silloinen kansanedustaja örisi joitain käsittämättömyyksiä, mutta onneksi niistä ei saanut mitään selvää – eduskunnan istuntosalin väärinkäyttöä täysin!

 

 

veltto2

 

 

Kansanedustajana vielä tuolloin toiminut Pertti Virtanen poistui kyselytunnilta jo klo 16.13 – pystyn ajallisesti noin tarkkaan ilmaisuun, sillä kamerani kertoo tämän kuvan ottamishetkeksi klo 16.13.

 

 

On nostettava Pertti Virtaselle hattua, kun hän vihdoinkin tajusi, että maa tarvitsee hänen paikalleen kansanedustajan ja sen vuoksi kyseinen Virtanen ei enää pyrkinyt eduskuntaan 19.4.2015 pidetyissä eduskuntavaaleissa!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: eduskunnan halventaminen, Pertti Virtanen,

Mielipide Pirkanmaan maakuntakaavaan

Lauantai 2.5.2015 - -Esko Erkkilä-

Pirkanmaan maakuntakaava 2040 on valmisteilla.

Kaavatyö tapahtuu Pirkanmaan Liiton toimesta.

Kunnat ja eräät muutkin yhteisöt saavat jättää mielipiteitään maakuntakaavasta 5.5.2015 saakka, mutta yksityishenkilöide, yhdistysten tms. mielipiteiden jättämisaika päättyi jo 10.4.2015.

Jätin kaavaluonnoksesta mielipiteeni ja toivon, että Pirkanmaan Liiton kaavavalmistelijat huomioivat mielipiteeni.

Huhtikuun 10. päivänä jättämäni mielipiteeni kuului näin:

******************

MIELIPIDE PIRKANMAAN MAAKUNTAKAAVAAN 2040

 

 

Tekopohjavesihanke Tavase sekä sen epäonnistuessa Pinsiön alueelle kaavailtu korvaava tekopohjavesihanke

 

Esitän, että molemmat hankkeet poistetaan Pirkanmaan maakuntakaava 2040:sta.

 

Tampereen ja sen lähiseutujen vesihuolto pystytään nyt ja myös tulevaisuudessa hoitamaan alueen luontaisilla pohjavesivaroilla sekä tukeutuen Tampereen seudun eri järvien vedentuottokykyyn.

 

Luonnottomat tekopohjavesihankkeet eivät kuulu Pirkanmaalle ja toteutuessaan ne pilaisivat laajat sadetusalueet sekä sen lisäksi loisivat Pirkanmaan maakunnan ylle vakavan imagohaitan.

 

Virttaankankaan surkea tekopohjavesihanke on ollut ja on yhä edelleen vakava varoitus luonnottoman hankkeen vaikutuksista – ei vähiten kustannusvaikutuksista.

 

 

Viljakkalan Karhelle suunniteltu ainespuutavaran kuormausalue…

 

 

…on sinällään kannatettava hanke, mutta jo kaavavaiheessa on huolehdittava, että hankkeen selitysosaan pitää sisällyttää mainita ettei kuormausalueella tapahtuva työskentely saa haitata lähialueen asukkaiden elämää esim. melu-, pöly- yms. haittojen muodossa.

 

Hanke on eräs osanen maamme biotaloushankkeista ja sen toteuttaminen pitää hyödyntää ainakin sillä tavalla, että Karhelle suunniteltua paikkavarausta käytetään pontimena Viljakkalan alueen tieverkoston kehittämisessä ja alemman asteen tieverkoston korjaamishankkeissa.

 

 

Ylöjärven Tappikankaalle soramonttuun syntynyt ampumarata pitää poistaa Pirkanmaan maakuntakaava 2040:sta

 

Tappikankaan ampumarata on syntynyt laittoman ammuskelun tuloksena taannoin ja sen syntyhistoriaan nojautuen sekä sen aiheuttaminen vaaratilanteiden ja häiritsevän ampumamelun vuoksi toiminta pitää pystyä lopettamaan pikaisesti ja sitä ei missään tapauksessa saa sisällyttää Pirkanmaan maakuntakaavaan.

 

Taannoisessa lupaprosessissa mm. silloisen Viljakkalan kunnan päättäjät eivät ole perehtyneet Tappikankaalla tapahtuvan ammuskelun vaaratilanteisiin ja ampumameluun, kun ovat lausunnossaan todenneet ammuskelun olevan vaaratonta.

 

Tappikankaan ampurata ja siellä harjoitettu ampumatoiminta rajaa merkittävästi ampumasektorin takamaaston virkistyskäyttöä ja ammuskelu vaarantaa siellä liikkuvien kansalaisten turvallisuuden.

 

Ampumaradan vastuuhenkilöiden vaaratilanteista piittaamaton toiminta on osoitus, että Tappikankaan ampumaradan merkintä maakuntakaavaan olisi raskas virhe kansalaisia kohtaan.

 

 

Tampereen Lahdesjärven työpaikka-alueen rakennussuunnitelmat ovat ilmeisesti vastoin voimassaolevaa maakuntakaavaa ja …

 

…kun näin on, niin sitä ei pidä sisällyttää myöskään Pirkanmaan maakuntakaavaan 2040.

 

Esitän, että mainitun alueen kaavasuunnitelmista luovutaan.

 

 

-Esko Erkkilä-

********************

-Esko Erkkilä-

 

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Pirkanmaan maakuntakaava 2015,

Vappu oli entiseen aikaan oikein sopiva sonnanajopäivä

Perjantai 1.5.2015 - -Esko Erkkilä-

Tänään vietettävä Vappu tuo mieleen lapsuusajan Vaput.

 

 

Meillä oli Vappu-niminen hevonen, mutta nyt tarkoitan toukokuun 1. päivänä vietettävää Vapunpäivää.

 

 

Kotona maalla Vapunpäivään sisältyi sima ja se, että silloin navetan sontaruuma ajettiin tyhjäksi talven aikana kertyneestä sonnasta pelloille sontakasoihin tai sontapattereihin.

 

 

Sonnanajopäivä eli Vappu merkitsi, että pian päästäisiin kylvötöihin.

 

 

Myöhemmällä iällä, kun televisio oli hankittu pirtin nurkkaan, Vapun-päivä merkitsi suorastaan vihamielisten puoluepamppujen Vappu-puheiden katselemista televisiosta.

 

 

Oli selvää, että Suomen Sosiaalidemokraattisen puolueen johtohenkilöiden puheet ja SKDL:n sekä SKP:n molempien suuntausten johtajien puheet täyttivät illan televisio-lähetykset kokonaan.

 

 

SKDL:n puheenjohtajan Kalevi Kivistö ja SKP:n enemmistösiiven johtajan Aarne Saarisen sekä SKP:n vähemmistösiiven johtajan Taisto Sinsalon esiintymiset televisiossa saivat lapset suorastaan pelkäämään, sillä niin vahvaa oli poliittisen ja ay-henkisen saarnan poljento!

 

 

Olen aina vierastanut Vapun valjastamista poliittisen hurmoksen ja ay-henkisen uhoamisen alttariksi.

 

 

Suon mielelläni Vapun opiskelija- ja teekkarimeiningin iloittelupäiväksi, mutta ennen kaikkea koen Vapunpäivän Kevään Juhlaksi!

 

 

Taas kerran tänä vuonna saan viettää Vapun ulkomailla ja mielelläni vastaanotankin Vappuni poissa Suomesta!

 

Palaan kotimaahan kuitenkin huomenissa ja ehkäpä jo muutaman päivän kuluttua saatan kirjoitella joitain matkatunnelmiani vaikkapa Vapusta ulkomailla!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Vappu, Vapunpäivä, Toukokuun 1. päivä, ammattiyhdistysliike, Kalevi Kivistö, Aarne Saarinen, Taisto Sinisalo, sonnanajo, lantalan tyhjennys, ruuman tyhjennys,

Leipäviljojen varmuusvarastojen pienentämisestä tehdyt päätökset pitää peruuttaa

Torstai 30.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Kokoomusjohtoinen hallitus päätti, että leipäviljan varmuusvarastointitasot puolitetaan vuoden 2016 loppuun mennessä.

 

Hallituksen päätös merkitsisi, että leipäviljan nykyinen vuoden tarpeeseen perustuva varastointimäärä puolitettaisiin ja meillä olisi sen jälkeen leipäviljaa varmuusvarastoissa vain puolen vuoden tarve.

 

Päätös on seuraavan hallituksen muutettava ja vuoden varmuusvarastointivelvoite on palautettava.

 

Luonnonvarakeskuksen 3.3.2015 päivitetyssä viljatasearviossa ennustetaan kulumassa olevan satovuoden leipäviljatarpeeksi seuraavia määriä:

 

  • vehnää 257 miljoonaa kiloa
  • ruista 88 miljoonaa kiloa
  • ohraa 17 miljoonaa kiloa
  • kauraa 88 miljoonaa kiloa

 

eli yhteensä 450 miljoonaa kiloa.

 

Luonnonvarakeskuksen em. viljatasearviosta voidaan nähdä, että Huoltovarmuuskeskus noudattaa hallituksen tekemää päätöstä ja sen on tarkoitus tämän satovuoden aikana pienentää leipäviljan varmuusvarastoja vehnässä 20 mkg, rukiissa 3 mkg, ohrassa 5 mkg ja kaurassa 3 mkg eli yhteensä 31 miljoonaa kiloa.

 

Kiitokset Huoltovarmuuskeskukselle, joka vastoin istuvan hallituksen tahtoa ymmärtää vastuunsa maamme huoltovarmuudesta ja aikoo pienentää leipäviljan varmuusvarastoja kulumassa olevana satovuonna vain noin vähän.

 

Huoltovarmuuskeskus ”toimii ajassa”, sillä 28.11.2014 päivätyssä viljatasearviossa leipäviljojen varmuusvarastotasojen alasajon määräksi kulumassa olevana satovuonna todetaan peräti 83 miljoonaa kiloa!

 

Euroopan turvallisuustilanne on muuttunut ja se merkitsee, että aiemmista varmuusvarastointitasoista ei voida tinkiä.

 

On selvää, että uusi hallitus joutuu laittamaan lähes kaikki nykyisen hallituksen päätökset uusiksi ja eräs näistä uusiksi laitettavista päätöksistä on leipäviljojen varmuusvarastointitasoihin liittyvä päätös!

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: HVK, Huoltovarmuuskeskus, leipäviljojen varmuusvarastointi, polttoöljyn varmuusvarastointi, leipäviljan varmuusvarastojen pienentäminen,

Keskustan Pirkanmaan piirihallituksen kokouksessa hymy oli herkässä

Keskiviikko 29.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Keskustan Pirkanmaan piirin piirihallitus kokoontui Sääksmäellä 23.4.2015 ja kokouksen kattavana teemana oli palautteen antaminen ja sen saaminen 19.4.2015 järjestetyistä eduskuntavaaleista.

 

 

Kokousta voi luonnehtia ”hymyhuulikokoukseksi” sillä Keskusta kasvatti Pirkanmaalla äänimääräänsä näissä vaaleissa yli 17.000 äänellä.

 

 

Emme kuitenkaan jääneet nautiskelemaan hyvästä vaalituloksesta vaan suuntasimme katseet jo seuraaviin eduskuntavaaleihin ja niitä aikaisemmin järjestettäviin kunnallisvaaleihin.

 

 

Keskustan Tampereen kunnallisjärjestön puheenjohtajana olen tyytyväinen, että koko Pirkanmaan keskustalainen väki näkee vaalitulosten ratkaistavan Tampereella.

 

 

Keskustan ääniosuus Tampereella on edelleen vaatimaton – 10, 5 % - mutta nyt se oli kuitenkin kaikkien aikojen paras eduskuntavaaleissa!

 

 

Yhden %-yksikön kohottaminen kannatuksessa Tampereella merkitsee vaalipiirissä suurta parannusta vaalipiirin ääniosuudessa!

 

 

Piirihallituksen kokoukseen oli kutsuttu myös kaikki Keskustan Pirkanmaan vaalipiizrin ehdokkaat ja heistä pääsi paikalle 12/19.

 

 

Tässä kuvakimara ehdokkaiden ilmeistä rakentavanhenkisessä palauteseminaarissa;

 

 

 

 aa1

 

 

Juha Kuisma

 

 

 

 

aa2

 

 

Raija Moilanen

 

 

 

 

aa3

 

 

Timo Hanhilahti

 

 

 

 

aa4

 

 

Timo Vuohensilta

 

 

 

 

aa5

 

 

Pilvi Kärkelä

 

 

 

 

aa6

 

 

Arto Pirttilahti

 

 

 

 

aa7

 

 

Monica Lamberg

 

 

 

 

aa8

 

 

Santeri Lampi

 

 

 

 aa9

 

 

Marjo Mäkinen-Aakula

 

 

 

 

aa10

 

 

Pertti Hakanen

 

 

 

 aa11

 

 

Minna Sarvijärvi

 

 

 

 

aa12

 

 

Hanna Holma

 

 

 

 

 

********************  

 

 

 

 

 

aa13

 

 

Keskustan Pirkanmaan piirin puheenjohtaja Riitta Koskinen

 

 

 

 aa14

 

 

Keskustan Pirkanmaan piirin varapuheenjohtaja Tuukka Liuha

 

 

 

 

aa15

 

 

Keskustan Pirkanmaan piirin toiminnanjohtaja Jaana Viilo

 

 

 

 

aa16

 

 

Keskustan Pirkanmaan piirin toiminnantarkastaja Esko Erkkilä

 

 

**************

 

aa17

 
Tilaisuuden lopuksi Riitta Koskinen, Tuukka Liuha ja Jaana Viilo luovuttivat paikalla olleille kansanedustajaehdokkaille Risto Uimosen kirjoittaman kirjan: ”Juha Sipilä – Keskustajohtajan henkilökuva”.

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Keskustan Pirkanmaan piiri,

Kansanedustaja Pertti Hakanen - ruokaturvallisuuden ja kotimaisen alkutuotannon puolestapuhuja

Tiistai 28.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Pirkanmaalaiset ja koko Suomi saavat olla tyytyväinen, että Pertti Hakanen Sastamalasta tuli valituksi kansanedustajaksi.

 

 

Tunnen Pertti Hakasen sekä hänen Seija-vaimonsa jo pitkältä ajalta ja olen tyytyväinen, että Pertti toisella yrittämällä tuli valituksi eduskuntaan.

 

 

 

 

haka1

 

 

Pertti Hakasen ehdokasnumero oli 22 ja hän sai Pirkanmaalta 4907 ääntä.

 

 

Hakasen vaalitiimin työskentely oli esimerkillistä ja tiimin työskentelyä johti 22-vuotias Niko Pikkuaho – mahtava referenssi nuorelle miehelle!

 

 

 

 

haka2

 

 

Pertti Hakanen on kokenut tekijä monessa yhteydessä ja eräs hänen pätevyysalueensa on toimiminen MTK:n johtokunnan jäsenenä.

 

 

Selkeäsanaisena sanankäyttäjänä Hakanen on haluttu esiintyjä MTK:n tilaisuuksissa, joissa tuottajat haluavat kuulla etujärjestönsä syvimmät ajatukset ja linjanvedot.

 

 

Omalta kohdaltani voin todeta, että Pertti Hakanen kuuluu niihin vajaan kymmenkunnan esiintyjän joukkoon, joita on ”turvallista” kuunnella.

 

 

Olen vakuuttunut, että kansanedustaja Pertti Hakasen kautta ja hänen avullaan maamme ruokaturvallisuus pysyy hyvällä tasolla. Sen lisäksi alkutuottajat saavat olla varmoja, että heillä on eduskunnassa ainakin yksi puolestapuhuja.

 

 

 

 

haka3

 

 

Pertti Hakasella on vahvat kytkennät ja toimivat suhteen Keskustan kenttään sekä Keskustan puoluejohtoon.

 

Kaksi vuotta Keskustan puoluevaltuuston varapuheenjohtajana ja sen jälkeen aktiivinen toiminta Keskustan puoluehallituksessa ovat takeet siitä, että pirkanmaalainen tuntuma puolueen johdossa on huomioitu.

 

 

Parhaimmat onnittelut Pertti ja Seija Hakaselle – Teillä on alkanut uusi ja mielenkiintoinen elämänvaihe!

 

 

Kysyin Seija Hakaselta facebuukissa, että joko kolttu Linnan juhlia varten on hankinnassa ja Seija vastasi näin:

 

 

”Rauhallisesti nyt vaan, ensin katsellaan ja hypistellään nautinnollisesti kaupan antimia. Jos sattuu tuuri, voin hankkia piankin, mutta voin muodostaa päässäni eri malleista ihanneyhdistelmän ja käyttää paikallisia ammattilaisia sen valmistukseen.”

 

 

Seijan vastaus kuvastaa, että lähiruuan lisäksi Hakasen perheessä arvostetaan lähipalveluja;

 

Se on hyvä se!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Pertti Hakanen, kansanedustaja Pertti Hakanen, MTK:n johtokunnan jäsen Pertti Hakanen, Keskustan puoluevaltuuston varapuheenjohtaja Pertti Hakanen, Keskustan puoluehallituksen jäsen Pertti Hakanen, Seija Hakanen, Niko Pikkuaho, lähiruoka, lähipalvelut,

Arto Pirttilahti vakiinnutti asemansa kärkipoliitikkojen joukossa jo ensimmäisellä kansanedustajakaudellaan

Maanantai 27.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Eduskuntavaaleissa Pirkanmaan vaalipiirissä Keskustan listan toiseksi suurimman äänimäärän keräsi kansanedustaja Arto Pirttilahti.

 

 

 

 

 

arto1

 

 

Pirttilahden ehdokasnumero oli 36 ja hän keräsi ääniä 6627.

 

 

Keskustan Tampereen kunnallisjärjestön puheenjohtajana olen tyytyväinen, että Mänttä-Vilppulasta kotoisin oleva Pirttilahti sai Tampereelta 883 ääntä.

 

 

Pirttilahti painotti jo marraskuussa, että Keskustan kaikkien kansanedustajaehdokkaiden pitää tehdä vaalityötä Tampereella, sillä menestyminen Tampereella ratkaisee Keskustan menestymisen koko Pirkanmaalla.

 

 

 

 

arto2

 

 

Olen liittänyt näille sivuilleni vuosien aikana lukemattomia kuvia Arto Pirttilahdesta ja tässä yksi lisää.

 

 

Osa kuvistani löytyy, kun googlaa ”Arto Pirttilahti” ja menee siihen osioon, jossa näytetään kuvia Pirttilahdesta.

 

 

******************

 

 

Arto Pirttilahti on koulutukseltaan agrologi ja saman koulukunnan edustajana olen ylpeä, että agrologi-veli Arto on edennyt urallaan hienosti.

 

 

Olemme molemmat valmistuneet agrologeiksi perinteikkäästä Mustialan Maatalousopistosta – minä vuonna 1970 ja Arto vuonna 1988.

 

 

Erityisen tyytyväinen olen agrologi Arto Pirttilahden kohdalla siitä, että hän on vahvasti mukana erilaisissa kansainvälisissä yhteyksissä. Pohjoismaiden neuvosto, Suomen Etyj valtuuskunta sekä Pohjoismaisen investointipankin tarkastuskomitea ovat foorumeita, jotka ovat hyödyntäneet Arton asiantuntemusta.

 

 

Eduskunnassa kansanedustaja Arto Pirttilahti on talousvaliokunnan ja lakivaliokunnan jäsen sekä lisäksi hän on liikenne- ja viestintävaliokunnan varajäsen.

 

 

On mielenkiintoista nähdä, että millaisia tehtäviä Arto Pirttilahdelle kertyy, kun uusi eduskunta aloittaa työskentelynsä.

 

 

Arto Pirttilahden Eija-vaimo on yrittäjä ja hänellä on omistuksessaan ”Sammallammas” -niminen yritys. Sammallampaan tuotteista minulle ovat tulleet tutuiksi erilaiset kettuhahmot.

 

 

 

Arto Pirttilahden istuntosalipaikka oli edellisellä vaalikaudella istuntosalin taustalla, mutta uskon, että Pirttilahden uusi istuntosalipaikka on jatkossa lähempänä puhemiestä!

Toki viime vaalikauden alussa Artolla oli siinä mielessä hyvä paikka, että hänen vierellään istui Juha Sipilä! Sipilä tosin siirtyi sen jälkeen lähemmäs puhemiestä, kun hänet valittiin Keskustan puheenjohtajaksi!

 

 

Kiitän Arto Pirttilahtea siitä työstä, jota hän teki päättymässä olevalla vaalikaudella ja toivottelen hänelle Sipilän joukkueen jäsenenä mitä parhainta jatkoa!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Arto Pirttilahti, Sammallammas, Eija Pirttilahti, kansanedustaja Arto Pirttilahti,

"Kakskytyks, muttei ventti. Mies täynnä virtaa joka sentti"

Sunnuntai 26.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Monet pirkanmaalaiset – minä muiden mukana – ovat mielissään, kun Mikko Alatalo selvitti itsensä Pirkanmaan vaalipiirin suurimmalla keskustalaisehdokkaiden äänimäärällä nyt jo neljännen kerran eduskuntaan.

 

 

 

 

mikkoa1

 

 

Otsikkoteksti oli Mikon tunnusslougan vaalikampanjan aikana ja se oli ”präntättynä” myös hänen vaaliautonsa kylkeen –...

mikkoa7

...21 kun oli Mikon ehdokasnumero!

 

 

 

 

mikkoa2

 

 

Mikko Alatalo panosti tosissaan näihin eduskuntavaaleihin ja panostaminen näkyi tuloksissa – yli 6.700 pirkanmaalaisääntä on todisteena, että Mikkoa voidaan entistäkin vahvemmin tituleerata ”Pirkanmaan Senaattori” –termillä.

 

 

Tässä kuvassa on Mikon lähitiimi, joka kiersi laajalti Pirkanmaata.

 

 

Laulunlahjojensa ja valtakunnallisen tunnettuisuutensa vuoksi Mikolla oli vaalikampanjankin aikana paljon esiintymispyyntöjä ympäri Suomea muiden Keskustan eduskuntavaaliehdokkaiden tilaisuuksiin.

 

 

Onneksi Mikko osasi pienen kaupankäynnin ja pyysi vastavuoroisesti maamme valovoimaisimpia keskustalaisehdokkaita puolestaan Mikon tilaisuuksiin Tampereelle.

 

 

Mauri Pekkarisen, Paavo Väyrysen ja Pekka Puskan mielenkiintoiset vierailut Tampereella olivat Mikon ”vaihtokauppoja” – hyvä niin.

 

 

 

 

 

mikkoa3

 

 
Mikon ”Soittajalta soppaa” –kiertue nautti suurta suosiota Pirkanmaalla ja…

 

 

 

 

 

mikkoa4

 

 

…kun siihen yhdistettiin Mikon musisointi yhdessä vakiosäestäjänsä Jammi Humalamäen kanssa, niin väkeä riitti Mikkoa kuulemassa.

 

 

 

 

mikkoa5

 

 

Suositullekin ja pitkän parlamenttiuran tehneelle saattaa vaaleissa käydä kalpaten ja näin kävi tässä Mikon vierellä olevalle Kimmo Sasille.

 

 

Kansa vaatii, että edustajan pitää jalkautua äänestäjien keskelle vaalikampanjan aikana, mutta myös muulloin.

 

 

 

 

 

mikkoa6

 

 

On selvää, että kansanedustaja Mikko Alatalolla tulee uuden vaalikauden aikana olemaan tärkeä rooli Juha Sipilän tiimissä.  Se on Pirkanmaan maakunnan kannalta hyvä asia ja se tulee vahvistamaan sitä, että Mikko Alataloa voidaan jatkossa luonnehtia entistäkin vahvemmin termillä

 

Pirkanmaan Senaattori!

 

Vielä se, että Seija Alatalon rooli Mikon ”tärkeänä” on keskeinen!

 

Omaan mielestäni hyvät suhteet Mikon ja Seijan kanssa ja sen vuoksi toivottelenkin heille kaikkea hyvää jatkossakin!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Mikko Alatalo, Seija Alatalo, Pirkanmaan Senaattori, Kakskytyks muttei ventti. Mies täynnä virtaa joka sentti, Soittajalle soppaa, Siniset silmälasit,

Poliitikot ovat kiitollisia kohteita valokuvaajalle!

Perjantai 24.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Yleensä liikun melkein kaikkialla kameran kanssa ja kuvaan kohdalleni sattuneita mielenkiintoisia kohteita.

 

 

Käydyn eduskuntavaalikampanjan aikana valokuvauskohteista ei ollut pulaa, sillä kaikki poliitikot puoluekannasta riippumatta ovat hyvin suosiollisia, kun huomaavat, että heitä valokuvataan.

 

 

Poliitikkojen suosiollisuus kuvaajaa kohtaan asettaa luonnollisesti kuvaajalla velvoitteen, että kuvaa ei saa väärinkäyttää vaan se pitää julkaista arvokkaasti.

 

 

Seuraavassa kuvakimara niistä henkilöistä, jotka sattuivat kamerani eteen vaalikampanjan aikana ja jotka sitten myös tulivat valituiksi kansanedustajiksi.

 

 

Mukana on eri vaalipiiristä valittuja kansanedustajia, mutta yhteistä heille on se, että kaikki valokuvat on otettu Tampereella!

 

Kuvasarjan aluksi tapaamani puoluejohtajat, mutta sen jälkeen kuvat ovat sattumanvaraisessa järjestyksessä:

 

 

 

 

ed1

 

 

Juha Sipilä, Keskusta

 

 

 

 

ed2

 

 

Timo Soini, Perussuomalaiset

 

 

 

 

ed3

 

 

Pääsin samaan kuvaan Alexander Stubb´n kanssa Keskustorilla

 

 

 

 

ed4

 

 

Antti Rinne, SDP

 

 

 

 

ed5

 

 

Antti Kaikkonen, Keskusta

 

 

 

 

ed6

 

 

Arto Pirttilahti, Keskusta

 

 

 

 

ed7

 

 

Myös Paavo Väyrysen kanssa pääsin samaan kuvaan

 

 

 

 

ed8

 

 

Mikko Alatalo, Keskusta

 

 

 

 

ed9

 

 

Juha Rehula, Keskusta

 

 

 

 

ed10

 

 

Sari Tanus, Kristillisdemokraatit

 

 

 

 

ed11

 

 

Pauli Kiuru, Kokoomus

 

 

 

 

ed12

 

 

Harri Jaskari, Kokoomus

 

 

 

 

ed13

 

 

Sanna Marin, SDP

 

 

 

 

ed14

 

 

Martti Mölsä, Perussuomalaiset ja Lea Mäkipää, Perussuomalaiset

 

 

 

 

ed15

 

 

Olli-Poika Parviainen, Vihreät

 

 

 

 

ed16

 

 

Satu Hassi, Vihreät

 

 

 

 

ed17

 

 

Anna Kontula, Vasemmistoliitto

 

 

 

 

ed18

 

 

Sofia Vikman, Kokoomus

 

 

 

 

ed19

 

 

Pertti Hakanen, Keskusta

 

 

 

 

ed20

 

 

Arto Satonen, Kokoomus

 

 

 

 

ed21

 

 

Pia Viitanen, SDP ja Ilmari Nurminen, SDP

 

 

 

Kiitokset vielä kerran kaikille kansanedustajiksi valituille, että suhtauduitte myötäsukaisesti kuvauksiin!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Pirkanmaan kansanedustajat 2015, Juha Sepilä, Timo Soini, Alexander Stubb, Antti Rinne, Mikko Alatalo, Arto Pirttilahti, Pertti Hakanen, Paavo Väyrynen, Kimmo Tiilikainen, Satu Hassi, Sari Tanus, Sofia Vikman, Sanna Marin, Pauli Kiuru, Antti Kaikkonen,

Suppea hallitus antaa hyvät vaikutusmahdollisuudet kokeneille kansanedustajille

Keskiviikko 22.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä on ilmeisesti nousemassa Suomen seuraavaksi pääministeriksi.

 

 

Joissakin on aiheuttanut huolta, kun Sipilä kaavailee uudessa hallituksessa ministerien määrän rajoittamista kahteentoista ministeriin.

 

 

Lisäksi Juha Sipilä haluaa muuttaa hallituksen työskentelyä kollegiaalisempaan suuntaan, jossa ministerien siiloutumiselle ei enää olisi mahdollisuuksia.

 

 

Sipilän ajatukset ovat liike-elämässä hankitun kokemuksen tuomia ja niillä perusteilla hän on saanut aikaan tuloksia.

 

 

Kannatan Juha Sipilän ajatuksia.

 

 

Tampereella ilmestyvä Aamulehti kantaa suurta huolta siitä, että Pirkanmaalta pitäisi saada ”oma” ministeri seuraavaan hallitukseen.

 

 

En kannata Aamulehden linjaa ja perustelunani on nykyisen hallituksen pirkanmaalaisministerien aikaansaannokset tai oikeammin aikaansaamattomuudet.

 

 

Molemmat Kataisen ja Stubb´n hallituksissa istuneet pirkanmaalaisministerit olivat selkeitä ”palkkioministerejä” eli he saivat lyhytaikaisen ministeripestin pitkäaikaisesta toiminnasta SDP:ssä. Joku on aiheellisesti todennut, että molemmat saivat ministeripestinsä sen ansiosta, että ovat vuosikaudet jaksaneet räksyttää Keskustaa!

 

 

******************

 

 

Suppea hallitus antaa asiantuntevalle ja maakuntansa asioista huolta kantavalle kansanedustajalle paljon mahdollisuuksia. Toki vaikuttamaan pääsevän kansanedustajan pitää kuulua hallituspuolueen kansanedustajiin, sillä oppositiosta räksyttämällä ei pysty oman maakuntansa asioita juurikaan edistämään.

 

 

Otan esimerkiksi kansanedustaja Mikko Alatalon, joka taannoin sai Hannes Mannisen muuttamaan mieltään Tampereen läntisen ohitustien tarpeellisuudesta. Kun Manninen tuli vakuuttuneeksi Alatalon esittämistä argumenteista, niin Mikko Alataloa voidaan perustellusti pitää kansanedustajana, joka sai aikaan Tampereen läntisen ohitustien.

 

 

**************************

 

 

Uudessa eduskunnassa on kolme Keskustan kansanedustajaa Pirkanmaalta:

 

  • Mikko Alatalo
  • Arto Pirttilahti
  • Pertti Hakanen

 

 

*************************

 

 

 

 

 

Olen varma, että Keskustan Pirkanmaan vaalipiirin kansanedustajat Mikko Alatalo, Arto Pirttilahti ja Pertti Hakanen omaavat kyvyt ja kompetenssin vaikuttaa tavallisina kansanedustajanakin myönteisesti niihin asioihin, jotka ovat tärkeitä Pirkanmaalle!

 

 

Alatalon, Pirttilahden ja Hakasen mahdollisuudet vaikuttamiseen ovat 100 prosenttiset, jos Keskustasta tulee pääministeripuolue!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: ministeri Pirkanmaalta, Mikko Alatalo, Arto Pirttilahti, Pertti Hakanen,

Suorastaan pelottaa, että Tampereen yliopiston lehtori ja Pirkanmaan vaalipiiristä valittu kansanedustaja eivät osaa hahmottaa Pirkanmaata maakuntana!

Tiistai 21.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Eduskuntavaalit on pidetty ja valitut kansanedustajat saavat päästellä suustaan todellisia tuntojaan, sillä nyt taas vajaaseen neljään vuoteen ei tarvitse nuoleskella maakunnan äänestäjiä.

 

 

Todellisten tuntojen purkaminen oli suorastaan pelottavaa kuunneltavaa, kun Vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula päästeli suustaan eilen Aamulehden järjestämässä ”Vaalien jälkilöylyt” –auditoriokeskustelussa Pirkanmaan maakunnasta ja sitä kautta myös Pirkanmaan vaalipiiristä sellaista tekstiä, että oksat pois!

 

 

Täytyy toivoa, että äänestäjät ovat pitkämuistisia ja muistavat neljän vuoden kuluttua mitä heidän äänestämänsä kansanedustajat päästelivät suustaan eduskuntavaalien 2015 jälkeisenä päivänä.

 

 

Olin paikalla Aamulehden auditoriokeskustelussa kuuntelijana.

 

 

 

 

 

kontula1

 

 

Hämmästys oli suurta, kun Kontula auditoriokeskustelun loppupuolella totesi, että ei hahmota Pirkanmaata.

 

 

Kontula vakuutti, että hän ei aja ”hämärä-Pirkanmaan” asioita – käsittämätöntä puhetta kansanedustajalta joka sai ääniä mm. Mänttä-Vilppulasta 119, Parkanosta 20, Punkalaitumelta 29, Pälkäneeltä 51, Urjalasta 36 ja Sastamalasta peräti 234!

 

Olisi toivonut, että Kontula olisi kertonut ”hämärä-Pirkanmaasta” ennen vaaleja – uskon, että nyt Kontulan kuvailemalla ”hämärä-Pirkanmaalla” asuvat hänen äänestäjänsä kokevat tulleensa petetyiksi!

 

 

****************

 

 

 

 

kontula2

 

 

Toinen kummallisuus Kontulan tapaan - mutta samasta syystä - oli auditoriokeskustelussa asiantuntijana esiintyneen Tampereen yliopiston johtamiskorkeakoulun kunnallispolitiikan yliopistonlehtorin Jenni Airaksisen maininta, että myöskään hän ei pysty hahmottamaan koko Pirkanmaata!

 

 

Airaksinen tolkutti kehyskunnista ja Tampereen kaupunkiseudusta, mutta nehän ovat vain osa Pirkanmaata!

 

 

 

****************

  

 

Kansanedustaja Kontulan ja lehtori Airaksisen puheet ”hämärästä Pirkanmaasta” eivät ole tästä päivästä – eivät varsinkaan nyt. kun Keskustan Juha Sipilä on mitä ilmeisimmin nousemassa Suomen pääministeriksi.

 

 

Ennen lapset laitettiin pesemään suunsa saippualla puhtaaksi, kun erehtyivät puhumaan tuhmia eli paskaa. 

 

 

Samaa keinoa tarvittaisiin näköjään yhä edelleen!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Anna Kontula, Jenni Airaksinen, Pirkanmaa, "hämärä-Pirkanmaa",

Alkoi vastuunkantamisen aika!

Maanantai 20.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Eduskuntavaalien 2015 tulos on tiedossa ja ennakkoveikkaukset pitivät paikkansa, kun Keskustasta tuli pääministeripuolue.

 

 

Tulos oli selvä, mutta Suomen poliittinen tilanne vaatii selkiintyäkseen aikaa.

 

 

Hallitusneuvottelut aloitetaan ripeällä tahdilla ja niissä katsotaan, että mitkä puolueet ovat valmiita vastuunkantoon.

 

 

Kuluneesta neljästä vuodesta on otettava oppia ja mitään jääräpäisyyksiä ei nyt ole aiheellista noudattaa.

 

 

Muistan työelämäni ajalta menestyneen esimieheni, joka romutti nuorten kukkoilijoiden menettelyn, jossa piti kuukausi- ja jopa vuositolkulla etukäteen päättää, että mitä milloinkin tehdään.

 

 

Vuorineuvokseksi ja Raision pääjohtajaksi kohonnut todellinen Johtaja korosti, että etenemme ”maaston mukaan” ja niin myös teimme, kun kohotimme yrityksemme taloudellisen tilanteen huipputasolle.

 

 

Nuoret märkäkorvat ohjattiin muihin yrityksiin ja muihin hommiin, sillä tärkeintä oli oman yrityksen menestyminen.

 

 

Suomen tilanteessa on paljon yhtymäkohtia niihin vaiheisiin, joissa nelikymmenvuotinen työnantajani rypi nuorten kukkoilijoiden aikakautena.

 

 

Suomi kuntoon, mutta helppoa se ei tule olemaan!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Suomi kuntoon, alkoi vastuunkantamisen aika,

Tänään ratkaistaan, että saadaanko Suomi kuntoon!

Sunnuntai 19.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Siniristiliput liehuvat saloissa ja kertovat, että tänään ratkaistaan Suomessa paljon.

 

 

Tänään on eduskuntavaalien äänestyspäivä ja vaalin tuloksena ratkaistaan Suomen tulevaisuus.

 

 

Ennusmerkit näyttävät hyviltä, mutta mikään ei ole varmaa ennen kuin viimeinenkin vaaliuuraan pudotettu äänestyslippu on laskettu.

 

 

Hoidin oman kansalaisvelvollisuuteni jo ennakkoäänestyksen aikana, joten kannoin oman korteni siihen kekoon, joka valtuuttaa Juha Sipilän joukkueineen aloittamaan työn, joka ei tule olemaan helppo.

 

 

Kokoomusjohtoinen sekasorto on ajanut Suomen talouden tilanteeseen, jossa tarvitaan selkeää johtajuutta ja maamme johtamista pois siitä apatian tilanteesta, johon Katainen, Urpilainen ja Stubb ovat maamme ajaneet.

 

 

Katainen ja Urpilainen hyppäsivät pois hukkuvasta laivasta ja jättivät laivan ajelehtimaan.

 

 

En luonnollisestikaan tiedä vaalitulosta, kun kirjoitan näitä rivejä lauantai-iltana 18.4.2015.

 

 

Vahva tuntumani vaalikentiltä on, että kokoomuslaiset pysyvät häntä koipien välissä loukoissaan ja eivät pysty näissä vaaleissa mobilisoimaan harventuneita joukkojaan niin, että surkeus Suomessa jatkuisi.

 

 

 

 

viisinappia

 

 

Kuvatkoon nämä viisi ”Suomi kuntoon” –nappia kukin kymmentä keskustalaista kansanedustajaa, joiden valinta Suomen kuntoon laittamiseksi varmistuu tänään illansuussa!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Suomi kuntoon, Eduskuntavaalit 2015, Eduskuntavaalit 19.4.2015, Juha Sipilä, hallitusneuvottelut 2015,

Saimme sittenkin Juha Sipilän Pirkanmaalle vauhdittamaan Keskustan eduskuntavaalikampanjaa

Lauantai 18.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Tamperelaisilla ja pirkanmaalaisilla oli eilen todellinen Vaalijuhla, sillä Juha Sipilä saapui vauhdittamaan eduskuntavaalikampanjaamme.

 

 

 

 

juhla1

 

 

Varhainen ajankohta – Vaalijuhla alkoi jo klo 9.00 – ei haitannut, sillä Tampereen Keskustorille kerääntyi arviolta 400 henkilöä kuuntelemaan Sipilää.

 

 

 

 

juhla2

 

 

Olin juhlapaikalla jo ennen seitsemää ja huomasin, että vandaalit olivat olleet liikkeellä, sillä ainakin Keskustan, SDP:n ja Kokoomuksen vaalimökkien takaseinällä olleet vaalijulisteet oli revitty riekaleina alas!

Merkkikartiot hain jo edellispäivänä vuokralle Tampereen kaupungin varikolta.

 

 

 

 

juhla3

 

 

Vanha viljakkalalainen sananparsi toteaa, että väki saa aikaan, mutta kyllä se syökin.

 

 

Talkooväki ei syönyt mitään aamutuimaan, mutta toimimme ripeästi ja pian saimme kaikki esiintymis- sekä tarjoilutilat valmiiksi, jotta ehdokasesittelyt saattoivat alkaa.

 

 

 

 

juhla4

 

 

Roolini oli toimia juontajana ehdokasesittelyissä ja ensimmäisenä mikrofonien varteen tarttui Keskustan puoluehallituksen jäsen, kansanedustajaehdokas Pertti Hakanen Sastamalasta.

 

 

 

 

juhla5

 

 

Nykyisin on tullut tavaksi, että kansanedustajaehdokkaat vuokraavat kampanja-ajaksi näyttäviä asuntoautoja ja niitä kertyikin Keskustorille juhlapaikkamme viereen runsaasti.

 

 

 

 

juhla6

 

 

Ensimmäisenä Keskustan Pirkanmaan vaalipiirin istuvista kansanedustajista esittelyt aloitti Arto Pirttilahti ja…

 

 

 

 

juhla7

 

 

…häntä seurasi Laila Koskela.

 

 

 

 

juhla8

 

 

Kansanedustaja Mikko Alatalo käytti esittelypuheenvuoronsa alkuosan reippaan polkan esittämisellä yhdessä säestäjänsä Jammi Humalamäen kanssa.

 

 

 

 

juhla9

 

 

Juha Sipilän puheenvuoroa oli ilo kuunnella, sillä sen sisältö henki sellaista luottamusta ongelmien ratkaisemiseen, että vastaavaa ei ole moneen vuoteen kuultu suomalaisen poliitikon esittämänä.

 

 

On selvää, että jos Keskusta voittaa vaalit, on Suomessa taas pitkään aikaan turvallista elää.

 

 

 

 

juhla11

 

 

Juhlissa tarvitaan aina talkooväkeä, joka tarjoilee juhlayleisölle kahvia, teetä ja ”kastettavaa”.

 

 

Eräällä tarjoilupisteellä kahvitarjoilusta vastasivat vasemmalta lukien Raija Kytöharju, Titta Mattila ja Kaarina Peltomäki – he kaikki ovat Keskustan Tampereen kunnallisjärjestön johtokunnan jäseniä!

 

 

 

 

juhla12

 

 

Talkoomiehelle on aina melkoinen palkinto, kun saa paiskata kättä Juha Sipilän kanssa – tähän tilanteeseen pääsin eilisessä Keskustan Vaalijuhlassa!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Juha Sipilä, Mikko Alatalo, Arto Pirttilahti, Laila Koskela, Pertti Hakanen, Raija Kytöharju, Titta Mattila, Kaarina Peltomäki,

Johtajuuden puute ja siitä johtuva yleinen apatia ovat eräs perussyy Suomen heikkoon taloustilanteeseen!

Perjantai 17.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Katselin eilen syrjäsilmällä puolueiden puheenjohtajien Suurta Vaalitenttiä.

 

 

Paras osuus oli, kun neljän suurimman puolueen puheenjohtajat olivat keskustelemassa Pekka Ervastin johdolla.

 

 

Tässä puheenjohtajat ovat eilen julkistetun YLE:n uusimman galluptutkimuksen mukaisessa puolueiden suuruusjärjestyksessä:

 

 

 

 

 

juhasi1

 

 

Juha Sipilä

 

 

 

 

juhasi2

 

 

Alexander Stubb

 

 

 

 

juhasi3

 

 

Timo Soini

 

 

 

 

juhasi4

 

 

Antti Rinne

 

 

 

 

Keskustelun ydintä oli, kun Juha Sipilä totesi Suomen huonon taloustilanteen keskeiseksi syyksi yleisen apatian.

 

 

Olen Sipilän kanssa täsmälleen samaa mieltä ja olen päätynyt samaan analyysiin jo kauan sitten.

 

 

Talous on tietysti numeroita, mutta numeroiden takana on paljon inhimillistä toimintaa ja erilaisia päätöksiä.

 

 

On luonnollista, että jos taloudellisia päätöksiä tekevät ei luota maan poliittiseen johtoon, niin päädytään juuri siihen surkeuteen, joka Suomessa nyt vallitsee.

 

 

Yleinen apatia on seurausta johtajuuden puutteesta ja juuri siitä Suomessa on nyt kohta neljä vuotta saatu kärsiä – maallamme ei ole ollut Johtajaa.

 

 

Juha Sipilä osoitti eilisessä televisiokeskustelussa selkeää johtajuutta.

 

Sipilän johtajuus pohjaa liike-elämässä hankittuun kokemukseen ja olen aina todennut, että liike-elämässä pärjänneitä pitäisi saada paljon nykyistä enemmän poliittisiksi päättäjiksi.

 

 

Ensi sunnuntaina suomalaisilla on suuri mahdollisuus poistaa Suomea vaivaava johtajuuden puute ja siitä seurannut yleinen apatia:

Juha Sipilä tiimeineen vaalivoittajaksi!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Suomea vaivaa johtajuuden puute, Suomea vaivaa yleinen apatia, johtajuuden puute, apatia, Juha Sipilä, Alexander Stubb, Timo Soini, Antti Rinne,

"Työpaikka on parasta sosiaalipolitiikkaa"

Torstai 16.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Keskustan kansanedustajaehdokas Juha Kuisma järjesti eilen eli keskiviikkona 15.4.2015 Tampereen Vanhalla Kirjastotalolla tilaisuuden, jossa hän käsitteli varsin syvällisesti asioita, jotka pirkanmaalaisten pitäisi huomioida äänestyspäätöstä tehdessään.

 

Olin läsnä pienimuotoisessa, mutta hyvin antoisassa tilaisuudessa.

 

 

kuismaj1

 

 

Läsnäolijat osallistuivat Kuisman virittämään keskusteluun mielellään ja hyvin aktiivisesti.

 

Kirjasin esiintulleita ajatuksia ja tässäpä niitä muutamia; on huomattava, että en kirjannut erikseen Juha Kuisman ja läsnäolleiden ajatuksia, vaan tässä ranskalaisin viivoin kirjaamani ajatukset ovat seminaarissa eri henkilöiden ideoimia:

 

 

  • jotta on työpaikkoja, pitää olla yrityksiä
  • yrittäjyyttä pitää arvostaa
  • emme hyödynnä uusiutuvia luonnonvaroja, mutta samaan aikaan annamme Suomen velkaantua
  • biotalous ja sen esilläpito on yksi Keskustan kärkihankkeista

 

 

 

 

 

kuismaj2

 

 

Kansanedustajaehdokas Juha Kuisma käsitteli maakuntien ja erityisesti Pirkanmaan liikenneolosuhteita sekä maakunnan logistiikka-asioita perusteellisesti.

 

 

Tässä joitain kyseiseen aihepiiriin kuuluvia ajatuksia, joita käsittelimme:

 

 

  • VT3 on maakunnan tärkein tiehanke, mutta ei pidä unohtaa myöskään VT9 eli Turusta Tampereen kautta aina Joensuuhun saakka kulkevaa maamme valtaväylää
  • Pohjanmaan radan oikaisu Tampere-Pirkkalan lentoaseman kautta on tärkeä hanke, sillä nyt esim. erilaiset ”myrkkyjunat” joutuvat kulkemaan Tampereen ydinkeskustan läpi
  • Tampere-Pirkkalan –lentoaseman pitää toimia, sillä se tuo hyvinvointia Lempäälän Lastusiin, Kylmäkosken Taipaleenkylään ja Virtain Liedenpohjaankin
  • Keskustalla on nyky-Tampereen päättäjiä fiksumpia esityksiä Tampereen kehittämiseksi

 

 

 

 

kuismaj3

 

 

Juha Kuisman ”pienoisseminaarissa” tuli esille vielä mm. seuraavaa:

 

 

  • saako Tampere koskaan ratikkaa?
  • Pisara-radalle kävi kuten kävi – Kokoomuksen kansanedustajat maakunnista tekivät kapinan ja hanke kuopattiin
  • Tampere alaspainaa kaikkia muita Pirkanmaan kuntia ja se luo epäluuloja Tamperetta kohtaan kaikilla asialohkoilla
  • Tampereen hämäräpuuhat pitäisi ”räjäyttää” hajalle
  • Rauno Saaren aikoinaan johtamassa kuntauudistuksen taustatyössä syntyi näkymätöntä luottamusta Tampereen ja sen ympäryskuntien välillä, mutta sitä ei ehditty hyödyntämään
  • Tampereen kaupunkiseudun hellimä MAL-kuvio on äärettömän epädemokraattinen yritelmä
  • Tampere sekä seutuhallinto päättävät ja Tampereen kehyskunnat joutuvat asian hyväksymään

 

 

 

Kuisma aloitti pienoisseminaarinsa otsikossa kerrotulla totuudella; siinä on vinha perä!

 

 

Kiitokset kansanedustajaehdokas Juha Kuismalle pienoisseminaarin järjestämisestä ja sen annista.

 

 

Kiitokset myös siitä lupauksestasi, että tulet järjestämään vastaavia tilaisuuksia sen jälkeen, kun Sinut valitaan kansanedustajaksi - me tulemme muistamaan lupauksesi!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Juha Kuisma, Keskustan Juha Kuisma, ympäristökirjailija Juha Kuisma, kansanedustajaehdokas Juha Kuisma,

Kännykällä äänestyskopissa kuvattu vaalilippu, jossa on numero, on aina rikosepäilyn paikka

Keskiviikko 15.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Facebookissa on nähty äänestyskopissa otettuja kuvia, joissa on äänestyslippuun kirjoitettuna jonkun ehdokkaan ehdokasnumero.

 

 

Kannatan viranomaisten tulkintaa, että kyseessä on vaalirikos.

 

 

Vaalirikoksen kriteerit täyttyvät, sillä kuvan jakanutta voidaan perustellusti epäillä vastaanottaneen siltä ehdokkaalta korvausta, jonka numero ilmenee äänestyskopissa otetusta kuvasta!

 

 

Kuinka paljon ”numerollista” äänestyslippuaan kuvanneita ja kuvaansa julkisuudessa levittäneiden lisäksi on niitä, jotka näyttävät kuvaansa vain sille ehdokkaalle, jolta ovat saamassa maksun?

 

 

Kyse on aina siis viitteistä, että kyseinen ehdokas on syyllistynyt äänten ostamiseen ja että maksava ehdokas tarvitsee todisteen, jotta voi maksaa häntä äänestäneelle kansalaiselle.

 

 

Pidän valitettavana, että eräät tuntemani eduskuntavaaliehdokkaat ovat nyt ainakin moraalisten rikosepäilyjen kohteena, sillä heitä äänestäneet ovat tyhmyyksissään levitelleet julkisuudessa omasta äänestyslipustaan ottamiaan kuvia, joissa on tuntemani ehdokkaan numero!

Ei ole kunniaksi ehdokkaalle, jos julkisuudessa kiittää häntä äänestänyttä ja äänestyslipustaan ottamaansa kuvaa julkisuudessa levitellyttä äänestäjää - epäilykset laittomuuksista elävät!

 

 

Selvennyksenä totean, että en ole havainnut keskustalaisten ehdokkaiden tai heidän äänestäjiensä syyllistyneen tässä kuvattuun rikolliseen menettelyyn.

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: äänestyslippu, äänestyslipun kuvaaminen on rikollista, äänestyslipun kuvaaminen on aina rikos, vaalirikos,

On aika istuttaa "pussiperunat"!

Tiistai 14.4.2015 - -Esko Erkkilä-

On auttamattomasti ”myöhäjunassa” jos vasta nyt alkaa toimimaan, jotta saisi juhannusperunat omasta maasta.

 

 

Meillä tähtäys on juhannusperunoissa ja sen vuoksi olemme laittaneet varhaisperunat idätykseen jo maaliskuun puolella ja saimme hyvin itäneet varhaisperunoiden siemenperunat esikasvatukseen toissapäivänä.

 

 

 

 

varhais1

 

 

Meillä varhaisperunalajikkeita ovat mustissa laatikoissa näkyvät Siikli (vasemmalla) ja Timo (oikealla) – muovivadissa on Rosamundaa.

 

 

 

 

varhais2

 

 

Kasvualustana käytämme kasvuturpeen ja tavallisen karkeahkon soran sekoitusta.

 

Puolet 85 litran kasvuturvesäkin sisällöstä ja muovisangollinen soraa muodostavat ihanteellisen mixin kasvualustaksi.

 

 

 

 

varhais3

 

 

Siemenperunat ladotaan styroxlaatikoihin ja sitten vaan kerros kasvuturpeen sekä soran sekoitusta päälle!

 

 

 

 

varhais4

 

 

Kokemus on osoittanut, että lasiveranta on oikea paikka perunoiden esikasvatukselle.

Tämä kuva on kuvattu lasiverannan ulkopuolelta!

 

 

 

 

varhais5

 

 

Kunnollinen kastelu sekä harso laatikoiden päälle ja sitten vaan kasvux!

 

 

 

Perunat ehtivät kasvattamaan vähintään kymmensenttiset taimet Vapunpäivään mennessä ja silloin ne istutetaan lopulliselle kasvupaikalleen avomaalle.

 

 

Istuttaminen ja siihen liittyvät viljelytoimenpiteet ovatkin sitten toisen jutun aihe!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: varhaisperunat, pussiperunat, perunoiden esikasvatus, Siikli, Timo, Rosamunda,

Mikko Alatalolla "on silmää" valita vaalikampanjansa vauhdittajat!

Maanantai 13.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Mikko Alatalo pyrkii neljännelle kaudelleen eduskuntaan.

 

 

Mikolla on kaikki mahdollisuudet onnistua, sillä hän vakuuttanut pirkanmaalaiset olemalla koko maakunnan kansanedustaja.

 

 

Mikko tekee parhaillaan näyttävää vaalikampanjaa, jotta hänen itselleen asettamansa tavoite täyttyy.

 

 

Näyttävä askel Mikon vaalikampanjassa oli 9.4.2015, kun tangokuningatar Maria Tyyster esiintyi kahdessakin Mikko Alatalon vaalitilaisuudessa Tampereella.

 

 

Pääsin paikalle ensimmäiseen tilaisuuteen eli Hämeenkadun varrella sijaitsevassa Cafe Siilinkarissa järjestettyyn hienoon kulttuurihetkeen.

 

 

 

 

mt1

 

 

Cafe Siilinkarin edessä oli Mikon roll´up kertomassa, että missä Mikon vaalitilaisuus järjestetään.

 

 

 

 

 

mt2

 

 

Olipa mukava katsella Mikon ilmettä, kun hän sai poseerata ihan kuningattaren kanssa!

 

 

 

 

mt3

 

 

Olen aina ihaillut Mikkoa siitä, että hän valmistautuu perusteellisesti jokaiseen poliittiseen esiintymiseensä.

 

 

Nyt Mikolla ei kuitenkaan ollut tukenaan edes iskusanaliuskaa, kun hän esitti vaalitilaisuutensa poliittisen osuuden.

 

 

Mikko Alatalo muistutti, että Jyrki Kataisen pääministeriyden aikana Kokoomus väitti itseään työväenpuolueeksi, mutta nyt se ei enää edes peittele, että ovat rikkaiden asialla.

 

 

Alatalo toi esiin Kokoomuksen Helsinki-keskeisyyden vaikka maakunnissa pitäisi korjata homekouluja ja panostaa teiden kunnostukseen.

 

 

”Ratikka ei tuo taloudellista kasvua” oli Mikko Alatalon ajankohtaiset terveiset Tampereen päättäjille.

 

 

Mikko tiivisti puheensa poliittisen osuuden, kun hän totesi näin:

 

 

Pirkanmaan puolesta Juha Sipilän tiimissä!

 

 

*****************

 

Mikko esitteli Suomen 25. tangokuningatar Maria Tyyster´n mm. näillä kuvauksilla; upea, kaunis, loistava!

 

 

 

 

 

mt4

 

 
Maria Tyyster on Savitaipaleella syntynyt ja nyt Tampereella asuva kokenut artisti.

 

 

 

 

mt5

 

 

Maria Tyyster on maatalon tytär ja hänellä on kokemusta mm. lehmien lypsämisestä. 

Nyt Marian kotitilalla viljellään vehnää, ohraa ja kauraa.

 

 

 

mt6

 

 

Maria kertoi Cafe Siilinkariin Mikko Alatalon vaalitilaisuuteen tulleille, että hänen mielestään ruuan hinta on tuottajille liian alhainen.

 

 

Jos viljelijät eivät saisi tukia, olisi suomalaisen ruuan tuottaminen mahdotonta, mainitsi tangokuningatar Maria Tyyster.

 

 

 

 

 

mt7

 

 

Ensimmäinen Marian esittämä kappale oli ”Tämä Taivas, Tämä Maa”:

 

 

"Tääl on pelloiksi kuokittu soita
täällä korpia raivattu on
tätä kansaa ei vastukset voita
se on sitkeä taipumaton
aina uudestaan kyntää ja kylvää se maan
pistää pettua leipään jos tarvitaan
kunnes kerran sen uurastus palkkansa saa
sadon kultaisen kantaa maa

Tämä taivas, tämä maa
sillä arvoa on pysyvää
tämä taivas, tämä maa
sukupolvelta toiselle jää"

 

 

mt8

 

 

Toisena kappaleenaan Maria esitti: ”Kun suukko saa siivet”

 

 

 

 

Vielä pari kuvaa Maria Tyyster´stä!

 

 

 

 

mt9

 

 

 

 

 

mt10

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Mikko Alatalo, kansanedustaja Mikko Alatalo, Maria Tyyster, tangokuningatar Maria Tyyster,

Miksi se joka tekee eniten, saa vähiten?

Lauantai 11.4.2015 - -Esko Erkkilä-

MTK-Pirkanmaa järjesti kevätkokouksensa eilen UUK-Instituutin tiloissa Tampereella.

 

Olin mukana kokouksessa – en virallisena kokousedustajana, mutta MTK-Viljakkalan rivijäsenenä.

 

 

 

 

mtk1

 

 

Kokouksen teema oli

 

Miksi se joka tekee eniten, saa vähiten?

 

 

 

 

mtk2

 

 

Kokouksessa maatalouspoliittisen ajankohtaiskatsauksen esitti MTK:n johtokunnan jäsen Pertti Hakanen.

 

 

Mainittakoon, että Pertti Hakanen on MTK:n korkean luottamushenkilöasemansa lisäksi Keskustan puoluehallituksen jäsen ja sen lisäksi hän on Keskustan kansanedustajaehdokkaana Pirkanmaalla.

 

 

 

 

mtk3

 

 

Hakanen esitti dian, josta selviää maatalouden eri tuotantosuuntien kannattavuuden kehittyminen vuodesta 2000 alkaen. Kriteerinä on kannattavuuskertoin.

 

 

Kannattavuuden kehittyminen alaspäin on ollut rajuinta viljanviljelyssä sekä sikataloudessa – molempien tuotannonalojen kannattavuus on suorastaan romahtanut.

Mikä muu ammattiryhmä viljanviljelijöiden ja sikatalouden harjoittajien tapaan suostuisi palkkatasonsa puolittamiseen kahden vuoden aikana?

 

 

mtk4

 

 

MTK:n hallituksen jäsen Pertti Hakanen esitti MTK:n hallitusohjelmatavoitteita mm. näin:

 

 

  • Markkinat saatava kuntoon
    • elintarvikevientiin on panostettava
    • kansallisesti synnytettyjä viennin esteitä pitää poistaa (väylämaksut, vientilupaprosessin mksujen määräytyminen)

  • Byrokratiaa karsittava ja viranomaisten yhteistoimintaa on parannettava
  • Elinkeinon kehittyminen on turvattava
  • Maatalouspolitiikan on vastattava tarpeisiin
  • Ruuantuotanto on tunnustettava osaksi biotaloutta
  • Ruokaketju pitää saada paremmin toimivaksi
    • parempi neuvotteluasema viljelijöille
    • on saatava elintarvikeketjun toimintaa valvova asiamies, jolla on riittävät valtuudet puuttua ruokaketjun epäreiluihin käytäntöihin

  • Eläinsuojelulain uudistus toteutettava elinkeino huomioiden

 

 

 

 

 

mtk5

 

 

Erityisen mielenkiintoinen osio Pertti Hakasen esityksessä oli se, kun hän valotti uuden eläintensuojelulain valmisteluun liittyviä seikkoja, mutta se onkin jo toisen jutun aihe.

 

 

MTK:n jäsenenä on mukava todeta, että etujärjestömme asiat ovat teknisesti hyvässä hoidossa Pirkanmaalla – kiitokset MTK-Pirkanmaan toimihenkilöille ja luottamushenkilöille!

Edunvalvonnassa MTK ei ole onnistunut, mutta syy ei ole MTK:n vaan paljolti niiden poliittisten päättäjien, jotka ovat olleet vallassa viimeiset neljä vuotta!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: MTK, MTK-Pirkanmaa, MTK:n hallituksen jäsen Pertti Hakanen, Keskustan puoluehallituksen jäsen Pertti Hakanen, kansanedustajaehdokas Pertti Hakanen, Keskustan kansanedustajaehdokas Pertti Hakanen, UKK-Instituutti,

« Uudemmat kirjoituksetVanhemmat kirjoitukset »