Yhteystiedot

Esko Erkkilä
Ruokomäenkatu 32
33840 Tampere
050 556 4878

Pikakysely

Mitä pidät uusista kotisivuistamme?

"Pirttilahti kirjoittamaan seuraavan hallituksen metsäpoliittinen ohjelma!"

Perjantai 10.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Otsikossa toistettu yleisöhuuto eilen Tampereella Sampolassa järjestetyn…

 

 

sampo1

 

 

 …Metsävaalipaneelin yleisön joukosta kuvaa sitä arvostusta, jota Keskustan kansanedustaja ja kansanedustajaehdokas Arto Pirttilahti nautti panelistien joukossa.

 

 

 

 

sampo2

 

 

Suomen Metsäkeskuksen järjestämä vaalitilaisuus keräsi lähes täyteen Sampolan auditorion.

 

 

Olin mukana tilaisuudessa.

 

 

 

Tunsin kaikki panelistit SDP:n panelistia lukuunottamatta ja täytyy todeta, että he kaikki ovat asiantuntijoita monilla alueilla ja aihepiireissä.

 

 

Esittelen panelistit kuvien kera ja olen merkinnyt kaikkien kohdalle jonkun keskeisen asian, jota kyseinen panelisti ja kansanedustajaehdokas paneelissa esitti (Olen reportterin oikeudella valinnut jokaisen sanomisista jonkun kohdan):

 

 

 

 

sampo3

 

 

Kansanedustaja Anna Kontula, Vasemmistoliitto

 

 

”Myös sellainen metsänomistus pitää olla mahdollista, että ei myy puuta.”

 

 

 

 

sampo4

 

 

Kansanedustaja Arto Pirttilahti, Keskusta

 

 

”Minulla on metsään samanlainen suhtautuminen kuin yrittäjyyteen. Pääomaverokantaan pitää saada yrittäjävähennys. Metsämaan kiinteistöveroon ehdoton EI-kanta.”

 

 

 

 

sampo5

 

 

Kansanedustaja Sofia Vikman, Kokoomus

 

 

”Tavoitteena pitää olla metsien pirstaloitumisen estäminen.”

 

 

 

 

sampo6

 

 

Minna Sorsa, Vihreät

 

 

”Vuoteen 2025 mennessä turpeen ja kivihiilen käyttäminen on kiellettävä!”

 

 

 

 

sampo7

 

 

Keijo Kaleva, SDP

 

 

”Metsäpolitiikkaan on saatava ennustettavuutta, ei ailahtelevaisuutta!”

 

 

 

 

sampo8

 

 

Timo Tukia, Perussuomalaiset

 

 

”Olisi mukavaa olla virkamies, joka sanelisi muiden omistamia soita suojelualueiksi!”

 

 

 

 

sampo9

 

 

Veli-Matti Antila, Kristillisdemokraatit

 

 

”Tiet, rataverkko ja tietoverkot on pidettävä kunnossa!”

 

 

 

****************

 

Valtaosa panelisteista totesi, että perikuntien suuri osuus metsänomistajissa haittaa metsien tehokasta käyttöä.

 

Etelä-Suomessa perikuntien osuus on 14 % metsäpinta-alasta.

On mielenkiintoista, mutta tavallista, että perikuntien omistajissa on perikuntia - perikunnat siis omistavat perikuntia!

 

 

Minna Sorsan esittämä ja yllä kerrottu vaatimus – jos se todella on Vihreiden todellinen linjaus, saattaa torpata Vihreiden hallitustien!

 

 

Mielenkiintoinen tilaisuus joka tapauksessa Sampolassa eilen!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Anna Kontula, Arto Pirttilahti, Sofia Vikman, Minna Sorsa, Keijo Kaleva, Timo Tukia, Veli-Matti Antila, Suomen Metsäkeskus, Sampola Tampere,

Hienossa kevätsäässä on mukava tehdä vaalikampanjaa!

Torstai 9.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Kevätsäät ovat parina viime päivänä hellineet kansanedustajaehdokkaita ja heidän tukitiimejään, kun he ovat toteuttaneet vaalikampanjoitaan.

 

 

Olen seurannut mielenkiintoista touhua lähietäisyydeltä puolueiden vaalimökeillä Tampereen Keskustorila.

 

 

Kuvakimaran aluksi muutamia kuvia keskustalaisten kansanedustajavaaliehdokkaiden viihtymisestä Keskustorilla:

 

 

 

 

keskus1

 

 

Marjo Mäkinen-Aakula Orivedeltä.

 

 

 

 

keskus2

 

 

Pilvi Kärkelä (vasemmalla) Kihniöstä ja Minna Sarvijärvi Ylöjärveltä.

 

 

 

 

keskus3

 

 

Pilvi Kärkelä (vasemmalla) seurassaan Ari Lamminmäen tukitiimin jäsen Taina Niiranen Parkanosta.

 

 

 

 

keskus4

 

 

Teuvo Hakanen Ylöjärveltä.

 

 

 

 

keskus5

 

 

Santeri Lampi Tampereelta.

 

 

 

*****************************

 

 

 

Muutamia kuvia myös muiden puolueiden kampanjailmeistä:

 

 

 

 

keskus6

 

 

Kansanedustaja Leena Rauhala, Kristillisdemokraatit

 

 

 

 

keskus7

 

 

Kokoomuksen kansanedustajaehdokas Leena Kostiainen kahden perussuomalaisten kansanedustajan välissä – Martti Mölsä ja Lea Mäkipää.

 

 

 

 

keskus8

 

 

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini poikkesi 7.4.2015 Keskustan telttakatoksella, kun oli poistumassa perusuomalaisten osastolta.

 

 

Soini vakuutti Keskustan kansanedustajaehdokas Timo Hanhilahden tukitiimin jäsen Jorma Tapaninaholle ja meille muille keskustalaisille haluavansa tehdä yhteistyötä Keskustan kanssa!

 

 

Oikeaa puhetta!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Marjo Mäkinen-Aakula, Pilvi Kärkelä, Minna Sarvijärvi, Taina Niiranen, Teuvo Hakanen, Santeri Lampi, Leena Rauhala, Martti Mölsä, Lea Mäkipää, Timo Soini, Leena Kostiainen, Jorma Tapaninaho,

Hämmästyttävää, että miten korkeatasoisia asiantuntijoita sote-asioissa ovat Keskustan Pirkanmaan piirin kansanedustajaehdokkaat !

Keskiviikko 8.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Keskustan Pirkanmaan piiri järjesti eilen Vanhalla Kirjastotalolla Tampereella Vaalijuhlan, jonka yksi ohjelmanumero oli piirin MestariPuhujan valinta.

 

 

Menin muiden palaverien vuoksi myöhässä tilaisuuteen ja se oli oikea ratkaisu, sillä sain omin silmin nähdä ja omin korvin kuulla, että miten vahvoja asiantuntijoita Keskustalla on eduskuntavaaliehdokkainaan Pirkanmaalla!

 

 

 

 

vanha1

 

 

Teuvo Hakanen Ylöjärven Viljakkalasta ja Pilvi Kärkelä Kihniöstä…

 

 

 

 

vanha2

 

 

…sekä Jouni Ovaska Hämeenkyröstä, Hanna Holma Kangasalta ja Minna Sarvijärvi Ylöjärven Kurusta ovat kaikki kokeneita kuntapäättäjiä, joten sen ansiosta panelistien asiantuntemuksen olettikin olevan korkeatasoista.

 

 

Käyty keskustelu osoitti, että Keskustan pirkanmaalaisilta kansanedustajaehdokkailta löytyy todella korkealaatuista asiantuntemusta – kelpaa niillä tiedoilla pyrkiä eduskuntaan!

 

 

Tässä on vielä lähikuvat keskusteluun osallistuneista kansanedustajaehdokkaista;

 

 

 

 

vanha3

 

 

Hanna Holma

 

 

 

 

vanha4

 

 

Jouni Ovaska

 

 

 

 

vanha5

 

 

Minna Sarvijärvi

 

 

 

 

vanha6

 

 

Pilvi Kärkelä

 

 

 

 

vanha7

 

 

Teuvo Hakanen

 

 

 

 

 

 

vanha8

 

 

Tilaisuuden juontajana toimi ansiokkaasti Keskustan Pirkanmaan piirin varapuheenjohtaja Tuukka Liuha, joka tässä antaa Meeri Vettenrannalle mahdollisuuden yleisökysymykseen.

 

 

 

 

 

vanha9

 

 
Myös Mikko Kiio Kangasalta teki asiantuntevan kysymyksen panelisteille.

 

 

 

********************

 

 

 

 

Olen tyytyväinen ja suorastaan ylpeä siitä asiantuntemuksesta ja perusteellisuudesta, jolla panelistit käsittelivät yleisökysymysten aiheita.

 

 

Pirkanmaalaiset äänestäjät voivat olla levollisia Keskustan eduskuntavaaliehdokkaiden asiantuntemuksesta!

 

 

Tilaisuuden lopuksi julkistettiin yleisöäänestyksen tulos, että kuka panelisteista voittaa Keskustan Pirkanmaan piirin MestariPuhujan tittelin.

 

 

 

 

vanha10

 

 

Kisan voitti kansanedustajaehdokas Hanna Holma Kangasalta!

 

 

Hanna sai palkinnoksi pitkän pötkön kertakäyttömukeja sekä Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilän kookkaan kuvan vauhdittamaan eduskuntavaalikampanjaansa!

 

 

Kiitokset kaikille ehdokkaille onnistuneesta tilaisuudesta – me kuulijat opimme esityksistänne paljon!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Minna Sarvijärvi, Hanna Holma, Jouni Ovaska, Pilvi Kärkelä, Teuvo Hakanen, Tuukka Liuha, Meeri Vettenranta, Mikko Kiio,

Keskusta noudattaa vaalitilaisuuksissaan "parlamentarismia" ja antaa puheenvuoron myös muiden puolueiden edustajille

Sunnuntai 5.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä on esittänyt julkisuudessa, että jo ennen hallitusneuvotteluja Suomeen pitäisi solmia laaja ja kattava yhteiskuntasopimus.

 

 

Sipilän hahmotelmaan kuuluu, että neuvoteltavana olisivat ensimmäisen työntekijän palkkaaminen, työaikapankit, koeajan pidentäminen neljästä kuuteen kuukauteen ja työeläkemaksun alentaminen väliaikaisesti kahdella prosentilla.

 

 

On rohkaisevaa, että EK, SAK, Akava, MTK sekä Suomen yrittäjät ovat valmiita tulemaan neuvotteluun yhteiskuntasopimuksesta.

 

 

Keskustan Tampereen kunnallisjärjestö järjesti vaalitilaisuuden Tampereen Tammelantorilla 4.4.2015 ja tilaisuuden juontajana kävin pyytämässä Vasemmistoliiton kansanedustajaehdokasta Sinikka Torkkolaa – joka lähellämme piti omaa vaalitilaisuuttaan -Keskustan telttakatokselle keskustelemaan yhdessä Keskustan kansanedustajaehdokas Ari Lamminmäen kanssa sote-asioista.

 

 

 

 

sinikkajaari

 

 

Sinikka Torkkola suostui ja hänen keskustelustaan Ari Lamminmäen kanssa kehkeytyikin napakka keskustelu.

 

 

Vasemmistoliiton Sinikka Torkkola tiesi, että Ari Lamminmäki on Parkanon kaupunginvaltuuston ensimmäinen varapuheenjohtaja ja hän kysyikin, että miten Parkano on ulkoistanut kaupungin sosiaali- ja terveyspalvelut Pihlajalinnalle 1.1.2015 alkaen.

 

 

Lamminmäki asetti vastauksessaan kysymyksen laajempiin raameihin ja sanoi ihmettelevänsä, että julkisella puolella sairaalat, leikkaussalit ja muut terveydenhoidon resurssit ovat käyttämättöminä iltaisin, öisin ja jopa viikonloppuisin.

 

 

Lamminmäki peräsi julkiselta terveydenhoidolta suurempaa tehokkuutta ja kustannustietoisuutta.

 

 

 

Vilkkaan keskustelun jälkeen Torkkola ja Lamminmäki pääsivät lähemmäs toistensa näkökantoja ja he saivat keskustelunsa päätteeksi suosionosoitukset kuulijoilta.

 

 

Junailemani keskustelunpätkä oli mielestäni sitä eri toimijoiden välistä keskustelua, jota Juha Sipilä yhteiskuntasopimusta ehdottaessaan peräänkuuluttaa – kiitokset Sinikka Torkkolalle ja Ari Lamminmäelle!

 

 

***********************

 

 

Olen Ari Lamminmäen kanssa samaa mieltä julkisen terveydenhuollon ”seinien” vajaakäytöstä.

 

 

Kerron omakohtaisen kokemuksen:

 

 

Olin taannoin Tampereen kaupungin toimintapisteessä kuulontutkimuksessa ja ihmeekseni totesin, että sinänsä ammattitaitoinen henkilökunta sulki vastaanottotilat klo 15.00!

 

 

Pidän menettelyä vastuuttomana, sillä kuulonhuoltojuttuihin on julkisella puolella kuukausien jonot – missä on tehokkuusajattelu?

 

 

Kävin työssäoloaikanani kuulututkimuksissa Mehiläisessä ja siellä asiakkaita palvellaan myöhäisiltaan saakka.

 

 

Kaipaan yritysmäistä tehokkuutta julkisiin terveyspalveluihin minäkin!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Keskustan Tampereen kunnallisjärjestö, Ari Lamminmäki, Sinikka Torkkola, Juha Sipilä; yhteiskuntasopmus, EK, SAK, Akava, MTK, Suomen yrittäjät,

Tuleeko Pirkanmaalle vahva ministerinsalkku?

Lauantai 4.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Pirkanmaalla keskustellaan – Aamulehti keskustelun vauhdittajana – että saadaanko seuraavaan hallitukseen vahva salkku pirkanmaalaiselle.

 

 

Pidän tuosta aiheesta keskustelua aiheettomana, ennenaikaisena ja väärille urille vievänä.

 

 

On lapsellista kysellä kokoomuslaiselta, kahdeltakin demarilta, perussuomalaiselta, vihreältä, sitoutumattomalta ja jopa piraatilta sekä kommunistilta tätä asiaa, kuten Aamulehti eilen teki.  

Naurettavaa oli, että kokoomuslainen vastaaja tyrkkäsi itseään ministeriksi!

 

 

 

 

Aamulehti kysyi samassa jutussa asiaa myös Keskustan kansanedustaja Mikko Alatalolta, joka mielestäni ainoana antoi tolkullisen vastauksen kysymykseen.

 

 

Pirkanmaan senaattori vastasi näin:

 

 

”Vaikea sanoa.

 

Kansanedustajan työ on jo sinänsä arvokasta. Aktiivinen kansanedustaja on parempi kuin huono ministeri, joka esimerkiksi leikkaa koulutuspaikkoja maakunnasta.”

 

 

Saa nähdä, että älähtääkö koira, johon Mikko Alatalon kalikka kalahti?

 

 

 

********************

 

 

 

Kerron esimerkin kansanedustaja Mikko Alatalon aikaansaannoksesta, kun kerron Tampereen läntisen ohitustien syntyhistorian.

 

 

 

Asiaa oli vatvottu pitkään ja ratkaiseva keskustelu käytiin silloin hallituksessa istuneen Keskustan eduskuntaryhmässä.

 

 

Kansanedustaja Mikko Alatalo sai Keskustan eduskuntaryhmässä Hannes Mannisen vakuuttuneeksi, että Tampereen läntinen ohitustie tarvitaan, sillä se palvelee Pirkanmaan lisäksi pohjois-Satakuntaa, Etelä-Pohjanmaata, Pohjanmaata, Keski-Pohjanmaata ja koko Pohjois-Suomea, koska kaikkien näiden maakuntien läntinen kumipyöräliikenne joutuu ohittamaan Tampereen.

hannesmanninen

 

 

Hannes Manninen ymmärsi asian ja näin ”tavallinen” kansanedustaja Mikko Alatalo pystyi tekemään Pirkanmaalle ja koko Suomella paljon suuremman palveluksen kuin esimerkiksi ministeri, joka leikkaa koulutuspaikkoja Pirkanmaalta ja muualta Suomesta!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Mikko Alatalo, Harri Jaskari, Hanna Tainio, Sakari Puisto, Satu Hassi, Jukka Gustafsson, Yrjö Schafeitel, Laila Räikkä, Tuleeko Pirkanmaalle vahva ministerinsalkku?, Hannes Manninen,

Mielenkiintoinen tilanne vaalikentillä; puolue on valittu ja vasta nyt valitaan ehdokasta!

Perjantai 3.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Omaan melkoisen kokemuksen viime aikojen erilaisista vaalitilaisuuksista ja nyt myös kahden päivän tunnelmat Tampereen Keskustorin vaalimökeiltä.

 

 

Tilanne on Keskustan kannalta oikein hyvä, sillä kansalaiset ovat valinneet puolueen, jota äänestävät, mutta ehdokas on vielä ”hakusessa”!

 

 

Kansalaiset ovat tehneet viisaan valinnan joilla valittu puolue on Keskusta.

 

 

Kansalaiset haluavat äänestää Juha Sipilää, mutta kun se on mahdollista ainoastaan Pohjois-Pohjanmaalla, he tutkailevat Keskustan ehdokasgallerioita, jotka ilmestyivät katukuvaan 1.4.2015.

 

 

Keskustan listoilta löytyy henkilö, joka on arvoisensa Juha Sipilän tiimin jäseneksi seuraavassa eduskunnassa.

 

 

 vaaligalleria1

 

Sain olla kiinnittämässä Keskustan ulkomainosjulisteita Tampereen katukuvaan varhain aamulla huhtikuun 1. päivänä.

 

 

Joku saattaa olla sitä miltä, että olen jäävi arvostelemaan puolueiden ulkomainosjulisteita, mutta ainakin Pirkanmaalla Keskustan ulkomainosjuliste pärjää varmasti vertailussa.

 

 vaaligalleria2

Ihmettelen, että monet puolueet eivät ota vakavasti vaalien ulkomainontaa, sillä mm. Tampereen ykköspaikalla eli Raatihuoneen edessä olevilla mainospaikoilla oli 2.4.2015 klo 11.00 vielä useita tyhjiä paikkoja.

 

 

Kertovatko tyhjät paikat, että monet puolueet ovat jo tässä vaiheessa luovuttaneet!  

 

 

Kannustan puoluevalinnan Keskustan suuntaan tehneitä kansalaisia perehtymään Keskustan ehdokkaisiin – olen varma, että sieltä löytyy jokaiselle juuri se oikea henkilö, jonka pystyy kelpuuttamaan kansanedustajaksi 19.4.2015 pidettävissä eduskuntavaaleissa!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: eduskuntavaalit 2015, eduskuntavaalit 2015 Pirkanmaalla, vaalien ulkomainonta 2015,

Keskusta avasi vaalimökkikauden vahvasti!

Torstai 2.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Tampereen kaupunki luovutti eilen puolueiden käyttöön vaalimökit Keskustorille.

 

 

Mökit ovat samoja, jotka ovat käytössä myös Tampereen Joulutorilla.

 

 

Keskusta avasi vaalimökkikauden kansanedustajaehdokas Pertti Hakasen tahdittamana, joka järjesti aamutuimaan hienon vaalitilaisuuden vaalimökkialueen vieressä.

 

 

 

 

pertti1

 

 

Keskustan sanoma kiinnostaa Tampereella, sillä tilaisuudessa oli ”väkeä kuin merenmutaa”!

 

 

 

 

pertti2

 

 

Tilaisuuden isäntä Pertti Hakanen tässä peräti kahtena!

 

 

 

 

pertti3

 

 

Vierailevana solistina esiintyi kansanedustaja Antti Kaikkonen!

 

 

 

 

pertti4

 

 

Kansanedustaja Arto Pirttilahti

 

 

 

 

pertti5

 

 

Kansanedustaja Mikko Alatalo

 

 

 

 

pertti6

 

 

Raija Moilanen

 

 

 

 

pertti7

 

 

Minna Sarvijärvi

pertti8

 

 

Marjo Mäkinen-Aakula

 

 

Pirkanmaan ehdokkaiden taustavoimina toimivat mm. (vasemmalta):

 

 

 

 

pertti9

 

 

Seija Alatalo, Seija Hakanen ja Tuula Jokinen

 

 

 

 

 

********************

 

 

 

 

 

pertti10

 

 

Antti Kaikkonen, Raija Moilanen, Mikko Alatalo ja Seija Alatalo

 

 

Olipahan kunnolliset vaalimökkikauden avajaiset – tästä äänestäjät pitävät!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Pertti Hakanen, Antti Kaikkonen, Arto Pirttilahti, Mikko Alatalo, Minna Sarvijärvi, Raija Moilanen, Marjo Mäkinen-Aakula, Seija Alatalo, Seija Hakanen, Tuula Jokinen,

Politiikan raskasarjalaiset; Mikko Alatalo ja Paavo Väyrynen

Keskiviikko 1.4.2015 - -Esko Erkkilä-

Paavo Väyrynen nauttii uskomatonta kansansuosiota koko Suomessa ja niin myös Tampereella.

 

 

Väyrynen sai taannoisten presidentinvaalien ensimmäisellä kierroksella 11.339 ääntä Tampereelta.

 

 

Paavo Väyrynen muistaa tämän ja hän tulee aina mielellään Tampereelle.

 

 

Kaikki kunnia Paavo väyrysen saamisesta Tampereelle tiistaina 31.3.2015 kuuluu Pirkanmaan senaattorille eli Mikko Alatalolle joka ”vaihtokaupalla” sai Väyrysen Tampereelle. Vaihtokaupalla, sillä Mikko menee vuorostaan esiintymään Paavon vaalipiiriin ennen 19.4.2015 järjestettäviä eduskuntavaaleja.

 

 

Seuraavassa on pieni kuvakimara Mikko Alatalon riehakkaasta ja yleisöön menneestä esityksestä Kauppakeskus Duossa Tampereen Hervannassa 31.3.2015.

 

 

On harmi, että kuvakimaraan ei ole mahdollista lisätä ääntä!

 

 

 

du1

 

 

 

 

du2

 

 

 

 

du3

 

 

 

 

du4

 

 

 

 

du5

 

 

 

 

du6

 

 

 

 

du7

 

 

 

***************************

 

 

 

 

Mikko Alatalon esityksen jälkeen esiintyi europarlamentaarikko, Keskustan kunniapuheenjohtaja Paavo Väyrynen.

 

 

 

 

 

du8

 

 

 

 

du9

 

 

 

 

du10

 

 

 

 

du11

 

 

 

 

du12

 

 

 

 

du13

 

 

 

 

du14

 

 

Paavo Väyrysen mukikauppa kävi Duossa mukavasti – Paavolla on ainakin kolme erilaista mukimallia ja yksi niistä komeilee myös omalla työpöydälläni!

 

 

 

 

du15

 

 

Tuntui mukavalta, kun Paavo Väyrynen kutsui minua etunimeltäni ja eikä hairahtanut siihen tavalliseen nimeni pahoinpitelyyn, kuin monet, jotka kutsuvat minua Erkiksi!

 

 

Kerroin mikrofonin välityksellä Duon satapäiselle yleisölle, että kerroin taannoin Paavolle, kuinka minulla on mökilläni kasvamassa 120 erilaista marjapensasta. Paavo totesi silloin, että hänellä on Keminmaalla kasvamassa 11.000 herukkapensasta.

 

Päivitin eilen tilanteen Paavolta ja hän kertoi, että nyt herukkapensaita on entisten lisäksi kolmen hehtaarin alalla ja se merkitsee, että nyt hänellä ja Vuokolla on kasvamassa 20.000 herukkapensasta.

 

 

Todellinen yrittäjäpariskunta!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Mikko Alatalo, Paavo Väyrynen,

Kaikki haluavat olla kavereita markkinajohtajan kanssa

Tiistai 31.3.2015 - -Esko Erkkilä-

Liike-elämässä pätee ja ei päde totuus, että kaikki pyrkivät olemaan samoilla linjoilla markkinajohtajan kanssa.

 

 

Olen huomannut, että politiikassa tuota ”ei päde” –vaihtoehtoa ei tunneta, sillä kaikki pyrkivät olemaan tiiviisti markkinajohtajan rinnalla ja hyötymään markkinajohtajan imusta.

 

 

Gallup-luvuissa Keskusta on tällä hetkellä markkinajohtaja ja kavereista meillä ei ole puutetta.

 

 

Markkinajohtajan pitää politiikassa olla nöyrä sekä luonnollinen ja sitä peräänkuulutan itseltäni sekä kaikilta keskustalaisilta.

 

 

Emme saa ylpistyä ja siihenhän ei ole pienintäkään syytä, sillä yhtään ääntä eduskuntavaaleissa 2015 ei ole annettu.

 

 

Tässä iässä ja tällä kokemuksella uskaltaa lähestyä ketä vaan – toista oli nuorena myyntimiehenä, jolloin joissakin tapauksissa poti rimakauhua.

 

 

Nyt rimakauhua en tunne ja varmasti uskallan lähestyä kaikkia poliitikkoja – on kieltämätön totuus, että rintataskusta kaivettu käyntikortti, josta ilmenee kytkentäni Keskustaa, avaa kaikki portit.

 

 

Puolueiden keskinäinen luottamus on tässä tilanteessa, jossa Suomi kyntää taloudellisesti syvällä, kaiken A ja O.

 

 

Tarvitsemme toinen toistamme, sillä yksikään puolue ei tästä tilanteesta yksin voi Suomea pelastaa.

 

 

Odotan suurin odotuksia huomista, jolloin Tampereen Keskustorilla alkaa Vaalimökkikausi.

 

 

Keskusta sai kohtuullisen hyvän paikan, sillä Vaalimökkimme sijaitsee toisena Raatihuoneelta kohti Tampereen Teatteria. Ykköspaikka olisi tietysti ollut ykköspaikka, mutta nyt se meni Kristillisdemokraateille.

 

 

 

Toisella puolellamme naapurinamme on SDP.

 

 

Toivon, että Vaalimökkiaika sujuu sopuisasti, vaikka ainekset riitaisuuteenkin ovat olemassa.

**********************

 

 

Lupaan omalta osaltani, että tulen kuljeskelemaan eri puolueiden Vaalimökeillä ja pyrin luomaan uusia suhteita kilpaileviin puolueisiin sekä verestämään vanhoja suhteita!

 

 

Toivottelen myös muiden puolueiden edustajia poikkeamaan Keskustan Vaalimökillä – aina me kahvit tarjoamme ja parhaassa tapauksessa kuumat mehut, joiden raaka-aineena on käytetty mökkitontillamme Viljakkalan Majajärvellä kasvaneita erilaisia puutarhamarjoja!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Keskusta, Keskustan Vaalimökki Keskustorilla, Vaalimökit Tampereen Keskustorilla, Eduskuntavaalit 2015,

Komea ehdokasjoukko!

Maanantai 30.3.2015

Huhtikuun 19. päivänä järjestettävissä eduskuntavaaleissa Pirkanmaalta valittavien kansanedustajien määrä kasvaa yhdellä ja nyt maakunnastamme valitaan 19 kansanedustajaa.

 

 

On luonnollista, että Keskusta lähtee vaaleihin täydellä listalla eli listoillamme on 19 hienoa eduskuntavaaliehdokasta.

 

Olemme laatineet ehdokkaistamme diasarjan.

 

Kuvasin diasarjassa esiintyvät kaikki ehdokkaamme ja tässä he ovat:

 

 

 

d1

 

 

 

 

d2

 

 

 

 

d3

 

 

 

 

d4

 

 

 

 

d5

 

 

 

 

d6

 

 

 

 

d7

 

 

 

 

d8

 

 

 

 

d9

 

 

 

 

d10

 

d11

 

 

 

 

d12

 

 

 

 

d13

 

 

 

 

d14

 

 

 

 

d15

 

 

 

 

d16

 

 

 

 

d17

 

 

 

 

d18

 

 

 

 

d19

 

 

 

 

*************************

 

 

 

 

d20

 

 

”Suomi kuntoon!”

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Suomi kuntoon!, Keskustan Pirkanmaan vaalipiirin eduskuntavaaliehdokkaat 2015,

Yhteiskuntasopimus Tampereen Tammelantorilla

Sunnuntai 29.3.2015 - -Esko Erkkilä-

Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä ehdottaa, että jo ennen hallitusneuvotteluja pitää solmia eri osapuolten kesken yhteiskuntasopimus.

 

 

Sain eilen toimia juontajana Keskustan Tampereen kunnallisjärjestön järjestämässä vaalitilaisuudessa Tammelantorilla ja annoin kaikille läsnäolleille muiden puolueiden eduskuntavaaliehdokkaille mahdollisuuden esiintyä yhdessä keskustalaisten eduskuntavaaliehdokkaiden kanssa osastollamme.

 

 

Kyseessä oli siis Tammelantorin pienimuotoinen "yhteiskuntasopimus”!

 

 

Tässä on pieni kuvakimara käydyistä keskusteluista ja keskusteluihin osallistuneista:

 

 

 

 

tori1

 

 

Keskustan Tampereen valtuustoryhmän puheenjohtaja ja Suomen ensimmäinen keskustalainen apulaispormestari Timo Hanhilahti sekä SDP:n kaupunginvaltuutettu Johanna Loukaskorpi keskustelivat Tampereen kaupungin ajankohtaisista ongelmista.

 

 

 

 

tori2

 

 

Tampereen apulaispormestari Mikko Aaltonen - maakuntavaltuuston jäsen - ja Keskustan yrittäjäehdokas Ari Lamminmäki kävivät mainion keskustelun Pirkanmaan asioista maakuntatasolla.

Lamminmäki ja Aaltonen pääsivät yksimielisyyteen Pirkanmaan liikenneolosuhteiden kehittämistarpeista.

 

 

 

 

tori3

 

 

Apulaispormestari Mikko Aaltonen (vasemmistoliitto) vastaa Tampereella toimintakykyä ja terveyttä- sekä ikäihmisten palveluista.

Keskustan eduskuntavaaliehdokas Raija Moilanen on Tampereen Vanhusneuvoston jäsen ja Mikko Aaltonen sekä Raija Moilanen kävivät hyvähenkisen keskustelun Mikko Aaltosen vastuualueelle kuuluvista asioista.

 

 

 

 

tori4

 

 

Koen, että vasemmistoliiton Ilkka Järvelä (vasemmalla) on virkaveljeni Tampereella, sillä llkka on Vasemmistoliiton keskeinen toimija kaikissa niissä aktiviteeteissa, joiden avulla Vasemmistoliitto esiintyy Tampereella.

Ilkka on varavaltuutettu, mutta usein hän istuu valtuuston kokouksissa yhdessä Keskustan kaupunginvaltuutettu Timo Vuohensillan kanssa.

Herrat löysivät Tammelantorilla helposti yhteisen sävelen Tampereen kehittämisessä.

 

 

 

 

tori5

 

 

Vasemmistoliiton kansanedustajaehdokas Rauno Kesseli Ylöjärveltä kertoi oikeutetusti, että Ylöjärvi on panostanut yritysten hankintaan aivan toisella tavalla kuin suuruuteensa jämähtänyt Tampere.

Keskustan yrittäjä-kansanedustajaehdokas Timo Vuohensilta omaa henkilökohtaista kokemusta Tampereen yrmeästä suhtautumisesta pk-yrittäjyyteen, joten Kesseli ja Vuohensilta "löysivät" helposti toisensa.

 

 

 

 

tori6

 

 

Vasemmistoliiton kansanedustajaehdokas Virve-Mari Rask ja Keskustan kansanedustajaehdokas Timo Vuohensilta eivät ensimmäisessä yhteisessä keskustelussaan päässeet täydelliseen yhteisymmärrykseen työelämän haasteista.

Passitetaan yhteiselle jatkokurssille!

 

 

 

 

tori7

 


Timoja oli tänään Tammelantorilla liikenteessä harvinaisen paljon.

Perussuomalaisten kansanedustajaehdokas Timo Tukia (oikealla) ja Keskustan eduskuntavaaliehdokas Timo Vuohensilta pääsivät hyvin yhteisymmärrykseen Suomen ajankohtaisista haasteista.

 

 

 

 

tori8

 

 

Keskustan kansanedustajaehdokas Raija Moilanen totesi, että hänen keskustelukumppaninsa vaan nuorentuvat, kun hänen keskustelukumppanikseen asettui pyynnöstäni kristillisdemokraattien Repe Mäensivu.

Hyvin Raija ja Repe kuitenkin löysivät "yhteisen totuuden"!

 

 

 

 

tori9

 


Tämän osion viimeisen keskustelun kävivät opetusalan ammattilaiset eli Keskustan Minna Sarvijärvi ja SDP:n Johanna Loukaskorpi.

Minna ja Johanna taisivat ennestään olla toisilleen tuntemattomia, mutta yhteinen sävel löytyi helposti!


 

On mainio asia, että Keskusta sai eilen olla merkittävässä sillanrakentajan roolissa eri puolueisiin kuuluvien henkilöiden välillä!

 

Keskustan peräänkuuluttamaa yhteiskuntasopimusta alueellisesti siis parhaimmillaan!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Timo Vuohensilta, Timo Hanhilahti, Timo Tukia, Raija Moilanen, Minna Sarvijärvi, Ari Lamminmäki, Johanna Loukaskorpi, Virve-Mari Rask, Ilkka Järvelä, Mikko Aaltonen, apulaispormestari Mikko Aaltonen, Rauno Kesseli, Repe Mäensivu,

Kuntien hankintaosaaminen on lapsenkengissä

Lauantai 28.3.2015 - -Esko Erkkilä-

Keskustan Pirkanmaan piiri ja Keskustan Tampereen kunnallisjärjestö järjestivät eilen Yrittäjäillan Finlaysonin Palatsissa Tampereella.

 

 

 

 

palatsi1

 

 

Finlaysonin Palatsi kuuluu Tampereen teollisuusperinteeseen, joten se oli vallan mainio paikka Yrittäjäillan järjestämiseen.

 

 

 

 

palatsi2

 

 

Saimme tilaisuuteemme kunniavieraaksi Keskustan puoluesihteeri Timo Laanisen…

 

 

 

 

palatsi3

 

 

…ja asiantuntijajäsenenä tilaisuudessamme oli Pirkanmaan Yrittäjät ry:n puheenjohtaja Veikko Kiili.

 

 

 

Esille tuli moniaita mielenkiintoisia seikkoja, mutta eräs keskeisimmistä asioista oli kuntien hankintaosaaminen tai oikeastaan sen puuttuminen.

 

 

Vastasin nelikymmenvuotisen työurani viimeisten viidentoista vuoden aikana maamme toiseksi suurimman rehutehdasyrityksen raaka-ainehankinnasta, joten koen olevani asiantuntija hankinta-asioissa.

 

 

Olen sivusta – mutta kuitenkin tarpeeksi läheltä – seurannut mm. Tampereen kaupungin hankintatointa ja totean, että se on pahasti hakoteillä.

 

 

Olen antanut kertoa itselleni, että Tampereen kaupungin hankintatoimella on eräänä sisäisenä kriteerinä se, että kuinka monta kertaa sen päätökset joutuvat Markkinaoikeuden pohdittavaksi!

 

 

Jos tuo on hankintatoimen sisäisenä kriteerinä, on varmaa, että silloin hankintaspekseihin laitetaan keskeiseksi hankintaperusteeksi halvin hinta.

 

 

Kaikki tiedämme, että halvin hinta ostopäätöksen perusteluna vie jokseenkin aina metsään.

 

 

Vanhan kansan viisaus on tämä:

 

 

Köyhällä ei ole varaa ostaa halpaa

 

 

Tiedän – en yksistään Tampereen kokemuksiin nojautuen – että kuntien ja kaupunkien virkahenkilöiden hankintaosaaminen on heikkoa.

 

Keskeinen ongelma on se, että ei osata laatia tarjouspyyntöä, sillä oikeilla hankintaspesifikaatioilla ratkaistaan hankinnan onnistuminen.

 

 

Tarjouspyyntö on tärkein asiakirja, jonka oikealla laatimisella mahdollistetaan onnistunut hankinta. Jos sitä ei osata laatia, ollaan kaukana ”metsähallituksen puolella”.

 

 

En lähde tässä opastamaan hankintaspeksien laatimista, mutta kaikkein surullisin ja laiton tilanne on se, että hankintaspesifikaatio laaditaan jonkun tavarantoimittajan myyntiesitteen perusteella – näistäkin tapauksista on juttua ollut liikenteessä.

 

 

Kaupunkien luottamushenkilöiden virkamiesten suuntaan suorittama valvonta ja ohjaus ovat välttämättömiä, jotta julkisyhteisöjen hankintaprosessit palvelisivat kuntalaisia/kaupunkilaisia.

 

 

Asiantuntevien luottamushenkilöiden valinta esim. hankinnoista vastaavien toimielinten lautakuntiin ja johtokuntiin on siis keskeinen kysymys, jotta julkiset hankinnat palvelisivat kuntalaisten etua.

 

 

On vankka totuus, että jos julkiset hankinnat palvelevat kansalaisten etua, niin ne palvelevat myös paikallisten yrittäjien etua ja siten tuottavat hyvinvointia kunnalle ja muutenkin kuntalaisten lähiympäristölle.

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Kuntien hankintaosaaminen on lapsenkengissä, hankintaspeksit, hankintaspesifikaatiot,

Eläkkeelle siirtyminen merkitsee työterveyshuollon päättymistä

Perjantai 27.3.2015 - -Esko Erkkilä-

Yle-Tampere järjesti eilen eduskuntavaalitentin Tays Keskussairaalassa Tampereella.

 

 

Seurasin tenttiä paikan päällä Keskussairaalan kahvilassa.

 

 

 

 

raija1

 

 

Keskustan eduskuntavaaliehdokas Raija Moilanen oli tiedoiltaan ja esiintymistaidoiltaan paras tentattava ehdokas.

 

 

Vaalitentti lähetettiin alkuosaltaan suorana Yle-Tampereen kanavalla ja kokonaisuudessaan tentti oli seurattavissa Yle-Tampereen nettisivujen kautta.

 

Eräs osio vaalitentissä oli, kun käsiteltiin työterveyshuoltoa ja sen merkitystä terveydenhoidon koko kentässä.

 

 

Toimittaja Katri Rauska antoi tässä osiossa kysymysvuoron myös minulle, mutta siitä tarkemmin joskus myöhemmin.

 

 

Raija Moilanen teki työterveyshuoltoon liittyen mainion yhteenvedon todetessaan, että aivan liian monet joutuvat syyttä suotta kituuttamaan, kun heillä ei ole mahdollisuuksia työterveyshuoltoon.

 

 

Työterveyshuollon ulkopuolella ovat mm.;

 

 

  • eläkeläiset
  • yrittäjät
  • työttömät
  • perheenäidit
  • omaishoitajat

 

 

Tunnen omakohtaisesti terveydenhoitotilanteeni romahtaneen, kun taannoin siirryin eläkkeelle - onneksi sen suurempia sairauksia ei ainakaan vielä ole ollut!

*************

 

 

Pelottaa työterveyshuollon piirissä olevien puolesta, kun Keskustan kilpailijapuolueiden edustajat totesivat, että kuilu työterveyshuollon piirissä olevien ja julkisen terveydenhoitojärjestelmään tukeutuvien kesken on liian suuri.

 

 

Pelottaa sen vuoksi, että tuskin Keskustan kilpailijat pystyvät merkittävästi kohottamaan julkisen terveydenhoitojärjestelmän palvelukykyä, joten vaihtoehdoksi heillä jää työterveysjärjestelmän heikentäminen!

 

 

Tässä taas on eräs syy äänestyskopin hiljaisuudessa tehdä oikea päätös eduskuntavaaleissa 19.4.2015!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: työterveyshuolto, työterveyshuolto päättyy eläkkeelle siirtymiseen,

Ylöjärven kaupungin tapa lisätä asukasdemokratiaa aihe- ja alueneuvostojen avulla on mielenkiintoinen

Torstai 26.3.2015 - -Esko Erkkilä-

Tapaan sanoa, että olen kahden kaupungin luottamushenkilöloukussa, sillä kuulun Tampereen Infra Liikelaitoksen johtokunnan lisäksi Ylöjärven kaupungin Viljakkaa-neuvostoon.

 

 

Miten voin olla kahden kaupungin luottamushenkilö?

 

 

Kysymyksen vastaus on, että olen Ylöjärven kaupungin Viljakkala-neuvostossa vapaa-ajanasunnon Viljakkalassa omistavien mandaatilla.

Viljakkala-neuvostoon nimittämiseni taustataho on "Vipu - Viljakkalan puolesta ry" eli en ole Viljakkala-neuvostossa poliittinen toimija.

 

 

Ylöjärven kaupunki järjesti eilen eli keskiviikkona 25.3.2015 Ylöjärven kaupungin valtuustosalissa tilaisuuden, jonne oli kutsuttu kaikkien Ylöjärvellä toimivien neuvostojen jäsenet.

 

 

Tilaisuuden tarkoitus oli edesauttaa neuvostojen keskinäistä tietämystä toistensa toiminnasta ja perimmäisenä tarkoituksena oli kansalaisvaikuttamisen mahdollisuuksien kasvattaminen.

 

 

Ylöjärven kaupungissa toimii neljä aihepiirin mukaan nimettyä neuvostoaa ja ne ovat:

 

  • lapsi- ja nuorisoneuvosto
  • mielenterveysneuvosto
  • vammaisneuvosto
  • vanhusneuvosto

 

 

”Aiheneuvostojen” lisäksi Ylöjärvellä toimii kaksi alueellista neuvostoa eli;

 

  • Viljakkala-neuvosto
  • Kuru-neuvosto

 

 

 

 

riinakaisa

 

 

Pyysin ennen tilaisuutta yhteiskuvaan Ylöjärven kaupunginjohtaja Jarkko Sorvannon ja Viljakkala-neuvoston puheenjohtaja Riina-Kaisa Heiskan - mielellään suostuivat!

 

 

Riina-Kaisa on synnyinkotini naapurin emäntä ja tunsin hyvin jo Riina-Kaisan isän sekä isänsä vanhemmat – naapureita kun olimme!

 

 

 

*****************

 

 

 

Neuvostojen yhteistapaaminen oli onnistunut tilaisuus ja sen pohjalta pitäisi kirjoittaa juttuja enemmänkin - ehkä joskus!

 

 

Eräs uutinenkin siellä kerrottiin, kun Ylöjärven vammaisneuvosto ja vanhusneuvosto suunnittelevat yhteisen kirkkopyhän järjestämistä kesällä 2016 Viljakkalassa ja he ovat suunnitelleet paikalliseksi vastuutahoksi Viljakkala-neuvostoa.

 

 

Me Viljakkala-neuvoston jäsenet innostuimme asiasta ja olemme valmiit toimimaan vastuutahona yhteisen kirkkopyhän järjestelyissä kesällä 2016!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: lapsi- ja nuorisoneuvosto, mielenterveysneuvosto, vammaisneuvosto, vanhusneuvosto, Viljakkala-neuvosto, Kuru-neuvosto, Viljakkala, Ylöjärvi, Kuru,

Pirkanmaan Yrittäjien Suuri Vaalikeskustelu paneutui yrittämisen haasteisiin perusteellisesti

Keskiviikko 25.3.2015 - -Esko Erkkilä-

Palaan vielä tänään kuvakimaran merkeissä Pirkanmaan Yrittäjien 23.3.2015 järjestämän Suuren Vaalikeskustelun antiin.

 

 

Jo nyt voin todeta, että yrittäjät ja läsnä olleet kansanedustajaehdokkaat paneutuivat aihepiirin haasteisiin innolla.

 

 

 

 

pp1

 

 

Järjestäjät olivat linjanneet tilaisuuden aiheiksi neljä kattoteemaa:

 

  • Kansanedustaja – miten pelastat Suomen konkurssilta?
  • Kannustava verotus
  • Greated Tampere region (Yhteinen visio, yhteinen toiminta)
  • Molemminpuolista joustoa työelämään

 

 

 

pp2

 

 

Pirkanmaan Yrittäjien puheenjohtaja Veikko Kiili toivotti kansanedustaja Arto Pirttilahden tervetulleeksi Pirkanmaan Parlamenttiin.

 

 

 

 

pp3

 

 
Mikko Alatalo ja Veikko Kiili

 

 

 

 

pp4

 

 

Vasemmalta Olli-Pekka Tuomi, Timo Vuohensilta, Arto Pirttilahti ja Teuvo Hakanen

 

 

 

 

pp5

 

 

Mikko Alatalo, Arto Pirttilahti ja Teuvo Hakanen

pp6

 

 

 

 

Todelliset yrittäjät – Olli-Pkka Tuomi ja Timo Vuohensilta

 

 

 

 

pp7

 

 

Pilvi Kärkelä

 

 

 

 

pp8

 

 
Kansanedustajaehdokas Ari Lamminsivu ja Keskustan Tampereen valtuustoryhmän jäsen Matti Järvinen

 

 

 

 

pp111

 

 

Alkukeskustelun jälkeen ryhmätöiden aiheiksi valikoituivat:

 

 

  • digitalisaatio
  • oppisopimusjärjestelmän uudistaminen
  • airport-strategia ja lentoyhteydet
  • yritysverotuksen kehittäminen
  • yrittäjät neuvottelupöytiin

 

 

 

pp10

 
Ryhmätöiden tiimellyksessä Arto Pirttilahti (keskusta) ja Pauli Kiuru (kokoomus)

 

 

 

 

pp11

 

 

Mikko Alatalo on tässä kirjoittamassa omaa ideaansa ryhmätyöplakaatille, ei suinkaan töhrimässä tussilla Harri Jaskarin silmäkulmaa!

 

 

 

pp12

 

 

Suuren Vaalikeskustelun loppupäätelmä oli

 

 

Pidetään Pirkanmaa avoinna

 

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Pirkanmaan Yrittäjät, Pirkanmaan Parlamentti, Olli-Pekka Tuomi, Arto Pirttilahti, Mikko Alatalo, Pilvi Kärkelä, Teuvo Hakanen, Timo Vuohensilta, Ari Lamminmäki, Matti Järvinen,

Pirkanmaan Yrittäjien Suuressa Vaalikeskustelussa esitettiin raikkaita mielipiteitä Suomen tilanteen korjaamiseksi

Tiistai 24.3.2015 - -Esko Erkkilä-

Pirkanmaan Yrittäjät järjestivät maanantaina 23.3.2015 Tampereen Pakkahuoneella kaikille avoimen Suuren Vaalikeskustelun – Pirkanmaan Parlamentin.

 

 

Olin paikalla, sillä nelikymmenvuotisesta palkkatyöstäni huolimatta luotan yrittäjyyteen!

 

 

 

 

 

parla1

 

 

Pirkanmaan Parlamentin teknisessä toteuttamisessa oli mallina käytetty brittiparlamenttia, sillä…

 

 

 

 

parla2

 

 

…paneeliyleisöstä katsellen vasemmalla istuivat kansanedustajaehdokkaat…

 

 

 

 

parla3

 

 

…ja oikealla pirkanmaalaiset yrittäjät.

 

 

 

 

parla4

 

 

Pirkanmaan Parlamentin puhemiehenä toimi Merja Ryöppy…

 

 

 

 

parla5

 

 

…ja jotta puheenvuorot pysyivät annetuissa aikarajoissa, paikalla oli myös konginkumauttaja!

 

 

 

 

On tutkittu, että Pirkanmaan vaalipiirissä Keskustalla on eniten yrittäjäehdokkaita ja tässä eräiden heidän sanomisistaan lyhyet sitaatit:

 

 

 

 

parla6

 

 

Olli-Pekka Tuomi:

 

 

”Perustulo kohdennettava yrittäjille”

 

 

 

 

parla7

 

 

Arto Pirttilahti:

 

 

”Yhteenkään syrjäytyneeseen nuoreen ei ole varaa”

 

 

 

 

parla8

 

 

Mikko Alatalo:

 

 

”Ei kaikkien ole pakko tulla Tampereelle”

 

 

 

 

parla9

 

 

Pilvi Kärkelä:

 

 

”Vanhemmuuden kustannukset on jaettava kaikkien yritysten kesken”

 

 

 

 

parla10

 

 

Teuvo Hakanen:

 

 

”Uusi vero ulkomaisille autoilijoille, jotka ajavat rahtia Suomessa”

 

 

 

 

parla11

 

 

Jouni Ovaska:

 

 

”Koeaikojen pidentäminen ja määräaikaisten työsuhteiden helpottaminen”

 

 

 

******************

 

 

Kaikesta aisti, että pirkanmaalaiset yrittäjät uskovat huomiseen, vaikka maan taloustilanne onkin nykyhallituksen aikana ajautunut heikkoon kuntoon.

 

 

Tuntui, että yrittäjät luottavat Keskustan teemaan

 

 

Suomi kuntoon!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Pirkanmaan Yrittäjät, Pirkanmaan Parlamentti, Olli-Pekka Tuomi, Arto Pirttilahti, Mikko Alatalo, Pilvi Kärkelä, Teuvo Hakanen, Jouni Ovaska, Timo Vuohensilta, Ari Lamminmäki,

Onko kansanedustajaehdokkaiden ruoka-, ruokaturvallisuus- ja yleensäkin elintarviketietämys noin heikko?

Maanantai 23.3.2015 - -Esko Erkkilä-

Kuten eilen kerroin, järjesti Aamulehti ruuan hintaan liittyvän vaalipaneelin Lempäälässä perjantaina 20.3.2015.

 

 

 

 

ruis1

 

 

Paneelissa olivat edustettuina kaikkien eduskuntapuolueiden edustajat – Keskustaa edusti koordinaattori, maatalousyrittäjä Marjo Mäkinen-Aakula Oriveden Eräjärveltä.

 

*****************

 

Nelikymmenvuotinen työjaksoni elintarviketeollisuuden palveluksessa antaa minulle tietyn etumatkan tavallisiin kyläpolitiikoihin verrattuna, mutta hämmästyttävän heikoilla elintarvikkeisiin liittyvillä eväillä monet yrittävät kansanedustajiksi.

 

 

Vaalitilaisuuden juontajana Aamulehden päätoimittaja Jouko Jokinen totesi alkujuonnossaan, että kaikki puhuvat nyt sotesta tai puolustuspolitiikasta, mutta jokapäiväinen ruokamme unohdetaan vaalitaistelun tiimellyksessä.

 

 

Olen samaa mieltä Jokisen kanssa ja pidän valitettavana, että ruuasta, sen tuottamisesta, ruuan hinnasta ja ruuan hinnanmuodostuksesta, elintarviketurvallisuudesta, ruokaan liittyvästä huoltovarmuudesta, ruokaketjun työllistämisvaikutuksista, ruokaturvallisuudesta ja monista muista ruokaan liittyvistä seikoista puhutaan aivan liian vähän.

 

 

 

 

ruis2

 

 

Keskustan kansanedustajaehdokas Marjo Mäkinen-Aakula oli panelisteista ylivoimainen ja panelistit valitsivatkin hänet joukkonsa parhaaksi asiantuntijaksi elintarvikeasioissa.

 

 

Marjo Mäkinen-Aakula on mm. rukiinviljelijä ja hän otti esimerkin rukiinviljelijän arkitodellisuudesta.

 

 

Rukiinviljelijä saa ruistonnista nyt 185,00 € käyttöpaikalle toimitettuna.

 

Toimituslauseke ”käyttöpaikalle toimitettuna” merkitsee, että myyjä eli tässä tapauksessa rukiinviljelijä maksaa rahdin tilaltaan myllylle.

 

Ruiskuormaan mahtuu tavaraa täysperävaunukuormassa n. 35 tonnia ja siitä viljelijä joutuu maksamaan rahtia lyhyelläkin matkalla 10 €/tonni.

 

 

Jos rukiinviljelijä myy rukiinsa teollisuudelle kaupan välityksellä – Kesko, Hankkijan Agrimarket tai joku muu viljaliike - niin kaupan välityspalkkio saattaa olla 5 €/tonni.

 

 

Kun myllyhinnasta vähennetään myyjän maksama rahti ja välitysliikkeen perimä ”pirunkyytiraha”, niin rukiinviljelijän saamaksi tilityshinnaksi jää ainoastaan 170 €/tonni.

 

 

Vilja-alan Yhteistyöryhmän julkaisun mukaan rukiin keskisato Suomessa on viime vuosina ollut 2,3 tonnia/hehtaari eli rukiinviljelijän saama rahamäärä hehtaarin suuruisesta ruisalasta on keskimäärin 391 €!

 

 

Karua, mutta totta.

Kuka vielä ihmettelee, että ruispeltoja ei juurikaan näy!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Rukiin hinta, rukiin keskisato, viljelijä maksaa rahdin, kaupan palkkiotaso viljakaupassa, viljakaupan palkkio, pirunkyytiraha,

Keskustan Marjo Mäkinen-Aakula Aamulehden vaalipaneelissa elinkeinoministeriksi!

Sunnuntai 22.3.2015 - -Esko Erkkilä-

On annettava suuri tunnustus Aamulehdelle, jolla on menossa mittava vaalitilaisuuksien sarja eri puolilla Pirkanmaata.

 

 

Aamulehti on onnistunut vaalitilaisuuksien järjestämisessä, sillä eri paikkakunnilla järjestetyt ja järjestettävät tilaisuudet on teemoitettu tiettyjen aiheiden ympärille.

 

 

Perjantaina 20.3.2015 Lempäälässä järjestetyn kaikille avoimen vaalitilaisuuden teemana oli:

 

 

"Ruuan hinta"

 

 

Puolueet ovat saaneet valita jokaiseen vaalitilaisuuteen edustajansa ja me keskustalaiset valitsimme ruuan hinnasta käytävään vaalitilaisuuteen edustajaksemme Marjo Mäkinen-Aakulan Oriveden Eräjärveltä.

 

 

Teimme aivan oikean valinnan, sillä Keskustan kansanedustajaehdokas Marjo Mäkinen-Aakula oli asiantuntemukseltaan, kokemukseltaan ja esiintymistaidoiltaan ylivoimainen vaalipanelistien joukossa.

 

 

marjomakinen-aakula

 

 

Myös muiden puolueiden panelistit tulivat vakuuttuneiksi Marjon taidoista, sillä he valitsivat yksimielisesti Marjo Mäkinen-Aakulan leikkimielisessä kisassa seuraavan hallituksen elinkeinoministeriksi!

 

 

Aamulehden vaalipaneeleissa on tapana tilaisuuden lopuksi valita aihe-alueen ”ministeri” seuraavaan hallitukseen.

 

 

Oli pientä epätietoisuutta, että mikä ministeri seuraavassa hallituksessa kantaa vastuun ruuan hinnasta – epätietoisuus ratkesi, kun yleisön joukossa istunut Keskustan kansanedustajaehdokas Juha Kuisma päätti Aamulehden päätoimittajan Jouko Jokisen kysyessä, että nyt valitaan elinkeinoministeri.

 

 

Kuisma perusteli nimikevalintaansa sillä, että tilaisuudessa valittiin ministeri, joka vastaa nimenomaan ruuan hintakehityksestä.

 

 

Onnittelen Marjo Mäkinen-Aakulaa hänen enteellisestä valinnastaan eräälle keskeiselle päättäjän paikalle huhtikuun eduskuntavaalien jälkeen!

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Keskustan Marjo Mäkinen-Aakula Aamulehden vaalipaneelissa elinkeinoministeriksi, Marjo Mäkinen-Aakula, Juha Kuisma,

Pirkanmaalaiset kansanedustajaehdokkaat tähyävät nyt vain vajaan kuukauden kuluttua järjestettäviin eduskuntavaaleihin - heitä ei näytä kiinnostavan Pirkanmaan maakuntakaava 2040!

Lauantai 21.3.2015 - -Esko Erkkilä-

Kirjoitan näitä rivejä torstaina 19.3.2015 ja olen surullinen.

 

 

 

 

mkaava1

 

 

Osallistuin tänään eli 19.3.2015 Tampereen Vanhassa kirjastotalossa Pirkanmaan Liiton järjestämään monituntiseen seminaariin, jossa esiteltiin Pirkanmaan maakuntakaavaa 2040.

 

 

Olen surullinen sen vuoksi, että mielenkiintoiseen ja tulevaisuuteen tähyävään tilaisuuteen osallistui vain muutama henkilö, joka ovat nyt ehdokkaana huhtikuun eduskuntavaaleissa.

 

Olikohan niin, että paikalla oli ainoastaan yksi henkilö, joka on ehdokkaana huhtivaaleissa?

 

 

 

 

mkaava2

 

 

Maakuntajohtaja Esa Halme piti mainion avauspuheenvuoron, jossa hän painotti, että nyt on vaikuttamisen paikka – kun kaavavalmistelu etenee luonnosvaiheesta ehdotusvaiheeseen, on vaikuttaminen paljon vaikeampaa.

 

 

Pirkanmaan maakuntakaava 2040 tähyää ”raamikaavana” kahdenkymmenenviiden vuoden päähän tulevaisuuteen.

 

 

 

Nyt suunniteltava maakuntakaava on tarkoitus saada niiden päättäjien hyväksyttäväksi, jotka valittiin kuntien ja kaupunkien valtuutetuiksi viime kunnallisvaaleissa.

 

 

Pirkanmaan maakuntakaava käsittelee kaikkia jokapäiväiseen toimintaamme liittyviä asioita, joille nyt luodaan raamit vuoteen 2040 saakka. Miksi nämä asiat eivät kiinnosta vaalikentillä kirmaavia eduskuntavaaliehdokkaita?

 

 

Pirkanmaan maakuntakaava 2040:n nähtävillä oloaika alkoi 5.3.2015 ja se päättyy jo 10.4.2015.

 

 

Ihmettelen näin suurta kiirettä – onko kiireen syy, että virkahenkilöiden suunnittelemaan kaavaluonnokseen ”rahvas” ei ehtisi antaa montaakaan muistutusta ja muutosehdotusta? Tuntuu, että ainakin maakunnan kansanedustajaehdokkaiden suhteen tämä näyttää onnistuvan.

 

 

Tavallisena kaupunkilaisena ja tamperelaisena kiinnitän huomiota ainakin kahteen seikkaan:

 

  • Tampere-Pirkkalan lentoaseman uuden kiitoradan suunnittelu ja sen toteuttaminen tulevat ratkaisevasti lisäämään lentomelualuetta Tampereella. Kun nykyinen äänekäs Hornet-kalusto tullaan suunnittelukaudella uusimaan, on suuri todennäköisyys, että uusien koneiden lentomelu on jopa suurempi kuin nykyisen Hornet-kaluston. Tämä merkitsee, että lentomelu Tampereella tulee lisääntymään siis myös kalustomuutoksen vuoksi!
  • järjetön tekopohjavesihanke Tavase näyttää edelleen elävän kituliasta, mutta sitkeää elämäänsä maakuntakaavassa – käsittämätöntä, mutta totta!

 

 

Kun kaikkien puolueiden eduskuntavaaliehdokkaat nukkuvat Ruususen unta, on tavallisten tallaajien eli mm. minun puututtava Pirkanmaan maakuntakaava 2040:n luonnoksessa esiintyviin muutostarpeisiin.

 

 

Pysykää kanavalla!

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Pirkanmaan maakuntakaava 2040, Pirkanmaa, Pirkanmaan Liitto, maakuntajohtaja Esa Halme,

Aamulehden vaalipanelistit olivat Valkeakoskella yksimielisiä yhdestä asiasta: "Pisara-rata on tarpeeton"

Torstai 19.3.2015 - -Esko Erkkilä-

Aamulehti ja Valkeakosken Sanomat järjestivät yhteisen vaalipaneelin eduskuntapuolueiden edustajille Valkeakoskella tiistaina 17.3.2015.

 

 

Matka Valkeakoskelle meiltä on lyhyt ja kun kalenterissani oli vapaata, osallistuin yleisönä energia- ja ympäristökysymyksillä teemoitettuun tilaisuuteen.

 

 

Vaalipaneelin juonsivat…

 

 

valkea1

 

 
…Valkeakosken Sanomien päätoimittaja Simo Husso ja…

 

 

 

 

valkea2

 

 

…Aamulehden päätoimittaja Jorma Pokkinen.

 

 

 

 

Keskityn tässä jutussani eräiden teemojen osalta mielenkiintoisimpien puheenvuorojen käsittelyyn.

 

 

 

Miten Suomi parantaisi asemiaan uudistuvan energian käytön investointimaana?

 

 

 

 

valkea3

 

 

SDP:n Sanna Marin peräsi, että rakennukset pitäisi rakentaa energiatehokkaiksi. Hän mainitsi esimerkkinä Tampereelle rakennetun tornihotellin, joka olisi pitänyt pinnoittaa aurinkopaneeleilla, jotta rakennus olisi ollut energialtaan omavarainen.

Sannan kanssa on tässä asiassa helppoa olla samaa mieltä!

 

 

 

 

valkea4

 

 

Keskustan eduskuntavaaliehdokas Juha Kuisma piti fossiilisten polttoaineiden verotuksen kiristämistä tarkoituksenmukaisimpana ja tehokkaimpana keinona parantaa Suomen asemaa.

Tämä sama asia oli yleisökysymyksenä ja päädyin samalla kannalle kuin Kuisma!

 

 

Kuisma moitti nykyistä hallitusta pitkäjänteisyyden puutteesta energia-asioissa. Hallitus ajoi hakkeen markkinoilta ja tilalle tuli kivihiili.

 

 

Juha Kuisma totesi, että fossiilisten polttoaineiden käyttö merkitsee, että varastamme tulevaisuudelta.

 

 

Kuisma ehdotti puheenvuoronsa lopuksi kansallisen biotalousrahaston perustamista.

 

 

 

 

valkea5

 

 

Kokoomuksen Pauli Kiuru ja SDP:n Sanna Marin saivat aikaiseksi samanlaisen kiistan, kuin näillä puolueilla on myös valtakunnan tasolla.

 

 

Sanna Marin väitti, että Suomella ei ole energiapolitiikkaa ja Pauli Kiuru kumosi tämän väitteen jyrkästi: ”Suomella on hyvinkin selvä strategia!”

 

 **********************

 

 

Arvata saattoi, että Pyhäjoelle suunniteltu Fennovoiman ydinvoimala kirvoitti panelistien kielet.

 

 

 

 

valkea6

 

 

Vihreiden Juhana Suoniemi väitti, että kunnat tukevat Fennovoimaa.

 

 

Kokoomuksen Pauli Kiuru selvensi ja oikaisi Suonniemeä aivan oikein kun totesi, että kuntien energiayhtiöt ovat siellä osakkaina markkinalähtöisesti!

 

 

 

Illan viimeinen aihe: "Mistä leikkaisit, jos olisi pakko?"

valkea7

 

 

Perussuomalaisten Martti Mölsä olisi valmis leikkaamaan suurten yritysten yritystuista sekä puolittamaan kehitysapuun suunnatut rahat.

 

 

 

 

Paneeliin osallistuivat myös…

 

 

 

valkea8

 

 

…Vasemmistoliiton Katja Kotalampi…

 

 

 

 

valkea9

 

 

…sekä Kristillisdemokraattien Sauli Ahvenjärvi.

 

 

 

Palaan vielä tämän juttuni otsikkoon ja olen tyytyväinen, että kaikki panelistit ja heidän puolueensa tulivat tässäkin tilaisuudessa Keskustan linjoille, kun yhteistuumin totesivat, että Pisara-rata on tarpeeton!

 

  

Kiitokset järjestäjille mielenkiintoisen tilaisuuden järjestämisestä.

 

 

 

-Esko Erkkilä-

Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Katja Kotalampi, Matti Mölsä, Pauli Kiuru, Sanna Marin, Juha Kuisma, Juhana Suoniemi, Sauli Ahvenjärvi,

« Uudemmat kirjoituksetVanhemmat kirjoitukset »