Yhteystiedot

Esko Erkkilä
Ruokomäenkatu 32
33840 Tampere
050 556 4878

Pikakysely

Mitä pidät uusista kotisivuistamme?

Mökkikansa pitää huomioida kaupunkistrategiassa

Lauantai 3.3.2018 - -Esko Erkkilä-

Ylöjärven uuden kaupunkistrategian valmistelu etenee ja tavoite on, että kaupunginvaltuusto päättää uudesta strategiasta kevään aikana.

 

 

Olin Viljakkala-neuvoston puheenjohtajana paikalla, kun asiasta järjestettiin asukastilaisuus 15.2.2018.

 

 

Nyt on meneillään strategialuonnoksen kommentointivaihe ja se päättyy 11.3.2018.

 

 

Pitää muistaa, että kaupunkistrategia on kaupunginvaltuuston tahtotila kaupungin kehittämisen suunnasta ja keinoista – kaupunkistrategia on tärkein kaupungin toimintaa ohjaava asiakirja.

 

 

Kommentointivaihe on tavallisen kaupunkilaisen tärkeä mahdollisuus vaikuttaa kaupunkistrategiaan ja käytinkin tuota mahdollisuuttani eilen.

 

 

Annoin tunnustusta Ylöjärven kaupungille mm. siitä, että luonnoksessa luvataan huolehtia haja-asutusalueiden kehittämisestä.  Vaikka kyseessä on vain yksi lause, antaa se kaupunkilaisille mahdollisuuden eri tilanteissa muistuttaa virkahenkilöitä kaupunkistrategiaan kirjatusta periaatteesta.

 

 

**********

 

 

Otin kommentissani selkeästi kantaa siihen, että strategialuonnoksessa ei sanallakaan viitata mökkikansan ja yleensäkin Ylöjärvellä vapaa-ajanasunnon omistavien tilanteeseen ja heidän merkitykseensä kaupungin hyvinvoinnille.

 

 

Ylöjärvellä on runsaasti vapaa-ajanasuntoja ja niiden asukkaiden – mökkikansan – merkitys on kiistaton Ylöjärven kaupungille.

 

 

Ylöjärvi hyötyy laajalti myös naapurikunnissa sijaitsevista vapaa-ajanasuntojen asukkaista, sillä Kauppakeskus Elo ja myös muut Elovainion alueella sijaitsevat yritykset saavat merkittävän asiakaspotentiaalin ohiajavasta mökkikansasta.

 

 

Toivon, että kommenttini saa aikaan kaupunkistrategiaan ainakin yhden lauseen verran asiaa vapaa-asunnon omistavien merkityksestä Ylöjärven kaupungille!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Ylöjärvi, Ylöjärven kaupunkistrategia, Ylöjärven kaupungin haja-asutusalueet, Ylöjärven vapaa-ajanasuntoasukkaat, Ylöjärven mökkikansa, Viljakkala-neuvosto,

Kaduilla lunta varastoiville pitää määrätä pysäköintivirhemaksua vastaava maksu

Torstai 1.3.2018 - -Esko Erkkilä-

Kaduilla lunta varastoivat taloyhtiöt ja yritykset hyväksikäyttävät muiden hyväntahtoisuutta, sillä lumen varastointi kaduilla vähentää pysäköintipaikkoja ja vaarantaa kaduilla kulkijoiden turvallisuuden.

Lumikasat pysäköintipaikoilla vähentävät kaupungin saamia pysäköintituloja, joen kyseessä on tulonmenetyksistä kaupungille.

 

 

Lumipyryn jälkeiset pari päivää voi ymmärtää, että kaikkia lumikasoja ei ole vielä ehditty kuljettaa kaduilta lumenkaatopaikoille, sen jälkeen yhteiskunnan pitää ryhtyä toimenpiteisiin.

 

 

Erityisesti keskikaupungilla sijaitsevat taloyhtiöt ja yritykset pitää asettaa tiukan valvonnan ja riittävien taloudellisten seuraamusten piiriin.

 

 

***************

 

 

Tässä pari kuvaa keskikaupungilta; kuvat on otettu maanantaina 26.2.2018 ja silloin edellisestä lumipyrystä oli kulunut aikaa jo kymmenkunta päivää:

 

 

 

IMG_7452.JPG

 

 

Hämeenpuisto 39:n kohdalla lumien poiskuljettaminen on melkein tehty, mutta miksi kadulle on jätetty pieni lumikasa, joka vie ainakin yhden, mutta todennäköisesti kaksikin henkilöauton paikkaa.

 

 

Käsittämätöntä menettelyä!

 

 

 

IMG_7459.JPG

 

 

Hallituskadun ja Kuninkaankadun kulmauksessa Sokoksen sisäänkäynnin kohdalla kadun toisella puolella on todella huolimaton ja välinpitämätön taloyhtiö, sillä valtava lumikasa vie ainakin kaksi parkkiruutua ja sen lisäksi kaventaa jalkakäytävää.

 

 

 

Vaikka lumikasat ovatkin parkkiruutujen paikalla, niin pysäköintivirhemaksun määrääminen ei näissä tapauksissa kuulu pysäköinninvalvonnalle.

 

 

Valvonta kuuluu poliisille ja odotankin poliisilta nopeita toimenpiteitä!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: lumikasat pysäköintiruuduissa, lumikasat kaduilla, lumikasat jalkakäytävillä, Hämeenpuisto 39,

Hippokampukselle pitää antaa töitä, jotta muistisairaus ei iske

Keskiviikko 28.2.2018 - -Esko Erkkilä-

Hippokampukset – latinaksi hippocampus – sijaitsevat korvien lähellä aivoissa ja niillä on tärkeä rooli ihmisen muistitoiminnoissa.

 

 

Hippokampukset ovat yhteydessä toisiinsa aivokaaren välityksellä.

 

 

Alzheimerin tauti on dementiatauti, jossa hippokampus on vaurioitunut.  Kyseessä on rappeumasairaus, joka etenee vaiheittain. Alzheimerin taudissa hippokampuksen solut kuolevat ja hippokampus pienenee.

 

 

 

IMG_7455.JPG

 

 

Yhdistyksemme jäsen, valtiotieteen tohtori, psykologi ja tietokirjailija Reijo Kauppila esitti Eläkeliiton Tampereen yhdistyksen Maanantaitapaamisessa 26.2.2018 mielenkiintoisen esityksen siitä, että miten voimme harjoittaa hippokampustamme ja siten ehkäistä muistisairauttamme.

 

 

Reijo Kauppilan esityksen aihe oli…

 

 

Muistiliikunta

 

 

…ja siinä Kauppilan yhdisti liikunnan hippokampuksen kuntoutukseen.

 

 

Esitykseen liittynyt liikunta oli helppoa, mutta maallikkokin ymmärsi, että se oli riittävää siihen, että hippokampus sai toimintaa.

 

 

 

Liikunta oli käsien ja vartalon yksinkertaisia liikkeitä, mutta kun liikkeet oli yhdistetty erilaisiin omassa mielessä toteutettaviin tehtäviin, niin niiden vaikutus varmasti aktivisoi hippokampusta.

 

 

Tehtävissä päässälaskut olivat keskeisessä roolissa.

 

 

Yksinkertaisimmat päässälaskutehtävät olivat kolmen kertotaulun tekemistä omassa mielessä liikunnan tahdissa.

 

 

Vaikeusastetta nostettiin, kun lähdettiin plussaamaan lukuja kahdesta alkaen siten, että summaa nostettiin aina lopputuloksella; näin 2 + 2 = 4, 4 + 4 = 8, 8 + 8 = 16, 16 + 16 = 32, 32 + 32 = 64. Kannattaa kokeilla ja huomata, että varsin nopeasti päästään isoihin lukuihin!

 

 

Reijo Kauppila totesi ennen esitystään, että kyseessä on maailman ensiesitys ja sen vuoksi en avaakaan esityksen sisältöä tämän laajemmin, vaan annan Reijo Kauppilan tulla kertomaan Teille kehittämästään muistin ja liikunnan yhdistävästä keinosta, joka pitää hippokampuksemme mahdollisimman pitkään hyvässä kunnossa!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Hippokampus, hippocampus. muistisairaus, muistisairaudet, Alzheimerin tauti,

Valitettavaa, että Tampereen kaupunginvaltuutetut eivät tunne päätöksentekojärjestelmää

Tiistai 27.2.2018 - -Esko Erkkilä-

Kaupunginvaltuutetun vaikuttamiskeinoihin kuuluu valtuustoaloitteiden tekeminen.

 

 

Valtuustoaloitteet ovat monesti propagandan tekovälineitä ja tämä suuntaus näyttää voimistuvan.

 

 

Otan esimerkiksi tammikuun kaupunginvaltuustonkokouksessa jätetyn valtuustoaloitteen, jonka ensimmäinen allekirjoittaja oli perussuomalaisten Lassi Kaleva.  Monessa asiassa arvostan aloitteentekijää, mutta nyt ihmettelen, että hän ei näytä tuntevan Tampereen kaupungin päätöksentekojärjestelmää.

 

 

Toki saattaa tunteakin, mutta se progandanteko!

 

 

 

*********************

 

 

 

Kaupunginvaltuustolle jätetyssä aloitteessa esitetään, että kaupungille hankittaisiin kaksi tiekarhua ja niiden käyttäjiksi rekrytoitaisiin neljä uutta työntekijää!

 

 

Aloitteessa esitetty asia saattaa juuri nyt olla ajankohtainen, mutta kevään edetessä nopeasti ohimenevä.

 

 

Missään tapauksessa tiekarhujen hankinta ei kuulu kaupunginvaltuuston päätettäviin asioihin ja se ei kuulu myöskään kaupunginhallituksen työsarkaan.

 

 

Tiekarhujen hankinta – jos se ylipäätään olisi tarpeellista – kuuluu Tampereen Infra Liikelaitoksen vastuulle.

 

 

Toki pitää muistaa, että Tampereen kaupungin alue on katujen kunnossapidon ja siten mm. aurauksen osalta jaettu kymmeneen alueeseen ja kolmen alueen osalta kunnossapitovastuu on ulkoistettu – miten Tampereen kaupungille harhakuvitelmissaan liitelevät aloitteen allekirjoittajat hoitaisivat ”tiekarhuillaan” ulkopuolisille annetut alueet?

 

 

Mutta niistä tiekarhujen hankinnasta:

 

 

Niiden hankinta kuuluu yksiselitteisesti Tampereen Infra Liikelaitokselle ja päätös mahdollisesta hankinnasta tapahtuu Infran johtokunnassa.

 

 

Tiekarhuja valmistaa Kiteellä toimiva Veekmas Oy, joka on Pohjoismaiden ainoa tiekarhujen valmistaja.  Yhden tiekarhun hinta liikkuu varustetasosta riippuen 350.000 – 380.000 euron tietämillä.

 

 

Tunnen Tampereen Infra Liikelaitoksen investointitason, sillä olin johtokunnan varapuheenjohtaja vuosina 2009 – 2012 ja johtokunnan jäsen 2013 – 2017. Investointitaso liikkui menneinä vuosina tasolla miljoona euroa eli vain joinain vuosina muutaman kuukauden ajan tarvittava tiekarhu veisi Infran vuosi-investointimahdollisuuksista kolmanneksen!

 

 

Ei ole järkevä investointi!

 

 

Oma ja hyvin hupaisa vaatimus on neljän uuden henkilön palkkaaminen tiekarhun kuljettajiksi!

 

 

Hupaisa se on ainakin sen kaupunginvaltuutetun osalta, joka on vaatimassa Tampereen kaupungin henkilöstömäärän vähentämistä 10 prosentilla, mutta aloitteen allekirjoittaessaan esittää neljän uuden henkilön palkkaamista.

 

 **************

 

On valitettavaa, että tämänkin valtuustoaloitteen käsitteleminen Tampereen kaupungin organisaatiossa maksaa ainakin 10.000 euroa!

 

 

Lohdutukseksi se, että tämä ei ole ainoa pöhlö valtuustoaloite, joka Tampereen kaupunginvaltuustossa on tehty ja tehdään tänäkin vuonna!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: tiekarhu, Veekmas Oy, valtuustoaloite, valtuustoaloite propagandanteossa,

Suomeen tarvitaan ruokavaltuutettu!

Maanantai 26.2.2018 - -Esko Erkkilä-

Elintarvikeketjun toimivuus paranee ja kaupan ylivaltaa saadaan suitsittua, jos maa- ja metsätalousministeri Jari Lepän asettaman työryhmän tahto toteutuu.

 

 

Työryhmä esittää, että Suomeen asetetaan ruokavaltuutettu 1.1.2019 alkaen.

 

 

Ruokavaltuutetun tehtävänä olisi parantaa alkutuottajien ja kuluttajien asemaa elintarvikeketjussa.

 

 

On luonnollista, että elintarvikekauppaa edustava Päivittäistavarayhdistys PTY sekä Matkailu- ja ravintolapalvelut MaRa vastustavat ruokavaltuutetun asettamista.

 

 

Suurta ihmetystä puolestaan aiheuttaa se, että myös Elintarviketeollisuusliitto ETL vastustaa ruokavaltuutetun asettamista.

 

 

Osoittaako Elintarviketeollisuusliiton vastustus sen pelkoa kaupan keskusliikkeiden edessä?

 

 

Ruokavaltuutetun rooli tulee mielestäni ensisijaisesti ja viimekädessä olemaan kuluttajien edustaja, sillä sen keskeinen tehtävä on valvoa elintarvikeketjussa kuluttajan etua.

 

 

Merkittömien tuotteiden eli privat label-tuotteiden lisääntyminen kaikissa päivittäistavarakaupan ketjuissa, halpuuttaminen ja halpuuttamisen tuloksena tuotepuutteet päivittäistavarakaupan hyllyiltä ovat asioita, joihin ruokavaltuutetun tulee puuttua.  Kaupan ylivalta – jopa mielivalta – sopimussuhteissa ei täytä niitä kriteerejä, joita yritysten välillä muilla aloilla vallitsee.

 

 

Jos ja kun hallitus päättää ruokavaltuutetun asettamisesta, on mielenkiintoista seurata, että kuka tehtävään valitaan.

 

 

Kannatan ruokavaltuutetun asettamista ja jään mielenkiinnolla odottamaan, että kuka ”suuriin saappaisiin” valitaan!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Suomeen tarvitaan ruokavaltuutettu, ruokavaltuutettu, Päivittäistavarayhdistys PTY, Matkailu- ja ravintolapalvelut MaRa, Elintarviketeollisuusliitto ETL, Jari Leppä, maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä, halpuuttaminen, private label,

Valtiovarainministeri odotti tavallisen kansan joukossa kolme tuntia!

Sunnuntai 25.2.2018 - -Esko Erkkilä-

Vietimme eilen Viron 100-vuotisjuhlia.

 

 

Olen vieraillut Virossa kymmeniä kertoja ja eräs mielenkiintoisimmista on se matka, jolla sain olla mukana jo Neuvostoliiton aikana.

 

 

Matka tapahtui joskus 1980-luvun alkuvaiheen tietämillä.

 

 

Suomen valtiovarainministerinä oli silloin Ahti Pekkala, joka oli mukana samalla laivamatkalla vaimonsa Liisan kanssa.

 

 

Viro eli synkkää Neuvostoliiton miehitysvallan aikaa ja Puna-armeijan sotilaat vartioivat Tallinnassa rynnäkkökivääreillä varustettuina Geog Ots-laivaa, jotta mitään odottamatonta ei päässyt tapahtumaan.

 

 

Pelotti.

 

 

Ahti Pekkala oli ”istuva” valtiovarainministeri, mutta tällöin hän oli liikkeellä siviilimiehenä ja taisi olla matkassa Haapaveden kansantanhuryhmän jäsenenä.

 

 

Jonotimme Tallinnan satamassa kolme tuntia pääsyä tullitarkastukseen ja seurasin, kun valtiovarainministeri Pekkala seurueineen jonotti viereisellä kaistalla pääsyä tullitarkastukseen.

 

 

Oli ihailtavaa seurata, että miten valtiovarainministeri suhtautui samaan kohtaloon kuin me eli kolmen tunnin jonottamiseen tullitarkastusta odottamassa.

 

 

 

*******************

 

 

Nykyään saamme kulkea Viron tullin läpi Tallinnassa kävelyvauhtia, mutta on hyvä muistaa, että Neuvostomiehityksen aikana tilanne oli tyystin toinen!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Tulli Tallinnassa, Tallinnan tulli, Georg Ots, Viron neuvostomiehitys, Ahti Pekkala, valtiovarainministeri Ahti Pekkala, tanhuryhmä,

Viro 100 vuotta

Lauantai 24.2.2018 - -Esko Erkkilä-

Viro juhlii tänään sataa itsenäisyyden vuottaan ja toivottelen Virolle parhainta menestystä jatkossakin.

 

 

Viro on ollut minulle tärkeä jo niistä ajoista alkaen, jolloin se oli Neuvostoliiton miehittämä.

 

 

Virolaiset kylpylät ovat vuosien kuluessa tulleet tutuiksi ja laskeskelimme Rouvan kanssa, että olemme viettäneet kylpyläviikkoja ainakin seuraavissa kylpylöissä:

 

  • Viimsi Spa kaksikin kertaa viikon kylpylämatka
  • Fra Mare Thalasso Spa Haapsalussa myös kaksi kertaa viikon kylpylämatkaa
  • Laulasmaa Spa ennen kylpylän konkurssia; nyt uusi matka kiinnostaa
  • Spa Hotel Ryytli Saarenmaalla
  • Spa Hotel Meri Saarenmaalla
  • Gran Rose Saarenmaallla
  • Tervis Pärnussa
  • Tervise Paradis Pärnussa
  • Viking Pärnussa
  • Puistotalo Pärnussa

 

 

Listaus saattaa olla puutteellinen, mutta jo se merkitsee, että olen vuosien varrella viettänyt virolaisissa kylpylöissä 12 viikon mittaista jaksoa ja nauttinut virolaiskylpylöiden tarjoamista palveluksista.

 

 

Tässä lisää virolaisista kylpylöitä ja hotelleja, joissa olen saanut vierailla lyhyempiä jaksoja:

 

  • Toila Spa, Itä-Viron maakunnassa
  • Meresuu Narvassa, useitakin kertoja
  • Aqua Spa Rakveressä, useitakin kertoja
  • Kalev Tallinnassa
  • Nordic Forum Tallinnassa, useitakin kertoja
  • Viru Tallinnassa, monesti jo Neuvostoliiton ajoista alkaen
  • Olympia Tallinnassa, monesti jo Neuvostoliiton aikana
  • Kungla Tallinnassa (hävinnyt historian roskatynnyreihin)
  • useita muita Tallinnan hotelleja

 

 

Työelämässä sain tehdä tiivistä yhteistyötä mm. tarttolaisen myllyn eli silloiselta nimeltään Tartu Veskin, nykyiseltä nimeltään Tartu Mill AS, kanssa.

 

 

Parhaimmat ja mielenkiintoisimmat Viro-kokemukseni liittyvät niiden asiakasmatkojen ja asiakkaiden palkintomatkojen junailuun, jotka Neuvostoliiton aikana suuntautuivat Tallinnaan.

 

 

Ensi kesän ohjelmassani on käydä Virossa ainakin Tyrin Kukkamarkkinoilla toukokuussa ja Viron läpikulkumatkalla Riikaan heinäkuussa.

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Viro 100 vuotta, Saarenmaa, Pärnu, Itä-Virumaa, Tartu Veski, Tartu Mill AS,

Ovatko eläkeläiset ja ilman tietokonetta olevat unohdettu yhdenvertaisuudessa?

Perjantai 23.2.2018 - -Esko Erkkilä-

Osallistuin eilen seminaariin, jossa pohdittiin kansalaisten yhdenvertaisuuteen liittyviä kysymyksiä.

 

 

 

IMG_7383.JPG

 

 

Seminaari toteutettiin työpajatyyppisenä ja sen järjestäjätahoina olivat Kuntaliitto, Oikeusministeriö sekä Tampereen kaupunki.

 

 

Kyseessä oli pienimuotoinen seminaari, sillä osanottajia oli alustajien lisäksi vain kymmenkunta.

 

 

Yhdenvertaisuus on tärkeä asia, mutta tämäkin tilaisuus osoitti, että yhdenvertaisuusasioita pohdiskelee omalla pienellä hiekkalaatikollaan vain kaupungin viranhaltijat, sillä olin mukana ainoana Vanhusneuvoston edustajana ja toisena ”tavallisena kansalaisena” mukana oli eräs Vammaisneuvoston jäsen.

 

 

 

IMG_7385.JPG

 

 

Yhdenvertaisuus käsitetään yleensä vain sukupuolisen suuntautumisen ja vammaisuuden näkökulmasta ja ainakin SETA pitää huolen, että sukupuolista suuntautumista pidetään voimallisesti esillä.

 

 

******************

 

 

Toki myös ikäkysymykset otetaan esille, kun teoriatasolla pohdiskellaan yhdenvertaisuutta, mutta tositilanteessa ikäihmisten asema jää tässäkin asiassa sivutekijäksi.

 

 

*****************

 

 

Yhdenvertaisuusongelmaksi ei pääse edes teoriatasolla niiden henkilöiden asema ja vaikutusmahdollisuudet, joilla ei ole käytössään tietokonetta.

 

 

Tampereella on 70.000 sellaista henkilöä, joilla ei ole tietokonetta.

 

 

Tätä taustaa vasten on vähintään eriskummallista, että Tampereen kaupunki nojaa päätösvalmistelussaan yhä enenevässä määrin sellaisiin asukaskyselyihin, joihin pitää vastata tietokoneella.

 

 

Muistan hyvin ja kerroin sen myös eilisessä seminaarissa, kun kolme Tampereen kaupungin palkollista esitteli Peltolammin koululla oppilaiden vanhemmille lähetetyn nettikyselyn tuloksia, mutta ”unohtivat” mainita, että kyselyyn vastasi 24 vanhempaa!

 

 

On naurettavaa, että virkahenkilöt esittelevät totena nettikyselyn tuloksia, kun kyselyyn on saatu monisataisen oppilasjoukon vanhemmilta 24 vastausta!

 

 

Kysyn juttuni otsikossa, että onko yhdenvertaisuudessa unohdettu ilman tietokonetta olevat tamperelaiset – toivon, että Sinä Arvoisa Lukijani vastaat kysymykseeni!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: eläkeläiset ja yhdenvertaisuus, ilman tietokonetta, ilman tietokonetta olevat ja yhdenvertaisuus, Peltolammin koulu, Tampereen kaupungin nettikyselyt,

S-ryhmän halpuuttamiskampanja on alkanut näkymään tuotepuutteina S-liikkeiden hyllyillä ja pakastealtailla

Torstai 22.2.2018 - -Esko Erkkilä-

HKScan Oyj:n Rauman broilertehtaalla on ollut tuotannollisia ongelmia ja sen vuoksi yhtiön broilertuotteiden toimituksissa on ollut vaikeuksia.

 

 

Tuntuu, että suurimmat tuotepuutokset ovat tulleet ilmi S-ryhmän kaupoissa.

 

 

Ymmärrän asian siten, että S-ryhmän kauppoihin kohdistuneet suurimmat ongelmat liittyvät S-ryhmän yhä jatkuvaan halpuuttamiskampanjaan.

 

 

Otaksun, että S-ryhmä on halpuuttamisinnossaan kohdistanut suurimmat agressionsa markkinajohtaja HKScan´n markkinointiyhtiö HKScan Finland osakeyhtiöön eli on pyrkinyt tuhoamaan tavarantoimittajan terveen katerakenteen.

 

 

Tässä ehkä syy siihen, että tavarapuutteet ovat suurimmat S-ryhmässä!

 

 

 

***************************

 

 

 

Olen perhekuntani kanssa tottunut käyttämään jano- ja ruokajuomana Olvin KevytOlo Pohjoisen karpalo-kivennäisvettä.

 

 

 

IMG_7380.JPG

 

 

Tuotetta sai lähi-Prismastamme Tampereen Koivistonkylästä, mutta viime vuoden lopulta alkaen tätä tuotetta ei ole saanut Koivistonkylän Prismasta.

 

 

Poikkesin eilen Koivistonkylän Prismassa ja ilahduin, kun haluamaani kivennäisvettä oli saatavilla kuusi pullollista!

 

 

Ennakoin, että mielijuomani saatavuusongelmat varmaan jatkuvat ja pyysinkin juomaosaston hoitajaa paikalle.

 

 

Pitkällisten selvittelyjen jälkeen ilmeni, että kyseistä mielijuomaani on varastossa vielä 12 pulloa ja oli luonnollista, että halusin ostaa ne kaikki eli yhteensä 18 pullollista.

 

 

Juomaosaston hoitaja kertoi, että heillä on jatkuvasti tilauksessa Olvin KevytOlo Pohjoisen karpalo-kivennäisvettä, mutta he saavat sitä vai kuusi pulloa viikkokuormassa.

 

 

Koivistonkylän Prismassa on kyllä tarjolla kaikenmaailman privat label-juomia, mutta minulle kelpaa ainoastaan kunnollinen kotimaisen valmistajan merkkituote.

 

 

Epäilen, että myös Olvilla kysyntä ylittää tuotantomahdollisuudet ja sen vuoksi myös siellä valitaan ne asiakkaat, joille puutostuotteita toimitetaan.

 

 

*****************

 

 

On luonnollista, että ongelmatilanteissa tavarantoimittaja asettaa asiakasryhmät siihen järjestykseen, joka on asiakkaiden yhteistyökyky tavarantoimittajan kanssa. 

Olen melkoisen varma, että tavarantoimittajat eivät pidä halpuuttamiskiimaista S-ryhmää tällä hetkellä kovinkaan yhteistyöhön kannustavana kumppanina ja sen vuoksi S-ryhmän hyllytilat alkavat olla perin aukkoisia!

 

 

Asiakkaidenkin kannalta halpuuttaminen alkaa tuomaan suuria ongelmia!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

2 kommenttia . Avainsanat: halpuuttaminen, halpuuttamiskiimainen, halpuuttamiskiimainen S-ryhmä, halpuuttaminen alkaa ilmetä tavaransaantiongelmina, tavaransaantiongelmat, S-ryhmän tavaransaantiongelmat, HKScan Oyj, Olvi, Olvin KevytOlo, Olvin KevytOlo Pohjoisen karpalo-juoma

Anna mun kaikki kestää!

Keskiviikko 21.2.2018 - -Esko Erkkilä-

Sain muutama päivä sitten vihiä, että joku koiranomistaja on pyytänyt Tampereen kaupunkia korvaamaan, kun korvauksen esittäjän koira on liukastunut kadulla ja liukastumisesta on aiheutunut eläinlääkärikuluja yli tuhat euroa!

 

 

Luulin, että kyseessä on urbaanilegenda, mutta…

 

 

 

IMG_7377.JPG

 

 

…eilen ilmestyneessä Aamulehdessä kerrottiin, että urbaanilegendaksi luulemassani jutussa on perää!

 

 

 

Korvauksen epäämispäätöksen on tehnyt rakennuttajajohtaja Milko Tietäväinen, jonka tunnen Tampereen Infra Liikelaitoksen entisenä johtokunnanjäsenenä hyvin.

 

 

Arvostan Milkon päätöstä ja olisikin ollut kummallista, jos Tampereen kaupunki joutuisi korvaamaan epämääräisten koiranrakkien liukastelut!

 

 

Etsiskelin kyseistä käsittelykohtaa Tampereen yhdyskuntalautakunnan ja Tampereen Infra Liikelaitoksen johtokunnan päätöksistä, mutta en löytänyt.

 

 

Aamulehden mukaan päätöksen perusteluissa todetaan mm. se, että järjestyslain mukaan koiranomistajan tai haltijan on pidettävä taajamassa kytkettynä.

 

 

Lisäksi perusteluissa todetaan, että koiranomistaja vastaa lemmikistään ja huolehtii siitä, että koira on omistajansa tai haltijansa valvonnassa.

 

 

Oikea päätös!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: urbaanilegenda, kaupunkilaislegenda, koiran liukastuminen, koirien kiinnipitäminen,

"Se on miehellä, kun puukko vie!"

Tiistai 20.2.2018 - -Esko Erkkilä-

Tilastokeskus on julkistanut uusimmat tilastonsa ja työllisyysasteen kehittymisen kannalta luvut ovat mainiot.

 

 

Tilastokeskuksen aineiston pohjalta voidaan vertailla Kataisen-Stubb´n hallituksen onnistumisia työllisyysasteen kehittymisen osalta niitä Sipilän hallituksen onnistumiseen.

 

 

Molempien hallitusten tavoitteena oli hallituskautensa lopuksi päästä 72 %:n työllisyysasteeseen.

 

 

Kataisen-Stubb´n hallituksen osalta lähtötilanne 16.2.2011 oli 68,5 %, mutta kun Kataisen ja Stubb´n hallitukset epäonnistuivat tehtävissään surkeasti, oli Sipilän hallituksen lähtötilanne 1.6.2015 todella haastava eli 68,0 %.

 

 

 

 

 

Sipilän hallituksella on aikaa vielä 15 kuukautta saada maan talous hyvään kuntoon ja työllisyysasteen kehittymisen osalta ollaan askelmerkeissä eli 72 %:n työllisyysaste on täysin mahdollista saavuttaa.

 

 

Kataisen-Stubb:n hallituksen sohlaajina olivat Kokoomus, SDP, Vasemmistoliitto, Vihreät ja Kristillisdemokraaatit – vieläkö joku heitä kaipailee yhteiseen hallitusvastuuseen?

 

 

 

Juha Sipilällä oli pelisilmää, kun valitsi Keskustan hallituskumppaneiksi vain Kokoomuksen ja Perussuomalaiset – pelisilmää hänellä oli myös siinä, kun Perussuomalaisten hajaantuessa piti Siniset hallitusvastuussa.

 

 

 

 	Juha Sipilän uunituore vaalipaita. Kuva: Jari Laukkanen

 

 

Vain harva uskoi ennen eduskuntavaaleja, että Keskusta saa Suomen kuntoon, mutta niin kuitenkin on tapahtumassa.

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Se on miehellä kun puukko vie, Kataisen-Stubb´n hallitus, Sipilän hallitus, työllisyysaste, Sipilän hallituksen työllisyysastetavoite, Suomi kuntoon,

Työterveyshuollon piiristä tipahtaminen tuo suuria ongelmia

Lauantai 17.2.2018 - -Esko Erkkilä-

Suomessa työterveyshuolto on korkealla tasolla ja sen vuoksi eläköityminen onkin suuri menetys siinä vaiheessa, kun henkilö siirtyy eläkkeelle.

 

 

Tapaukseni on elävä esimerkki, kun työterveyshuollon palvelut loppuvat kertaheitolla.

 

 

 

Putosin halkopinon päältä ennen joulua vuonna 2015 ja diagnoosina oli olkapään kiertäjäkalvosimen repeytymä eli ”rotator cuff-repeämä”.

 

 

 

Jos olisin ollut vielä työelämässä, niin olisin päässyt leikkaukseen välittömästi, mutta eläkeläisenä sain odottaa ”lakisääteiset” kuusi kuukautta ennen kuin pääsin hoitoon.

 

 

 

Jokapäiväisistä tuskista ja täydellisestä oikean käden invaliditeetista huolimatta halusin katsoa, että miten julkinen terveydenhuolto hoitaa asian.

 

 

Huonosti hoiti!

 

 

Pääsin leikkaukseen tasan kuuden kuukauden kuluttua tapaturmasta ja leikkauksen suorittanut ortopedia osasi asiansa.

 

 

Leikkaus tehtiin tähystysleikkauksena ja sen suorittamiseen kului aikaa kolme tnntia.

 

 

Kolmesta tunnista kaksi tuntia kului niiden arpikudosten siivoamiseen, jotka olivat syntyneet kuuden kuukauden aikana ja varsinainen leikkaus vei aikaa vain tunnin!

 

 

Leikkaus ei onnistunut hyvin, sillä vielä nytkään en pysty makaamaan oikealla kyljelläni ja esimerkiksi pyykkien kuivumaan laittaminen pyykkinarulle ei onnistu, sillä en saa oikeaa kättäni nousemaan tarpeeksi korkealla.

 

 

Kättely alkaa jo nyt onnistumaan, mutta vei pitkään, että kätellessäni piti vasemmalla kädellä tukea oikeaa kättä, jotta kättely onnistui.

 

 

Odotan suurilla odotuksilla, että sote-uudistus saataisiin aikaiseksi, sillä silloin minä ja kohtalotoverini voisivat valita heti tapaturman jälkeen sellaisen hoitajatahon, joka olisi halukas ja valmis hoitamaan myös sellaiset tapaukset, joiden kohteeksi jouduin joulukuussa 2015!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Työterveyshuollon piiristä tipahtaminen tuo suuria ongelmia, työterveyshuolto, kiertäjäkalvosimen repeytymä, rotator cuff-repeämä,

Ylöjärvi - Hyvässä kunnossa!

Perjantai 16.2.2018 - -Esko Erkkilä-

Olen eilen ja toissapäivänä saanut kiinteästi seurata Ylöjärven kaupungin strategialuonnoksen laatimista vuoteen 2024 saakka.

 

 

”Kiinteästi seuraamiseni” liittyy siihen, että toimin Ylöjärven kaupungissa Viljakkala-neuvoston puheenjohtajana – olen Viljakkala-neuvoston jäsen Vipu Viljakkala ry:n ehdottamana eli olen vailla poliittisia rasituksia.

 

 

Vuosien saatossa olen saanut seurata lukemattomia strategioiden laatimisia yritys- sekä kuntapuolella ja voin jo nyt todeta, että meneillään oleva Ylöjärven kaupungin strategia-asiakirja on prosessiltaan ja ilmeisesti myös lopputulokseltaan paras!

 

 

Ylöjärven kaupungin strategialuonnos on nyt hieman kaksikymmensivuinen ja sen viimeisin versio on Ylöjärven verkkosivuilla kuntalaisten, virkamiesten, luottamushenkilöiden ja kaikkien muiden kommentoitavissa.

 

 

 

Strategialuonnosta Ylöjärven kaupungintalon Valtuustosalissa olivat eilen esittelemässä yleisötilaisuudessa…

 

 

 

IMG_7339.JPG

 

 

 

…asukaslautakunnan puheenjohtaja Ossi Sippola sekä…
 

 

 

IMG_7341.JPG

 

 

…Ylöjärven kaupungin vs. kehitysjohtaja Jussi Teronen.

 

 

 

Yleisötilaisuudessa annettiin erityistä tunnusta, että alkaneen vaalikauden aikana Ylöjärvellä ei nosteta asukaskohtaista velkamäärä nykyisestä!

 

 

Virkamiehet varmistivat yleisötilaisuuden aikana, että Ylöjärven kaupungilla on konsernilainat huomioon ottaen asukaskohtaista velkaa vain hieman yli 3.000 euroa!

 

 

Strategialuonnoksessa todetaan, että velkamäärä per asukas pidetään nykyisellä tasolla.

 

 

Käytin puheenvuoron, jossa totesi velkamäärätavoitteen olevan hieno asia ja kannatin siltäkin osin strategialuonnosta.

 

 

Korostin puheenvuorossani, että kaikissa asioissa myös kuntamaailmassa pitää edetä talousasiat kärjessä.

 

 

Talousasioiden rempallaan oleminen merkitsee, että kunnalla ei ole mahdollista toteuttaa esimerkiksi tervettä palvelutasoa ikääntyville, lapsille, nuorille, opetustoimessa, infran ylläpidossa ja ei missään muussakaan toiminnassa, jotka koetaan kunnan ydintehtäviksi!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Ylöjärvi - Hyvässä kunnossa!, Ylöjärven strategiaprosessi, velkamäärä per asukas,

Kukapa olisi uskonut!

Torstai 15.2.2018 - -Esko Erkkilä-

Varmaan monet muistavat Ruotsin- ja Tallinnan-linjoilla seilanneet paatit kymmenkunta vuotta sitten.

 

 

Tupakoimattomalle matkat noilla paateilla olivat kauhistuttava kokemus, sillä laivojen kaikki matkustajatilat haisivat tupakalle, kun joka paikassa sai silloin polttaa tupakkaa.

 

 

Pidin varmana, että noiden laivojen matkustajatiloja ei koskaan pystyttäisi saneeraamaan sellaisiksi, että niillä voisi matkustaa.

 

 

Onneksi olin väärässä, sillä nykyisin kaikilla Ruotsin- sekä Tallinnan-linjojen laivoilla on ilo matkustaa, koska tupakanhaju on saatu pois myös niiden laivojen matkustajatiloista, joissa ennen oli ilma sakeana tupakansavua.

 

 

Kiitoksia varustamoille, että teitte mahdottomasta mahdollisen!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Ruotsinlaivat, Vironlaivat, tupakanhaju,

Säilyivät sodalta suojassa!

Keskiviikko 14.2.2018 - -Esko Erkkilä-

Vuonna 1915 syntynyt anoppini oli Salmin Mantsinsaarella Työmpäisten kylässä sijainneen Ahvenen talon monilapsisen perheen nuorimmainen.

 

 

Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen 30.11.1939 ja rajapitäjänä Salmi joutui heti sodan alkaessa sotatantereeksi.

 

 

Poliittinen tilanne oli Neuvostoliiton toimien johdosta kiristynyt jo marraskuun aikana ja mm. Mantsinsaaren väestölle annettiin marraskuun lopulla  evakuointimääräys.

 

 

Väestö evakuoitiin läheisen Lunkulansaaren kautta mantereelle, mutta väki ehti ottamaan mukaansa vain kaiken välttämättömimmän.

 

 

Ahvenen perhekunta ehti myös ottamaan mukaansa vain tärkeimmät esineensä ja he kaivoivat maakuoppaan mm. samovaarinsa, yhden kastrullin sekä kuparisen kahvipannunsa.

 

 

 

Puna-armeija ei löytänyt Ahvenen perheen kalleuksia Talvisodan aikana ja Suomen hyökkäysvaiheen aikana vuonna 1941 mantsinsaarelaiset palasivat kotikonnuilleen.

 

 

Ahvenen suku kaivoi sodalta säästyneet kalleutensa esiin ja olivat tyytyväisiä.

 

 

Uusi evakkomatka oli kuitenkin ennakoitavissa, sillä sotaonni kääntyi.

 

 

Nyt kuitenkin oli niin paljon aikaa, että myös samovaari, kastrulli sekä kahvipannu saatiin mukaan kohti Tervoa, jonne Ahvenen perhekunta sijoittui.

 

 

 

************************

 

 

 

Ahvenen kovia kokenut samovaari, kastrulli sekä kuparinen kahvipannu ovat eri vaiheiden jälkeen Rouvani omaisuutta ja nyt niillä on kunniapaikka omakotitalomme keittiökaappien päällä.

IMG_7312.JPG

 

Lainasin samovaaria, kastrullia ja kahvipannua, kun osallistuin Eläkeliiton Tampereen yhdistyksen puheenjohtajana yhdistyksemme Maanantaitapaamiseen, jonka aiheena oli

 

 

”Erikoiset esineet”!

 

 

Olen vuosien saatossa päässyt muutaman kerran käymään Mantsinsaarella anoppini kotitalon raunioilla ja osaan arvostaa näitä esineitä!

 

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Salmi - rajakunta, Mantsinsaari, Mantsinsaaren Työmpäisten kylä, Työmpäinen, Mantsinsaari Ahvenen suku Työmpäisistä, Ahvenen suku Mantsinsaarelta, Ahvenen suku Salmista, Härkäuhrin saari, Mantsin patteri, Mantsin linnake,

Kätilö tarjosi synnytyksen jälkeisillä kahveilla sokerit

Tiistai 13.2.2018 - -Esko Erkkilä-

Eilen Eläkeliiton Tampereen yhdistyksen Maanantaitapaamisen aiheena oli:

 

 

Erikoiset esineet.

 

 

Toteutimme tilaisuutemme siten, että toimme muiden ihailtavaksi erikoisia esineitä ja esineisiin piti liittyä mielenkiintoinen tarina.

 

 

IMG_7305.JPG

 

 

Monivuotinen aktiivimme Irja Lehmus toi ihailtavaksemme pienen esineen, jolla on todella mielenkiintoinen historia.

 

 

 

IMG_7306.JPG

 

 

Kyseessä on pieni sokerinpalasten säilyttämiseen tarkoitettu hopearasia, joka on Talvisodan aikana kuulunut Irja Lehmuksen edesmenneelle anopille kätilö Lempi Lehmukselle.

 

 

Kätilö Lehmus piti hopearasiaa aina mukanaan, sillä lähtö synnytyksiä avustamaan saattoi tulla milloin vain.

 

 

Hopearasiassa on nimikirjaimet LL ja sen lisäksi kannen kulmassa on vuosiluvut 1939 – 1940.

 

 

Hopearasian tarkoitus tulee selville, kun kannan kulmassa on vuosilukujen lisäksi kuva höyryävästä kahvipannusta ja kahdesta kahvikupista.

 

 

Lapsen syntyminen oli silloinkin iloinen asia ja sitä juhlittiin keittämällä kahvit. Oli hieno asia, että synnytystä avustaneella kätilöllä oli kahvin tai kahvinkorvikkeen kyytipojaksi toppasokerista sokerisaksilla saksittuja sokerinpaloja!

 

 

Kiitokset Irja Lehmukselle erikoisesta esineestä, jonka halusit esitellä meille!

 

 

Pidä hyvää huolta aarteestasi!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

1 kommentti . Avainsanat: Kätilö tarjosi synnytyksen jälkeisillä kahveilla sokerit, hopeinen sokerirasia, Talvisota, varpajaiskahvit, sokerisakset, toppasokeri,

Järjestötoimijalta vaaditaan muutakin kuin kykyä heiluttaa puheenjohtajan nuijaa

Maanantai 12.2.2018 - -Esko Erkkilä-

Järjestöelämässä valitellaan, että vetäjiä toimintaan on vaikea saada

 

 

Pitää varmaan paikkansa, sillä järjestöjen puheenjohtajilta ja sihteereiltä vaaditaan paljon muutakin, kuin puheenjohtajan nuijaa heiluttamista ja läppärin käyttämistä.

 

 

Toimin tällä hetkellä puheenjohtajana kolmessa yhdistyksessä tai vastaavassa ja rivijäsenenä eräässä niihin verrattavassa.

 

 

Eräs seikka puheenjohtajan tehtävissä on se, että omaa toimivan luottokortin, sillä menoja kertyy pienessäkin yhdistyksessä yllättävästi.

 

 

Taannoisten presidentinvaalien tiimoilta minulle kertyi omalta tililtäni suorittamiani maksuja lähes tuhat euroa.

 

 

On luonnollista, että saan rahani takaisin, mutta tiedän työelämän ajalta sen vitkuttelun, joka vaivaa meistä jokaista kululaskelmien tekemisessä.

 

 

Eräs yrittäjä-kaverini tapasi sanoa, että kululaskelmien viivästyminen merkitsee aina ”kuittihävikkiä”!

 

 

Järjestötoimija tarvitsee luottokorttitilin lisäksi tilavan autotallin, sillä puheenjohtajan autotalliin pyrkii kerääntymään ”vaikka kuinka paljon” järjestökamaa.

 

 

Telttakatos, esittelypöydät, jatkojohdot, kahvinkeittimet, vesikanisterit, kaasupullot ja muut tarvittavat vempaimet vievät yllättävän paljon tilaa puheenjohtajan autotallista.

On selvää, että järjestötoimija tarvitsee tilavan peräkyrryn, sillä ilman sitä tarvittavien tarvikkeiden kuljettaminen ei onnistu!

 

 

No, aikansa kutakin sanoi pässi, kun päätä leikattiin!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: järjestöpuheenjohtaja, järjestösihteeri, järjestötoimija,

Yhdistysten kevätkokousten aika lähestyy

Sunnuntai 11.2.2018 - -Esko Erkkilä-

Helmikuun kääntyminen puoleenväliin merkitsee, että yhdistysten sihteerien ja puheenjohtajien on aika valmistella kevätkokouksia, joita joissakin yhdistyksissä kutsutaan myös vuosikokouksiksi.

 

 

Kevätkokousten runkona on edellisen vuoden toimintakertomusten sekä tilinpidon hyväksyminen.

 

 

Kevätkokouksiin on tavallisesti helpompi saada osanottajia kuin syyskokouksiin, sillä kevätkokouksissa ei valita vastuuhenkilöitä vetämään yhdistyksen toimintaa.

 

 

Kevätkokousten puheenjohtajiksi pitää valita henkilöitä, jotka eivät ole olleet vastuussa yhdistyksen taloudellisesta toiminnasta, sillä kevätkokousten asialistalla on vastuuvapauden myöntäminen tilivelvollisille.

 

 

Olen tällä hetkellä kahden sellaisen yhdistyksen puheenjohtaja joiden kevätkokouksen asialistalla on tili- ja vastuuvapauden myöntäminen tilivelvollisille.

 

 

Yhdistysten kevät- ja syyskokoukset ovat monesti tapahtumia, joiden yhteydessä muistetaan toiminnassa olevia aktiiveja.  Monesti myös vastuuhenkilöiden ja myös jäsenten merkkipäivämuistamiset ajoitetaan virallisten kokousten ohjelmaan.

 

 

Yhdistyksen kevätkokous on tavallaan sadonkorjuujuhla tai ainakin sadonkorjuutapahtuma, sillä silloin on hetki, jolloin taas yksi vuosi on yhdistyksen toiminnassa saatu päätökseen eli laitetaan…

 

 

…kirjat kiinni ja nyt vuodelta 2017!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Yhdistyksen kevätkokous, vastuuvapauden myöntäminen, toimintakertomuksen hyväksyminen,

"Ei paska vellaamisella parane"

Lauantai 10.2.2018 - -Esko Erkkilä-

Tuo vanha viljakkalalainen kansanviisaus on ollut mielessäni, kun olen pyrkinyt olemaan kommentoimatta Paavo Väyrysen toilailuita.

 

 

 

IMG_7301.JPG

 

 

Aloin kuitenkin vellaamaan paskaa, kun luin tamperelaisen emeritusprofessori Pertti Suhosen mielipidekirjoituksen eilisen Aamulehden mielipidepalstalta.

 

 

Suhosen mielipiteet vastaavat täysin omiani.

 

 

Emeritusprofessori Suhonen perustaa mielipiteensä Taloustutkimuksen juuri ennen presidentinvaaleja tekemään tutkimukseen ja päädyin täsmälleen samaan lopputulemaan, kun seurasin toimintaa Väyrysen vaalimökillä Tampereen Keskustorilla.

 

 

Taloustutkimuksen mukaan Keskustan kannattajista Sauli Niinistöä aikoi äänestää 67 prosenttia, Matti Vanhasta 23 prosenttia, mutta Paavo Väyrystä vain 7 prosenttia.

 

 

Tutkimus osoitti, että Väyrynen oli saamassa äänistään yhtä suuren osuuden SDP:ltä kuin Keskustalta eli 14 % kummaltakin!

 

 

Väyrynen rokotti perussuomaisia ja vasemmistoliittoa rankasti, sillä hänen äänistään perussuomalaisilta tuli 13 prosenttia ja vasemmistoliitolta 11 prosenttia.

 

 

Kokoomuksen kannattajia Väyrynen rokotti myös melkoisesti, sillä sieltä hän sai 6 prosenttia äänistään ja saman verran jopa vihreiltä.

 

 

Taloustutkimuksen tuloksissa ei minulle ollut mitään uutta, sillä samanlaiseen loppupäätelmään myös minä tulin, kun seurasin Väyrys-joukkojen toimintaa Keskustorin vaalimökillä.

 

 

Väyrys-joukoissa Keskustorilla en nähnyt kertaakaan keskustalaisia vaikka olinkin vaalimökillä kaikkina päivinä.

 

 

Ymmärrän asian, sillä nekin keskustalaiset, jotka kenties äänestivät Väyrystä, kokivat olleensa pettäjän matkassa ja eivät kehdanneet julkisesti tunnustautua Väyrysen kannattajiksi.

 

 

 ******************

 

Tilanne on Väyrysen kannalta toivoton, jos ajattelee hänen mahdollisuuksiaan menestyä Sotkamon puoluekouksessa Keskustan puheenjohtajakilvassa.

 

 

Olen jo aikaisemmin todennut, että Väyrysen haaveet Keskustan puheenjohtajuudesta karahtavat kiville viimeistään, kun Keskustan puoluekokouksen menettelytapavaliokunta ottaa kantaa puheenjohtajaehdokkaiden kelvollisuuteen Keskustan puheenjohtajaksi. Olen tyytyväinen, että myös muut tahot ovat nyt päätyneet kanssani samalle kannalle.

 

 

Arvostan Keskustan puoluehallituksen päätöstä, jolla se totesi Väyrysen olevan kelpaamaton Keskustan puheenjohtajaehdokkaaksi.

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: "Ei paska vellaamisella parane", Paavo Väyrynen, Kansalaispuolue, Paavo Väyrynen - kansalaispuolue, Paavo Väyrynen - kristillisdemokraatit,

Arkkipiispanvaali jatkuu toiselle kierrokselle

Perjantai 9.2.2018 - -Esko Erkkilä-

Eilen käydyssä arkkipiispanvaalissa kukaan ehdokkaista ei saanut yli puolta annetuista äänistä, joten vaalin toiselle kierrokselle pääsevät Espoon hiippakunnan piispa Tapio Luoma ja Porvoon hiippakunnan piispa Björn Vikström.

 

 

Arkkipiispanvaalin toinen kierros järjestetään maaliskuun 1. päivänä.

 

 

Suomalaisten ja myös minun kannaltani on kaksi asiaa, joita seuraamme, kun valitaan mieluisinta ehdokasta arkkipiispaksi ja nuo kriteerit ovat ehdokkaan suhtautuminen naispappeuteen ja toisaalta ehdokkaan suhtautuminen samaa sukupuolta olevien avioliittoon.

 

 

Kysymys samaa sukupuolta olevien avioliitosta on täysin absurdi, sillä eiväthän samaa sukupuolta olevat voi solmia keskenään avioliittoa!

 

 

Vaalin ensimmäisellä kierroksella Luoma sai 239 ääntä eli 38 % annetuista äänistä ja Vikström puolestaan 179 ääntä eli 26 %.

 

 

Vaalissa tiukkaa kantaa naispappeuteen sekä homoliittoihin edustava Ville Auvinen sai 89 ääntä ja jos häntä äänestäneet siirtyvät toisella kierroksella Tapio Luoman kannalle, niin saamme arkkipiispaksi henkilön, jolla on terveesti kriittinen kanta samaa sukupuolta olevien avioliittoon.

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Arkkipiispanvaali jatkuu toiselle kierrokselle, naispappeus, samaa sukupuolta olevien avioliitto, Tarmo Luoma, Björn Vikström,

« Uudemmat kirjoituksetVanhemmat kirjoitukset »