Yhteystiedot

Esko Erkkilä
Ruokomäenkatu 32
33840 Tampere
050 556 4878

Pikakysely

Mitä pidät uusista kotisivuistamme?

Kuntaliitoksen kokeneiden kuntien vaakunoiden arvo nousee vaikka niitä nykyisin kutsutaankin kotiseutuvaakunoiksi

Tiistai 23.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Synnyinpitäjäni Viljakkalan kuntatunnuksen…

 

 

IMG_55962.JPG

 

 

…Viljakkalan vaakunan on suunnitellut Gustav von Numers ja Viljakkalan kunnanvaltuusto hyväksyi sen 21. tammikuuta 1950. Sisäasiainministeriö vahvisti sen käyttöön 3. huhtikuuta samana vuonna.

 

 

Vaakunan aiheen vanhaa juomasarvea säilytetään kirkossa, mutta valitettavasti en ole koskaan nähnyt tuota juomasarvea – pitääpä päästä katsomaan!

 

Kupari-kultamerkki viittaa Haverin kaivokseen, josta jo Ruotsin vallan aikana kaivettiin rautamalmia, ja myöhemmin itsenäisyyden aikana kultaa ja kuparia – Helsingin Olympialaisten kultamitalit on valettu Viljakkalan maaperästä kaivetusta kullasta!

 

Haverin kaivos toi vuosikymmenet hyvinvointia Viljakkalaan.

 

Vaakunan selitys on ”kultakentässä palkeittain asetettu puna-sinikatkoinen, loivasti kaksikaarteinen sarvi, jonka keski- ja päätehelat sekä vitjat ovat hopeaa; sarven alapuolella punainen kupari-kultamerkki.”

 

Vaakuna jäi epäviralliseksi kotiseutuvaakunaksi vuonna 2007, kun Viljakkala liittyi Ylöjärven kaupunkiin.

 

Viljakkalan vaakunoita on jokaisen ihailtavana ainakin Viljakkalan Seurojentalolla, Viljakkalan kirjastossa sekä Toivolan tanssilavalla!

 

Kannattaa poiketa katsomaan ja ihailemaan!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Viljakkalan kuntavaakuna, Gustav von Numers, Viljakkalan vaakunan juomasarvi, Haverin kaivos, Haverin kultakaivos, Helsingin Olympialaisten kultamitalit,

Tänään alkaneen viikon sääolosuhteet saattavat romahduttaa vilja- sekä nurmisadot

Maanantai 22.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Toukokuun viileät sääolosuhteet sekä kesäkuun helteet ovat suuri uhka kunnollisille satoennusteille.

 

Kehnoja satoennusteita ei ole vielä julkistettu, mutta ”silmät avoimena kulkeminen” kertoo, että saatamme kulkea kohti todella heikkoja viljasatoja ja sama tilanne on myös nurmisatojen osalta.

 

Alkaneen viikon sääennusteet ovat suorastaan myrkkyä satoennusteille, sillä kuivuus tulee jatkumaan ennätyskorkeiden lämpötilojen muodossa koko alkaneen viikon ajan.

 

Pahiten kuivuudesta kärsivät mäenrinnepellot ja sellaiset pellot, joiden lannoittaminen on laiminlyöty – on selvästi nähtävissä, että hyvinlannoitetut peltolohkot ovat kohtuullisessa sadontuottovaiheessa.

 

Nurmipelloilta on ensimmäinen sadonkorjuu hoidettu, mutta niilläkin seuraavan sadonkorjuun osalta näkymät ovat murheelliset.

 

***************

 

Muistan vallan hyvin sen EU:ta edeltävän ajan, jolloin viljatiloille myytiin sadetuslaitteita, mutta nykyään sadetuslaitteiden hankinta ja niiden käyttäminen ei ole kannattavaa, sillä viljojen hinnat ovat niin alhaisia, että viljojen sadettaminen ei kannata.

 

 

Nurmisatojen heikot satonäkymät saattavat merkitä, että lehmien, hiehojen ja vasikoiden määriä on karsittava, sillä karkearehu ei kertakaikkiaan riitä.

 

 

****************

 

 

”Jyrki katastrofi-Kataisen” hallituksen joulukuussa 2013 tekemällä päätöksellä maamme leipäviljojen varmuusvarastomäärät puolitettiin siten, että viimeiset myynnit varmuusvarastoista tapahtuivat vuoden 2016 lopussa.

 

Joudummeko jo vuoden 2021 aikana karvaasti kokemaan, että Kataisen katastrofihallituksen tekemä maamme huoltovarmuutta horjuttava päätös koskee Suomea jo nyt?

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Leipäviljojen varmuusvarastojen puolittaminen, Jyrki Katainen, Jyrki katastrofi-Katainen, viljasadon ennustenäkymät 2020, nurmisadon ennustenäkymät 2020,

"Tämä istuinrivi on poistettu käytöstä"

Sunnuntai 21.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Kuusi vuotta Keskustan Tampereen kunnallisjärjestön puheenjohtajana ja kuusi vuotta Eläkeliiton Tampereen yhdistyksen puheenjohtajana ovat merkinneet, että useita kokouksia olen saanut johtaa.

 

Kaikki noiden ”puulaakien” kokoukset on pidetty sisätiloissa, mutta nyt korona-kriisin aikana olen saanut osallistua myös joihinkin kokouksiin etänä eli ns. ”Teams” – kokouksena.

 

*******************

 

Kokonaan uusi kokemus oli se, kun…

 

 

IMG_8503.JPG

 

…sain viime maanantaina osallistua Eläkeliiton Tampereen yhdistyksen kevätkokoukseen Tampereella Pyynikin urheilukentän katsomossa!

 

Väljyyttä kokoukseen toi ensinnäkin se, että istuinpaikkoja oli riittävästi ja se, että Tampereen kaupunki oli merkinnyt joka toisen penkkirivin käytöstä ja liimannut tuon käytöstä poistetun penkkirivin istuimille:

 

”Tämä istuinrivi on poistettu käytöstä”

 

 

IMG_8505.JPG

 

 

Kokousta johti seuraajani Liisa Flinck-Vasama (vasemmalla) ja sihteerinä toimi Pirkko Tilvis.

 

Hyvin toimivatkin, sillä kevätkokous kesti vain 11 minuuttia!

 

****************

 

Emme toki kokoontuneet Pyynikille ainoastaan kevätkokousta varten, sillä kokousasioiden jälkeen meillä oli yhteislauluhetki ja sen jälkeen erilaisia pieniä kisailuja, kuten…

 

 

IMG_8506.JPG

 

…mölkkykisa,…

 

 

 

IMG_85072.JPG

 

…jonka vetäjänä toimi Reijo Kauppila!

 

 

Koronakriisi on tuonut elämäämme paljon uusia kokemuksia, joita kannattaa jatkaa myös sen jälkeen, kun meneillään oleva kriisi on ohitettu ja eräs näistä kokemuksista ovat ulkoilmakokoukset!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Teams-kokoukset, ulkoilmakokoukset,

"Eikö sulla edes helmee oo?"

Perjantai 19.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Tänään vietämme Juhannusaattoa ja niissä merkeissä muistelen 1950- ja ehkä myös 1960-luvun Juhannuksia viljakkalalaisella pientilalla.

 

 

Juhannusaaton hommiin kuului kaksi tärkeää toimintoa eli juhannuskoivujen noutaminen eteisen sisäänkäynnin vierelle ja rahkasammalmättään noutaminen omalta suolta niiden juhannuskoivujen väliin.

 

 

Rahkasammalmätäs noudettiin metsästä ja apuna kuljettamisessa oli hevonen ja sillä perässään sontareki.

 

 

Sammalmätäs pyrittiin saamaan kuokilla mahdollisimman suureksi, sillä se sai toimittaa ulko-oven edessä tärkeää työtään seuraavaan Juhannukseen saakka.

 

 

Juhannuskoivut ja varsinkin se sammalmätäs toivat Juhannuksen!

 

 

******************

 

 

Kolmas tekijä Juhannukseen Viljakkalassa oli juhannussahti, mutta sitä meillä tehtiin kovin harvakseltaan – toki sen verran, että Rouva oppi isältäni sahdintekotaidon, mutta eipä sitä meillä ole ainakaan kymmeneen vuoteen tehty.

 

Monissa naapuritaloissa sahtia tehtiin ja useasti myös Juhannukseksi

 

Kulmakunnalla oli tuttuja miehiä, jotka istuivat sahtitalossa niin kauan, että ”saivat sahtitynnyrintapin taskuunsa”!

 

 

Kyllä meilläkin näitä kavereita kävi ja he menivät ominpäin katsomaan kaivolle ja kyselivät näin:

 

 

”Eikö sulla edes helmee oo”?

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: "Eikö sulla edes helmee oo?", Juhannuskoivut, juhannusmätäs, juhannussahti, sahtitynnyrin tappi,

Ihminen, joka ovat vaikuttanut elämääni paljon!

Torstai 18.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Kävin eilen Viljakkalan hautausmaalla, kun vein hoitovastuullani oleville haudoille kesäkukat.

 

 

Samalla reissulla tein pienen hautausmaakävelyn ja kuvasin tämän…

 

 

IMG_7884.JPG

 

 

…Väinö Isotalon hautakiven.

 

 

Väinö Isotalo teki pitkän päivätyön Viljakkalan seurakunnan kanttorina ja siinä asemassa hän mm. hyväksyi minut rippikouluun niillä lukusijoilla, jotka aikoinaan järjestettiin Viljakkalan Hanhijärvenkulmalla Kivistön Erkin talossa.

 

 

******************

 

Väinö Isotalo oli aikoinaan todellinen monitoimimies Viljakkalassa, sillä hän toimi todellisuudessa Viljakkalan kunnansihteerinä jonkin aikaa ja hyvin toimikin.

 

 

Kunnansihteeriaikansa jälkeen hän siirtyi pankkimieheksi Ylöjärven Osuuspankin Viljakkalan konttorinjohtajaksi.

 

Pankkimiehenä hän osallistui ratkaisevasti elämäni vaiheisiin, sillä kun olin valmistunut priimuksena Osaran Maamieskoulusta vuonna 1965, hän ohjasi minut vuosiharjoitteluun Keskon omistamalle Länsi-Hahkialan Opetus- ja Koetilalle.

 

 

Hauholla suorittamani vuosiharjoittelu saatteli minut agrologi-opintoihin Mustialan Maatalousopistossa vuosina 1968 -1970!

 

 

*****************

 

 

 

Aika teki minustakin agrologin ja siitä kiitokset Viljakkalan kanttorille, Viljakkalan kunnansihteerille ja Ylöjärven Osuuspankin konttorinjohtaja Väinö Isotalolle!

 

 

Moninaiset ovat ne elämänvaiheet!
 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Väinö Isotalo Viljakkalan seurakunnan kanttori, Väinö Isotalo Viljakkalan kunnansihteeri, Väinö Isotalo Ylöjärven Osuuspankin Viljakkalan konttorinjohtaja, Osaran Maamieskoulu, Mustialan Maatalousopisto, Länsi-Hahkialan Opetus- ja Koetila. Väinö Isotalo,

Tampereen yliopistollisen sairaalan Sydänsairaalassa asiakas on asiakas ja ei mikään potilas

Keskiviikko 17.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Pidän itseäni terveydenhoidon asiakkaana siihen saakka, kun pystyn kulkemaan omin avuin terveydenhuollon eri toimipisteisiin – vasta sitten hyväksyn käytettävän itsestä termiä ”potilas”, kun minua kärrätään eri osastoille paareilla.

 

Tays:n eli Tampereen yliopistollisen sairaalan Sydänsairaalan toiminta täyttää sataprosenttisesti sen määritelmän, jota sairaalalta voidaan asiakasnäkökulmasta edellyttää.

 

Sain perjantaina 12.6.2020…

 

 

IMG_84484.JPG

 

 

IMG_8446.JPG

 

 

Tays:n …

 

 

IMG_8444.JPG

 

 

…Sydänsairaalassa kokea, että miten asiakasta kohdellaan asiakkaana terveydenhuollossa.

 

 

Sairaanhoidon ammattilaiset ja varsinkin alan ammattijärjestöjen aktiivit eivät luonnollisestikaan pidä siitä, että terveydenhuollossa asiakkaita kutsutaan asiakkaiksi, vaan he haluavat asiakkaita kutsuttavan potilaiksi; heidän perimmäisenä tarkoituksenaan on lyödä puulla päähän niitä, jotka lopulta ja todellisuudessa maksavat heidän palkkansa!

 

 

*********************

 

 

 

 

Minulle tehtiin viime perjantaina vasemman koiven varjoainekuvaus ja sen ohella koiven verisuonten pallolaajennus.

 

 

Toimenpide onnistui hyvin ja pakollisen neljän tunnin tarkkailujakson jälkeen koipeni oli vaikkapa tanssikunnossa!

 

 

Tanssikuntoani haittaa se, että oikeaan koipeeni pitäisi tehdä sama operaatio ja sitä tulenkin pyytämään seuraavassa vaiheessa.

 

 

No, toki se myös pitää muistaa, että tanssin vain naistentansseissa ja niistä pyrin pysymään erossa!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Tampereen yliopistollinen sairaala, TAYS, Tays, Tays:n Sydänsairaala, Sydänsairaala, pallolaajennus, varjoainekuvaus,

Asu oli käynyt liian pieneksi!

Tiistai 16.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Jouduin vuonna 1968 kasvienkeruumatkalla kyykäärmeen puremaksi ja sen vuoksi olenkin tehnyt itseni kanssa sopimuksen, että mökkitontilleni osuvat kyyt saavat tavatessamme kyydin kyykäärmeitten loppusijoituspaikkaan.

 

Jos ja kun metsässä tapaan kyyn, se saa vapaasti jatkaa matkaansa, sillä tiedän tasan tarkkaan ne hyötynäkökohdat, joista kyyt huolehtivat.

 

Valitettavasti mökkimaailmassani on yhä edelleen kyykäärmeitä ja siitä varmana todisteena on se…

 

 

IMG_8495.JPG

 

…kyykäärmeennahka, jonka muutama päivä sitten löysin mökkitontiltamme.

 

 

IMG_8496.JPG

 

Käärmeennahka on kevyttä tavaraa ja pienoinen tuulenvire vie sen helposti tavoittamattomiin.

 

 

IMG_8488.JPG

 

 

Vessapaperirulla mittapuuna.

 

 

IMG_8489.JPG

 

 

Pituutta käärmeennahalla oli 70 senttiä, mutta sanotaan, että nahkansa luovuttanut käärme ei ole yhtä pitkä kuin luonnosta löytynyt käärmeennahka.

 

Toistan vielä, että mökkitontillemme eksynyt ja siellä tapaamani kyykäärme joutuu välittömästi tapetuksi, mutta toisaalta ymmärrän ja hyväksyn sen luonnon monimuotoisuuden, jossa käärmeennahan löytyminen on yksi osapalanen!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: kyykäärme, käärmeennahka, käärmeennahan luominen, kyykäärmeen pistos, kyy, kyykäärme,

Nyt on alppiruusujen kukinta-aika!

Maanantai 15.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Alppiruusut eli rodot kukkivat kesäkuun alkupäivinä, mutta nyt niiden kukinta on ainakin meillä viivästynyt ja saamme ihailla niiden kukintaa vasta nyt.

 

 

 

IMG_8475.JPG

 

Siitä on varmaan parisenkymmentä vuotta, kun istutimme mökkimaailmaamme 11 rodoa. Istutimme rodot oikeaoppisesti mäntyjen juurelle.

 

 

IMG_84762.JPG

 

Polkupyörä mittapuuna!

 

 

IMG_8478.JPG

 

Lajikkeina meillä on Mikkeli, Helsingin Yliopisto, Haaga sekä P.M.A. Tigerstedt, sillä ne ovat ainoat lajikkeet, jotka ovat hallankestäviä.

 

 

IMG_84792.JPG

 

Rodoa ei koskaan pidä istuttaa kuusen tai koivun juurelle ja ei myöskään avoimen taivaan alle, vaan aina männikköön!

 

 

IMG_84822.JPG

 

Mänty syväjuurisena on pintajuurisen rodon paras kaveri!

 

 

IMG_8483.JPG

 

Viikko vielä kukintaa!

 

 IMG_84842.JPG

 

 

Olishan ne lajikenimilaputkin tallella, mutta en nyt ehdi niitä kaivelemaan.

 

 

 

Mökkimaailmassa on rodoille sopivaa männikköä jäljellä vielä ainakin kolmen tai neljän rodoryhmän tarpeisiin – pitäisköhän ryhtyä?

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Nyt on alppiruusujen kukinta-aika!, Rodolajike Mikkeli, Rodolajike Haaga, Rodolajike Helsingin Yliopisto, Rodolajike P. M. A. Tigerstedt,

Mietelmäni netissä ja erityisesti facebookissa esiintymisestä

Sunnuntai 14.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Olen päivittänyt henkilökohtaista blogiani nyt runsaat kymmenen vuoden ajan joka ainoa päivä ja sen lisäksi olen melko aktiivinen facebookissa.

 

 

Facebookissa olen pitänyt linjanani, että vain yksi päivitys vuorokauden aikana, mutta viime aikoina olen siitä lipsunut ja julkaissut jopa kaksi fb-päivitystä samana päivänä.

 

 

*****************

 

 

Mikä minä olen rajoittamaan ihmisten fb-päivityksiä, mutta sitä monesti ihmettelen, että jotkut tekevät faceen jopa neljä tai jopa kuusikin päivitystä saman vuorokauden aikana!

 

 

Erityisesti eräitä poliittisia fb-keskusteluryhmiä seuratessa tulee mieleen tämmöinen mietelmä:

 

 

”Paljon viisaamman kuvan henkilö antaisi itsestään, jos ei lainkaan esiintyisi facebookissa!”

 

 

Mietelmä koskee myös minua!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: facebook, facebookissa roikkuminen, blogikirjoitukset,

Dagen H

Lauantai 13.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Kuulun siihen yhä harvalukuisammaksi käyvään joukkoon, jolla on omakohtaista kokemusta Ruotsin vasemmanpuoleisesta liikenteestä.

Minullakaan ei ole kokemusta ratin takana olemisesta, mutta bussimatkustajan roolista vasemmanpuoleisen liikenteen aikana kylläkin.

 

Elettiin vuotta 1965 ja silloin aloitin maatalousalan opintoni Osaran Maamieskoulussa. Teimme joskus syyspuolella opinto- ja virkistysmatkan Ruotsiin.  Matkalla oli tosiaan virkistystä, mutta hyvien vetäjien ansiosta paljon ammattiasiaakin.

 

Olin juuri saanut ajokortin ja olihan se vinhaa katsottavaa, kun kaikki liikenne oli vasemmanpuoleista!

 

***************

 

Ruotsi siirtyi oikeanpuoleiseen liikenteeseen syyskuun 3. päivänä vuonna 1967 eli käyntimme jälkeen vasemmanpuoleinen liikenne jatkui vielä jokseenkin tasan kaksi vuotta.

 

Syyskuun 3. päivänä vuonna 1967 ruotsalainen liikenne pysäytettiin klo 04.50 siten, että ajoneuvot jäivät ajoradan vasempaan reunaan.

 

Pysäytyksen jälkeen ajoneuvot siirtyivät varovaisesti ajoradan oikeaan reunaan ja jatkoivat siitä matkaansa klo 05.00!

 

Niin, tuo juttuni otsikossa oleva H tarkoittaa ”Höger” eli suomeksi "Oikea"!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Dagen H, Ruotsi oikeanpuoleiseen liikenteeseen, Ruotsi oikeanpuoleiseen liikenteeseen vuonna 1967, Ruotsi oikeanpuoleiseen liikenteeseen 3.9.1967, Osaran Maamieskoulu, Osaran Maamieskoulukurssi vuonna 1965,

Missä olit, kun...?

Perjantai 12.6.2020 - -Esko Erkkilä-

  1. John F. Kennedy murhattiin marraskuun 22. päivänä vuonna 1963?   

  2. Olof Palme murhattiin helmikuun 28. päivänä vuonna 1986?

  3. Tsernobyl paukahti huhtikuun 26. päivänä vuonna 1986?

  4. Estonia upposi syyskuun 28. päivänä vuonna 1994?

  5. Kaksoistornit kaatuivat syyskuun 11. päivänä vuonna 2001?

 ***********************

 

Joudun toteamaan, että minulla ei ole muistikuvaa siitä missä olin kuullessani Kennedyn ja Palmen murhista, mutta Tsernobylin paukahduksesta, Estonian uppoamisesta sekä World Trade Centerin New Yorkin kaksoistornien kaatumisesta minulla on selkeä muistikuva.

 

 

******************

 

 

Tsernobylin onnettomuudesta kuulin, kun olin isäntänä Osuuskauppa Keskimaan myyntimiesten koulutustapahtumassa Saariselällä.

 

Olimme viettäneet antoisat koulutuspäivät ja pakkasimme autojamme poislähdön merkeissä, kun uutiset kertoivat, että Suomeakin uhkaa ydinlaskeuma.

 

 

Estonian uppoamisesta kuulin radiosta, kun olin klo 5.20 tavalliseen tapaani aloittanut matkanteon ”leipäpuulleni” 156 kilometrin päähän kohti Raisiota. Koko puolitoistatuntisen työmatkani aikana kuuntelin autoradiosta uusimpia tietoja onnettomuudesta!

 

 

World Trade Centerin kaksoistornien tuhoa katselin suorassa CNN:n lähetyksessä Venäjällä tveriläisen hotelli Tverin aulabaarissa.

 

Olin mukana Tverinkarjalaisten ystävät ry:n matkalla Tverissä ja odottelimme paluumatkamme alkamista hotellin aulabaarissa.

 

Katselimme CNN:n suoraa lähetystä, kun lentokone törmäsi toiseen kaksoistorniin.

 

Mukana matkallamme oli silloinen Karjalan Liitto ry:n puheenjohtaja ex-maaherra ja paljon muutakin Kauko Sipponen.

 

Kysyin Sipposelta, että mitä Suomessa nyt tapahtuu ja Sipponen vastasi, että kaikki päättävät tahot ovat nyt tiiviisti yhteydessä toisiinsa ml. Tasavallan Presidentti!

 

*********************

 

Missä Sinä olit, kun kuulit Kennedyn ja Palmen murhista? Missä olit, kun Tsernobyl paukahti tai missä olit, kun Estonia upposi tai kun tornit kaatuivat New Yorkissa?

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Kennedyn murha, Palmen murha, Tsernobylin ydinvoimalaonnettomuus, Estonian uppoaminen, World Trade Centerin kaksoistornien tuho, J. F. Kennedy, Olof Palme, Tsernobyl, Estonia, World Trade Center, Tver, Tverinkarjalaisten ystävät ry, Kauko Sipponen,

Vastuullinen myyntityö tuo luottamusta yrityksen toimintaan!

Torstai 11.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Tuotantohyödykkeitä myyvien yritysten ja heidän myyntimiestensä johtoajatuksena on aina vastuullisuus sekä tulevaisuuteen katsominen asiakkaan parhaaksi.

 

Tuo esittämäni alkutoteamus on minulle tuttua, sillä sainhan toimia tuotantohyödykkeiden myyntityössä yli neljäkymmentä vuotta.

 

 

*******************

 

 

Muutama päivä sitten sain olla poikkeuksellisen vastuullisen myyntityön kohteena ja kiitollisena kerron asian tarkemmin:

 

IMG_8400.JPG

 

 

Hankin kaksi vuotta sitten etualalla näkyvän sadetuspumpun, joka pelasi oikein hienosti kaksi ensimmäistä vuotta, mutta nyt se vaan hurisi ja vettä se ei pystynyt nostamaan.

 

Oletin pumpussa olevan vikaa ja vein sen korjauttamista varten…

 

 

IMG_8349.JPG

 

…Näsin Vesijohtoliikkeeseen Tampereelle.

 

Näsin Vesijohtoliikkeessä kaksikin myyntimiestä tuli peräkärryni luo katsomaan pumppua ja kyselivät ongelman ilmenemisestä – nopeasti he tulivat johtopäätökseen, että pumpussa ei ole mitään vikaa, mutta imupuolella se vika piilee!

 

Myyntimiehet opastivat minua, että miten imupuolen ongelmat hoidetaan ja he myivät minulle viidelläkympillä tappuraa sekä erilaisia pienosia!

 

Palasin hieman aprikoiden mökille ja sain keskipojan korjaamaan imupuolen ongelmat saamieni neuvojen mukaisesti ja heti homman lopputulos oli se, että sadetuspumppu toimii erinomaisesti!

 

Kiitokset keskipojalle ja erityiskiitokset Näsin Vesijohtoliikkeelle, joka ei ”suostunut” ottamaan pumppua korjattavakseen.

 

 

Suosittelen Näsin Vesijohtoliikettä ja siellä erityisesti LVI-myyntimies Petri Jokista, joka toimi vastuullisesti sadetuspumppuni ongelmien ratkaisemisessa!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Vastuullinen myyntityö, myyntityö, tuotantohyödykkeiden myyntityö, Näsin Vesijohtoliike;

Kaverin puutarhasta saadusta taimesta ei pidä kiittää!

Keskiviikko 10.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Olen vuosien varrella saanut omalle trekoolimaalleni naapureilta, sukulaisilta ja ”kylänmiehiltä” paljon erilaisia taimia.

 

Taimet ovat menestyneet hyvin ja osasyy hyvään menestymiseen on varmaan se vanhan kansan opettama tapa, että taimesta ei saa kiittää – kiittäminen vie taimelta kasvuonnen!

 

 

Kiittämättömyys on siis taimien saamisessa välttämättömyys!

 

 

*******************

 

 

Toinen vanhanajan ämmien – kaikella kunnioituksella naisia kohtaan – oli taimien hankinnassa se, että naapurin pelargoniasta tai muusta sisäkukasta varastettiin oksa, josta sitten omassa pirtissä kasvatettiin kukoistava kukka!

 

Hameen päällä oleva esiliina ja sen taskut olivat oivallinen paikka kuljettaa ”pelakuusta” napsaistu oksa ja laittaa se kotona juurtumaan vesiastiaan.

 

Oli varmaan yksi taiteenlaji, että pystyi hivuttautumaan niin lähelle naapurin kukkaa, jotta pystyi isäntäväen huomaamatta napsaisemaan oksan hyvinvoivasta kukasta!

 

Jos ei kiitä trekooliin naapurilta saadusta taimesta ja jos pystyy varastamaan oksan naapurin ”pelakuusta”, on kasvionni molemmissa tapauksissa taattu; näin uskoi vanhakansa!

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Kasvista ei saa kiittää, Esiliinan taskut, oksan varastaminen, vanhakansa tietää,

Keskustan eiliset henkilöratkaisut saavat täyden tukeni!

Tiistai 9.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Keskusta teki eilen kaksi merkittävää henkilöratkaisua sen jälkeen, kun puolueen puheenjohtaja Katri Kulmuni erosi valtiovarainministerin paikalta.

 

 

Molemmat henkilövalinnat saavat täyden tukeni ja olen varma, että niiden myötä maamme politiikka saa uuden suunnan.

 

Matti Vanhasen suostuminen valtiovarainministeriksi ja Anu Vehviläisen valinta Eduskunnan puhemieheksi osoittavat, että nuorisokokeilujen jälkeen Keskustan päättäjät taas luottavat kokemukseen ja arvostavat vuosien varrella hankittua taitoa, luottamusta ja kokemusta.

 

Vanhasen aloittaminen valtiovarainministerinä merkitsee suomalaisille, että nyt meidän ei enää tarvitse pelätä ja olla varpaillaan mitä valtiovarainministeri sanoillaan, eleillään ja sanomatta jättämisellä tarkoittaakaan!

 

Erityisen tyytyväinen olen niiden arvostamieni opposition edustajien sanomisista, jotka arvostavat Matti Vanhasen siirtymistä valtiovarainministeriksi.

 

Kiitokset toki ansaitsee myös Keskustan nykyinen puheenjohtaja, joka totesi, ettei ole valmis Eduskunnan puhemieheksi.

****************

 

Mainittakoon, että tamperelainen Aamulehti oli jälleen kerran hakoteillä, kun totesi, ettei Katri Kulmuni ole kiinnostunut Eduskunnan puheenjohtajan toimesta – ei kai voi ollakaan, sillä Eduskunnan puheenjohtajan hommaa ei ole olemassakaan!

 

 

*********************

 

 

Olen vuosien varrella saanut tutustua uuteen valtiovarainministeriimme ja samoin myös tulevaan Eduskunnan puhemieheen – kas näin:

 

 

 

 

 

 

IMG_6857.JPG

 

 

Kaksi keskeistä henkilöratkaisua on siis eilen tehty ja nyt Keskusta sekä Suomi tarvitsevat sen kolmannen henkilöratkaisun – minulla on siihen selkeä ratkaisuehdotus ja se on…

 

IMG_5506.JPG

 

…Annika Saarikko Keskustan puheenjohtajaksi syyskuun puoluekokouksessa Oulussa!

 

 

Helppoa kuin heinänteko!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Valtiovarainministeri Matti Vanhanen, Eduskunnan puhemies Anu Vehviläinen, Annika Saarikko Keskustan puheenjohtajaksi, Keskustan puoluekokous Oulussa 2020, Matti Vanhanen, Anu Vehviläinen, Annika Saarikko, Keskustan puoluekokous 4. - 6.9.2020 Oulussa,

Metsänhoitoyhdistyksen asiantuntija-apu on pienmetsänomistajalle metsänmyyntitilanteessa välttämätön

Maanantai 8.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Tampere-Parkano-Seinäjoki – radan toiselle puolelle jäänyt n. neljän hehtaarin suuruinen perämetsäkappale on ollut huonolla hoidolla jo pidempään.

 

Nyt kuitenkin ryhdistäydyimme ja esikoisemme johdolla teimme siellä harvennushakkuun.

 

 

Valtuutimme metsänhoitoyhdistyksen tekemään kaupat ja hoitamaan myös harvennushakkuun suorittamisen.

 

 

IMG_8208.JPG

 

On luonnollista, että harvennushakkuu suoritettiin konetyönä.

 

 

***************

 

 

Minulle oli yllätys, että melko pienen hakkuutyömaan puut metsänhoitoyhdistys oli myynyt peräti neljälle eri yritykselle!

 

Vakaasti uskon, että valitsemalla noin monta yritystä on metsänhoitoyhdistys pystynyt maksimoimaan metsänomistajan eli meidän maatalousyhtymämme saaman kantohinnan!

 

 

IMG_8333.JPG

 

Viides kasa on metsänomistajan kasa eli tämän kanssa tulen viimeistään syksyn mittaan mökkitonttini puualttarilla ahertamaan!  Nyt vaan pitää saada nuo puut mökkitontille ja siihen kuljetushommaan tarvitaan kunnollinen tukkiauto, sillä omalla traktorilla ja peräkärryllä homma vaatisi aivan liian paljon hikeä ja ehkä vertakin!

 

 

Kannustan metsänhoidollisissa kysymyksissä tukeutumaan ”oman” metsänhoitoyhdistyksen asiantuntijoiden apuun!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Metsänhoitoyhdistys, Metsänhoitoyhdistyksen asiantuntija-apu, metsänomistaja,

EU:n vähävaraisille tarjoamat ruoka-aputuotteet maksettiin yrityksille interventioviljoilla

Sunnuntai 7.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Taidan olla viimeisiä, jotka muistavat tai ainakin niitä viimeisiä, jotka olivat mukana operatiivisessa toiminnassa, kun maamme Euroopan Unioniin liittymisen jälkeen hyödynsi EU:n tarjoaman mahdollisuuden toimittaa rehuohraa maksuvälineenä käyttäen vähävaraisille erilaisia ruoka-aputuotteita.

 

 

******************

 

 

Suomi liittyi 16.10.1994 suoritetun neuvoa-antavan kansanäänestyksen perusteella Euroopan Unioniin 1.1.1995.

 

 

Kiitokseni Suomen viranomaisille, jotka heti liittymisen jälkeen päättivät hyödyntää EU:n ruoka-avun käyttämisen Suomessa – ruotsalaiset kokivat maansa niin hyvätuloiseksi, että eivät halunneet hyödyntää tässä asiassa EU:n tarjoamaa taloudellista apua!

 

 

Siirryin työnantajani Raisio Yhtymässä EU:hun liittymisen hetkellä myynti- ja markkinointitehtävistä raaka-ainehankinnan tehtäviin ja sain olla mukana, kun työnantajakonsernini oli keskeisellä sijalla EU-ruoka-apuun liittyvissä käytännön toimenpiteissä – uskallan todeta, että olin näistä asioista käytännön tasolla ehkä parhaiten perillä oleva henkilö koko maassa usean vuoden ajan.

 

 

*******************

 

 

Alkuvuosina vähävaraisten ruoka-aputuotteina olivat kuivat elintarvikkeet, joiden säilytyksessä ei ollut ongelmia.   Tuotteina olivat vehnäjauho, sämpyläjauho, puurohiutale, makaroni, näkkileipä, hapankorppu, keksit sekä myslit – lähes kaikki olivat tuotteita, joita Raisio valmisti.

 

 

Ruoka-aputuotteita toimittaneet yritykset eivät saaneet riihikuivaa rahaa, vaan maksuvälineenä olivat Euroopan Unionin omistamat interventioviljat!

 

 

Menettely sopi silloiselle Raisiolle hyvin, sillä työnantajayksikköni Rehuraisio Oy tarvitsi rehuviljaa ja konsernin elintarvikeyksiköt valmistivat ruoka-apuun tarvittavia tuotteita.

 

Aluksi menettelyä hallinnoi Maa- ja metsätalousministeriön interventioyksikkö ja myöhemmin valtion yhteishankintayksikkö Hansel – oli mielenkiintoista tehdä molempien kanssa kaupallista yhteistyötä!

 

 

 

Seuraavassa vuosikohtaiset volyymit (tonneina), joita Suomessa on jaettu Euroopan Unionin rahoittamana elintarvikeapuna vähävaraisille:

 

 

  • 1996                                   1815 tonnia

  • 1997                                   1605

  • 1998                                   1520

  • 1999                                     789

  • 2000                                   1548

  • 2001                                   2020

  • 2002                                   2000

  • 2003                                   1963

  • 2004                                   2140

  • 2005                                   1970

  • 2006                                   2053

  • 2007                                   1893

  • 2008                                   1688

  • 2009                                   2252

  • 2010                                   2707

  • 2011                                   3109

  • 2012                                   1310

  • 2013                                   1908

 

 

Oli oma taiteenlajinsa, kun vaikkapa 800 tonnin suuruiselle Elovena-kaurahiutale-erälle piti sorvata hinnaksi esimerkiksi 2.050 tonnia rehuohraa ajoneuvoon lastattuna vaikkapa Avena Siilot Oy:n Kokemäen viljavarastolla (kummatkaan tonnimäärät eivät ole todellisia, mutta kuvaavat homman etenemistä)!

 

 

No, taskulaskimellahan siitä selvittiin ja pientä bisneksenpoikasta hinnoitteluun piti tietysti ujuttaa.

**********************

Ruoka-aputuotteiden hinnoittelu oli siis tietynmoista ”oravannahkakauppaa”, kun suomalaisen elintarviketeollisuuden valmistamia tuotteita myytiin Huoltovarmuuskeskukselle ja saatiin hintana rehuohraa – loppuvaiheessa välikätenä oli Hansel Oy.

 

EU:n maksaman ruoka-avun tuotteina oli jossain vaiheessa myös sellaisia elintarviketuotteita, joita Raisio ei valmistanut ja tällöin hyvät sekä toimivat henkilökohtaiset suhteeni kilpaileviin elintarvike-alan yrityksiin olivat tärkeitä; joillakin kilpailijoilla oli halu ja kyky toimittaa elintarvikkeita, mutta ei kykyä hyödyntää maksuvälinettä eli rehuohraa. Joskus taas oman työnantajani rehuohran tarve oli jo tyydytetty ja silloin homma piti hinnoitella niin, että saatoin ohjata ”maksuvälineen” eli rehuohran rehualan kilpailijalle!

 

 

Huoltovarmuuskeskus ja/tai Hansel ohjasivat EU:n maksamat elintarvikkeet mm. eri kirkkokuntien jaettavaksi ja esimerkiksi Suomen Punainen risti oli merkittävä ruoka-avun jakelija.

 

 ***************

Tutkailin nettiä ja siellä kerrottiin, että EU:n maksaman ruoka-avun jakelu oli vuoden 2013 jälkeen tauolla, mutta vuonna 2015 se alkoi uudelleen.

 

Käsitän, että nykyisin EU maksaa vähävaraisille suunnatun ruoka-avun ”sileinä seteleinä”, joten entisenmoista interventioviljalla maksamista ei enää tapahdu ja miksi tapahtuisikaan, sillä viljojen interventiotoimintaa ei enää ole!

 

***************

Näin totesi ylitarkastaja Sari T. Niemi Ruokavirastosta 26.11.2019:

 

– Elintarvikkeita jaetaan vuosittain 3,5–4 miljoonan euron edestä. Koko ohjelmakauden 2014-2020 rahoitus Suomessa on 26,5 miljoonaa euroa, josta Suomen maksama osuus on 4 miljoonaa euroa.

– Kaikkiaan ruoka-apua toimitettiin viime vuonna eli vuonna 2018 1 939 tonnia. Siitä saatiin sisältöä 327 856 ruokapakettiin ja aineksia 47 396 ateriaan.

 

Tarkkaan on Ruokavirastossa tuo aterioiden lukumäärä osattu laskea – onkohan nyt varmasti oikein?

 

Tämmöinen muistelus tänään!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Ruoka-aputuotteet, EU:n maksamat ruoka-aputuotteet, ruoka-aputuotteet vähävaraisille, MMM:n interventioyksikkö, Ruokavirasto, Valtion Hankintakeskus, Huoltovarmuuskeskus, Hansel Oy, Kaurasuurimot, Vehnäjauho,

Eteenpäin!

Lauantai 6.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Omahyväisesti uskottelen, että lukijani odottavat minulta tänään kommentteja ja mielipiteitä eilisestä uutispommista eli valtiovarainministeri Katri Kulmunin erosta.

 

En petä lukijoitteni odotuksia, joten seuraavassa joitain ajatuksiani:

 

Taustaksi se, että olen asioista täysin sen tiedon varassa, jota julkisuudessa on kaikkien saatavilla liikkunut – tunnen toki kaikki seuraavassa käsittelemäni henkilöt, mutta kenenkään heidän tai muidenkaan kanssa en ole keskustellut eilen.

 

En myöskään käsittele Katri Kulmunin eroon johtaneita syitä, sillä en niitä tunne.

 

Siis; eteenpäin tästä!

 

 

  • ensinnäkin Keskustan pitää mielestäni jatkaa nykyisessä hallituksessa, sillä vain se takaa Suomelle vakaat lähiajat – uskon, että se on myös muiden hallituskumppaneiden mielipide

 

  • on hyvä, että Keskustan päättävät elimet päättävät uudesta valtiovarainministeristä jo ensi sunnuntaina

 

 

  • ykkösehdokkaani uudeksi valtiovarainministeriksi on Juha Sipilä, sillä hänellä on talousosaamista suomalaisista poliitikoista ylivoimaisesti eniten

 

  • on kokonaan toinen asia, että onko Juha Sipilä vielä valmis urallaan toisen kerran saamaan Suomen talous kuntoon

 

  • jos saamme Juha Sipilän valtiovarainministeriksi, voivat suomalaiset olla levollisin mielin

 

  • kakkosehdokkaita valtiovarainministeriksi ovat Juha Sipilän jälkeen sukunimien mukaan aakkosjärjestyksessä Esko Aho, Mika Lintilä ja Matti Vanhanen

 

Katri Kulmunin eilinen eroilmoitus valtiovarainministerin hommasta merkitsee, että Keskusta joutuu syyskuun puoluekokouksessaan valitsemaan uuden puheenjohtajan.

 

  • Keskustan puheenjohtajan hommaan mielestäni on yksi henkilö yli muiden ja hän on Annika Saarikko. Annikan lupsakka, mutta tiukka esiintyminen pystyisivät nostamaan Keskustan valtakunnallisen kannatuksen sinne kahdenkymmenen prosentin tasolle ja sillä kolkuteltaisiin jo valtakunnan ykköspuolueen asemaa - Annikka ei tarvitse edes konsulttien tarjoamaa esiintymiskoulutusta!

 

  • Jos Annika haluaa paneutua perheelleen ja tulla Keskustan puheenjohtajaksi vasta vuonna 2022, on paikka nyt varattava puolustusministeri Antti Kaikkoselle!

 

 

Näillä mietteillä ETEENPÄIN!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Katri Kulmunin ero valtiovarainministerin paikasta, Katri Kulmuni, Juha Sipilä, Esko Aho, Mika Lintilä. Matti Vanhanen, Annika Saarikko, Antti Kaikkonen, Keskustan puoluekokous 2020,

Kolme ilmaista vinkkiä yrittäjille!

Perjantai 5.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Olin työurani kuusi ensimmäistä kuukautta yrittäjäpariskunnan palveluksessa ja sen jälkeen päivälleen neljäkymmentä vuotta hommissa, joissa yrittäjät olivat tärkeä ja merkittävä asiakasryhmä.

 

Uskon tuon kokemuksen perusteella tuntevani yrittäjät ja arvostan heidän työtään!

 

Työurani jälkeenkin haen, etsin sekä saan paljon palveluja yrittäjiltä, mutta jonkinmoisena ”hienosäätönä” esitän muutaman vinkin, joita noudattamalla yrittäjät pärjäisivät ehkä vielä himpunverran paremmin!

 1.    Pidä sanasi lupaamastasi toimitusajasta

 

  • luvattu toimitusaika on asiakkaan kannalta useinkin se ratkaiseva seikka, jonka perusteella hän on valinnut tietyn yrittäjän yhteistyökumppanikseen ja jos yrittäjä ei pysty pitämään lupaamaansa toimitusaikaa, niin yhteistyön jatkuminen on vaakalaudalla

  • mutta…

 2.    Soita, jos et pysty toimimaan lupaamassasi ajassa, sillä…

 

  • …monestikin asiakkaalla ei ole kaikki ihan niin tarkkaa, mutta tarkkaa on se, mitä on luvattu.

  • kerron tästä esimerkin viime päiviltä: Olen erään yksityistien toimitsijamies ja halusimme tiellemme neljä kuormaa mursketta, jotka eräs yrittäjä lupasi toimittaa määrättynä aikana. Yrittäjältä oli auto mennyt remonttiin ja hän ei pystynyt pitämään lupaamaansa aikataulua. Muut tieosakkaat hiillostivat – ihan aiheellisesti – minua, että miksi luvattu aikataulu ei pitänytkään. No siitä selvittiin, kun soitin yrittäjälle ja sen jälkeen kerroin tieosakkaille viivästymisen syyn. Olis se yrittäjä voinut soittaa minulle, että toimitus viivästyy!

 3.    Laskuta heti, kun olet saanut työsi valmiiksi

 

  • tämä on suuri ongelma monien yrittäjien toiminnassa eli asiakas saa anella, että saisi laskun yrittäjän tekemästä työstä - parhaillaankin odotan kahdelta yrittäjältä laskua ja toiselle olen jo soittanut, että missä lasku viipyy!

  • työelämän ajalta minulla on kokemus, että jos yrittäjäperheen emäntä huolehtii laskutuksesta, niin hommat ovat kunnossa. Jos miespuolinen yrittäjä itse yrittää toimia myös laskuttajana, niin vaikeaa on asiakkaan saada laskua!

 

Olisiko tähän laskuttamisongelmaan ratkaisu se, että jos yrittäjä ei saa laskua aikaiseksi kuukauden kuluessa työnsuorituksesta, niin laskua ei tarvitse maksaa? 

 

Mitä sanoo Suomen Yrittäjät –järjestön toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen?

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Suomen Yrittäjät, Mikael Pentikäinen, yrittäjät ovat maamme voimavara,

"Pönkitä pönkitä, älä uutta rakenna"!

Torstai 4.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Eräs Mustialan maatalousopiston eli agrologiopiston kurssikavereistani oli aikoinaan ollut harjoittelijana Tampereen Aitolahdella Rurik Pihkalan omistamalla tilalla joskus 1960-luvulla.

 

Netti kertoo, että Rurik Jonatan Pihkala (sukunimi vuoteen 1906 Gummerus) (1885 – 1973) oli Helsingin yliopiston maanviljelystalouden professori ja yksi Pihtiputaan rovastin Aleksander Gummeruksen pojista.

 

Pihkala hoiti vuodesta 1908 lähtien vaimonsa Ella Laalahden (1885–1973) kotitilaa, Tampereella lähellä Aitolahdessa sijaitsevaa Laalahden rusthollia. Ella Pihkala oli Rurikin opiskelutoveri Mustialassa ja oli yksi Suomen ja koko maailmankin ensimmäisistä naisagronomeista.

 

Kuten alussa totesin, eräs Mustialan maatalousopistokurssin eli agrologiopintojen kurssikaverini vuosilta 1968 – 1970 oli aikoinaan ollut harjoittelijana Laalahdessa joskus 1960-luvun puolivälissä ja hän aina muisteli professori Rurik Pihkalan kantavaa ajatusta, johon nykyäänkin on helppo yhtyä eli "pönkitä, pönkitä, mutta älä uutta rakenna"!

 

 

Kannatan urheiluprofessori Tahko Pihkalan veljen Rurik Pihkalan aikoinaan esittämää linjanvetoa!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: "Pönkitä pönkitä, älä uutta rakenna"!, Rurik Pihkala, Aitolahti, Laalahti, Tampereen Aitolahti, Tahko Pihkala, Laalahti, rovasti Aleksander Gummerus, Mustialan maatalousopisto,

Entisaikaan vähintään parinkymmenen neliön suuruinen humalisto oli jokaisen maatilan takapihalla

Keskiviikko 3.6.2020 - -Esko Erkkilä-

Taitaa olla vieläkin kirjattuna rakennuskaareen, että humalaa pitää lisätä joka vuosi tietty määrä, mutta lainsäädöksen valvontaa ei toki ole.

 

Meillä kotona humalisto sijaitsi liiterin takana ja siitä pidettiin hyvää huolta, sillä humalankäpyjä käytettiin sahdinvalmistuksessa ja Viljakkala, jos mikä paikkakunta, oli aikoinaan todellista sahtialuetta.

 

Viljakkalassa sahdinvalmistuksessa käytettiin pieni osuus ruismallasta, joten viljakkalalainen sahti on herkullisen tummannäköistä ja ei sellaista vasikanjuoman näköistä kuin esimerkiksi Sysmässä, jossa sahdinvalmistuksessa ei käytetä ruismallasta.

 

 

Mutta piti kirjoittaa humalistosta!

 

Meillä humalisto tosiaan sijaitsi liiterin takana ja se sai kasvuunsa eväitä mm. siitä, että yöastian sisältö käytiin tyhjentämässä humalistoon – toki vain se yöastiaan kertynyt nestemäinen osuus!

 

Sahtia meillä tehtiin korkeintaan kahdesti vuodessa, mutta monissa taloissa sahtia oli tarjolla melkein joka päivä - kuivatut humalankävyt olivat oleellinen osa sahdinvalmistusta.

 

 

 

Olen onnistunut säilyttämään humalistoperinnettä pienessä mittakaavassa, sillä mökkimaailmassani on ”minihumalisto” eli…

 

 

IMG_8296.JPG

 

 …vajaan neliön suuruinen ala, jossa on neljä viisimetristä humalistoseivästä.

 

 

IMG_8295.JPG

 

Kotitilaltani alkujaan olevat humalani ovat hyvässä kasvukunnossa ja suurimmat niistä tavoittelevat nyt kahta metriä.

 

Kokemuksesta tiedän, että syyskuussa humalat ovat kiivenneet viisimetristen humalasalkojen huipulle saakka ja sen jälkeen alas valuessaan muodostavat hienon ”hatun” humalasalkojen päälle!

 

Meillä humalat muodostavat paljon humalakäpyjä, mutta eihän niillä ole muuta käyttöä kuin kompostiin, sillä sahtiakaan meillä ei ole valmistettu ainakaan kymmeneen vuoteen!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: humala, humala kasvina, humalisto, humaliston seipäät, humala sahdinvalmistuksessa, ruismallas sahdinvalmistuksessa, ilman ruismallasta valmistettu sahti on vaaleaa vasikanjuomaa, viljakkalalainen sahti, sysmäläinen sahti, sahdinvalmistus,

« Uudemmat kirjoituksetVanhemmat kirjoitukset »