Pormestarin asukasilta Nekalan koululla 9.3.2010Tiistai 16.3.2010 - -Esko Erkkilä- Pormestari Timo P. Nieminen tapaa kuntalaisia asukasilloissa.
Asukasiltoihin ovat kaikki alueen asukkaat tervetulleita esittämään kysymyksiä ja keskustelemaan oman asuinalueensa ajankohtaisista asioista.
Tampereen eteläisen alueen asukasilta järjestettiin Nekalan koululla tiistaina 9.3.2010 klo 18.00 alkaen. Mukana olivat myös apulaispormestarit Timo Hanhilahti, Kristiina Järvelä sekä Anna-Kaisa Ikonen - apulaispormestari Perttu Pesä oli sairaana ja ei päässyt tentittäväksi.
Pormestari-illan alussa keskityttiin kouluverkkouudistuksen käsittelyyn. Apulaispormestari Järvelä sekä pormestari Nieminen puolustivat tehtyjä päätöksiä. Oman puheenvuoroni aluksi... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Pormestarin asukasilta, Timo P. Nieminen, Timo Hanhilahti, Kristiina Järvelä, Anna-Kaisa Ikonen |
Eipä ole pojasta polvi parantunutMaanantai 15.3.2010 - -Esko Erkkilä-
Vanha suomalainen sananlasku toteaa, että pojasta polvi paranee.
Olemme viime päivinä nähneet kansanedustajista ja ministereistä, että vanha totuus ei pidä paikkaansa.
Tarkoitan arvostetun nyt jo edesmenneen keski-pohjalaisen kansanedustajan ja niin ikään edesmenneen porilaisen leipurin ja kunnallispoliitikon jälkikasvua.
Toholampinen kansanedustaja Aaro Lintilä nautti koko maassa suurta arvostusta. Samaa ei voi sanoa hänen kansanedustajapojastaan Mika Lintilästä. Poika-Lintilä saavutti uransa pohjanoteerauksen, kun hän ehdotti TV2:n toiminnan siirtämistä Tampereelta Helsinkiin. Miten alueiden kansanedustaja... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Pojasta polvi paranee, Mika Lintilä, Anne Holmlund |
Multisillan nettipisteen avajaiset 10.3.2010 Multsun TuvallaSunnuntai 14.3.2010 - -Esko Erkkilä- Multisillan lähiöyhdistys ry avasi kaikille avoimen nettipisteen Multsun Tuvalla keskiviikkona 10.3.2010. Olin kutsuvieraana paikalla - kiitos puheenjohtaja Markku Järvenpäälle kutsusta!
Multisillan lähiöyhdistys ry on puolueeton ja sitoutumaton kaupunginosayhdistys. Se on saanut nettipisteen rakentamiseen rahoitusta Tampere yhdessä-hankkeelta, Tampereen kaupungilta, Pirkanmaan Liitolta, Vipuvoimaa EU:lta 2007 - 2013 -rakennerahastolta sekä EU:n Euroopan aluekehitysrahastolta. Myös Härmälän seurakunnalla ja Tampereen Seudun Osuuspankilla on ollut vahva rooli hankkeen toteuttamisessa. Vasta-avattu nettipiste... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Multisillan lähiöyhdistys ry, Tampere yhdessä-hanke, tampereen kaupunki, Pirkanmaan Liitto, Vipuvoimaa EU:lta 2007-2013 -rakennerahasto, EU:n Euroopan aluekehitysrahasto, Härmälän seurakunta, Tampereen Seudun Osuuspankki |
Talvisodan päättymisen 70-vuotispäivä on ollut tapahtumia täynnäLauantai 13.3.2010 klo 20.29 - -Esko Erkkilä- Neuvostoliiton Suomea vastaan aloittama Talvisota päättyi 13.3.1940 klo 11.00.
Tapahtumaa on vietetty ja muisteltu Suomessa tänään monin tavoin.
Kerron omakohtaiset kokemukseni tältä päivältä:
----------------------
Henkilökohtaisesti muistopäivän viettäminen alkoi aamuvarhaisella, kun luin Aamulehteä. Panin erityisellä mielihyvällä merkille Jorma Pokkisen ylänurkkakirjoituksen, jossa hän toteaa, että Vapaussota, Talvisota ja Jatkosota on kirjoitettava isolla alkukirjaimella. Olen... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Talvisota, Talvisodan ihme |
Talvisodan päättymisestä tulee huomenna kuluneeksi 70 vuottaPerjantai 12.3.2010 - -Esko Erkkilä- Huomenna tulee kuluneeksi 70 vuotta talvisodan päättymisestä.
Talvisota syttyi 30.11.1939, kun Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen koko yhteisen rajamme pituudelta ja se päättyi 13.3.1940 Moskovassa solmittuun rauhaan. Sota kesti 105 päivää ja jo aikalaiset kutsuivat sitkeää puolustustaisteluamme "kunniamme päiviksi".
Neuvostoliitossa ja Venäjällä Talvisota ja sen muistot on aina yritetty painaa unhon yöhön. Joitain realisteja sielläkin kuitenkin on, sillä mm. venäläinen runoilija Aleksandr Tvardovsk on käyttänyt Talvisodasta nimitystä "Maineeton sota".
Talvisota päättyi suomalaisten kannalta katkeraan rauhaan. Menetimme yli 10 % pinta-alastamme ja jouduimme luopumaan useista sellaisistakin alueista, joita vihollinen ei kyennyt taisteluissa valtaamaan.
Suomi taisteli kaikilla rintamilla - Pohjois-Suomessa, Laatokan Karjalassa ja Karjalan kannaksella - kunniakkaasti. Minulle ja monelle muulle ovat läheisiä Kollaan ja Taipaleen... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Talvisota, Moskovan rauha 13.3.1940, Mantsinsaari |
Kiitos jalkakäytävien kunnostajilleTorstai 11.3.2010 klo 21.01 - -Esko Erkkilä- Aamulehden kaupunkilehti Moro julkaisi tänään "Lukijan välährys" - palstallaan lähettämäni otsikkoaiheiden kirjoituksen. Kirjoituksen teksti kuuluu näin: -------------------
Kansalaiskiitokset, kun Tampereen kaupungin yhdyskuntalautakunnan 11.9.2007 tekemä päätös tietyillä pientalovaltaisilla alueilla sijaitsevien jalkakäytävien talvikunnossapidosta on viimeinkin saatu toteutukseen.
Kiitokset Tampereen Infratuotanto Liikelaitokselle sekä niille yksityisille yrityksille, jotka ovat mallikelpoisesti hoitaneet jalkakäytävien talvikunnossapidon tänä vaikeana lumitalvena.
Kiitokset myös kadunvarsitalojen asukkaille, sillä talvikunnossapidon piirissä olevien katujen varsilla ei ole ollut kunnostustyötä haittaavia pysäköityjä autoja. Jalkakäytävien talvikunnossapito... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: jalkakäytävien talvikunnossapito, Aamulehti, Moro, lukijan välährys, pipa tuli |
Kokoomus-ministerin tyrmistyttävä päätösKeskiviikko 10.3.2010 klo 22.47 - -Esko Erkkilä- Kokoomuslainen sisäministeri Anne Holmlund on tehnyt käsittämättömän päätöksen Pirkanmaan ja Satakunnan yhteisen hätäkeskuksen sijoittamisesta Poriin. Tampereella nyt sijaitseva hätäkeskus lakkautetaan viimeistään vuonna 2013. Kaikki asiantuntijat - mukaan luettuna kokoomusministerin puoluetoverit - pitävät päätöstä käsittämättömänä. Toki kaikki tietävät, että ministeri Holmlundin aikaisemmatkaan poliittiset näytöt eivät ole olleet vakuuttavia. Päätöksen myötä asukasturvallisuus tulee heikentymään Pirkanmaalla. Porista ei pystytä... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Porin hätäkeskus, Tampereen hätäkeskus, Anne Holmlund, Turku, Pori, Vaasa, Oulu, Pirkanmaa, Kanta-Häme, Keski-Suomi |
SOK:n valikoimanohjaus joutui perääntymäänTiistai 9.3.2010 klo 12.54 - -Esko Erkkilä- Kauppaketjujen valikoimanohjaus-yksiköt muodostuvat muutaman hengen tiimeistä kunkin kauppaketjun pääkonttorissa. Tiimi päättää, että mitä tuotteita kuluttajille tarjotaan. SOK:n valikoimanohjaus päätti, että Valion tilalle eräiden suurten osuuskauppojen alueella otetaan maidontoimittajaksi Arla-Ingman. Arla-Ingman syntyi, kun tanskalais-ruotsalainen meijerijätti Arla Foods osti vuonna 2006 Ingmanin meijeritoiminnan. Se pakkaa... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: SOK, S-ryhmä, Arla, Arla-Ingman, Valio, kuluttaja, Matti Vanhanen |
Puolustusministeri Jyri Häkämies miinanpolkijana?Sunnuntai 7.3.2010 - -Esko Erkkilä- Puolustusministeri Jyri Häkämies on saanut Kansallisen Kokoomuksen sisäisessä työnjaossa miinanpolkijan roolin.
Muuten ei voi käsittää, että hän vakavissaan esittäisi kaikkien kolmen ydinvoimalaluvan hyväksymistä. Kolmen ydinvoimalaluvan hyväksyminen saattaisi järkevän toiminnan kannalta olla perusteltua, mutta... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Jyri Häkämies, ydinvoimalaluvat, Loviisa, Eurajoki, Simo Pyhäjoki |
Lintilä esittää kummallisuuksiaLauantai 6.3.2010 - -Esko Erkkilä- Kansanedustaja Mika Aaronpoika Lintilä Toholammilta on lausunut Hufvusdstadsbladetille antamassaan haastattelussa kummallisuuksia.
Lintilä on jutun mukaan ehdottanut Yleisradion TV2:n Tampereen Tohlopin kaikkien toimintojen siirtämistä Helsingin Pasilaan Ylen Isoon Pajaan!
Puhe on käsittämätöntä tekstiä aluepoliitikoksi profiloituneelta kansanedustajalta! Lintilän mukaan... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Mika Lintilä, Mikko Alatalo, TV2, Tohloppi, Tampere, Iso Paja |
Yksi on liian vähän - onko kolme liian paljon?Perjantai 5.3.2010 - -Esko Erkkilä- Korkein hallinto-oikeus on hylännyt Loviisan ja Ruotsinpyhtään ydinvoimalahankkeisiin liittyvät valitukset. Tämä merkitsee, että ydinvoimalapäätökset saadaan päätösvaiheeseen oletettua nopeammin.
Pääministeri Vanhanen ennakoi, että hallitus pääsee tekemään esityksensä uusista ydinvoimaloista jo maaliskuun aikana ja Eduskuntaan asia etenee ennen kesää. Ehdotan yhden uuden luvan myöntämistä. Sen lisäksi ehdottelen, että... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Fortum, TVO, Fennovoima, Loviisa, Eurajoki, Pyhäjoki, Simo |
Kaksi miestä lähes kaiken vartijoinaTorstai 4.3.2010 klo 8.40 - -Esko Erkkilä- Suomalaisten hyvinvoinnin vartijoina on näinä päivinä kaksi miestä.
Kyse ei ole Suomen Keskustan Matti Vanhasesta tai Kansallisen Kokoomuksen Jyrki Kataisesta.
Miehet ovat Merimiesunionin puheenjohtaja Simo Zitting (SDP) ja AKT:n puheenjohtaja Timo Räty (SDP) - heillä on viime päivinä ollut mahdollisuus lyödä suomalaiset polvilleen. Helsingin Sanomat toteaa 4.3.2010 kirjoituksessaan, että Räty pyrkii lyömään polvilleen kaikki suomalaiset pienistä koululaisista miljardiluokan pörssiyrityksiin saakka. Zitting osoitti olevansa vastuuntuntoinen suomalainen, kun... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Simo Zitting, Timo Räty, Merimiesunioni, AKT |
Kaupunginhallituksen jäsenten osallistuminen tuottaja-johtokuntien kokouksiin on puutteellistaPerjantai 26.2.2010 klo 14.22 - -Esko Erkkilä- Tampereen konsernihallinto järjesti 16.2.2010 hyvinvointipalvelujen sekä liikelaitosten johtokuntien jäsenille koulutustilaisuuden Tampere-talossa. Tampereen Infratuotanto Liikelaitoksen johtokunnan varapuheenjohtajana osallistuin tilaisuuteen.
Koulutustilaisuus toteutettiin liikelaitoksista vastaavan kehitysjohtaja Kristiina Michelsson´in sekä hyvinvointipalveluista vastaavan kehitysjohtaja Kari Hakarin johdolla. Molemmat johtajat osoittautuivat päteviksi henkilöiksi johtamaan vaativaa koulutustilaisuutta. Tilaisuuteen olivat saaneet kutsun... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: johtokunta, kaupunginhallitus, Tampereen konsernihallinto, Tampereen Infratuotanto Liikelaitos |
Taitamattomasti kirjoitettuKeskiviikko 24.2.2010 klo 12.17 - -Esko Erkkilä- Pirkanmaan Liiton "Pirkanmaan liitto tiedottaa 2010"-julkaisun 1/2010 numerossa kerrotaan Pirkanmaan 2. vaihemaakuntakaavan liikenne ja logistiikkakaavan osallistumis- ja arviointisuunnitelmasta sekä sen saamasta palautteesta.
Jutussa todetaan, että Pirkanmaan liitolle tuli kaavasta kaikkiaan 70 mielipidettä, lausuntoa ja vastausta.
Palautetta tuli yksityisiltä henkilöiltä, yhdistyksiltä, etujärjestöiltä sekä kunnilta ja muilta organisaatioilta. Jutun floppi on, kun... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Pirkanmaan liitto, Pirkanmaan 2. vaihemaakuntakaava, Osallistumis- ja arviointisuunnitelma |
Tampereen kouluverkkosuunnitelma ja erityisopetuksen uudelleenjärjestelytSunnuntai 21.2.2010 klo 16.12 - -Esko Erkkilä-
Tampereen kouluverkkosuunnitelmaan liittyvät monet seikat ovat saaneet farssinomaisia piirteitä.
Vaihtoehtoja oli ainoastaan virkahenkilöiden mielestä, sillä lähes alkuperäinen suunnitelma juntattiin läpi ilman, että kaupunkilaisia olisi todellisuudessa kuultu. Yksi hyvä päätös kouluverkkouudistuskeskustelun aikana syntyi - erityisopetuksen osalta otettiin aikalisä ja... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Tampereen Kehitysvammaisten Tuki ry, Tampereern seudun CP-yhdistys ry, Pirkanmaan Dysfasiayhdistys ry, Kynnys ry, Tampereen seudun Asperbin syndrooma- ja Auttismiyhdistys ry TSAU!, Pirkanmaan ADHD-yhdistys ry |
"Teknologiassa tarvitaan jotain, jota ei vielä ole keksitty"Tiistai 9.2.2010 klo 22.01 - -Esko Erkkilä- Ympäristöministeri Paula Lehtomäki totesi otsikkototuuden tiistaina 9.2.2010 Tampereen Yliopistolla järjestetyssä Valtioneuvoston kanslian, Eduskunnan tulevaisuusvaliokunnan, Tampereen yliopiston, Pirkanmaan liiton ja Ulkopoliittisen instituutin yhdessä järjestämässä "Tulevaisuusfoorumissa". Osallistuin n. kahdensadan muun asiasta kiinnostuneen kanssa tilaisuuteen.
Tulevaisuusfoorumin puheenjohtaja toimi Eduskunnan tulevaisuusvaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Marja Tiura ja sen avasi Tampereen Yliopiston rehtori Kaija Holli. Hallituksen ilmastopoliittinen asiantuntija Oras Tynkkynen muistutti, että... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: tulevaisuusfoorumi, Paula lehtomäki, Oras Tynkkynen, Mikko Alatalo |
GMO JA MUUNTOGEENISET ELINTARVIKKEET; suomalaisen elintarviketuotannon uhka vai mahdollisuus?Maanantai 8.2.2010 klo 9.04 - -Esko Erkkilä- MTK ja Tampereen Ammattikorkeakoulu järjestivät otsikkoaiheisen tilaisuuden Tampereella 3.2.2010. Osallistuin "kuunteluoppilaana" tilaisuuteen.
Läsnä oli kolmisenkymmentä pirkanmaalaista. Tilaisuuden korkeatasoisten alustajien sekä aiheen ajankohtaisuuden vuoksi olisi toivonut laajempaakin osanottajajoukkoa.
Kansanedustaja, tulevaisuusvaliokunnan jäsen Timo Kaunisto kertoi GMO-näkymistä valtiovallan päätöksenteossa. Tekeillä on ns. rinnakkaiselolaki... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: gmo, gmo-vapaa, luomu, rinnakkaiselolaki |
Kapea lehtivalikoimaLauantai 6.2.2010 - -Esko Erkkilä- Presidentti Tarja Halosen haastattelu julkaistiin Helsingin Sanomissa sunnuntaina 31.1.2010.
Haastattelussa ilmenneet muutamat seikat ovat herättäneet kummastusta.
Käsittelen tässä presidentin sanomalehtivalikoimaa eli sitä printtimaailmaa, josta hän seuraa maailmanmenoa. "Sanomalehdistä Halonen kertoo lukevansa säännöllisesti... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Tarja Halonen, Helsingin Sanomat, Hufvudstadsbladet, Uutispäivä Demari, Kansan Uutiset |
Millaisen keskustan haluamme Tampereelle?Perjantai 5.2.2010 - -Esko Erkkilä- Aamulehti järjesti auditoriossaan otsikkoaihetta käsitelleen keskustelutilaisuuden 3.2.2010 klo 18.00. Osallistuin tilaisuuteen.
Auditorio täyttyi melkein kokonaan eli paikalla oli lähes satakunta asiasta kiinnostunutta.
Puheenjohtajana toimi mallikkaasti Aamulehden uutispäällikkö Sari Torvinen.
Paneelin osanottajina olivat vuorineuvos Kari Neilimo, johtaja Kari Kankaala, kauppias Erika Hildén, arkkitehti Niina Rissanen sekä arkkitehtiopiskelija Emmi Keskisarja. Vuorineuvos Neilimon johtama Tampere 2030-vision työryhmä... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Tampereen keskustan kehittäminen, läntinen oikorata, järjestelyratapihan siirtäminen |
Soppaa, saippuaa ja sanaaLauantai 23.1.2010 klo 16.33 - -Esko Erkkilä- Pelastusarmeijan tunnuksena on alusta asti ollut "Soup, Soap and Salvation" eli soppaa, saippuaa ja sanaa.
Maaseudun Sivistysliiton Tampereen opinto- ja kulttuuriyhdistys ry järjesti tänään koulutustilaisuuden, jonka aiheena oli "Pelastusarmeija ja vähävaraisten auttaminen". Osallistuin mielenkiintoiseen tilaisuuteen.
Alustajina tilaisuudessa olivat Pelastusarmeijan Tampereen osaston johtajat, majurit Pirjo ja Lasse Vallinheimo. Pelastusarmeija on perustettu... |
|
Kommentoi kirjoitusta. Avainsanat: Pelastusarmeija, joulupadat |