Aamulehden vaalipanelistit olivat Valkeakoskella yksimielisiä yhdestä asiasta: "Pisara-rata on tarpeeton"Torstai 19.3.2015 - -Esko Erkkilä- Aamulehti ja Valkeakosken Sanomat järjestivät yhteisen vaalipaneelin eduskuntapuolueiden edustajille Valkeakoskella tiistaina 17.3.2015.
Matka Valkeakoskelle meiltä on lyhyt ja kun kalenterissani oli vapaata, osallistuin yleisönä energia- ja ympäristökysymyksillä teemoitettuun tilaisuuteen.
Vaalipaneelin juonsivat…
…Valkeakosken Sanomien päätoimittaja Simo Husso ja…
…Aamulehden päätoimittaja Jorma Pokkinen.
Keskityn tässä jutussani eräiden teemojen osalta mielenkiintoisimpien puheenvuorojen käsittelyyn.
Miten Suomi parantaisi asemiaan uudistuvan energian käytön investointimaana?
SDP:n Sanna Marin peräsi, että rakennukset pitäisi rakentaa energiatehokkaiksi. Hän mainitsi esimerkkinä Tampereelle rakennetun tornihotellin, joka olisi pitänyt pinnoittaa aurinkopaneeleilla, jotta rakennus olisi ollut energialtaan omavarainen. Sannan kanssa on tässä asiassa helppoa olla samaa mieltä!
Keskustan eduskuntavaaliehdokas Juha Kuisma piti fossiilisten polttoaineiden verotuksen kiristämistä tarkoituksenmukaisimpana ja tehokkaimpana keinona parantaa Suomen asemaa. Tämä sama asia oli yleisökysymyksenä ja päädyin samalla kannalle kuin Kuisma!
Kuisma moitti nykyistä hallitusta pitkäjänteisyyden puutteesta energia-asioissa. Hallitus ajoi hakkeen markkinoilta ja tilalle tuli kivihiili.
Juha Kuisma totesi, että fossiilisten polttoaineiden käyttö merkitsee, että varastamme tulevaisuudelta.
Kuisma ehdotti puheenvuoronsa lopuksi kansallisen biotalousrahaston perustamista.
Kokoomuksen Pauli Kiuru ja SDP:n Sanna Marin saivat aikaiseksi samanlaisen kiistan, kuin näillä puolueilla on myös valtakunnan tasolla.
Sanna Marin väitti, että Suomella ei ole energiapolitiikkaa ja Pauli Kiuru kumosi tämän väitteen jyrkästi: ”Suomella on hyvinkin selvä strategia!”
**********************
Arvata saattoi, että Pyhäjoelle suunniteltu Fennovoiman ydinvoimala kirvoitti panelistien kielet.
Vihreiden Juhana Suoniemi väitti, että kunnat tukevat Fennovoimaa.
Kokoomuksen Pauli Kiuru selvensi ja oikaisi Suonniemeä aivan oikein kun totesi, että kuntien energiayhtiöt ovat siellä osakkaina markkinalähtöisesti!
Illan viimeinen aihe: "Mistä leikkaisit, jos olisi pakko?"
Perussuomalaisten Martti Mölsä olisi valmis leikkaamaan suurten yritysten yritystuista sekä puolittamaan kehitysapuun suunnatut rahat.
Paneeliin osallistuivat myös…
…Vasemmistoliiton Katja Kotalampi…
…sekä Kristillisdemokraattien Sauli Ahvenjärvi.
Palaan vielä tämän juttuni otsikkoon ja olen tyytyväinen, että kaikki panelistit ja heidän puolueensa tulivat tässäkin tilaisuudessa Keskustan linjoille, kun yhteistuumin totesivat, että Pisara-rata on tarpeeton!
Kiitokset järjestäjille mielenkiintoisen tilaisuuden järjestämisestä.
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Katja Kotalampi, Matti Mölsä, Pauli Kiuru, Sanna Marin, Juha Kuisma, Juhana Suoniemi, Sauli Ahvenjärvi, |
Vetivätkö kansanedustaja Mikko Alatalo ja ex-kansanedustaja Sulo Aittoniemi Tampereen Kauppahalliin kaikkien aikojen yleisöryntäyksen?Tiistai 17.3.2015 - -Esko Erkkilä- Olin paikalla, kun kansanedustaja Mikko Alatalo järjesti Tampereen Kauppahallissa yhdessä ex-kansanedustaja Sulo Aittoniemen kanssa mahtavan vaalitilaisuuden lauantaina 14.3.2015 klo 13.00.
Mikko järjesti vaalitilaisuutensa Hallin Bistro –kahvilan edessä ja tungos oli valtava.
Tavallisesti Kauppahallissa järjestetyissä tilaisuuksissa pelataan kahvikupongeilla, mutta Mikko Alatalo ei pihtaillut, vaan kaikki halukkaat saivat noutaa Hallin Bistron tiskiltä kahvin ja pullasiivun!
Sulo Aittoniemi oli kansanedustajana neljä vaalikautta vuosina 1987 – 2003.
Hän on tehnyt paljon yhteistyötä Mikko Alatalon kanssa ja sen vuoksi Aittoniemi tapaakin esiintyä kansanedustaja Alatalon vaalitilaisuuksissa.
Kansanedustaja Mikko Alatalon tavaramerkki ovat aina olleet siniset silmälasit ja niin ne ovat myös nyt meneillään olevassa vaalitaistelussa, jossa ”Pirkanmaan senaattori” Mikko Alatalo tähyää samaan kuin aikoinaan Sulo Aittoniemi eli neljännelle kaudelleen Arkadianmäellä!
Seurasin läheltä, kun todettiin, että ”Suti” eli Sulo Aittoniemi oli unohtanut silmälasinsa kotiin, mutta ei hätää mitään, sillä Mikko Alatalon taustatiimi kiiruhti toimittamaan Aittoniemelle Mikko Alatalon tavaramerkin eli siniset silmälasit.
Mikko Alatalo on liikenne- ja viestintävaliokunnan sekä tulevaisuusvaliokunnan jäsen.
On meidän pirkanmaalaisten onni, että Mikko Alatalo on taiteilija, joka omaa sen lisäksi vankan poliittisen asiantuntemuksen ja joka nauttii laajaa luottamusta kautta Suomen!
Pirkanmaalle on tärkeää, että Mikko Alatalo kuuluu eduskunnassa Juha Sipilän tiimiin myös seuraavalla vaalikaudella.
-Esko Erkkilä- |
|
2 kommenttia . Avainsanat: Mikko Alatalo, kansanedustaja Mikko Alatalo, Sulo Aittoniemi, Sulo "Suti" Aittoniemi, Juha Sipilän tiimi, |
Connemararuuna Paawo vauhdittaa Keskustan kansanedustajaehdokas Timo Hanhilahden matkaa ArkadianmäelleMaanantai 16.3.2015 - -Esko Erkkilä- Sain viime lauantaina seurata, kun Keskustan tamperelainen eduskuntavaaliehdokas Timo Hanhilahti ja Viitaniemen Ratsutilan connemararuuna Paawo kyyditsivät lapsia Tampereella Lielahden Citymarketin paikoitusalueella.
Connemara-hevosrotu on kotoisin länsi-Irlannista Connemaran alueelta – connemara-hevonen on suurikokoinen poni.
Connemarat ovat koko perheen hevosia ja niiden kookkaan koon ansiosta ne sopivat myös aikuisten ratsastamiseen.
******************
Vuonna 1996 syntynyt connemararuuna Paawo kertoo itsestään näin:
”Olen melkein teini-iän ohittanut harmaantunut harrasmies. Olen asunut koko ikäni Viitaniemen Ratsutilalla Teiskossa ja hyvin olen viihtynyt.Rakasta syömistä yli kaiken ja mielestäni pieni pyöreys korostaa komeuttani. Siitä huolimatta on kivaa olla töissäkin ja esteiden hyppäämisestä innostun erityisesti!Työnkuvaani kuuluu antaa ihmisille elämyksiä hevosen selässä ja opettaa heitä tekemään meidän kanssa yhteistyötä.Tule Sinäkin kokeilemaan!”
*****************
Kaikesta näkee, että Tampereen ex-apulaispormestarin ja Keskustan kansanedustajaehdokas Timo Hanhilahden yhteistyö Paawon kanssa sujuu hyvin.
Oli helppo havaita, että Paawon saapumista Lielahden Citymarketin paikoitusalueelle odotettiin - varustautuminenkin oli kohdallaan eli yhteinen ratsastuskypärä!
Paawolla ratsastaminen on turvallista, sillä mukana on aina kaksi avustajaa!
*******************
Kuulin luottamuksellisen tiedon, että Paawo tarjoaa ilmaisia ratsastuspalvelujaan Tampereella taas lauantaina 21.3.2015 – kannattaa seurata kansanedustajaehdokas Timo Hanhilahden nettisivuja ja hänen facebook-sivujaan!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: connemara, connemaraponi, connemara-hevonen, connemara-hevonen Paawo, Timo Hanhilahti, kansanedustajaehdokas Timo Hanhilahti, Viitaniemen Ratsutila, Teisko, Viitaniemen Ratsutila Teisko, |
Kiukkupuntarit: Stubb, Rinne ja HaglundSunnuntai 15.3.2015 - -Esko Erkkilä- Kotipitäjässäni Viljakkalassa tavattiin sanoa kiukuttelevia lapsia kiukkupuntareiksi.
Kun nyt on seurannut päättyneen viikon tapahtumia eduskunnassa, on helppo nimetä keskeiset ministerit taustajoukkoineen kiukkupuntareiksi!
Entisajan kiukkupuntarit saivat kiukunpurkauksia ja näiden lasten toimintaa kiukunpurkauksen yhteydessä ei pystynyt ennakoimaan.
Ennakoimattomia näyttävät olevan myös eduskunnan kiukkupuntareiden toimet – luottamus toisiin puuttuu!
Eduskunnan kiukkupuntareiden toimet näyttävät entisajan kiukkupuntareista poiketen lopulta paljolti positiivisia – kiukkupuntareiden kiukuttelu tuntuu estäneen monien tyhmien päätösten tekemisen.
Miten entisajan kiukkupuntarit taltutettiin?
Koivuniemen Herralla oli kiukkupuntareiden taltuttamisessa keskeinen rooli.
Pirtinoven raamilaudan taakse kiinnitetty Koivuniemen Herra toimi tehokkaana välineenä kiukkupuntareiden kiukunpuuskien estämisessä.
*********************
Tuhannen taalan kysymys:
Onko tämän päivän kiukkupuntareista vastuunkantajiksi eduskuntavaalien jälkeen?
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Kiukkupuntari, Eduskunnan kiukkupuntarit, Koivuniemen Herra, Luottamus, |
Eduskunnassa tehtiin viimeisellä istuntoviikolla yksi erittäin järkevä päätösLauantai 14.3.2015 - -Esko Erkkilä- Eduskunta päättää neljä vuotta kestäneen istuntokautensa tänään.
Eduskunnan puhemies Eero Heinäluoma luonnehti eilen eduskunnan viimeistä istuntoviikkoa, että ”aitaa on jossain määrin kaatunut”!
Arvostan kuitenkin eduskunnan tai täsmällisesti ilmaistuna eduskunnan kansliatoimikuntaa, kun se viimeisellä istuntoviikolla päätti, että eduskunta on tästä eteenpäin savuton työpaikka.
Eduskunnan kansliatoimikunnan muodostavat puhemiehet sekä neljä jäsentä – kaikilla jäsenillä on varajäsen.
Tänään työnsä päättävän kansliatoimikunnan jäsenet ovat:
Varajäsenet:
Kiitän eduskunnan kansliatoimikuntaa järkevästä päätöksestä ja toivon, että myös kaikilla muilla työpaikoilla tehtäisiin samanlainen päätös!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: puhemies Eero Heinäluoma, ensimmäinen varapuhemies Pekka Ravi, toinen varapuhemies Anssi Joutsenlahti, Heikki Autto, Jouni Backman, Pietari Jääskeläinen, Timo Kalli, Johanna Karimäki, Mikaela Nylander, Aino-Kaisa Pekonen, Leena Rauhala, savuton työpaikka |
Eläkeläisryhmät pitävät risteilylaivat liikenteessäPerjantai 13.3.2015 - -Esko Erkkilä- Sain Eläkeliiton Tampereen yhdistyksen puheenjohtajana 10. – 11.3.2015 osallistua Eläkeliiton Pirkanmaan piirin yhdistysten luottamushenkilöiden koulutusristeilylle Turusta Tukholmaan ja takaisin.
Teimme seminaarimatkamme Silja Linen Baltic Princess –laivalla, jonka varustetaso on kohtuullinen.
Keskellä viikkoa toteutetut risteilyt ovat hinnaltaan edullisia, sillä varustamoiden on liiketaloudellisesti suorastaan pakko saada matkustajia laivoille myös keskellä viikkoa.
Oli helppo tehdä havainto, että jos risteilymatkustajista olisi poistettu alle 55-vuotiaat, niin jäljelle olisi jäänyt parisenkymmentä matkustajaa.
Eläkeläispainotteisuus merkitsee, että seniorit pitävät laivat liikenteessä keskellä viikkoa ja se merkitsee myös sitä, että keskellä viikkoa matkustavien eläkeläisten ansiosta varustamot pystyvät tarjoamaan edullisia risteilypaketteja myös viikonloppuisin!
Laivalla oli matkustajan vinkkelistä nytkin sopivasti väkeä, sillä tilaa oli mukavasti, mutta yksistään ei laivassa tarvinnut ”huhuilla”!
Seminaariohjelma oli tiukka, mutta maalaislääkäri Tapani Kiminkisen luennnon seuraaminen mahtui ohjelmaamme.
Kiminkinen osaa esiintyä erityisesti senioriväestölle.
Viljakkalalainen sanonta puheliaasta ihmisestä on; ”Puhetta tulee kuin kopasta ja joka lävestä”...ja tämä toteamus pätee myös maalaislääkäri Kiminkiseen.
Olen saanut muutaman kerran kuunnella Kiminkistä ja hänen juttunsa toistavat kerta kerran jälkeen samaa kaavaa, joten en kovin innokkaasti pysähtynyt häntä kuuntelemaan.
****************
Ruokailut ”seisovasta pöydästä” ovat olleet risteilyjen suosikkinumero vuosikymmenet ja sitä ne ovat yhä edelleen.
Joudun aina kotona selittämään Rouvalle, että mitä ruokaa tarjottiin ja sen vuoksi varasinkin kameran mukaani ruokailuun, jotta pystyin kuvaamaan seisovasta pöydästä noutamani annokset.
Olen jostain oppinut, että seisovasta pöydästä pitää noutaa erilaisia ruokia ainakin seitsemän eri kertaa ja hyvin oppi on mennyt perille, sillä nyt huomaan, että kuvia kertyi seitsemästä lautasellisesta!
Yritin huolehtia, että lautaselleni kertyi joka kerralla sellaisia ruokaelämyksiä, joita ei kotona joka aterialle valmisteta.
Ilman selityksiä - kas näin:
Täytyy todeta, että kyllä ruokailut ovat aina risteilyjen kohokohtia!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Viljakkala, Viljakkala: Puhetta tulee kuin kopasta ja joka lävestä, Tapani Kiminkinen, maalaislääkäri Tapani Kiminkinen, |
Yletön tiivistysrakentaminen merkitsee täydellistä irtikytkentää luonnostaTorstai 12.3.2015 - -Esko Erkkilä- Keskustan kansanedustajaehdokas Juha Kuisma ja vihreiden kansanedustajaehdokas Jaakko Stenhäll järjestivät torstaina 5.3.2015 ”Väittely kaupungin ideasta” –teemaisen tilaisuuden.
Olin paikalla mielenkiintoisessa tilaisuudessa - kiitokset Juha Kuisma ja Jaakko Stenhäll!
Tilaisuus järjestettiin Kirjastotalo Metson isossa salissa ja se keräsi kohtuullisesti aktiivisia kuulijoita.
Jaakko Stenhäll on tamperelainen diplomi-insinööri, joka toimii Tampereen yhdyskuntalautakunnan varapuheenjohtajana ja vihreiden puoluevaltuuskunnan varapuheenjohtajana.
Puhetta tilaisuudessa johti professori Ilari Karppi.
Juha Kuisman väittelyssä esiintuomat mielipiteet osoittivat, että kyse on perusteellisesti asiaansa paneutuneesta kansanedustajaehdokkaasta.
Kirjaan ranskalaisin viivoin joitain ajatuksia, joita Juha Kuisma esitti:
Keskustan kansanedustajaehdokas Juha Kuisman ytimekäs yhteenveto:
"Yletön tiivistysrakentaminen merkitsee täydellistä irtikytkentää luonnosta!"
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Juha Kuisma, Keskustan kansanedustajaehdokas Juha Kuisma, Lempäälän kunnanvaltuuston puheenjohtaja Juha Kuisma, pääministeri Vanhasen erityisneuvonantaja Juha Kuisma, Jaakko Stenhäll, |
Häpeän!Keskiviikko 11.3.2015 - -Esko Erkkilä- SOK:lla on televisiossa menossa mainoskampanja, jolla se haluaa lytätä maan rakoon suomalaisen maatalouden ja kotieläintalouden.
SOK:n mainoskampanja on törkeydessään samalla tasolla, jota SAK yritti toteuttaa ennen vuoden 2007 eduskuntavaaleja, kun näyttelijä Oiva Lohtander esitti öykkäröivää yritysjohtajaa lihapatojen äärellä.
SAK oli silloin kuitenkin viisas, kun se veti aikomansa mainoksen pois, mutta nyt näyttää siltä, että SOK haluaa perusteellisesti nolata suomalaisen alkutuottajan, suomalaisen elintarviketeollisuuden ja suomalaisen ruokaturvallisuuden.
SOK aliarvioi suomalaisen kuluttajan omien kaupallisten etujensa alttarille. Aliarviointi tulee toivottavasti kuitenkin SOK:lle kalliiksi, sillä ei suomalainen kuluttaja ole vedettävissä SOK:n hävyttömän mankelin läpi.
Häpeän omaa toimintaani, sillä minulla on lompakossani S-ryhmän vihreä ”etukortti”.
Eniten häpeän kuitenkin omaa toimintaani sen vuoksi, että olen joskus alentunut toimimaan asiamiehenä, kun Pirkanmaan Osuuskaupalle eli SOK-laiselle osuuskaupalle on valittu hallintoneuvoston jäseniä.
Emmin jo silloin, mutta suostuin lähipiirini painostuksesta toimimaan vaaliasiamiehenä.
On ”satavarmaa”, että en enää kusekaan siihen suuntaan, jossa valitaan SOK-laiselle osuuskaupalle hallintohenkilöitä!
Häpeän toimintaani!
Päätökseni on ja pysyy!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: SOK:n häväistyskampanja, SOK häpäisee maidontuottajan, SOK häpäisee alkutuottajan, SOK-osuuskauppojen hallintohenkilöt, Pirkanmaan Osuuskaupan hallintoneuvosto, Oiva Lohtander, |
Henkilösuhteet täytyy aina pitää kunnossa!Tiistai 10.3.2015 - -Esko Erkkilä- Toimin liike-elämässä yli 40-vuotta ja eräs omaksumani oppi oli se, että henkilösuhteet pitää aina olla kunnossa myös kilpailijoihin.
Sain käytännössä kokea, että tämän päivän kilpailija oli suurin asiakkaani huomenna.
Liike-elämässä ei ole lainkaan tavatonta, että tämänpäiväinen kilpailijasi on huomenna esimiehesi!
Hyvät henkilösuhteet kilpailijapuolueiden edustajiin ovat tärkeitä myös politiikassa.
Aktiivisuus ja avoin suhtautuminen muiden puolueiden edustajiin on myös oman sanomasi etu.
Seuraavassa muutama valokuva tilanteista, joissa olen pyytänyt muiden puolueiden edustajia asettumaan kamerani linssin eteen – kuvat olen ottanut viime päivien aikana erilaisissa poliittisissa tilaisuuksissa.
Tampereen kaupunginvaltuuston puheenjohtajan ja SDP:n varapuheenjohtajan Sanna Marin´n tapasin lauantaina 7.3.2015 Tammelantorilla. Yleisesti veikataan, että Sanna Marin on SDP:n varmin läpimenijä huhtikuun eduskuntavaaleissa Pirkanmaalta.
Samassa toritilaisuudessa sain kamerani linssin eteen myös tamperelaisen kaupunginvaltuutettu Johanna Loukaskorven sekä Lempäälän kunnanhallituksen puheenjohtaja Tuula Petäkoski-Hult´n. Molemmat ovat SDP:n kansanedustajaehdokkaita huhtikuun eduskuntavaaleissa.
Atlantan olympialaisten hopeamitalipainija, ex-kansanedustaja ja nyt taas kansanedustajaehdokkaana oleva SDP:n Marko Asell jakoi Kansainvälisenä Naistenpäivänä 8.3.2015 ruusuja Tampereen Keskustorilla.
Keskustan kansanedustajaehdokkaat olivat samassa touhussa telttakatoksellamme ja kun Asell poikkesi kahvilla osastollamme, pyysin olympiahopeamitalistia sanomaan muutaman sanan äänestoistolaitteidemme välityksellä toriyleisölle. Marko teki työtä käskettyä!
Vaihdoin muutaman sanan Kokoomuksen kansanedustaja Sofia Vikman´n (vasemmalla) ja ex-kansanedustaja Irja Tulosen kanssa Tampereen yliopistolla torstaina 5.3.2015 sen tilaisuuden yhteydessä, jossa EU-komission varapuheenjohtaja Jyrki Katainen kertoi EU:n 300 miljardin kasvupaketista.
Molemmat kokeneet poliitikot olivat valmiita pysähtymään hetkeksi kamerani eteen!
*********************
Arvostan kaikkia tässä jutussa esiintyviä SDP:n ja Kokoomuksen poliitikkoja ja kiitän heitä myötäsukaisuudesta Keskustan taustatoimijan suuntaan!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Sanna Marin, Johanna Loukaskorpi, Tuula Petäkoski-Hult, Sofia Vikman, Irja Tulonen, Marko Asell, |
"Saat siitä paljon, kun teet työtä ihmisten"Maanantai 9.3.2015 - -Esko Erkkilä-
Otsikossa olevat sanat ovat ne, joilla kansanedustaja Mikko Alatalo kertoi isänsä luonnehtineen työtään.
Mikko Alatalon isä Jaakko Alatalo oli Kiimingin kunnan Alakylän ainoa taksimies ja siinä hommassa Mikon isä sai paljon autella kyläläisiä.
Mikko kertoi eilen Tampereen Keskustorilla järjestetyssä Naistenpäivätilaisuudessa, että isänsä hoiteli taksimieshommansa ohella monenlaisia kyläläisten palveluja.
**********************
Mikko kertoo nettisivuillaan isästään ja tämän työstä näin:
Isä-Jaska ajoi yli 40 vuotta taksia Alakylässä. Alatalon Jaskan tunsi koko seutukunta. Hänen taksinsa oli sen ajan palvelukeskus. 50-luvulla ei monessa talossa vielä ollut autoja. Jaskan taksi hoiti koko elämänkirjon. Se vei tanssikansan tansseihin, rii'uuväen rii'uulle. Se vei raskaana olevat äidit synnytyslaitokselle. Se vei 30 vuotta lapset kouluihin. Se toi 30 vuotta postit jokaiseen torppaan. Se vei mummot terveyskeskuksiin. Se toi viinapullot torppien isännille. Se vei hullut hoitolaan. Se vei kuolevat sinne, missä laitetaan viimeinen vaate. - Ja kaiken hoiti yksi ainoa mies: Jaska Alatalo. 40 vuotta. Nurisematta. Aina iloisesti palvellen. Juttu luistaen. Ja myös monta kertaa asiakasta lohduttaen.”
******************
Mikko – joka huhtivaaleissa pyrkii neljännelle kaudelleen kansanedustajaksi – vertasi kansanedustajatyötään isänsä työhön, sillä myös kansanedustajan työ on työtä ihmisten puolesta.
Mikko Alatalo kertoi eilen myös erään keskustelunsa jonkun Vihreiden kansanedustajan kanssa.
Vihreiden kansanedustaja oli kertonut ajavansa eduskunnassa koko maapallon asioita. Mikko oli todennut, että hänet on valittu eduskuntaan ajamaan Pirkanmaan asioita ja sitten onkin hyvä työnjako, että hoida sinä maapallon asioita ja minä hoidan Pirkanmaan asioita!
Pirkanmaan senaattori Mikko Alatalo neljännelle kaudelleen eduskuntaan!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Mikko Alatalo, Saat siitä paljon kun teet työtä ihmisten, kansanedustaja Mikko Alatalo, |
Rievät tekivät kauppansa!Sunnuntai 8.3.2015 - -Esko Erkkilä- Eilinen oli oikein mukava vaalitilaisuuspäivä, sillä sain olla apupoikana, kun Keskustan kansanedustaja Laila Koskela jakoi Tammelantorilla 200 aitoa tamperelaista rievää tamperelaisille.
Kansanedustaja Koskela oli hankkinut rievät Hakasen Leipomolta ja isä-Janne Hakanen (oikealla) sekä poika-Lassi Hakanen toivat Lailan maksaman rievälähetyksen sovittuna aikana Tammelantorille.
Hakasen Leipomo on yli 60-vuotias yritys Tampereella. Sillä on leipomon lisäksi seitsemän myymälää Tampereella ja lähikunnissa.
Kansanedustaja Laila Koskelan jakamat rievät olivat siis todellista lähiruokaa!
Saimme Laila Koskelan vaalitilaisuuden myötä uuden talkoolaisen riveihimme, sillä Francisca Vallin toimi kahvitarjoilun lisäksi täysillä myös esim. telttakatoksen purkamisessa tilaisuuden jälkeen.
On yleinen tilanne, että talkoolaisista ei vaalitilaisuuksissa ole ylitarjontaa – totesin tämän taas kerran, kun keskustelin osastomme vieressä sijainneen SDP:n telttakatoksen talkoolaisten kanssa.
Francesca Vallin ja vakitalkoolaisemme Johannes Jonov hoitivat Laila Koskelan vaalitilaisuudessa kahvitarjoilun!
Aamulehti oli tehnyt saman päivän lehteensä laajan jutun, jossa se veikkasi punamultahallituksen syntymistä.
Me keskustalaiset toteamme, että emme lähde ennakoimaan tai spekuloimaan vaalien jälkeistä hallituspohjaa, mutta se on todettava, että Keskustan ja SDP:n telttakatokset ja niiden talkoolaiset sekä ehdokkaat sopivat hyvin rinnakkaiseloon Tammelantorilla eilen.
Juttelin politiikasta Tampereen kaupunginvaltuuston puheenjohtajan ja SDP:n varapuheenjohtaja Sanna Marin´n kanssa ja Sanna suostui myös kuvaan oman roll up´nsa vierellä.
Yleisesti veikataan, että Sanna Marin on varmin läpimenijä SDP:n Pirkanmaan ehdokkaista huhtikuun eduskuntavaaleissa!
SDP:n Pirkanmaan vaalipiirin eduskuntavaaliehdokkaat tamperelainen Johanna Loukaskorpi sekä Lempäälän kunnanhallituksen puheenjohtaja Tuula Petäkoski-Hult olivat myös valmiit valokuvaan, kun pyysin.
Henkilösuhteet pitää aina olla kunnossa, vaikka poliittisesti olemmekin eri henkilöiden kanssa joistain asioista eri mieltä!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Laila Koskela, kansanedustaja Laila Koskela, Francisca Vallin, Johannes Jonov, Sanna Marin, Johanna Loukaskorpi, Tuula Petäkoski-Hult, punamulta, |
Jyrki Katainen: EU:n sisämarkkinat toimivat monella alueella edelleen puutteellisestiLauantai 7.3.2015 - -Esko Erkkilä- Kerroin eilen EU-komission varapuheenjohtaja Jyrki Kataisen vierailusta Tampereella ja hänen Tampereen yliopistolla esittämistään mielipiteistä, jotka liittyivät EU:n investointiohjelman markkinointiin.
Lupasin palata tilaisuuden asia-antiin myöhemmin ja teen sen jo tänään.
Eräs keskeinen seikka, johon Katainen puuttui oli, että EU:n sisämarkkinat eivät edelleenkään toimi kunnolla.
Kolme Kataisen kertomaa esimerkkiä, jotka osoittavat, että markkinat EU:ssa toimivat puutteellisesti:
******************
Menen hieman toiseen asiaan, kun kiitän Aamulehteä siitä, että se…
…uutisoi näkyvästi Kataisen johtamassa tilaisuudessa Keskustan kansanedustaja Arto Pirttilahden käyttämän kommenttipuheenvuoron keskeisen sisällön!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: EU:n sisämarkkinat, EU:n sisämarkkinat eivät toimi, EU:n digitaalimarkkinat, EU:n energiamarkkinat, EU:n pääomamarkkinat, veroparatiisit, Arto Pirttilahti. Jyrki Katainen, |
Jyrki Katainen: 300 miljardin euron kasvupaketti!Perjantai 6.3.2015 - -Esko Erkkilä- Tampereen yliopistolla oli eilen tilaisuus, jossa ex-pääministerimme ja nykyinen EU-komission varapuheenjohtaja Jyrki Katainen esiintyi.
Tilaisuuden aiheena oli ”Kasvun karavaani” – nimellä otsikoitu tapahtuma, jonka tarkoituksena on markkinoida Jyrki Kataisen vastuulla olevan 300 miljardin euron suuruista kasvupakettia. Katainen kertoi, että hän tulee järjestämään Tampereen tilaisuuden kanssa samanlaisia tilaisuuksia kaikissa EU-maissa kevään ja ensi syksyn aikana.
Olin paikalla tilaisuudessa.
Suomi on ensimmäinen maa ja Tampere ensimmäinen paikka, jossa varapuheenjohtaja Katainen markkinoi vastuullaan olevaa kasvupakettia.
On oikeastaan harhaanjohtavaa puhua 300 miljardin euron kasvupaketista, sillä kyseessä on EU:n vinkkelistä ainoastaan 20 miljardin sijoittamisesta kasvupakettiin. Katainen ja paketin taustalla olevat virkamiehet uskovat, että 20 miljardin euron suuruinen paketti luo 15-kertaisen vipuvaikutuksen ja sen vuoksi pakettia markkinoidaan 300 miljardin euron kasvupakettina!
Voidaan perustellusti kysyä, että onko kyseessä suurta hämäystä – reilumpaa olisi puhua 20 miljardin euron suuruisesta kasvupaketista!
Ymmärrän täysin niitä, jotka epäilevät 20 miljardin euron kasvupaketin olevan narulla työntämistä!
Tampereen yliopiston juhlasalissa järjestetyn tilaisuuden puitteet olivat arvokkaat, sillä Suomenlippu ja EU-lippu kunnioittivat tilaisuutta läsnäolollaan.
Kyse on EU:sta, kyse on Sinusta – oli tilaisuuden eräs teema.
**************
Jyrki Katainen on henkilökohtaisesti päässyt irti niistä ongelmista, joissa hänen hallituksensa rypi koko Kataisen pääministeriajan.
Kaikesta näkee, että vastuuta ei Kataisella nyt ole, sillä eiväthän puheet 300 miljardista eurosta aseta puhujaa kummoisellekaan vastuujanalle.
Palaan tilaisuuden asia-antiin joskus lähipäivinä!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Jyrki Katainen, 300 miljardin euron kasvupaketti, narulla työntämistä, 300 mijardin kasvupaketti onkin vain 20 miljardin suuruinen, |
Syöpäyhdistyksen tukihenkilötoiminta on ns. kolmannen sektorin toimintaa parhaimmillaanTorstai 5.3.2015 - -Esko Erkkilä- Julkisuudessa jaotellaan kaikki esim. terveyden- ja sairaanhoitoon kohdistuva toiminta kolmeen sektoriin.
Puhutaan julkisesta sektorista, yksityisestä sektorista ja kolmannesta sektorista.
Jaottelu on varmaan ihan oikein ja tässä jutussani otan esimerkiksi erään pienen toimintamuodon kolmannen sektorin toiminnasta.
Kyse on vertaistukitoiminnasta, jota maamme syöpäyhdistysten vapaaehtoiset toteuttavat.
Tunnen Pirkanmaan Syöpäyhdistyksen vertaistukitoiminnan, sillä olen osallistunut siihen käytännön toteuttajana pian kymmenen vuotta.
Minulla todettiin eturauhassyöpä vuonna 2001 ja se leikattiin samana vuonna.
Varhaistoteamisen ansiosta taisin selvitä asiasta säikähdyksellä ja leikkauksen jälkeisellä kuuden viikon sairaslomalla.
Kiitollisena selviytymisestäni liityin Pirkanmaan Syöpäyhdistyksen vertaistukihenkilöksi ja olen toiminut tukihenkilönä syöpään sairastuneille ”kokemuskavereilleni” siitä saakka.
Vertaistukihenkilönä toimiminen on vapaaehtoistyötä parhaimmillaan, sillä emme saa työstämme palkkaa – tai oikeastaan saamme oikein ruhtinaallista palkkaa, sillä sen kokemusperäisen tiedon levittäminen, joka meille on vuosien saatossa kertynyt, on erittäin antoisaa!
Kaikki eivät ehkä pidä, kun totean, että syövän kokeminen on kokemus.Varhaisvaiheessa todetun syövän kanssa on suuri mahdollisuus pärjätä – näin kävi minulle.
Pirkanmaan Syöpäyhdistyksellä on sääntönä, että vertaistukihenkilönä voi toimia ainoastaan kymmenen vuotta.
Sääntö on mielestäni hyvä, sillä yli kymmenen vuoden kokemukset syövän kanssa elämisestä eivät enää ole relevantteja niille, jotka ovat vast´ikään saaneet syöpädiagnoosin.
Vertaistuihenkilöt eivät saa ottaa kantaa lääketieteellisiin kysymyksiin, mutta kun lääketiede kehittyy myös syövän hoidossa suurin harppauksin, niin yli kymmenen vuoden kokemuksilla eri hoitomuodoista ei enää ole annettavaa juuri diagnoosin saaneille.
Kannustan syöpädiagnoosin saaneita ottamaan yhteyttä paikalliseen syöpäyhdistykseen ja pyytämään vertaistukihenkilön tapaamista, sillä…
…kokenut kaiken tietää!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: syöpään sairastuneiden tukihenkilötoiminta, syövän kokeneiden vertaistukihenkilötoiminta, tukihenkilötoiminta, veratistukihenkilötoiminta, syöpäyhdistys, Pirkanmaan syöpäyhdistys, eturauhassyöpä, eturauhassyöpään sairastuneiden tukihenkilötoiminta, |
Innostuminen tuo onnistumisia ja onnistumiset puolestaan lisäävät innostumista!Keskiviikko 4.3.2015 - -Esko Erkkilä- Sain olla maanantaina 2.3.2015 paikalla, kun Eduskunnan tulevaisuusvaliokunnan pirkanmaalaiset jäsenet Kokoomuksen Harri Jaskari ja Keskustan Mikko Alatalo julkistivat tulevaisuusvaliokunnan ”Luovan talouden tulevaisuus” –raportin.
Raportti koostuu kahdesta osiosta, joista Harri Jaskarin vastuulla on...
...”Innostunut yhteiskunta” –raportin julkistaminen.
Mikko Alatalon vastuulla puolestaan on...
...”Luovan talouden tulevaisuus – Luovien toimialojen digituotteiden kansainvälisen kasvun toimintamalli” –osion julkistaminen.
Tulevaisuusvaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Päivi Lipponen toimi kolmituntisen julkistamistilaisuuden puheenjohtajana.
Kansanedustajat Mikko Alatalo ja Harri Jaskari ovat eri puoluekannoistaan huolimatta ennenkin esiintyneet yhdessä – Alatalo ja Jaskari ovat yhdessä tehneet paljon arvokasta työtä mm. Tampere-Pirkkalan lentoaseman tiimoilta.
Kansanedustaja Mikko Alatalon taustatiimissä ovat tässä projektissa toimineet ainakin seuraavat henkilöt:
Harri Jaskari ja Mikko Alatalo ovat työssään päätyneet mm. siihen yhteenvetoon, että Suomeen pitäisi perustaa pääministerivetoinen ”Luovan talouden neuvottelukunta”! Jaskarin ja Alatalon mukaan neuvottelukunnan pitäisi kyetä tarvittaessa nopeaan ja ketterään säädöksenantoon sekä reagointiin.
Mikko Alatalon ja Harri Jaskarin esittelemässä raportissa analysoidaan suomalaista yritysrakennetta ja kiinnitetään suurta huomiota mm. sille, että;
Myynnin ja markkinointihenkisyyden osuutta tulee korostaa koulutuksessa kaikilla tasoilla.
Mainio huomio ja yritän lähiaikoina palata asian tiimoilta tarkemmin!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Innostuminen tuo onnistumisia ja onnistumiset puolestaan lisäävät innostumista! Tulevaisuusvaliokunta, Päivi Lipponen, Harri Jaskari, Mikko Alatalo, Luovan talouden tulevaisuus, |
Eduskuntaryhmien johdon antamat vaalilupauksetTiistai 3.3.2015 - -Esko Erkkilä-
Neljän suurimman eduskuntapuolueen eduskuntaryhmien puheenjohtajat järjestivät eilen Tampereen Yliopistolla keskinäisen tenttitilaisuutensa, jonka teemana oli;
”Vaalien vaihtoehdot?”
Paikalla olivat Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kimmo Tiilikainen, Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Arto Satonen, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jouni Backman sekä Perussuomalaisten eduskuntaryhmän ensimmäinen varapuheenjohtaja Maria Lohela.
Tilaisuus oli mielenkiintoinen ja vaikka kyseessä oli kohdallani jo neljäs poliittinen tilaisuus samana päivänä, olen tyytyväinen, että tuli mentyä paikalle.
Aamulehden päätoimittaja Jouko Jokinen toimi tilaisuuden puheenjohtajana.
Tilaisuuden lopuksi Jokinen pyysi kaikkia osanottajia antamaan sellaisen vaalilupauksen, jonka takana kyseinen puolue sitten seisoo myös vaalien jälkeen.
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kimmo Tiilikainen totesi vastauksensa aluksi, että sellainen meno, jota Kokoomus ja SDP nyt hallituksessa pelaavat ei saa jatkua.
Tiilikaisen Keskustan puolesta antama vaalilupaus olikin selkeästi:
Suomen suunnan on muututtava!
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi kesällä noussut Arto Satonen totesi Kokoomuksen vaalilupauksena ympäripyöreästi:
Työllisyys etusijalla.
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jouni Backman oli Satosen kanssa samoilla linjoilla ja totesi arvoituksellisesti:
Työn määrä ja laatu.
Backman täsmensi, että nollatyösopimukset on kiellettävä.
Perussuomalaisten edunkuntaryhmän ensimmäinen varapuheenjohtaja Maria Lohela yllätti, kun totesi:
Ei lupauksia!
Lohelan vastaus muistuttaa sitä perussuomalaisten linjaa, että muita kyllä arvostellaan, mutta omia ajatuksia ei ole!
Kiitokset eduskuntaryhmien puheenjohtajille mielenkiintoisen tilaisuuden järjestämisestä!
Ehkä joskus myöhemmin palaan tilaisuudessa esitettyihin muihin asioihin!
-Esko Erkkilä- |
|
2 kommenttia . Avainsanat: Kimmo Tiilikainen, Arto Satonen, Jouni Backman, Maria Lohela, Jouko Jokinen, päätoimittaja Jouko Jokinen, |
"Minähän se siinä"Sunnuntai 1.3.2015 - -Esko Erkkilä- Sain jälleen kerran torstaina 26.2.2015 tutustua Eduskuntataloon, kun Keskustan Pirkanmaan piiri järjesti kansanedustaja Arto Pirttilahden kutsusta opintomatkan Keskustan puoluetoimistolle ja Eduskuntaan.
Keskustan puoluetoimistolla Apollonkadulla on muotokuvamaalaukset kaikista Maalaisliiton/Keskustan puheenjohtajista ja niin myös V. J. Sukselaisesta, joka toimi puolueen puheenjohtajana vuosina 1945 – 1964.
Tässä kuvassa Keskustan kansanedustajaehdokas Hanna Holma on V. J. Sukselaisen muotokuvan edessä.
*****************
Kerron pienen omakohtaisen muisteluksen V. J. Sukselaisesta tai oikeammin hänen muotokuvastaan.
En milloinkaan saanut henkilökohtaisesti tutustua V. J. Sukselaiseen, mutta hän on tietyllä tavalla läheinen minulle.
Isäni Oiva Erkkilä on eräs niistä henkilöistä, joka on aikoinaan osallistunut V. J. Sukselaisesta laaditun juhlakirjan rahoittamiseen ja hänen nimensä on mukana juhlakirjan rahoittajien joukossa kirjan alkulehdillä.
********************
Mutta Sukselaisen muotokuvasta piti kirjoittaa!
V. J. Sukselainen oli monitoimimies myös liike-elämän piirissä ja hän toimi pitkään nelikymmenvuotisen työnantajani Raision Tehtaitten piirissä keskeisenä luottamushenkilönä.
Raision Oy Vehnä Ab:n hallintoneuvoston puheenjohtajana V.J. Sukselainen sai muotokuvansa yhtiön tärkeimmän neuvotteluhuoneen seinälle.
Samalla seinällä oli myös muiden Raision yhtiöiden hallintoneuvostojen puheenjohtajien muotokuvia – eräs näistä muotokuvista oli Oy Kasviöljy –Växtölje Ab:n hallintoneuvoston puheenjohtajan Allan Nukarin muotokuva.
Odottelin joskus erään työkaverini ja Allan Nukarin kanssa vierasryhmää kyseisessä neuvotteluhuoneessa ja totesin Sukselaisen muotokuvaa katsellessani Nukarille näin:
”Tuon Sukselaisen muotokuvan tunnen, mutta kuka on tuo viereisessä muotokuvassa esitetty henkilö?”
Allan Nukari totesi:
”Minähän se siinä.”
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: V. J. Sukselainen, Allan Nukari, Oy Vehnä Ab, Raision Tehtaat Oy Ab, Kasviöljy - Växtölje Ab, Hanna Holma, Arto Pirttilahti, |
Valiokuntatyö on kansanedustajan tärkeää työtäLauantai 28.2.2015 - -Esko Erkkilä- Sain viime torstaina osallistua Keskustan Pirkanmaan piirin järjestämälle opintomatkalle Keskustan puoluetoimistolle ja eduskuntaan, jonne meidät oli kutsunut kansanedustaja Arto Pirttilahti.
Arto Pirttilahti on ensimmäisen kauden kansanedustaja Mänttä-Vilppulasta ja hän lähtee vahvoista asemista uudistamaan valtakirjaansa hhtikuun eduskuntavaaleissa.
Pirttilahti on koulutukseltaan agrologi, joten olen ylpeä koulukuntamme menestyksestä valtiomiessarjassa!
Arto Pirttilahden paikka eduskuntasalissa on päättymässä olevalla vaalikaudella ollut takarivissä – kuvassa Pirttilahti ”omalla” paikallaan, mutta menestys kevään eduskuntavaaleissa vie varmaan Artsia lähemmäs puhemiestä! Paikat isossa salissa ovat tavallisesti samat koko vaalikauden, mutta poikkeuksiakin on ja eräs niistä päättyvällä vaalikaudella oli se, että kun Juha Sipilä aluksi istui Pirttilahden vieressä, niin Keskustan puheenjohtajaksi tultuaan hän siirtyi lähemmäs puhemiestä!
Istuntosaliin ei ulkopuolisilla ole asiaa, mutta tässä kuitenkin poseeraten olen ikään kuin avaamassa istuntosalin ovea!
************************
Eduskunnassa lainsäädäntötyö perustuu valiokuntatyöskentelyyn ja suuressa salissa nähtävä julkinen käsittely perustuu niihin päätöksiin ja esityksiin, jotka eri valiokunnat ovat saaneet työstettyä.
Pysyviä valiokuntia on kaikkiaan 16.
Valiokunnissa on 17 jäsentä ja 9 varajäsentä, paitsi suuressa valiokunnassa, jossa on 25 jäsentä ja 13 varajäsentä, ja valtiovarainvaliokunnassa, jossa on 21 jäsentä ja 19 varajäsentä, ja tarkastusvaliokunnassa, jossa on 11 jäsentä ja 6 varajäsentä.
**************
Arto Pirttilahti on jäsenenä talousvaliokunnassa ja hänen johdollaan saimmekin tutustua talousvaliokunnan työhuoneeseen.
Istuin esittelyn ja koulutustilaisuuden ajan perussuomalaisten edustajana talousvaliokuntaan kuuluvan Martti Mölsän paikalla kuvassa etuoikealla, paikalla jonka edessä valokuvaamiseni aikana näkyy kännykkäni.
Edellisessä kuvassa näkyy talousvaliokunnan jäsenten edessä korkeat asiakirjapinkat ja niin ne näkyvät myös tässä kuvassa, jossa vierailumme isäntä kansanedustaja Arto Pirttilahti on melkein jäämässä asiakirjapinkkojen taakse.
******************
Talousvaliokunnan merkitys on tiedostettu jo varhain, sillä se on perustettu jo säätyvaltiopäivillä vuonna 1863.
Valiokuntatyöskentelyn merkityksestä on osoituksena, että esim. talousvaliokunta kokoontuu neljä kertaa viikossa.
Talousvaliokunnan tehtävänä on käsitellä pankkivaltuutettujen vuosittain antamat kertomukset sekä valmistella Suomen Pankkiaja Suomen itsenäisyyden juhlarahastoa (Sitraa) koskevat säädösasiat sekä muut maan pankki- ja rahalaitosta koskevat asiat. Talousvaliokunta käsittelee lisäksi asiat, jotka koskevat kauppaa ja teollisuutta, energiataloutta, kaupallisia yhteisöjä, elinkeinotoimintaa ja sen tukemista, kilpailua, kuluttajansuojaa, yksityistä vakuutustoimintaa, rahoitus- ja arvopaperimarkkina-lainsäädäntöä sekä valtion yhtiöitä, jotka eivät kuulu muun valiokunnan toimialaan.
Liike-elämässä 40 ja puoli vuotta toimineena osaan arvostaa sitä työtä, jota talousvaliokunnassa tehdään.
On selvää, että talousvaliokunnan merkitys tulee seuraavalla vaalikaudella olemaan entistäkin tärkeämpi, kun nykyhallituksen taloustoimia on pakko alkaa korjaamaan!
-Esko Erkkilä- PS. Ilmoitan, että en kirjoita tälle saitille sanaakaan 29. - 31.2.2015. Tarkoitukseni on palata tänne vasta 1.3.2015! |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Arto Pirttilahti, kansanedustaja Arto Pirttilahti, agrologi Arto Pirttilahti, talousvaliokunnan jäsen Arto Pirttilahti, talousvaliokunta, eduskunnan talousvaliokunta, Pirkanmaan vaalipiiri - Arto Pirttilahti, Mänttä-Vilppula, 29. - 31.02.2015, |
"Aina eduskunnan portaita myöten!"Perjantai 27.2.2015 - -Esko Erkkilä- Muistan joskus 1950- ja 1960-ukujen vaihteesta, kun Viljakkalan ja Hämeenkyrön miehet kävivät ns. karvalakkilähetystönä ajamassa kuntien yhteisiä asioita Helsingissä.
Aiheena taisi olla se, että silloin suunnitteilla olevalta Tampere-Parkano-Seinäjoki –ratalinjalta pitäisi saada pistoraide Hämeenkyrön Kyröskoskella sijaitseville Oy Kyro Ab:n puunjalostustehtaille.
Karvalakkilähetystö olisi halunnut pistoraiteen alkavan Viljakkalan Majajärveltä ja päätyvän Kyröskoskelle.
Henkilökohtaisesti oli onni, että pistoraide ei toteutunut, sillä nytkin kyseisen radan alle jäi perämetsäkappaleestamme neljä hehtaaria metsämaata. Jos pistoraide olisi toteutunut, niin eipä taitaisi vapaa-ajanasuntomme sijaita siellä, missä se nyt sijaitsee!
Piti kirjoittaa juttua siitä karvalakkilähetystöstä.
Karvalakkilähetystö kävi eduskunnassa ja tapasi eri puolueiden kansanedustajia.
Muistan oikein hyvin, kun karvalakkilähetystössä mukana ollut eräs tunnettu Viljakkalan luottamushenkilö muisti aina korostaa käyntiään Helsingissä näin:
”Olen edustanut Viljakkalaa aina eduskunnan portaita myöten!”
Sain eilen olla eduskunnan portailla, kun osallistuin Keskustan Pirkanmaan piirin kansanedustajaehdokkaiden koulutusmatkalle Keskustan puoluetoimistolle sekä Eduskuntaan.
Pääsin omakustannus-periaatteella toteutetulle matkalle peräti matkanjohtajana.
Kuvassa oleva on todiste nyt siitä, että olen minäkin ajanut asioita aina eduskunnan portaita myöten!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Eduskunta, eduskunnan portaat, aina eduskunnan portaita myöten, Keskustan puoluetoimisto, Keskustan Pirkanmaan kansanedustajaehdokkaat, Tampere-Parkano-Seinäjoki -rata, pistoraidesuunnitelma Majajärveltä Kyröskoskelle, Oy Kyro Ab, Viljakkalan Majajärvi, |
Pankit kyllä pitävät puolensaTorstai 26.2.2015 - -Esko Erkkilä- En väitä tuntevani Kreikan talousongelmia perusteellisesti, mutta se kuva on minulle muodostunut, että Kreikalle annettu talousapu on ensiksi valunut Kreikasta katsellen ulkomaisten pankkien tiliholveihin.
Ne miljardit, joita Kreikkaan on syydetty, eivät ole auttaneet vähääkään ahdingossa olevia kreikkalaisia, vaan tukimiljardeilla on paikattu saksalaisten ja ranskalaisten pankkien tilannetta. Kyse on raa´asta silmänkääntötempusta, jolla mm. Suomen erilaiset Kreikan tukipaketit ovat kiertyneet ”pesää Kreikkaan tekemättä” saksalaisten ja ranskalaisten pankkien taseiden paikkaamiseen.
*********************
Kyse ei pankkien kohdalla ole mistään ennenkuulumattomasta jutusta, sillä samaa menettelyä harrastavat myös suomalaiset pankit, jos vähääkään saavat todellista vihiä asiakkaidensa ongelmista.
Omaan ilmiöstä omakohtaista kokemusta, sillä jouduin työurani eräässä vaiheessa suorittamaan perintää niiltä asiakkailta, joille edeltäjäni oli kevyin perustein myöntänyt ylipitkiä maksuaikoja.
Perintäkohteeni olivat maatiloja, joille oli ylipitkien maksuaikojen seurauksena kertynyt sellaisia saldoja, että asiakkaat eivät pystyneet velkojaan normaalilla maksuliikenteellään niistä suoriutumaan.
Erehdyin joissakin tapauksissa keskustelemaan velallisasiakkaan tilanteesta paikallispankin kanssa ja se oli ehdottomasti virhe, sillä pankki syöksyi heti asiakkaan kimppuun ja suoritti asiakkaalle ”täyspuhdistuksen” eli laittoi kaikki erääntyneet maksunsa nopeaan perintään!
On selvää, että työnantajani jäi lehdelle soittelemaan, kun pankki laittoi asiakkaan konkurssiin.
Opin jo silloin, että kyllä pankki perii omansa ja sen vuoksi en ihmettele, että Suomen Kreikalle maksamat tukimiljarditkin ovat valuneet saksalaisten ja ranskalaisten pankkien hyväksi – eivät kreikkalaiset niistä ole nähneet vilaustakaan!
-Esko Erkkilä- |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Kreikka, Kreikan talousapu, Kreikan tukimiljardit, pankkien häikäilemättömyys, |